Jump to content


Xiaomi κινητά (Mi3, Mi4, RN σειρές, Mi Note-Mi Note Pro σειρές, Mi Max και ότι άλλο βγει)


Recommended Posts

Βρηκε καναδυο σκιν στο μαμισιο. Αλλα οταν κατεβω Αθηνα θα της κατεβασω σιγουρα μερικα να δοκιμασει ;) Ευχαριστω (το πρωτο που ειχα στο μυαλο μου ηταν το swiftkey :p )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Αγόρασα χθες το redmi note 4x σε total black με τον SD625 στα 190ευρω από skroutzομάγαζο. Πιστεύω πολύ τίμιο για τα χρήματα του. Ωραία μεγάλη οθόνη, απίστευτη μπαταρία(ερχόμενος απο nexus 4), τίμια κάμερα.Ο επεξεργαστής με φόβιζε λίγο γιατί έβλεπα μικρά score σε benchmarks αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει να ζορίζεται κάπου. Ευτυχώς μου ήρθε με ξεκλείδωτο bootloader παρόλο που ήταν σφραγισμένο το κουτί, οπότε περάστηκε με συνοπτικές διαδικασίες η τελευταία developer nougat απο miui.gr . 4 ωρες screen on time με 50% μπαταρία. Ένα δίωρο είναι εγκαταστάσεις εφαρμογών και δοκιμη κάμερας κλπ. Οι υπόλοιπες κανονική χρήση. Το μόνο που με ξίνισε είναι ότι στο κατάστημα μου είπαν ότι έχω εγγύηση σε αυτούς μόνο και όχι απ'την infoquest.

18290047_10155416137148606_1834877999_o.png18338843_10155416137093606_1611796079_o.png18339285_10155416137103606_813646430_o.png

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

Οι υπόλοιπες κανονική χρήση. Το μόνο που με ξίνισε είναι ότι στο κατάστημα μου είπαν ότι έχω εγγύηση σε αυτούς μόνο και όχι απ'την infoquest.

Το έχουν εισάγει οι ίδιοι από Κίνα κι όχι μέσω Infoquest, γι' αυτό και ισχύει ό,τι λέει ο νόμος (δεν παρέχεται δηλαδή κάποια άλλη εγγύηση). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

To 4X ειναι σαν το note 4 global.Οπότε ναι. Αλλα δεν εχει δυο εκδοσεις. Εχει την 800αρα παντως αν αυτο σε ενδιαφερει

Έχει 2 εκδόσεις (3 για ακρίβεια) για αυτό στο λέω. Φίλος την πάτησε από το skroutz έτσι πήρε χωρίς 800άρα.

Τσέκαρε το αν μπορείς κ πες μας από που το πήρες αν είναι.

 

Ετσι για να υπάρχει έχει 3 εκδόσεις από το εργοστάσιο:

1. Xiaomi Redmi Note 4x (χωρίς B20 κινέζικο φορτιστή China Official Rom)

2. Xiaomi Redmi Note 4x International (χωρίς B20 ευρωπαϊκό φορτιστή Global official Rom)

3. Xiaomi Redmi Note 4x Global (με B20 ευρωπαϊκό φορτιστή Global Official Rom)

 

To ίδιο ακριβώς ισχύει και για το μικρό Redmi 4x

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,μάλλον έχεις δίκιο. Έβαλα το lte discovery και λέει πως είμαι στη μπάντα 3 με cosmote. Ήρθε με κινέζικο φορτιστή,unlocked boatloader και official global rom . 
Στο speedtest πάντως πιάνω 50-60mpbs dl και 30 ul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

Λοιπόν,μάλλον έχεις δίκιο. Έβαλα το lte discovery και λέει πως είμαι στη μπάντα 3 με cosmote. Ήρθε με κινέζικο φορτιστή,unlocked boatloader και official global rom . 
Στο speedtest πάντως πιάνω 50-60mpbs dl και 30 ul.

Ναι οπότε σίγουρα δεν έχεις με B20.

 

Με cosmote δεν θα έχεις θέμα στα περισσότερα μέρη φυσικά.. Λίγες περιοχές καλύπτονται από την cosmote αποκλειστικά από την B20.

Αν είχες wind θα ξενέρωνες σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα ότι σε Ελληνικά καταστήματα έχει σε σχετικά ελκυστική τιμή το 4a. Ξέρω ότι παλιότερα το έβρισκες και φτηνότερο, αλλά ψάχνω κάτι σε αυτή την τιμή από Ελλάδα. Το έχει δουλέψει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, minast said:

Έβλεπα ότι σε Ελληνικά καταστήματα έχει σε σχετικά ελκυστική τιμή το 4a. Ξέρω ότι παλιότερα το έβρισκες και φτηνότερο, αλλά ψάχνω κάτι σε αυτή την τιμή από Ελλάδα. Το έχει δουλέψει κανείς?

Ένα απλό κινητό είναι. Μην περιμένεις επιδόσεις αλλά είναι τίμιο.

 

Το έχω κάνει δώρο στην μητέρα μου πριν 7 μήνες, καλή αυτονομία κ κανένα κόλλημα σε απλή χρήση.

Απλά έκανα το λάθος κ δεν πήρα το global (δεν είχε βγεί τότε) κ επειδή έχει Q δεν έχει 4G.

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει άμεσα η εγγύηση πάρτο από κίνα για να σου βγεί στο 100άρικο αν δεν θες να δώσεις περισσότερα για το redmi 4x

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Αν δεν σε ενδιαφέρει άμεσα η εγγύηση πάρτο από κίνα για να σου βγεί στο 100άρικο αν δεν θες να δώσεις περισσότερα για το redmi 4x

Στα 140$ διάβαζα τώρα, έχει το redmi 4x, αλλά η έκδοση 3/32 με την Global. Στα 100$ θα εννοείς την απλή που δεν έχει global υποθέτω. Πάντως και το 4x και  το 4α θεωρούνται πολλύ καλά budget κινητά.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, maddoctor said:

Στα 140$ διάβαζα τώρα, έχει το redmi 4x, αλλά η έκδοση 3/32 με την Global. Στα 100$ θα εννοείς την απλή που δεν έχει global υποθέτω. Πάντως και το 4x και  το 4α θεωρούνται πολλύ καλά budget κινητά.

96$ είχε με κουπόνι για αρκετές μέρες την global έκδοση το banggood 4a 32gb για περίπου 15 μέρες σύνολο τον προηγούμενο μήνα. Αρα προφανώς μιλάμε για το global. Αντίστοιχη προσφορά υπήρχε κ για το 16gb global.

 

Αυτό που προμοτάρει η σελίδα που παράθεσες το redmi 4x κάνει 149,99$ + 12,90$ μεταφορικά για να μην μπει τελωνείο. Πάλι πριν 10 μέρες έκανε 143$ μαζί με το Priority direct mail.

 

Υπομονή θέλει 5-10 μέρες να πετύχεις την προσφορά κ το παίρνεις. Κάθε φορά που το banggood βάζει promo price είναι πιο ακριβό σε σχέση με την τιμή χωρίς promo, οπότε περιμένεις να λήξει για να βάλεις το κουπόνι που υπήρχε πριν το Promo ή αυτό που βγάζουν την ακριβώς επόμενη μέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, maddoctor said:

Αυτό το κόλπο με το Banggood δεν το ήξερα! Ευχαριστώ!

Πχ μόλις λήξει το promo στο mi max 4/128 που είναι στα 249,99$ τώρα η τιμή του θα δεις ότι θα πέσει την επόμενη μέρα κάπου στα 246-247$ και θα μπορείς να βάλεις τα κλασικά κουπόνια των 5% που έχει το banggood στα κινητά (πχ σε αυτό δεν υπάρχει κουπόνι ειδικό) οπότε πάει στα 234$ όπου απλά το κινητό τα σπάει :) 

 

Αν υπολογίσει κανένας κ το cashback άλλα 14,50$ +234 πόντους για επόμενη αγορά, το Mi max θα βγεί τελική τιμή 217$ χωρίς τελωνείο :) Στην Ελλάδα δίνεις 350 ευρώ για το ίδιο.

 

http://prntscr.com/f488ws Μιας κ δεν αντιστάθηκα ούτε εγώ σε αυτό :) 

 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα "σκηνικά" που διαβάζω σχετικά με τις κάμερες στα xiaomi της σειράς 4 γενικώς ... τί παίζει ? ποιά είναι η άποψη σας ?

Συγκεκριμένα για το γεγονός ότι άλλες παρτίδες φοράνε Sony και άλλες Samsung.

 

Οτι π.χ.

Συσκευές που στάλθηκαν για review σε sites , είχαν άλλους αισθητήρες κάμερας σε σχέση με τα μοντέλα παραγωγής.

 

?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.