Jump to content



Drone videos/photos, εξοπλισμός, ιδέες κλπ


Recommended Posts

Νυχτερινή πτήση σε 4Κ πάνω από τη μαρίνα Ζέας, το Πασαλιμάνι και το Μικρολίμανο

 

 

πριν 17 ώρες, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Το καινούριο της Xiaomi τι σας λέει;

Προσωπικά έχω διαβάσει πολύ λίγα πράγματα αλλά μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Όταν βρω χρόνο κάποια στιγμή θα κάτσω να διαβάσω κανένα review :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και στο γομάρι δεν πολυαρέσουν τα καράβια το ποστάρω γιατί προσωπικά μου άρεσε πολύ.

 

Νυχτερινή αναχώρηση του Knossos Palace για Ηράκλειο Κρήτης

 

 

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ, μιας και το θέμα αυτό είναι ακόμη φρέσκο, να μην γίνει ένα junk/all around θέμα.

 

Πράγματα που μπορεί να γίνουν νέο θέμα:

- τεχνικές ερωτήσεις

- έρευνα αγοράς, ερωτήσεις για μοντέλο

 

Ζαννή, αν θέλεις άλλαξε τον τίτλο σε κάτι λιγότερο γενικό.

 

Ευχαριστώ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13475154_630793503750720_263015069987783

On 15/06/2016 at 6:38 ΜΜ, το μέλος jpavly έγραψε:

Ζαννή, αν θέλεις άλλαξε τον τίτλο σε κάτι λιγότερο γενικό.

Απ'ότι βλέπω δεν μπορώ να κανω κάποιο edit.

Και επίσης τα βγάζει όλα με italics. Γιατί ; :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2016 at 11:36 PM, Indiko_Xoiridio said:

Η μαγευτική Ζάκυνθος από ψηλά!

 

https://vimeo.com/168448245

 

Ντάξει, μαγευτική η Ζάκυνθος τώρα... Μην υπερβάλλουμε :bleh:

 

Το πρόβλημα με τα italics προκύπτει από την υπογραφή του @Indiko_Xoiridio

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ψιτ Ζαννη, θελω καποια στιγμη να μελετησουμε με το drone πως θα γινει χαρτογραφηση ενος χωρου και να το μετατρεψουμε σε 3D :D

 

 

Αν και δεν έχω ιδέα πώς θα γίνει αυτό που θες, όποτε έχει χρόνο χτύπα τηλ να το βάλουμε στο πρόγραμμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, χρειάζεσαι σταθερά σημεία στην φωτο, μετρημένα με συντεταγμένες ΕΓΣΑ87 ή αντίστοιχο, εισαγωγή σε πρόγραμμα τύπου arcgis και μετατροπή σε 3d με χρήση των προηγούμενων σταθερών. Φυσικά χρειάζονται υψόμετρα των σταθερών. Την μετατροπή σε 3d την αναλαμβάνει το πρόγραμμα, αλλά δεν είναι εύκολο στη χρήση.

Παλαιότερα αυτή την εργασία είχε χρειαστεί να την κάνω για μεγάλα τεχνικά έργα στην προηγούμενη μου δουλειά. Και στο τέλος το arcgis σου δίνει και επιλογή bird-eye που του δίνεις μια υποτιθέμενη πορεία και σου κάνει βιντεάκι την πτήσης με ψευτο3d. Φυσικά τότε δεν υπήρχαν drones και δουλεύαμε με χάρτες της ΓΥΣ και δικές μας μετρήσεις υπαίθρου.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος hayabusa έγραψε:

13475154_630793503750720_263015069987783

Απ'ότι βλέπω δεν μπορώ να κανω κάποιο edit.

Και επίσης τα βγάζει όλα με italics. Γιατί ; :p

Στείλε μου ένα Πμ με τον τίτλο που θέλεις να το φτιάξω. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση να κάνω γιατί βλέπω τις φωτο εδω στο thread και μου πέφτουν τα σάλια, καθότι πορωμενος κι εγώ με τα πλοία αλλά τελείως άσχετος και ερασιτέχνης με τα drones. Έχω βρει κάτι περιπτώσεις των 50ευρω στο ebay τα οποία ενώνονται και με android κινητό για λήψη βίντεο. Αξίζει κάτι τέτοιο; Εχω δει και στα jumbo κάτι αντίστοιχα, ίσως και χειρότερα, με 70+ευρω.

Σημειώνω, για εντελώς ερασιτεχνική χρήση, γιατί έχω βγάλει κάτι καβούρια στη τσέπη τους τελευταίους μήνες λόγο ενφια και φορολογίας, και άλλωστε είναι κάτι που θα το κάνω για να μου φύγει η καουρα, και όχι συστηματικά

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι τέτοιο αλλά απ'οτι διαβάζω δεν είναι να τους έχεις και ιδιαίτερη εμπιστοσύνη. Ο χρόνος πτήσης τους είναι ελάχιστος όπως και η εμβέλειά τους. To video τους επίσης είναι γεμάτο κραδασμούς (λόγω της έλλειψης σταθεροποίησης) και επίσης είναι πολύ εύκολο να το χάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιά θα ήταν μια τίμια τιμή για drone που να μην κάνει παπάδες όπως τα drones των 1000€ αλλά να κάνει τα βασικά σε λήψη φωτο και βίντεο και να μην φοβάσαι μην το κλαις κιόλας? Για να δω σε τι εύρος τιμών να κοιτώ

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.