Jump to content


Xiaomi κινητά (Mi3, Mi4, RN σειρές, Mi Note-Mi Note Pro σειρές, Mi Max και ότι άλλο βγει)


Recommended Posts

22 minutes ago, SirDiman said:

Ο καλυτερος seller ειναι αυτος εδω ( περναει και global official κιολας)

https://goldway.aliexpress.com/store/311331

 

Ειμαι σε ιδια φαση με εσενα 5 χρονια το nexus , κυριως λογο μπαταριας θα το αλλαξω με redmi 4 SD 625 probs !

Αξιόπιστους πωλητές xiaomi έχει αρκετούς από aliexpress, απλά να πάρει από τον φθηνότερο αν σου κάτσει στραβή από όλους την ίδια μεταχείριση έχεις.

 

Πολύ καλό το redmi 4 pro κ πολύ όμορφο σε μαύρο που βγαίνει...

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, στο /r/xiaomi ολοι αυτον συστήνουν .

 

Ναι φαινεται καλο! Παραλιγο να αγοραζα το Μι5(white 32gb)  αλλα εμαθα πως δεν παιρνει sd οποτε επρεπε να παρω τουλαχιστον με 64 γιγα :(

Μεχρι να βρω κατι καλυτερο του χρονου (flagship φαση ) θα την παλεψω με το redmi ελπιζω

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει πως γίνεται στα φορουμ ειδικά όταν κάτι δεν το χρησιμοποιούν πολλοί. 1-2 δεν είχαν πρόβλημα;   Όλοι από εκεί :p  Κ εγώ όταν ξεκίνησα να ψωνίζω απο κίνα έτσι έκανα, μετά πήρα αέρα φαίνεται :hehe:

 

Τώρα για το mi5 υπάρχει μια καλή τιμή στο Banggood με κωδικό mi564 (232,5$) σε λευκό κ χρυσό.

edit: τωρα είδα ότι είναι presale

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, SirDiman said:

Ο καλυτερος seller ειναι αυτος εδω ( περναει και global official κιολας)

https://goldway.aliexpress.com/store/311331

 

Ειμαι σε ιδια φαση με εσενα 5 χρονια το nexus , κυριως λογο μπαταριας θα το αλλαξω με redmi 4 SD 625 probs !

Τον είδα αυτόν τον seller. Και αυτός πάντως έχει πολυ καλά reviews και αρκετά από Ελλάδα  κιόλας. https://xiaomiui.aliexpress.com/store/1986585
Από εκεί πήγα να το πάρω αλλά έτυχε απρόοπτη βλαβη στο αμάξι οπότε θα το αφήσω για τον επόμενο μήνα. Ίσως το βρω και φθηνότερα.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι η InfoQuest φέρει 1 ή 2 μοντέλα, είτε για να αντικαταστήσει τα 2 που ήδη φέρνει, είτε για να επεκτείνει τη γκάμα της, ποια θα ποντάρατε ότι θα έφερνε;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, deninho said:

και να ρωτήσουμε το γκοζμο που ξέρει. Τι λέει το n4 με τον μύδιατεκ;

Άψογο κινητάκι, πολύ όμορφο, ο επεξεργαστής είναι περισσότερο από επαρκέστατος, δεν ζεσταίνεται περισσότερο απο το κανονικό, rom global υπάρχει οπότε κανονικά ελληνικά με αναβαθμίσεις θα έχεις, 800άρα δεν θα έχει φυσικά, το ηχείο δεν είναι στην πλάτη. Κλειδώνει αρκετά γρήγορα το gps και μου φάνηκε παράξενο :p , ίσως απλά έτυχε γιατί το είχα για 2-3 μέρες μόνο.

 

Το μόνο downgrade από τον Redmi note 3 pro για μένα είναι η αυτονομία του. Είναι αρκετά καλή αλλά βγάζει 1-1,5 ώρα sot λιγότερο απο το redmi note 3 pro, λογικά λόγο mtk, αλλά και πάλι η αυτονομία του επαρκέστατη.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο σχεδιασμός που έχει το Xiaomi redmi 4 αλλά κ η σειρά note 4 για μένα είναι το ιδανικό, πάλι γυρίζει σε καμπύλες;  Πιστεύω ότι το μεταλλικό φινίρισμα δείχνει πιο "premium" από τον παραπάνω σχεδιασμό ο οποίος προσωπικά με απογοητεύει. Αρκεί να δούμε βέβαια όντως 

 

Εγώ περισσότερο το κόβω για ένα φθηνό αναβαθμισμένο redmi 4a 2/16(ή πιθανόν 3/32), δαχτυλικό αποτύπωμα, και μεγαλύτερη μπαταρία για να παίξει μπάλα η xiaomi στην κατηγορία τον 110-125$ όπου ακόμα πιστεύω ότι δεν πουλάει πολύ γιατί εκεί κυριαρχούν τα χαρακτηριστικά με το κιλό.

 

Το Xiaomi redmi 4A ήταν η  καλύτερη επιλογή σαν κινητό τον Νοέμβριο στα low budget, αλλά πλέον έχει ακριβύνει αρκετά μετά από ανατιμολόγηση της σειράς redmi 4/note 4 από την xiaomi οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην δώσει 15-20$ παραπάνω κ να πάρει το xiaomi redmi 3s 3/32 που "ξεστοκάρει".  Εγώ είχα πάρει ένα redmi 4A στην τιμή των 81$ (κάπου 77 ευρώ) και βγήκε απλά άψογο (μην ξεχνάμε ότι είναι και πλαστικό όχι μεταλλικό), τώρα κοστίζει 20 ευρώ παραπάνω. Προσωπική μου άποψη δεν αξίζει σε αυτά τα λεφτά που πουλιέται τώρα.

 

Σε αυτό το κομμάτι προσωπικά η xiaomi με απογοήτευσε πάρα πολύ, πάρτε μία γεύση:

  • Redmi 4A (2/16): Από 81$ πήγε 99$
  • Redmi 4 (2/16): Από 103$ πήγε 126$
  • Redmi 4 pro (3/32): Από 136$ πήγε 153$  (Σκεφτείτε 128 ευρώ και έπαιρνες FHD οθόνη, 4.000mAh, SD625, 3/32 πραγματικά θα ήταν μονοπώλιο αν κρατούσε την τιμή)
  • Redmi Note 4 2/16: Από 135$ πήγε 150$
  • Redmi Note 4 3/32: Από  140$ πήγε 160$  ( Ίδιο σχεδόν κινητό με το remdi 4 pro και 3$ μόλις πιο ακριβό  για όποιον ήθελε απλά μεγαλύτερη οθόνη, πιστεύω πολύ "τίμια" λογική ήταν αυτή)
  • Redmi Note 4 3/64: Από 160$ πήγε 174$

Καλή χρυσή η xiaomi αλλά αυτό ήταν πολύ ύπουλη κίνηση από πλευρα της. Έπαιρνες xiaomi redmi 4 pro και Xiaomi redmi note 4 (3/32) στα 128-129 ευρώ γλύκανε τον κόσμο για να ακουστεί το VFM της και μετά ανέβασε τις τιμές..

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2017 at 11:28 ΜΜ, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Καλή χρυσή η xiaomi αλλά ...

Τελικά ισχύει αυτό που λένε για την έκδοση του Ινδικού Note 4 (με SD) ... ότι έχει πλαστικά καπάκια στην πλάτη , ενώ το Κινέζικο με MTK έχει full metal back ?

 

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου από τη συσκευή , (όποτε μπορέσεις).

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2017 at 11:28 ΜΜ, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Ο σχεδιασμός που έχει το Xiaomi redmi 4 αλλά κ η σειρά note 4 για μένα είναι το ιδανικό, πάλι γυρίζει σε καμπύλες;  Πιστεύω ότι το μεταλλικό φινίρισμα δείχνει πιο "premium" από τον παραπάνω σχεδιασμό ο οποίος προσωπικά με απογοητεύει. Αρκεί να δούμε βέβαια όντως 

 

Εγώ περισσότερο το κόβω για ένα φθηνό αναβαθμισμένο redmi 4a 2/16(ή πιθανόν 3/32), δαχτυλικό αποτύπωμα, και μεγαλύτερη μπαταρία για να παίξει μπάλα η xiaomi στην κατηγορία τον 110-125$ όπου ακόμα πιστεύω ότι δεν πουλάει πολύ γιατί εκεί κυριαρχούν τα χαρακτηριστικά με το κιλό.

 

Το Xiaomi redmi 4A ήταν η  καλύτερη επιλογή σαν κινητό τον Νοέμβριο στα low budget, αλλά πλέον έχει ακριβύνει αρκετά μετά από ανατιμολόγηση της σειράς redmi 4/note 4 από την xiaomi οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην δώσει 15-20$ παραπάνω κ να πάρει το xiaomi redmi 3s 3/32 που "ξεστοκάρει".  Εγώ είχα πάρει ένα redmi 4A στην τιμή των 81$ (κάπου 77 ευρώ) και βγήκε απλά άψογο (μην ξεχνάμε ότι είναι και πλαστικό όχι μεταλλικό), τώρα κοστίζει 20 ευρώ παραπάνω. Προσωπική μου άποψη δεν αξίζει σε αυτά τα λεφτά που πουλιέται τώρα.

 

Σε αυτό το κομμάτι προσωπικά η xiaomi με απογοήτευσε πάρα πολύ, πάρτε μία γεύση:

  • Redmi 4A (2/16): Από 81$ πήγε 99$
  • Redmi 4 (2/16): Από 103$ πήγε 126$
  • Redmi 4 pro (3/32): Από 136$ πήγε 153$  (Σκεφτείτε 128 ευρώ και έπαιρνες FHD οθόνη, 4.000mAh, SD625, 3/32 πραγματικά θα ήταν μονοπώλιο αν κρατούσε την τιμή)
  • Redmi Note 4 2/16: Από 135$ πήγε 150$
  • Redmi Note 4 3/32: Από  140$ πήγε 160$  ( Ίδιο σχεδόν κινητό με το remdi 4 pro και 3$ μόλις πιο ακριβό  για όποιον ήθελε απλά μεγαλύτερη οθόνη, πιστεύω πολύ "τίμια" λογική ήταν αυτή)
  • Redmi Note 4 3/64: Από 160$ πήγε 174$

Καλή χρυσή η xiaomi αλλά αυτό ήταν πολύ ύπουλη κίνηση από πλευρα της. Έπαιρνες xiaomi redmi 4 pro και Xiaomi redmi note 4 (3/32) στα 128-129 ευρώ γλύκανε τον κόσμο για να ακουστεί το VFM της και μετά ανέβασε τις τιμές..

Εάν διάβαζες το itechnews.gr, θα έβλεπες ότι ο αρθρογράφος του το έχει αναφέρει εδώ και καιρό και ότι αναμένεται αύξηση σε όλα τα κινητά σε όλες τις εταιρείες! -> https://itechnews.gr/2017/02/απ-ότι-φαίνεται-τα-xiaomi-mi-6-και-huawei-p10-θα-κοστίζου/

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, maddoctor said:

Εάν διάβαζες το itechnews.gr, θα έβλεπες ότι ο αρθρογράφος του το έχει αναφέρει εδώ και καιρό και ότι αναμένεται αύξηση σε όλα τα κινητά σε όλες τις εταιρείες! -> https://itechnews.gr/2017/02/απ-ότι-φαίνεται-τα-xiaomi-mi-6-και-huawei-p10-θα-κοστίζου/

Το είδα στην τσέπη μου κατευθείαν το πρόβλημα :)  Αύξηση ακόμα στις άλλες εταιρείες δεν είδα. Το να αυξηθεί η τιμή ενός κινητού που δεν κυκλοφόρησε ακόμα δεν είναι πρόβλημα γιατί πολύ απλά δεν κυκλοφόρισε ακόμα οπότε δεν ξέρεις την επίσημη τιμή του :hehe:

 

Το να συγκρίνεις τιμολογιακά την huawei με την xiaomi είναι λάθος. Η πρώτη πουλάει τις περισσότερες συσκευές της ευρώπη πιο φθηνά σε σχέση με την κίνα και η δεύτερη λόγο ότι δεν υπάρχει αντιπροσωπία με καπέλο με καπέλο οπότε αυτά τα 14$ η infoquest θα τα μεταφράσει σε 20-25 ευρώ. Αύξηση έγινε στο κόστος των μνημών μόνο που σίγουρα δεν αντίστοιχή των 20$ που ανέβηκαν οι τιμές της xiaomi.

12 hours ago, TASOS said:

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου από τη συσκευή , (όποτε μπορέσεις).

Την πατήσαμε γιατί μπήκε τελωνείο οπότε ακόμα δεν παρέλαβα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση παίδες. Έχει η κοπέλα μου το xiaomi redmi note 4x. Global Rom. 

Θέλει να αλλάξει σκιν στο πληκτρολόγιο ή να δει αν έχει κάποιο εναλλακτικό η xiaomi (όχι να κατεβάσει κάποιο αλλο). Πως πρέπει να το ψαξει; Ρωτάω επειδή Δεν ειμαι κοντά για να το ψάξω μονος, αν γνωρίζει κάποιος ας πει :)

Ευχαριστώ ! 

(αν δεν έχει ποιο εναλλακτικό θα προτείνατε; ) 

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω ποιο χρησιμοποιει. Μαλλον το μαμα πληκτρολογιο χρησιμοποιει. Τα θεματα που τα βρισκει; Ειναι φρεσκαδουρα το κινητο και δε το εχω πιασει ακομη στα χερια μου οπως ξερεις :p Αλλιως θα τα ειχα βρει! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.