Jump to content


Ερώτηση για pc εκτός κουτιού


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έστησα ενα pc απο parts που είχα και επειδή το κουτι δεν ηταν στα πολυ καλα του, το έστησα πάνω στο τραπέζι. Κατω απο την μητρικη εβαλα ενα χαρτονι συσκευασίας απο το τροφοδοτικό και απο πανω εχω ενα κομματι υφασμα σαν αφρολεξ μοιαζει καπως ειναι μαλακο και πρεπει αν θυμαμαι καλα να το ειχα απο μια μητρικη socket am1 που εκανα παλιοτερα. Η ερωτηση μου ειναι τι πρεπει να προσεξω να μην καταστρεψω το pc? Υπαρχει κινδυνος για εμενα;

 

Εχω διαβασει οτι το pc μπορει να ανοιξει αμα βραχυκυκλωσεις τα pins στο panel αλλά εγ΄ψ έχω τον διακόπτη του κουτιού, τον απομονωσα και τον ενεργοποιησα.

 

Υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω;

Καταγραφή.JPG

Έγινε επεξεργασία από Nick61
Link to comment
Share on other sites

Πολλά...

Έτσι όπως το έχεις είναι εύκολο να ακουμπήσει απάνω κάτι μεταλλικό και να γίνει βραχυκύκλωμα.

Μπορεί να πέσει ο δίσκος και να παρασύρει και τα υπόλοιπα κάτω.

Μαζεύει πολύ σκόνη.

Δεν αερίζεται σωστά η μητρική. Θέλει ροή αέρα για να ψύχεται.

Το κόκκινο πλαστικό, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι κακός αγωγός, ο σκοπός ύπαρξής του στις συσκευασίες, είναι για προστασία από στατικό ρεύμα.

Ένα κουτάκι των 30€, έστω με έναν ανεμιστήρα εισαγωγής, θα ήταν καλύτερη επιλογή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι προσωρινό στήσιμο μέχρι να πληρωθώ τέλος του μηνός και να πάρω ένα κουτί. 

 

Απλά ανησυχώ για μένα περισσότερο, μήπως είναι επικίνδυνο από άποψη ηλεκτρισμού, γιατί στο τραπέζι που ακουμπάω ακουμπάει και η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τέτοιο θέμα δεν έχεις. Για να γίνει αυτό, θα πρέπει να έχει διαρροή το τροφοδοτικό σου, πράγμα που θα γινόταν και στο κουτί, αφού είναι μεταλλικά τα περισσότερα.

Για να είσαι ήσυχος, βάλε το σε κάτι πλαστικό απάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πλαστικές αντιστατικες συσκευασίες ΔΕΝ ειναι μονωτικές .

Αν ειναι τέτοια βγαλτη ,χίλιες φορες πάνω στο τραπέζι.

Εγώ για πολυ καιρο ειχα pc σε σκαμπό[emoji14]κανονικό gaming τουμπανακι με ψυχτρες gpu και σουπα μουπες ,σε ένα πράσινο φωσφοριζε παιδικο σκαμνάκι απο ικεα.

Best case ever.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.