Jump to content



ΟΤΕ και voip


Recommended Posts

1 hour ago, trendy said:

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου. Έχω κλείσει 7 χρόνια στο εξωτερικό, χωρίς σταθερό τηλέφωνο. Όλοι οι πάροχοι εδώ δίνουν ίντερνετ σκέτο και άμα θέλεις παίζει και σταθερή ή τηλεόραση. Με τα κινητά δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. Ο μόνος λόγος που έχω βάλει το voip σταθερό είναι για να με παίρνουν δωρεάν οι δικοί μου, αν και πλέον έχουν μάθει και καλούν Skype-Hangouts απευθείας. Οπότε στο μέλλον ίσως το καταργήσω και αυτό.

 

Προσωπικά αυτό θεωρώ ότι είναι το καλύτερο μοντέλο. Εξάλλου νομίζω ότι και μέσα στο lab λίγοι έχουν πρόβλημα με το VoIP καθεαυτό.

Αυτό που για εμένα είναι κάπως ενοχλητικό: Ενώ υπάρχει ακόμη η υποδομή για κλασική τηλεφωνία, και χωρίς να έχεις την δυνατότητα επιλογής, να πληρώνεις ακριβώς το ίδιο για διαφορετική υπηρεσία (switched vs VoB vs δεν θέλω καθόλου τηλέφωνο από τον πάροχο).

Εφόσον τεκμαίρεται ότι υπάρχει οικονομία στον πάροχο από την μετάβαση σε VoIP, δεν θεωρώ παράλογο να μεταφερθεί και στον χρήστη και ως κίνητρο για μετάβαση, όπως γίνεται πχ με την έκδοση ηλεκτρονικού λογαριασμού. Εξάλλου είναι προφανές ότι δύο επιλογές δεν είναι εντελώς ισοδύναμες. Πχ ένα προφανές μειονέκτημα είναι ότι οι περισσότερες καμπίνες δεν έχουν αδιάλλειπτη παροχή ρεύματος, επομένως δεν αρκεί η εξασφάλιση της πλευράς του πελάτη για υψηλή διαθεσιμότητα τηλεφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Όταν μου άρχισαν τα μα μου στον ΟΤΕ για Voip στο πατρικό μου, τους είπα ότι μένουν 70χρονοι και πρέπει βρέξει χιονίσει να υπάρχει τηλέφωνο για ώρα ανάγκης. Αυτομάτως λύθηκε το θέμα.

Σου δίνουν ένα mini ups για το router και gg

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, billpeppas said:

Δυστυχώς δεν είναι ακριβώς λύση αυτή, γιατί πολλές καμπίνες δεν έχουν UPS ούτε αυτές.

Αυτο επαθα εγώ... ειχα ups kai router ανοικτο... αλλα ειχε πεσει η καμπινα. Τσαμπα κόπος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

οι περισσότερες καμπίνες δεν έχουν αδιάλλειπτη παροχή ρεύματος, επομένως δεν αρκεί η εξασφάλιση της πλευράς του πελάτη

 

1 hour ago, astrolabos said:

Σου δίνουν ένα mini ups για το router και gg

 

56 minutes ago, billpeppas said:

πολλές καμπίνες δεν έχουν UPS ούτε αυτές

 

13 minutes ago, beastie said:

ειχα ups kai router ανοικτο... αλλα ειχε πεσει η καμπινα. Τσαμπα κόπος!

 

Δηλαδή, για να καταλάβω, Βίρνα, κάποιες καμπίνες δεν έχουν UPS; :rofl:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

btw το Ups εχει καλωδιακι που δινει ειναι jack /splitter  και μπορεις να δωσεις σε 2 σσυσκευες, πχ modem και ενα switch

Ναι αλλά τι να το κάνεις όταν η καμπίνα δεν έχει UPS; :p

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, YDinopoulos said:

btw το Ups εχει καλωδιακι που δινει ειναι jack /splitter  και μπορεις να δωσεις σε 2 σσυσκευες, πχ modem και ενα switch

Το splitter το έχει περισσότερο επειδή θέλουν να καλύπτουν δύο διαφορετικά είδη βύσματος. Για όσους το δοκιμάσουν, ας μετρήσουν πρώτα τα ρεύματα, γιατί έχει ονομαστική ισχύ 12W (12V/1A).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.