Jump to content



Νέο θέμα > απάντηση σε παλιό


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη,

Έχει παρατηρηθεί ότι σε πολλά θέματα, τύπου Windows 10, VGA drivers, gaming κλπ, προτιμάτε να απαντάτε συνεχώς σε κάποιο "junk" thread, το οποίο με τον καιρό αποκτά 50-100 σελίδες σκόρπιων πληροφοριών χωρίς συνοχή.

 

Έτσι, ένα νέο μέλος δεν έχει την δυνατότητα να παρακολουθήσει μία συγκεκριμένη συζήτηση, γιατί αυτά τα threads καταλήγουν σαν "chat" μεταξύ όσων τα παρακολουθούν.

 

Θα θέλαμε να προσπαθήσετε μαζί μας, να ανοίγετε νέα threads εφόσον αυτό που θέλετε δεν συνάδει ακριβώς με το υπάρχον. 
 
Ξεκινάει μία προσπάθεια ενημέρωσης από πλευράς μας και διαμοιρασμός θεμάτων.

Από πλευράς σας, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να κάνετε νέο θέμα, αντί για να συμπληρώνετε ένα "all around"!

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και ξέρουμε ότι τα νέα θέματα θα βοηθήσουν ακόμα περισσότερους χρήστες. :T:
 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

"junk" thread?

Tαπεινη αποψη οχι.Εμενα ασχετα που δεν ποσταρα με βοηθουσαν αρκετα γιατι ηξερα

που θα ψαξω με την μια.

Οχι γιατι ξερω τι θα βρω και δεν θα ψαχνω σε ενα κικεωνα απο

ασχετα με το προβλημα μου νηματα τα οποια μπορει να ειναι και μερικες φορες τελειως

δοκαρια (πχ πηρα μια 1070 και δεν με ανοιγει μηπως πρεπει να την δωσω ρευμα?).

 

Επισης πιστευω οτι περισσοτερα thread θα πρεπει να υπαρχουν και περισσοτεροι επιτηρητες

ωστε να υπαρχει καποια ταξη.Δεν θελω να θιξω την εξοχη so far δουλεια σας αλλα πιστευω

θα αποκτησετε πολυ περισσοτερο βαρος επιτηρωντας περισσοτερα θεματα .

 

Τελειωνοντας εχω δει αρκετα νεα θεματα που "θαβονται" και τελος δεν παιρνουν απαντηση

ενω στο ερωτημα τους ηδη εχει απαντηθει η εχουν ανοιξει ιδια παροιμοια thread που θα τον βοηθουσαν.

 

Τελειωσα και συγνωμη αν δεν επρεπε να ποσταρω εδω.Φυσικα αν πρεπει να διαγραφει ας διαγραφει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά υπάρχει μία διαφορά μεταξύ του μπαίνω σε ένα θέμα, π.χ. Windows 10, και στην μέση της συζήτησης για το licensing πετάω μία configuration ερώτηση.

 

Αυτό, σπάει την από πάνω συζήτηση και 3-4 απαντήσεις μπορεί να τραβήξουν 3 σελίδες, μεταξύ άλλων απαντήσεων. 

 

Ένας νέος χρήστης δεν θα βγάλει άκρη εκεί μέσα για τη μία πληροφορία που θέλει.

 

Όχι όμως άλλα "Windows 10", "Android mobiles", κλπ.

 

Είναι σαν να λέμε ότι κλείνουμε το φόρουμ και βάζουμε 20 θέματα που ενδιαφέρουν τους καθημερινούς επισκέπτες και άντε γεια. Όπως λέω παραπάνω, έτσι δουλεύει ένα "κανάλι" chat. Έχεις ένα θεματάκι και κάνεις κουβέντα, αν πήρες απάντηση εκείνη την ώρα, ΟΚ, αλλιώς λυπάμαι έχασες, θα ξαναρωτήσεις, γιατί που να τρέχεις 20 μέρες πίσω!

 

Οπότε ναι, χωρίς να είναι 100% απαραίτητο προτιμάμε (όχι επιβάλουμε) νέα θέματα, γιατί τα θέματα "κάδος πληροφοριών" έχουν παραγίνει. Σε ένα παρόμοιο, ας συμπληρώσει κάποιος, εννοείται. 

 

Επίσης, αν κάποιος θέλει απάντηση στο θέμα του, ας ζητήσει βοήθεια στο "junk thread", είναι ένας από τους λόγους που δεν τα κλείνουμε ακόμη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος jpavly έγραψε:

Δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά υπάρχει μία διαφορά μεταξύ του μπαίνω σε ένα θέμα, π.χ. Windows 10, και στην μέση της συζήτησης για το licensing πετάω μία configuration ερώτηση.

 

Αυτό, σπάει την από πάνω συζήτηση και 3-4 απαντήσεις μπορεί να τραβήξουν 3 σελίδες, μεταξύ άλλων απαντήσεων. 

 

Ένας νέος χρήστης δεν θα βγάλει άκρη εκεί μέσα για τη μία πληροφορία που θέλει.

Ναι ομως η δομη της ερωτησης παραμενει η ιδια πχ windows 10 και  δεν υπαρχει κατι ξεκαρφωτο πχ πως κανω φορματ σε λαιναξ.

Χωρια που εχω παρατηρησει χρηστες που ενω εγινε ερωτηση μερικες απαντησεις η ακομα και σελιδες

πριν quoταρουν και απαντουν.Ο νεος χρηστης αν δει αυτο το θεμα πιστευω οτι παει εκει απο το να δημιουργησει

ενα νεο και να περιμενει  (σου θυμιζει κατι " κανεις? θα απαντησει?").

Και να σε πω και το αλλο.Θα ηθελες πανω στο ιδιο θεμα να ανοιγωνται ξεχωριστα 30 40 νηματα

για καθε ερωτηση πανω στο ιδιο θεμα?

"Πως αλλαζω την φωτογραφια στο background?

"Που θα δω ενα νεο δισκο στα windows 10? " και ουτω καθεξης.

Δηλαδη ερωτησεις απο χαζες εως ουσιαστικες που μπορουν να απαντηθουν σε ενα νημα να ανοιγονται τζαμπα θεματα.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος jpavly έγραψε:

Όχι όμως άλλα "Windows 10", "Android mobiles", κλπ.

 

Είναι σαν να λέμε ότι κλείνουμε το φόρουμ και βάζουμε 20 θέματα που ενδιαφέρουν τους καθημερινούς επισκέπτες και άντε γεια. Όπως λέω παραπάνω, έτσι δουλεύει ένα "κανάλι" chat. Έχεις ένα θεματάκι και κάνεις κουβέντα, αν πήρες απάντηση εκείνη την ώρα, ΟΚ, αλλιώς λυπάμαι έχασες, θα ξαναρωτήσεις, γιατί που να τρέχεις 20 μέρες πίσω!

 

Οπότε ναι, χωρίς να είναι 100% απαραίτητο προτιμάμε (όχι επιβάλουμε) νέα θέματα, γιατί τα θέματα "κάδος πληροφοριών" έχουν παραγίνει. Σε ένα παρόμοιο, ας συμπληρώσει κάποιος, εννοείται. 

 

Επίσης, αν κάποιος θέλει απάντηση στο θέμα του, ας ζητήσει βοήθεια στο "junk thread", είναι ένας από τους λόγους που δεν τα κλείνουμε ακόμη. 

Δεν υπαρχουν οι ιδιοι και οι ιδιοι.Αυτοι που απαντουν το εχουν ζησει η ξερουν κατι που εγω δεν ξερω και απαντουν εκει.

Το οτι εγω δεν ποσταρω εκει δεν σημαινει οτι αγνοω το νημα.Απεναντιας "μαζευω" γνωσεις απο εμπεριστατωμενες αποψεις.

Τωρα με τη τελευταια παραγραφο με μπερδεψες.

Απο την μια "διωχνεις" και απο την αλλη τον λες πανε παλι εκει  :S

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η βοήθεια που αναφέρω είναι του στυλ "παιδιά, δείτε λιγο εδώ: link". 

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω μπει ποτέ στο θέμα Windows 10. Αν θέλω να βρω ένα πρόγραμμα antispy τι νομίζεις ότι θα κάνω; 

 

Πιστεύεις ότι θα κάτσω να διαβάσω 70 σελίδες με 50 διάσπαρτες συζητήσεις για τη 1 που με ενδιαφέρει; 

 

Από αυτό ναι, προτιμώ 10 θέματα που εσύ μπορεί να θεωρείς "χαζά", αλλά να σηκώνει συζήτηση για κάποιον που δεν ξέρει. Κοιτάμε να καλύψουμε όλους τους χρήστες κι όχι μόνο όσους είναι κάθε μέρα πάνω από το thread, ή κάποιον που γνωρίζει πολύ καλά 5 πράγματα. Αλλά, αυτό που ζητάμε είναι η μέση λύση. 

 

Να στο πω διαφορετικά, αν θέλεις μία λύση σε ένα πρόβλημα στο Google, προτιμάς στο αποτέλεσμα ένα technet.microsoft.com thread για το πρόβλημά σου, ή ένα link για ένα google thread "Windows 10" και να κάτσεις να το διαβάσεις όλο μήπως κάποιος πιο κάτω έχει κάποια λύση;

 

Παράδειγμα, έχω πρόβλημα με την κάρτα δικτύου μου στα Windows 10. Κάποιες φορές όταν κάνω boot, δεν έχει πάρει IP και δεν παίρνει με τίποτα. 

Πάω λοιπόν στο Windows 10 θέμα και αρχίζω να διαβάζω πόσο; 1, 2, 5 σελίδες; 

Ανοίγω ένα θέμα με το πρόβλημα μου "κάρτα δικτύου χωρίς IP σε Windows 10". Αν εσύ έχεις ένα πρόβλημα όμοιο σε Windows 8, πρόσθεσέ το εδώ. Αν η κάρτα σου λέει ότι δεν είναι συνδεδεμένο το καλώδιο, πάλι μπορείς να το βάλεις εδώ. Συμπληρώνουμε στο ίδιο, άντε και σε λίγο παρόμοιο πρόβλημα. 

 

Έτσι λειτουργούν τα forums, με threads, δηλαδή νήμα συζήτησης με συγκεκριμένο topic. Αλλιώς είναι chat. Είναι θέμα οργάνωσης και τίποτε άλλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον frost για το Tapatalk. Επίσης υπάρχει και το Search. Δηλαδή θα πατήσεις στο Google μια αναζήτηση θα σου βγάλει το Thread και τη σελίδα.. Επίσης για αυτό υπάρχει το Thread. Uα συμφωνήσω με τον 2cpu υπάρχουν κάποιες "χαζές" η εύκολες απορίες που λύνονται μπαμ μπαμ. Ένα ξεχωριστό Thread με μια απάντηση πώς θα βοηθήσει; άλλωστε αν κρίνω από εμένα δεν παρακολουθώ τα καινούρια topic αλλά τα γενικά οπότε σε μια απορία θα πέσουν περισσότερα άτομα.

Έγινε επεξεργασία από mer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο οπωτε λεγατε κουμπακι αναζητησης.Πχ εγω ψαχνω ολες αυτες τις σελιδες?

Αναζητηση στοχευω εκεινο που θελω και τελος.

 

Σε ειπα δεν θεωρω κανενα θεμα χαζο.Ομως υπαρχουν και κατι τετοια και πρεπει να το παραδεχτεις.

Απο εκει και περα οσο χαζο και να ειναι σε παλαιοτερα θεματα υπηρχαν/ουν ατομα και απαντουν χωρις πχ να κραζουν.

 

Συγνωμη που δεν απαντησα σις προηγουμενες παραγραφους αλλα το τελευταιο  και εδω που εγραψες με μοιαζει

"αν θελετε αν δεν θελετε αλλου".

Γιατι τοσο καιρο λειτουργουσε ετσι το φορουμ εσυ αν θυμαμε καλα ειχες μαζεψει καποια thread

και τωρα ερχεσε και λες οτι ολαααα αυτα τοοοοσο καιρο θυμιζουν chat....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης συμφωνώ για το tapatalk :p

 

Και γενικά για οτιδήποτε εξυπηρετεί τους χρήστες. Αυτό με το Google και τη σελίδα δεν εξυπηρετεί απαραίτητα, γιατί η απάντηση, ή οι απαντήσεις σου θα είναι στις επόμενες σελίδες μαζί με άλλες συζητήσεις. 

 

Είδατε ποτέ στο technet μαζεμένες απαντήσεις για άλλα θέματα; Είδατε ποτέ στο stackexchange κάτι ανάλογο; 

 

Έτσι λειτουργούμε χρόνια, με νέο θέμα. Όχι για ψύλλου πήδημα, αλλά όπου "χρειάζεται". Παραδέχομαι ότι το τελευταία διάστημα ξεστρατήσαμε και για κάποια δοκιμάσαμε να είναι ενωμένα σε ένα, αλλά δεν εξυπηρετεί τον ίδιο σκοπό τόσο καλά. Βγάλε άκρη αν θέλεις μέσα στο Android Mobiles thread. 

 

Σε κανέναν δεν λέω τι να κάνει και σε παρακαλώ μη μου το γυρνάς έτσι, τύπου "αν θέλετε" κλπ.

 

Συζητάω με απόλυτο σεβασμό και επιχειρήματα όπως κι εσείς και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τις απαντήσεις του στυλ "ήρθατε να μας τη χαλάσετε".

Και επαναλαμβάνω, γιατί θέλω να μένει η ουσία στο τέλος.

 

Αν υπάρχει θέμα σχετικό με αυτό που θέλετε συμπληρώνετε. Αν όχι, προτιμάμε να δημιουργείται ένα νέο θέμα.

 

πατάς "Νέο περιεχόμενο" τα παρακολουθείς όλα μετά εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jpavly said:

Παράδειγμα, έχω πρόβλημα με την κάρτα δικτύου μου στα Windows 10. Κάποιες φορές όταν κάνω boot, δεν έχει πάρει IP και δεν παίρνει με τίποτα. 

Πάω λοιπόν στο Windows 10 θέμα και αρχίζω να διαβάζω πόσο; 1, 2, 5 σελίδες; 

Ανοίγω ένα θέμα με το πρόβλημα μου "κάρτα δικτύου χωρίς IP σε Windows 10".

Έχεις δίκιο αλλά να παρατηρήσω πόσο σημαντικό είναι να μπαίνει ο σωστός τίτλος που διευκολύνει και μελλοντική αναζήτηση. Στο παράδειγμά σου αν ο εύστοχος, υπογραμμισμένος τίτλος γίνει «πρόβλημα με κάρτα δικτύου», «πρόβλημα με τα windows», «δεν έχω internet» κ.λ.π. η χρησιμότητα που επιδιώκεις σύντομα χάνεται. Κι ενώ εσύ θα γράψεις τον τίτλο έτσι, πάρα πολλοί θα γράψουν κάτι γενικό. Ίσως άξιζε οι mods να αλλάζουν τίτλους σε τέτοιες περιπτώσεις ώστε να περιορίζουν όσο έχει νόημα το εύρος ενός θέματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Σκεφτείτε το concept σαν το stackoverflow.com. Ερωτήσεις/απαντήσεις. Είναι και πιο φιλικές στην αναζήτηση.

Είναι τελείως διαφορετικά δομημένο όμως...

 

Εγώ θα πρότεινα να υπάρχουν τα τωρινά θέματα και εκεί να ρωτούν τα απλά πράγματα, που δε θα τραβήξουν συζήτηση για νέο θέμα ή είναι πολύ απλά για θέμα.

Μη μου πείτε ότι θα έρθει κάποιος εδώ όταν ψάχνει "Πως να αλλάξω background στα Windows", πόσο μάλλον αν το ψάξει στα αγγλικά.
Θα πρέπει να παίζει τρελό SEO από πίσω και επισκεψιμότητα που μακάρι να τα έχουμε.

 

Συμφωνώ στα νέα θέματα καθώς θα είναι πιο εύκολα στην εύρεση αν κάποιος ψάχνει κάτι, πιο σωστά δομημένα κλπ αλλά όχι για "ηλίθια" πράγματα.

Για απλά πράγματα μπορούν να γίνουν μερικοί οδηγοί και αμέσως να τρέχει εκεί εφόσον ξέρει ότι θα έχει απαντηθεί εκεί το ερώτημα του.

Για αρχή μπορεί να αρχίσει με 1 - 2 ερωτήσεις, απαντήσεις και στο μέλλον να επεκτείνετε. Κάτι σαν FAQ φάση.

 

Και τέλος, αν ρωτηθεί κάτι και θεωρείτε ότι τραβάει νέο θέμα, με μερικά κλικ το έχετε δημιουργήσει, δόξα το Θεό η πλατφόρμα δίνει αυτή την δυνατότητα.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος jpavly έγραψε:

 

 

 

Σε κανέναν δεν λέω τι να κάνει και σε παρακαλώ μη μου το γυρνάς έτσι, τύπου "αν θέλετε" κλπ.

 

Συζητάω με απόλυτο σεβασμό και επιχειρήματα όπως κι εσείς και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τις απαντήσεις του στυλ "ήρθατε να μας τη χαλάσετε".

 

οοοοοπα ! δεν γυρισα και ειπα τιποτα , δεν εριξα ευθυνη και ουτε τιποτα παραπανω.

Εξεφρασα αυτο που ενιωσα και τελος.Αν καταλαβες κατι τετοιο λυπαμαι και θα φροντισω να τα διαγραψω.

 

Και εγω νομιζω συζηταω με σεβασμο δεν νομιζω βαση αυτων που ειπα να θιχτηκε το φορουμ η οι διοικουντες.

Οπως ειπα και παραπανω ειπα την γνωμη μου σε κατι που δεν με αρεσε με οσο το δυνατον ποιο ευγενικο τροπο.

 

 

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.