Jump to content



ΟΤΕ και voip


Recommended Posts

voip, access points , switches , routers,nas,1-2 pc
Άνετα θυσιάζεις 1 schuko σε κάθε δωμάτιο για UPS power ,στον πίνακα, υπερβολικό αλλά όχι αχρείαστο .Το μόνο σίγουρο είναι ότι βασιζόμαστε στον isp όλο και περισσότερο για επικοινωνία:help!:, ψυχαγωγία ,δουλειά  οπότε η ανάγκη για 100% uptime αυτών των συσκευών, καθιστά  το ups αναγκαίο. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Martyras said:

voip, access points , switches , routers,nas,1-2 pc
Άνετα θυσιάζεις 1 schuko σε κάθε δωμάτιο για UPS power ,στον πίνακα, υπερβολικό αλλά όχι αχρείαστο .Το μόνο σίγουρο είναι ότι βασιζόμαστε στον isp όλο και περισσότερο για επικοινωνία:help!:, ψυχαγωγία ,δουλειά  οπότε η ανάγκη για 100% uptime αυτών των συσκευών, καθιστά  το ups αναγκαίο. 

Μα κι εγώ αυτό λέω. Συνήθως ο χώρος με modem/router, switch, nas κλπ δεν είναι κοντά στον πίνακα, οπότε βολεύει να τον καλύψεις με αυτόνομο UPS. Εναλλακτικά βάζεις εκεί το UPS και καλώδιο να πήγαίνει και στον πίνακα και από εκεί να φεύγει για το υπόλοιπο σπίτι. Παραλείπω βεβαίως ότι και η αντίστοιχη αύξηση της ισχύος του (κεντρικού πλέον) UPS ίσως να μην είναι οικονομικά σώφρων για σπίτι.

Το πιο βολικό θα ήταν πίνακας + κατανεμητής δικτύου να βρίσκονται στο ίδιο σημείο, αλλά στα περισσότερα σπίτια είναι δύσκολο.

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Martyras έγραψε:

voip, access points , switches , routers,nas,1-2 pc
Άνετα θυσιάζεις 1 schuko σε κάθε δωμάτιο για UPS power ,στον πίνακα, υπερβολικό αλλά όχι αχρείαστο .Το μόνο σίγουρο είναι ότι βασιζόμαστε στον isp όλο και περισσότερο για επικοινωνία:help!:, ψυχαγωγία ,δουλειά  οπότε η ανάγκη για 100% uptime αυτών των συσκευών, καθιστά  το ups αναγκαίο. 

+ τοπικο δικτυο

Ετσι πρεπει να φτιαχνονται αλλα ποιος το κανει

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Martyras said:

Μου ήρθε στο μυαλό όμως το εξής, πόσοι από εμάς χρησιμοποιούμε  το ασύρματο τηλέφωνο ως μοναδική τηλεφωνική συσκευή στο σπίτι; Εκεί αν πέσει το ρεύμα δεν περιμένουμε; 

1ο ο συναγερμός δεν έχει ασύρματη σύνδεση Dect με την τηλ. γραμμή και εκτός αυτού έχει δικές του μπαταρίες.

2ο πολλοί που έχουν ασύρματο τηλέφωνο έχουν και 2η ασύρματη συσκευή επάνω ή πρόχειρη έτοιμη για σύνδεση σε τέτοιο ενδεχόμενο.

3ο το "ups" που δίνει ο ΟΤΕ/COSMOTE είναι αστείο, δεν αλλάζουν οι μπαταρίες που σημαίνει ότι σε 1-2 χρόνια το πετάς και παρακαλάς να σου δώσουν άλλο ή το αγοράζεις (πουλιέται και στο εμπόριο CRYPTO MINI UPS DC12 http://www.adslgr.com/forum/threads/776659-Speedport-W-724V?s=36b0cad3ad3dc8a72fe245948f4c0cc4&p=5765765#post5765765), και εχτές που το έφερε να το δοκιμάσουμε "κράτησε" το modem toy OTE για 17 ολόκληρα λεπτά,  https://www.alibaba.com/product-detail/2015-2016-Hotest-sales-12V-2A_60365052017.html?spm=a2700.7724857.29.48.fMCMLD  

 

 

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9η ημέρα σήμερα και έχει internet 7/0.8 Mbps (8.5-9.5/1 Mbps είχε πριν) έπεσε μάλλον σε κακή πόρτα. Αλλά τηλεφωνία 0 !!

  

Από Δευτέρα τώρα αν θα έρθει το τηλέφωνο.

 

edit: (log)

Quote

 2016-07-02 12:36:18 A general error regarding SIP telephony occurred: This action is not possible (V007)

2016-07-02 12:33:15 A general error regarding SIP telephony occurred: This action is not possible (V007)

2016-07-02 12:30:12 A general error regarding SIP telephony occurred: This action is not possible (V007)

2016-07-02 12:27:09 A general error regarding SIP telephony occurred: This action is not possible (V007)

2016-07-02 12:24:06 A general error regarding SIP telephony occurred: This action is not possible (V007)

 

 

Ι :wub: VoIP του OTE !!!     :p

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Είναι και "εργαλεία" αυτά που δίνουν οι πάροχοι, μαζεύουν και λίγη σκόνη λόγω στατικών, σφίγγουν και οι ζέστες και πλακώνουν τα reset = γιοκ τηλέφωνο για 4-5 λεπτά μέχρι να ξανακάνει connect. Και άμα η γιαγιά βάλει και το νέο της σεμεδάκι επάνω στο ρόϊτερ.... :hehe:  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το VoIP, θα περάσουν καλά οι πάροχοι. 

Ο κόσμος δεν το ήθελε γιατί είχε κάποια θέματα και το είχαν "δαιμονοποιήσει".

Πλέον έχω VoIP, με συσκευή στο σπίτι (Ιρλανδία), εφαρμογή στο κινητό (άρα πάντα μαζί μου) και πληρώνω πάγιο 1€ το μήνα, μονάδες ίδιες με του πΟΤΕ και Ελληνικό νούμερο.

Όταν το πάρουν χαμπάρι οι περισσότεροι, θα καταργούν τα νούμερα, θα έχουν μόνο internet (ή και 3/4G) και άσε τον πΟΤΕ να κουρεύεται.

Πολλές εταιρίες, ήδη έχουν πάει εκεί με σαφώς φθηνότερο κόστος.

Και μη διαβάσω για "ποιότητα" και "αξιοπιστία" πΟΤΕ, γιατί δεν είμαστε στα ανέκδοτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγάλη διαφορά το VoIP που περιγράφεις, από το restricted & "κρυμμενο" VoIP που δίνουν οι εδώ πάροχοι (cyta, ote κτλ) αν και στην cyta υπάρχει εφαρμογή για IOS/Android να έχεις το "σταθερό σου" VoIP στο κινητό σου (άσχετα αν είσαι voda/ote/cyta/wind) με 1Ε το μήνα.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Διαφορά που, τεχνικά; Δε με ενδιαφέρει αυτό, το αποτέλεσμα με ενδιαφέρει.

Ήμουν Κέρκυρα κι (αν είχα 3G, γιατί είμαστε αναπτυγμένη χώρα...) με έπαιρναν στο "σταθερό" και μιλούσα μια χαρά.

Μου το δίνουν αυτό οι άλλοι; Που υστερεί;

Link to comment
Share on other sites

@Wizard! γίνεται όμως φορητότητα αριθμού στον πάροχό σου ή στους αντίστοιχους εναλλακτικούς SIP; Αυτό φαντάζομαι είναι που σταματά τον περισσότερο κόσμο. Εγώ έχω καταργήσει το σταθερό και πλέον κάνω τα πάντα από κινητό, αλλά για 1€/μήνα θα το σκεφτόμουν να κρατήσω και το παλιό νούμερό μου -αν γινόταν. Σε ποιον πάροχο είσαι παρεμπιπτόντως;

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, acct said:

@Wizard! γίνεται όμως φορητότητα αριθμού στον πάροχό σου ή στους αντίστοιχους εναλλακτικούς SIP;

Με 10€: http://www.yuboto-telephony.gr/voip-tilefwniki-syndesi

Το πρόβλημα δεν είναι αυτό, είναι να έχεις internet χωρίς τηλέφωνο. Το κάνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Wizard! said:

Το πρόβλημα δεν είναι αυτό, είναι να έχεις internet χωρίς τηλέφωνο. Το κάνει κανείς;

Δύσκολο, γιατί δεν δίνει κανένας ADSL/VDSL χωρίς τηλεφωνία ή όταν το κάνουν (π.χ. http://cyta.gr/el/ForHome/1Play) η τιμή είναι τόσο ψηλή και κοντα στην τιμη double play όπου μάλιστα δίνουν και απεριόριστα αστικά/υπεραστικά ή έστω 300λεπτά το μήνα σε αστικά υπεραστικά, κάνοντας το VoIP από άλλο πάροχο ασύμφορο για ένα τυπικό πελάτη. Εκτος και αν έχει γείτονας internet και σου δίνει αλλά δεν είναι εύκολο να βασιστείς σε 3ο.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, TifoziF1 said:

Δύσκολο, γιατί δεν δίνει κανένας ADSL/VDSL χωρίς τηλεφωνία

Κανείς;

http://cyta.gr/el/ForOffice/Business/1Play

 

Απλά δε συμφέρει, για το λόγο που είπες, ότι δίνουν δωρεάν κλήσεις.

Υπάρχει και της Forthnet, 2Play με χρονοχρέωση όμως, στα 15€, όπου αν δεν το χρησιμοποιείς, δεν πληρώνεις παραπάνω.

 

Αυτά όμως τώρα. Όταν αρχίζουν να μαθαίνονται οι εναλλακτικές, θα αλλάξουν τα δεδομένα. Έχουν μπει και μεγάλες εταιρίες στο παιχνίδι, δεν είναι αστεία (Skype, Viber, Messanger, κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα, σήμερα έλαβα μήνυμα στο κινητό ότι το σταθερό μου τηλέφωνο ο ΟΤΕ το γύρισε σε voip. Ως router έχω το speedport entry 2i.

 

Ερωτήσεις:

 

1)τώρα που σύνδεσα το τηλέφωνο κατευθείαν πάνω στο phone1 του router μπορώ να βγάλω το splitter; θα έχω κάποιο όφελος;

2)τι να περιμένω σχετικά με την ταχύτητα του internet? Αύξηση,μείωση ή τα ίδια;

 

ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, tempo said:

καλησπέρα, σήμερα έλαβα μήνυμα στο κινητό ότι το σταθερό μου τηλέφωνο ο ΟΤΕ το γύρισε σε voip. Ως router έχω το speedport entry 2i.

 

Ερωτήσεις:

 

1)τώρα που σύνδεσα το τηλέφωνο κατευθείαν πάνω στο phone1 του router μπορώ να βγάλω το splitter; θα έχω κάποιο όφελος;

2)τι να περιμένω σχετικά με την ταχύτητα του internet? Αύξηση,μείωση ή τα ίδια;

 

ευχαριστώ

To splitter πριν το μόντεμ μπορείς να το βγάλεις. Το όποιο όφελος θα είναι απειροελάχιστο, αλλά απλοποιείται ελαφρώς η καλωδίωση. Η ταχύτητα του internet θα είναι πρακτικά η ίδια, με τη σημείωση ότι δίνεται προτεραιότητα στα (μικρού όγκου) δεδομένα φωνής όταν υπάρχει συμφόρηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.