Jump to content


Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

I'm a simple man.

Οταν βλέπω καβλιτζεκι μεταλλικό , ανοδιωμενο, να έχει σκαλισμενο γύρω του αυτό το pattern που το κάνει σαγρέ για να μη γλυστραει, η γραμμουλες έστω, μπορώ να το κοιτάζω με τις ώρες, το γυριζω γύρω γύρω και χαχανιζω σαν πίθηκος που κοιτάζει κομπιουτερ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.banggood.com/Aluminum-Alloy-Speed-Square-Combination-Triangle-Ruler-Carpenters-Protractor-Miter-Framing-p-1014028.html

 

 

edit: Θα ορκιζόμουν ότι αυτό που παράγγειλα πριν μέρες απο εκει ήταν σε ιντσες. Τώρα το βλέπω σε εκατοστά. Μακάρι να ερθει με εκατοστα!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει συγκεκριμένο αλλά δεν μου "κάθεται" καλά στο μάτι. Αν δεν σου κάνει κόπο γράψε δυο κουβέντες όταν το παραλάβεις με το καλό.

Στα άλλα που έβλεπα (stanley/dewalt/johnson) η τιμή με τα μεταφορικά είναι υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη από ότι βλέπω από το link η κατασκευή είναι για χοντρικές δουλειές.

Από ότι ξέρω από πρωτο χέρι Ελλάδα βρίσκεις αυτά με τις υποδιαιρέσεις της ιντσας.

Στη γειτονιά μου πήρα δύο, από μαγαζί καινούριο , τις καλές εποχές, όπου -και αυτό ήταν μια κοινή διαπίστωση- οι προμηθευτές "φόρτωναν" τον καταστηματάρχη και με διαφορα περίεργα εργαλεία, προς μεγάλη χαρά των περίεργων σαν και του λόγου μου ! χεχεχεχε!

 

 

gallery_33151_779_1928358.jpg

 

 

 

Όρθια είναι μια πλαστική με πολύ χονδροειδείς χαράξεις, και ξάπλα μια καλή της Empire.

 

 

 

gallery_33151_779_2466344.jpg

 

gallery_33151_779_2062039.jpg

 

 

 

Όμως και αυτο το λέω για τα το ότι ψάξατε για υποδιαιρέσεις σε cm, δεν πολυπειράζει αν δεν έχει, γιατί η κύρια δουλειά της είναι το μοιρογνωμόνιο και ο καθορισμός των υπόλοιπων γωνιών που χρησιμοποιούν οι σκεπάδες στο κόψιμο των δοκαριών της σκεπής.

Σε αυτήν υπάρχει στην μια πλευρά ένας οδηγός για την σχέση των γωνιών αυτών.

Αλλά μπορείτε να δείτε και εδώ :

 

 

 

Για όλες τις άλλες δουλειές και με μεγαλύτερη ακρίβεια είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο:

 

20160122 204355e medium

 
 
Που έστω και σε αυτήν την απλή μορφή του έχει πολλές δυνατότητες.
Όπως και να έχει κι εγώ σκεπές δεν κάνω, αλλά παρ' όλα αυτά μου έχει φανεί χρήσιμο το μοιρογνωμόνιο αλλά και το γεγονός ότι στέκεται από μόνη της όρθια αλλά και ακολουθεί την ακμή του πάγκου !
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στελιο στο ειπα στο σκυπε αλλα δε μπορω θα στο πω και εδω. Ε αϊ στο Γερακα να πούμε :p

Ρωτα τον αν εχει να μου τη φερει και στο Κουκακι αφου κατεβαινει :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

LOL !!!!

 

Εντάξει Αγάπη θα περάσω να δώ τι έχει και θα τα πούμε ! :)

 

Συνεχίζοντας για την Speed Square να βάλω κανα δυο video:

 

 

 

 

Έτσι γίνονται οι δουλειές, όταν υπάρχει η στοιχειώδης οργάνωση ! :)

 

 

Edit:

Τελικά η Swanson βγάζει και σε μετρικό!

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το 3 ή το 4 είναι μέγεθος ουσιαστικά.

Το 3 μπορεί να παρει απο 10-15 λεπιδες ενώ το 4 τα πιο μεγάλα νούμερα

Αν δεις παρακάτω το σχέδιο που είναι κομμένο πάνω στις λεπίδες είναι η υποδοχή της χειρολαβής που μου έδειξες.

Η πάνω σειρά έχει μικρή πατούρα ενώ η κάτω πιο μεγάλη. οπότε τα πάνω για λεπτοδουλειές (βινύλια κλπ και τα κάτω για πιο χοντρά)

Επίσης ανάλογα το νούμερο τις λεπίδας παίζουν και διάφορα σχήματα. Αλλα ειναι ίσια άλλα κάνουν καμπύλες και γενικά καλό είναι να δεις τι δουλειά θες να κάνεις και να αγοράσεις το ανάλογο. εγώ σαν καταναλωτικό όργιο είχα πάρει και τα 2 νούμερα και έπαιξα με διάφορες λεπίδες

Ευχαριστώ για την αναλυτική ενημέρωση! Σήμερα που βρήκα χρόνο το μελέτησα το θέμα είναι ότι βρήκα αυτό το σάιτ που έλεγε ότι με το swan mortonn σε project υπάρχει περίπτωση να σπάσει η λάμα σε αντίθεση με τα x-acto που δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση... Σου έχει συμβεί ποτέ; Δεν το θέλω για μοντελισμό αλλά για μαστορέματα

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει σπάσει ποτέ λάμα. Αλλά δε τα βάζω να κόβω μοκέτες πχ. Ανάλογα τη δουλειά έχω και το κατάλληλο ξυράφι. Εσυ τι θες να κόβεις; Το μαστορέματα ειναι μεγάλη κατηγορία. Εγω πχ τα δουλεύω πολύ σε βινύλια και πηλό.

 

Καλά λένε στο θέμα ότι έχει ελαστικότητα η λάμα, αλλά για να πας να κόψεις κάτι από αυτά που είναι σε λογικά πλαίσια, ούτε θα λυγίσει ούτε θα σπάσει.

 

Οπως και να έχει όμως όταν στα χέρια σου έχεις κοπίδια, πενσοειδή κλπ τα γυαλάκια και τα γαντάκια ειναι απαραίτητα. Τα πρώτα ειδικά έχω μάθει να τα βάζω σα τη ζώνη ασφαλείας στο αμάξι μιας και χρωστάω σε ένα ζευγάρι το ένα μου μάτι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει σπάσει ποτέ λάμα. Αλλά δε τα βάζω να κόβω μοκέτες πχ. Ανάλογα τη δουλειά έχω και το κατάλληλο ξυράφι. Εσυ τι θες να κόβεις; Το μαστορέματα ειναι μεγάλη κατηγορία. Εγω πχ τα δουλεύω πολύ σε βινύλια και πηλό.

 

Καλά λένε στο θέμα ότι έχει ελαστικότητα η λάμα, αλλά για να πας να κόψεις κάτι από αυτά που είναι σε λογικά πλαίσια, ούτε θα λυγίσει ούτε θα σπάσει.

 

Οπως και να έχει όμως όταν στα χέρια σου έχεις κοπίδια, πενσοειδή κλπ τα γυαλάκια και τα γαντάκια ειναι απαραίτητα. Τα πρώτα ειδικά έχω μάθει να τα βάζω σα τη ζώνη ασφαλείας στο αμάξι μιας και χρωστάω σε ένα ζευγάρι το ένα μου μάτι. 

 

Αγάπη συμπάθα με για το edit! :)

Να προσθέσω κι εγώ τη δική μου πείρα σε αυτό.

Με λάμες νυστεριών πρωτοδούλεψα πριν πολλά πολλάααα χρόνια, όπου για μερικά χρόνια έφτιαχνα πλακέτες από την σχεδίαση μέχρι την τελική κατασκευή της μακέτας του τυπωμένου.

Η μακέτα αυτή λοιπόν γινόταν με τα κλασικά μέσα της εποχής (τοτενες δεν είχαμε κομπιούτορες! :p ), με αυτοκόλλητες ειδικές ταινίες και νησίδες δηλαδή, όλα αυτά αυτά φτιαγμένα από ένα είδος μαύρης και πολύ ανθεκτικής "χαρτοταινίας" , την οποία μετά έκοβες κατά πώς χρειαζόταν.

Εκεί η αιχμηρότητα των νυστεριών αλλά και τα ποικίλα σχήματά τους ήταν πραγματικά μεγάλη βοήθεια!

 

Ποτέ λάμα δεν μου έσπασε, παρά μόνο αν εγώ το ήθελα, και ποτέ δεν κόπηκα (αυτό ποτέ δεν το θέλησα :hehe:).

Το μόνο που χρειάζεται είναι να ξέρεις τι μπορεί να κάνει το εργαλείο που χρησιμοποιείς, τίποτε άλλο, τα υπόλοιπα θα τα αναλάβει η κοινή λογική ! :)

 

Αυτό όμως που αρκετές φορές χρησιμοποίησα ήταν οι λαβές που πιάνουν διάφορες λάμες , μεταξύ των οποίων και χειρουργικές:

 

close-view-of-exacto-knife.jpg

 

Και αυτό όχι γιατί οι κανονικές λαβές είχαν κάποιο πρόβλημα χαλαρότητας (αν η λαβή είναι σωστή και το νυστέρι μπαίνει και βγαίνει σωστά δεν παθαίνει τίποτε , αν τώρα είσαι αρούκατος  (!) και το ζορίζεις μια φθορά είναι αναπόφευκτη).

Ο λόγος ήταν ότι πάρα πολλές φορές επειδή η φωτοτράπεζα που φτιαχνόταν η μακέτα ήταν ακίνητη, η επίπεδη λαβή δεν βόλευε για να έχεις καλό κράτημα σε εγκάρσια κοψίματα, ενώ η στρόγγυλη λαβή βόλευε πολύ.

Αν και έχουν περάσει όπως είπα πολλά χρόνια, τα νυστέρια  είναι ακόμα σε πρώτη χρήση είναι -όπως είπε και η Αγάπη- αναντικατάστατα για τις ψιλοδουλειές ακριβείας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τρομερά εργαλεία παιδιά μπράβο!

εγώ είμαι στην παλαιολιθική εποχή και τρυπάω με αυτό:

attachicon.gifIMG_20160124_225205.jpg

[emoji14] [emoji14]: [emoji14]

Ακριβώς το ίδιο black&decker αγόρασε ο πατέρας μου το 82' που άρχισε να ασχοληται με σιδηροκατασκευες. Το εργαλειο βρίσκεται ακόμα σε κανονική χρήση στο μαγαζί και δε λέει να τα παρατήσει!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε πες μας και κανα λογο για το "με αυτο" :p

 

είναι του πατέρα μου μάλλον λίγο πιο μεγάλο από εμένα πρέπει να το πήρε αρχές δεκαετίας 80 :p

 

δε πήρα ποτέ δικό μου 2 χρόνια τωρα που πήγα σε δικό μου σπίτι και ότι μερεμέτια χρειάστηκαν τα έκανα με αυτό, θεόβαρο αλλά σκυλί του πολέμου δε μασάει πουθενά :p

 

το ξέθαψα σήμερα γιατι έβαλα μια τηλεόραση στον τοίχο και ένα φωτιστικό :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι !!! :)

Κάποτε τα εργαλεία τα έφτιαχναν και για το γόητρο!

Και τα έφτιαχναν για μια ζωή!

Μετά...ήρθαν οι οικονομοτεχνικές μελέτες και πολλά γίναν..... "αμελέτητα" ! ! ! (;) )

 

Χωρίς πλάκα τώρα, τα μηχανήματα αυτά ήταν απλά και γερά, τότε δεν τους πέρναγε από το μυαλό, ούτε καν για τα ερασιτεχνικά να βάλουν πλαστικά κλπ οικονομικά υλικά!

Αλουμινένιο κιβώτιο παντού !

Τώρα ο κάθε ένας μπορεί να φασονάρει ένα εργαλείο, να βάλει και το όνομά του επάνω και να αφήσει εμάς να ψαχνόμαστε !

 

Στη δουλειά έχω ένα που πρέπει να είναι μεγαλύτερο από εμένα (όσοι με ξέρουν καταλαβαίνουν τι σημαίνει αυτό :hehe:), όλο μεταλλική κατασκευή και ακόμα δουλεύει, με μόνη αβαρία μια κάποια φθορά στο τσοκ.

Έχω ένα πράσινο Bosch (RET 500) αν θυμάμαι καλά, από το '85 δουλεύει ακόμα χωρίς service (εκτός τα αναλώσιμα) και -αυτό έχει μεγάλη σημασία- το έχω δανείσει σε φίλους και συγγενείς κι εγώ δεν θυμάμαι πόσες φορές!

 

Οπότε μπορείς να το προσέχεις και θα το δώσεις και εσύ στα παιδιά σου! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.