Jump to content



Κατασκευή πάγκου εργασίας και όχι μόνο!


Recommended Posts

  • 3 years later...

Ξεθάβω το θέμα γιατί είμαι μπροστά σε ένα δίλημμα.

Πήρα κοιλοδοκούς 40x40x3mm.  Όταν βρω χρόνο θέλω να φτιάξω ένα τραπέζι διαστάσεων 80x60 χονδρικά, όπου θα τοποθετηθούν μέγγενη, σωληνομέγγενη και ένας ταινιολειαντήρας Parkside. Αυτό που με απασχολεί είναι το τελείωμα των ποδιών. Το εργαστήριο είναι μικρό και θα το μετακινώ, ενώ μπορεί να το βγάλω και εκτός στον κήπο. Το θέμα είναι να παραμένει σταθερό και να μην κουνιέται. 

Οι επιλογές είναι οι εξής:

1) Πλαστικά πέλματα παντού, αλλά φοβάμαι μήπως με κοπάνημα στη μέγγενη ραγίσει κάποιο πλακάκι. Απίθανο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

2) Μεταλλικό μεγάλο πέλμα παντού, ώστε να μοιράζεται η δύναμη.

3) Ροδάκια μεταφοράς, τα δύο με φρένο. Δεν ξέρω κατά πόσο θα κουνιέται, ιδιαίτερα στα λιμαρίσματα. Αυτό θα ήταν το ιδανικότερο.

4) Ροδάκια με φρένο στα δύο μόνο πόδια και τα άλλα σταθερά με πλαστικό πέλμα. Ίσως ο καλύτερο συμβιβασμός.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Το 4 έχω κάνει και δουλεύει καλά για την μεταφορά και όταν πατηθούν και τα φρένα είναι σταθερό.

 

spacer.png

 

Μετά έφτιαξα και αυτά τα πτυσσόμενα χερούλια για εύκολη μεταφορά 

 

spacer.png

Έγινε επεξεργασία από osa
  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη να είσαι καλά ! ! !

Ευχαριστώ πολύ για την επισκευή των post !  :D

Σου οφείλω μεζέ καλό !   :T: 

 

@Lakisss

Νίκο μια ιδέα σου βάζω πιο κάτω :

Lakisss_WB_01.jpgLakisss_WB_02.jpg

 

Το θέμα είναι ότι αν έχεις πολλά κοπανήματα, όλα αυτά τα εξαρτήματα μεταφοράς θα πρέπει να είναι αφαιρούμενα, με ότι αυτό σημαίνει για την ευκολία της μετακίνησης!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.