Jump to content



ΟΤΕ και voip


Recommended Posts

Εδώ και ένα χρόνο ο Ότε παραδίδει VoIP στο τερματικό .

Είχε ξεκινήσει πιλοτικά σε business use. 

Ότι καινούργιες συνδέσεις ή μεταφορές λογικά τις πάνε σε IP.

Πρέπει όλα να πάνε λόγο νομοθεσίας.

 

Τώρα αν σε κάποιον έτυχε ξαφνικά κάτι άλλο πεζει. Ίσως αναβάθμιση γραμμής ή λιγοστοί βρόγχοι στην περιοχή πχ.

Ή ιδέα νομίζω είναι σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα να κλαίγεται ο νεοΈλλην για κάτι επί του οποίου δεν έχει την παραμικρή ιδέα είναι αξεπέραστο.
Πέραν του ότι αν δεν έχεις ρεύμα δεν έχεις τηλ ( λύνεται με UPS το οποίο μάλιστα παρέχει δωρεάν ο ΟΤΕ αν το ζητήσεις ή έχεις συναγερμό ) όλα τα άλλα δεν υφίστανται ( εξτρά βάρος στο DSLAΜ και λοιπές εξυπνάδες που ακούστηκαν :D )

 

Το 2ο μεγάλο σχετικά μειονέκτημα είναι ότι πρός το παρών τουλάχιστον για να δουλέψει η VoIP τηλεφωνία στον ΟΤΕ πρέπει να έχεις κάπου ( μπρός ή πίσω ) το modem του ΟΤΕ.

Δεν σου αχρηστεύει το modem σου, απλά πρέπει να έχεις ΚΑΙ του ΟΤΕ ενεργό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι θέμα καλωδίωσης κυρίως.

Πχ ξέρω στο πατρικό μου για να βάλω VoIP from router θα βασανιστω παρά πολύ αφού ή καλωδίωση είναι ότι νάναι. Έρχονται τα κεντρικά σε 2 διαφορετικά σημεία. Για να δώσω τηλ τώρα κάνω παράλληλο από τον κατανεμητή. Εε με VoIP δεν θα παίξει αυτό με τίποτα.

Πρέπει να βάλω ηλεκτρολόγο να μου περάσει καλωδίωση μετά βάψιμο και το βαψαμε πριν 3 μήνες. Θα αλλάξω δηλαδή πάροχο έως ότου όλοι δίνουν  allIP και άγιος ο θεός.

Άσε που επίσης πχ να έχω μέσα στο σαλόνι router και από κάτω ups είναι άσχημο.

 

 

Και στο σπίτι ας μου φέρουν VDSL και να μου δώσουν πρόσβαση για sip server relay και μετά ας φέρουν και allIP σπίτι μου. Δεν με χαλάει. Μπορώ να το οργάνωσω.

Link to comment
Share on other sites

Θαυμάστε το UPS που δίνει ο OTE μόνο αν το ζητήσεις: http://www.adslgr.com/forum/threads/776659-Speedport-W-724V?s=f0d2215e43c93f0d227e65a99da31d61&p=5765765#post5765765 στο οποίο μάλιστα δεν αλλάζουν οι μπαταρίες άρα πάει στα σκουπίδια μετά από 1-2 χρόνια.

  

Επίσης περιμένω, γιατί εγώ δεν ξέρω πώς, να μου πείτε πως θα συνδέσω το DGN2000 modem/router μου ώστε να εκτελεί χρέη modem/router πριν ή μετά την πατάτα W724 του ΟΤΕ και να έχω και τηλέφωνο εννοείτε.

  

Ακόμα περιμένω να μου πείτε πώς γίνεται αυτό που μου είπε ο πωλητής ότι μπορώ αν θελω να μην χρησιμοποιήσω καθόλου το modem/router του ΟΤΕ και μπορώ να βάλω δικό μου. Μαλλον πρέπει να μαντέψω όλες τις ρυθμίσεις sip μιας και δεν τις δίνουν αλλά αυτό :innocent: πως το κάνω? :hehe::hehe: 

 

Bonus ερώτηση: Γιατί ο ΟΤΕ παρά το ότι τους έχεις αναφέρει 2-3 φορές ότι σε συγχρονίζουν ψηλά και έχεις αποσυνδέσεις στα 11 που σε κλειδώνει, δεν ρίχνει τις τιμές να συνδεθείς στα 8 αλλά χωρίς προβλήματα ;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλοι θα γυρίσουν σε VoIP, και όχι μόνο Ελλάδα.

 

Το ότι σου δίνει UPS είναι "μπόνους", οι εναλλακτικοί τόσα χρόνια που έχουν VoIP τι σου έδωσαν ?

 

Το πως συνδέεται, μια ματιά στα guides που έχουνε βγεί αρκεί ( ξέρεις να κάνεις google search φαντάζομαι ).
( δίνεις με lan internet στο 724W ).

 

Αν έχεις πρόβλημα συγχρονισμού και δεν σου ρίχνουνε την ταχύτητα ( ίσως επειδή ο περισσότερος κόσμος όταν του προτείνουνε μείωση στην ταχύτητα τους βρίζει ? ίσως ), μπορείς να τους πάρεις και να τους ζητήσεις ευθέως "θέλω να μου ρίξετε το προφίλ σε άλλο με λίγο μικρότερη ταχύτητα και πιο υψηλό SnR"... ναι.... το ζητάς και το κάνουνε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθετα, με ειχαν στα χαμηλα για σταθεροτητα και ειπα οτι θελω να μου ανεβασετε το προφιλ για να κερδισω 1mbit δοκιμαστικα.Ειδα οτι δεν εχω κανενα DC και ολα καλα.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GriGaS said:

Να ρωτήσω... εγώ στο γραφείο μου που έχω σκέτο τηλέφωνο, θα παραμείνω προφανώς με κανονικό PSTN για πάντα ε;

 

Επίσης, στα voip τι γίνεται με το fax;

Μπορείς και σήμερα να το κάνεις VoIP, εάν θέλεις. Διαφορετικά, θα σε πάρει υποχρεωτικά η μπάλα σε λίγο(ΤΜ) καιρό. Το fax περνάει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, GriGaS said:

δηλαδή θα έχω router χωρίς να έχω Internet?

Αυτή τη στιγμή, ο ΟΤΕ χρησιμοποεί ένα VC για (VoIP) τηλεφωνία και δίκτυο, οπότε εάν έχεις το ένα θα έχεις και το άλλο. Προφανώς δε μπορούν να σε υποχρεώσουν (ακόμα) να αλλάξεις συμβόλαιο, αλλά υποψιάζομαι αργά ή γρήγορα είτε θα καταργήσουν τα συμβόλαια που έχουν μόνο τηλεφωνία, είτε θα προβλέψουν ρυθμίσεις στο ρούτερ για να έχεις μόνο τηλεφωνία και όχι πρόσβαση στο Internet. Τότε, κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις ρούτερ χωρίς Internet.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

δηλαδή θα έχω router χωρίς να έχω Internet?

Είσαι σίγουρος ότι το πακέτο σου δεν έχει και ίντερνετ μαζί; Γιατί ακούω ότι δε σου δίνουν απλό τηλέφωνο τώρα πλέον.

 

@billpeppas Ναι αλλά γιατί να έχουμε και του ΟΤΕ από τη στιγμή που έχουμε δικό μας καλύτερο modem / router;

 

Εγώ λογο περιορισμένου χώρου προτίμησα να πάρω κάποιο router που να είναι και modem μαζί. Αν το ήξερα θα αγοράζα ένα από το Gearbest με 35 - 50 και θα έκανε παπάδες, αντί το Asus N14U που πήρα στα 35€.

Link to comment
Share on other sites

On 5/31/2016 at 10:34 AM, swatoner said:

Βασικά είναι θέμα καλωδίωσης κυρίως.

Πχ ξέρω στο πατρικό μου για να βάλω VoIP from router θα βασανιστω παρά πολύ αφού ή καλωδίωση είναι ότι νάναι. Έρχονται τα κεντρικά σε 2 διαφορετικά σημεία. Για να δώσω τηλ τώρα κάνω παράλληλο από τον κατανεμητή. Εε με VoIP δεν θα παίξει αυτό με τίποτα.

Πρέπει να βάλω ηλεκτρολόγο να μου περάσει καλωδίωση μετά βάψιμο και το βαψαμε πριν 3 μήνες. Θα αλλάξω δηλαδή πάροχο έως ότου όλοι δίνουν  allIP και άγιος ο θεός.

Άσε που επίσης πχ να έχω μέσα στο σαλόνι router και από κάτω ups είναι άσχημο.

 

 

Και στο σπίτι ας μου φέρουν VDSL και να μου δώσουν πρόσβαση για sip server relay και μετά ας φέρουν και allIP σπίτι μου. Δεν με χαλάει. Μπορώ να το οργάνωσω.

Δίνεις "επιστροφή" από το ρούτερ και πάει σε όλες τις πρίζες, δεν χρειάζεται να κάνεις καμία αλλαγή στην καλωδίωση.

 

 

On 5/31/2016 at 1:23 PM, GriGaS said:

δηλαδή θα έχω router χωρίς να έχω Internet?

Πιθανώς ναι. Θα έχεις voip αλλά δεν θα έχεις ίντερνετ.

Έγινε επεξεργασία από gokuthelegend
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gokuthelegend said:

Δίνεις "επιστροφή" από το ρούτερ και πάει σε όλες τις πρίζες, δεν χρειάζεται να κάνεις καμία αλλαγή στην καλωδίωση.

Έχεις καταλάβει λάθος . Έχω 2 κεντρικά και πάνε σε διαφορετικά σημεία. Το καθένα μοιράζει σε κάποιες μπριζες. Πως θα τα παντρεψω;

Link to comment
Share on other sites

Just now, swatoner said:

Έχεις καταλάβει λάθος . Έχω 2 κεντρικά και πάνε σε διαφορετικά σημεία. Το καθένα μοιράζει σε κάποιες μπριζες. Πως θα τα παντρεψω;

Δεν παντρεύεις τίποτα. Το ρούτερ που δίνει ο ΟΤΕ, εκτός από τις 4 κλασσικές θύρες ethernet, έχει και 2 θύρες τηλεφώνου. Μπορείς είτε να συνδέσεις εκεί μια συσκευή τηλεφώνου ή να δώσεις "επιστροφή". Καταρχήν να σου δώσω να καταλάβεις, αν αποσυνδέσεις τα πάντα και συνδέσεις την τηλεφωνική συσκευή στην επιτοίχια πρίζα, δεν θα παίρνεις τόνο. Πλέον τόνο θα παίρνεις από το ρούτερ, συνδέεις μία από τις 2 θύρες σε μια πρίζα τηλεφώνου (χωρίς μερεμέτια, απλώς βάζεις ένα τηλεφωνικό καλώδιο, με τα κλιπς στις 2 άκρες) και όλες οι πρίζες θα παίρνουν τόνο από το ρούτερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει καμία 300 τέτοια μαραφετια.

Ξέρω τι εννοείς εσύ όμως δεν διαβάζει τι λέω.

Στο σπίτι έχω μισές μπριζες πάνε στο σαλόνι κ μισές πάνε σε ένα δωμάτιο.

Μόνο κοινό σημείο ο κατανεμητής 5 ορόφους κάτω.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, swatoner said:

Έχω εγκαταστήσει καμία 300 τέτοια μαραφετια.

Ξέρω τι εννοείς εσύ όμως δεν διαβάζει τι λέω.

Στο σπίτι έχω μισές μπριζες πάνε στο σαλόνι κ μισές πάνε σε ένα δωμάτιο.

Μόνο κοινό σημείο ο κατανεμητής 5 ορόφους κάτω.

Εννοείς έρχονται 2 διαφορετικά καλώδια, το ένα καλώδιο περνάει από τις μισές πρίζες και το άλλο από τις άλλες μισές; Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Και εγώ έχω συνδέσει αρκετά ρούτερ του ΟΤΕ με voip με τον τρόπο που είπα και δουλεύει κανονικά η τηλεφωνία σε όλες τις πρίζες του σπιτιού/σπιτιών χωρίς να έχει χρειαστεί να κάνω ούτε ένα μερεμέτι.

Έγινε επεξεργασία από gokuthelegend
Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2016 at 3:55 ΠΜ, το μέλος billpeppas έγραψε:

Αυτό το πράγμα να κλαίγεται ο νεοΈλλην για κάτι επί του οποίου δεν έχει την παραμικρή ιδέα είναι αξεπέραστο.
Πέραν του ότι αν δεν έχεις ρεύμα δεν έχεις τηλ ( λύνεται με UPS το οποίο μάλιστα παρέχει δωρεάν ο ΟΤΕ αν το ζητήσεις ή έχεις συναγερμό ) όλα τα άλλα δεν υφίστανται ( εξτρά βάρος στο DSLAΜ και λοιπές εξυπνάδες που ακούστηκαν :D )

 

Το 2ο μεγάλο σχετικά μειονέκτημα είναι ότι πρός το παρών τουλάχιστον για να δουλέψει η VoIP τηλεφωνία στον ΟΤΕ πρέπει να έχεις κάπου ( μπρός ή πίσω ) το modem του ΟΤΕ.

Δεν σου αχρηστεύει το modem σου, απλά πρέπει να έχεις ΚΑΙ του ΟΤΕ ενεργό.

Φιλε μου δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Ωραια σου δινει UPS και αν κοπει το ρευμα στο σπιτι εχεις τηλεφωνο (ποση ωρα θα κοπει αλλωστε το ρευμα). Ωραια το λυσαμε το προβλημα. Αν κοπει ομως το ρευμα στην καμπινα που ειμαι συνδεδεμενος???  Γιατι τουλαχιστον στην δικια μου καμπινα δεν εχει μεσα UPS. Εκει πως λυνεται το προβλημα?????? Και εχω την εντυπωση οτι δωρεαν το δινει ο οτε μονο σε οσους εχουν συναγερμο, για τους υπολοιπους εχει μια χρεωση. Αρα το προβλημα παραμενει προβλημα. Για το αν ριχνει την ταχυτητα σε αυτο δεν εχω θεμα 50αρα εχω στο φουλ ποσο να την ριξει????    Η πλειονοτητα ομως δεν εχει vdsl και οι ταχυτητες ειναι για κλαματα οπως ηταν και η δικη μου. Αρα ξεκινανε να κανουν κατι χωρις τις απαραιτητες υποδομες. Αρα ειναι προβλημα και παραμενει προβλημα δεν ειναι κλαψα!!!! Και απο οτι εγραψες μονο μειονεκτηματα ανεφερες. Για πες και τα πλεονεκτηματα (αν υπαρχουν) για να μαθαινουμε οσοι δεν ξερουμε?  (Δεν το λεω ειρωνικα πραγματικα δεν γνωριζω απλα με τα οσα ξερω δεν βλεπω κανα πλεονεκτημα γιαυτο ακομα το τρεναρω οσο μπορω και δεν εχω γυρισει σε voip).

Έγινε επεξεργασία από danaos
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, danaos said:

Φιλε μου δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Ωραια σου δινει UPS και αν κοπει το ρευμα στο σπιτι εχεις τηλεφωνο (ποση ωρα θα κοπει αλλωστε το ρευμα). Ωραια το λυσαμε το προβλημα. Αν κοπει ομως το ρευμα στην καμπινα που ειμαι συνδεδεμενος???  Γιατι τουλαχιστον στην δικια μου καμπινα δεν εχει μεσα UPS. Εκει πως λυνεται το προβλημα?????? Και εχω την εντυπωση οτι δωρεαν το δινει ο οτε μονο σε οσους εχουν συναγερμο, για τους υπολοιπους εχει μια χρεωση. Αρα το προβλημα παραμενει προβλημα. Για το αν ριχνει την ταχυτητα σε αυτο δεν εχω θεμα 50αρα εχω στο φουλ ποσο να την ριξει????    Η πλειονοτητα ομως δεν εχει vdsl και οι ταχυτητες ειναι για κλαματα οπως ηταν και η δικη μου. Αρα ξεκινανε να κανουν κατι χωρις τις απαραιτητες υποδομες. Αρα ειναι προβλημα και παραμενει προβλημα δεν ειναι κλαψα!!!! Και απο οτι εγραψες μονο μειονεκτηματα ανεφερες. Για πες και τα πλεονεκτηματα (αν υπαρχουν) για να μαθαινουμε οσοι δεν ξερουμε?  (Δεν το λεω ειρωνικα πραγματικα δεν γνωριζω απλα με τα οσα ξερω δεν βλεπω κανα πλεονεκτημα γιαυτο ακομα το τρεναρω οσο μπορω και δεν εχω γυρισει σε voip).

 

Από ότι ξέρω έχουνε όλα τα ΚΑΦΑΟΥ ( τα νέα ) backup power για περίπτωση διακοπής.


Δεύτερον... το VoIP τρώει κάτω από 30KB/s... και 2Mbps γραμμή να έχεις δεν υπάρχει θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το VoIP τρώει 128 kbps για κάθε καναλη φωνής up/down.

Και το router κάνει QoS για να μην χάνεις σε ποιότητα ή έχεις διακοπές.

 

Αν έχεις VDSL από καφαο τα καφαο λογικά εχουν ups.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.