Jump to content


Xiaomi κινητά (Mi3, Mi4, RN σειρές, Mi Note-Mi Note Pro σειρές, Mi Max και ότι άλλο βγει)


Recommended Posts

On 5/5/2017 at 9:16 AM, TASOS said:

Συσκευές που στάλθηκαν για review σε sites , είχαν άλλους αισθητήρες κάμερας σε σχέση με τα μοντέλα παραγωγής.

Δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο, γενικα με εξαιρεση τα mi5 και παρεμφερη σε καμερα ολα τα υπολοιπα στο σκοταδι εχουν θορυβο αλλα κατεμε δεν ειναι λογος να μην τα προτιμήσει καποιος.

 

Εγω εχω mi5 αλλα και τα redmi 4 Που εχω δει σε μετριο φωτισμο μια χαρα φωτογραφιες βγαζουν!

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά έχω το redmi note 3 pro εδώ και 6 μήνες περίπου. Δεν εντυπωσιάστηκα σε καμία περίπτωση αλλά επειδή το πήρα και ιδιαίτερα φτηνά δηλώνω ικανοποιημένος. Κάτι βλακείες που έχει όπως στο ρολόι που μπερδεύει τα πμ με το μμ και κάτι άλλα συναφή θεματάκια λύνονται με φλασαρισμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Ποιά η γνώμη σας για το Μi5c ? διαβάζω διάφορα προβλήματα με την μπαταρία!

 

Θέλω ενα κινητό να αντικαταστήσω oneplus x (το οποίο ήταν υπεραρκετό).

 

Σκέφτομαι και το Mi4x που έχει τρομερή μπαταρία αλλα 720p οθόνη.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

On 7/13/2017 at 4:55 PM, maddoctor said:

Αυτά είναι θέμα μετάφρασης. Όταν έχεις να κάνεις με κάτι χιλιάδες γραμμές κώδικα, αυτά συμβαίνουν.

 

Το αγαπημένο μου faux pas είναι σε παλιότερο πληκτρολόγιο της LG, όπου αντί για "αβγ" για επιλογή αλφαριθμητικών Ελληνικών χαρακτήρων, έγραφε "αβγά" :).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/21/2017 at 10:39 AM, Bonito said:

Ποιά η γνώμη σας για το Μi5c ? διαβάζω διάφορα προβλήματα με την μπαταρία!

 

Θέλω ενα κινητό να αντικαταστήσω oneplus x (το οποίο ήταν υπεραρκετό).

 

Σκέφτομαι και το Mi4x που έχει τρομερή μπαταρία αλλα 720p οθόνη.

 

αν μιλάμε αυστηρά μέχρι 5,2 ίσως το redmi 4 prime (http://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_4_prime-8263.php ) με 1080p οθόνη
απο εκεί και πέρα,

θα μπορούσες να δεις τα mi 5x / mi a1 (η android one εκδοση του 5x) στις 5,5

 

πάντως ο surge s1( το cpu του 5c) είναι χοντρικά στις επιδόσεις ισάξιο με snap 625
αλλά είναι στα 28nm (αντι στα 14) και καλώς ή κακώς τα qualcomm μοντέλα ακόμη και της xiaomi έχουν καλύτερη υποστήριξη

 

επίσης δεν ξέρω πότε θα βγει η σειρά redmi /redmi note 5 (λογικά δεν θα αργήσει, όλοι σχεδόν κάνουν ξεστοκάρισμα στην κίνα σε redmi note 4 / redmi 4)

 

ps. βλέπω στην υπογραφή ότι είσαι Αγγλία. Εκεί δεν ξέρω τι "ανάγκες" υπάρχουν σε ότι αφορά τα lte bands (για το 4g σήμα)
πχ πρακτικά οπουδήποτε στην επαρχία για να έχεις σήμα 4g πρέπει να έχεις κινητό που να υποστηρίζει το band 20 (800mhz)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/09/2017 at 3:05 PM, shattered said:

 

αν μιλάμε αυστηρά μέχρι 5,2 ίσως το redmi 4 prime (http://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_4_prime-8263.php ) με 1080p οθόνη
απο εκεί και πέρα,

θα μπορούσες να δεις τα mi 5x / mi a1 (η android one εκδοση του 5x) στις 5,5

 

πάντως ο surge s1( το cpu του 5c) είναι χοντρικά στις επιδόσεις ισάξιο με snap 625
αλλά είναι στα 28nm (αντι στα 14) και καλώς ή κακώς τα qualcomm μοντέλα ακόμη και της xiaomi έχουν καλύτερη υποστήριξη

 

επίσης δεν ξέρω πότε θα βγει η σειρά redmi /redmi note 5 (λογικά δεν θα αργήσει, όλοι σχεδόν κάνουν ξεστοκάρισμα στην κίνα σε redmi note 4 / redmi 4)

 

ps. βλέπω στην υπογραφή ότι είσαι Αγγλία. Εκεί δεν ξέρω τι "ανάγκες" υπάρχουν σε ότι αφορά τα lte bands (για το 4g σήμα)
πχ πρακτικά οπουδήποτε στην επαρχία για να έχεις σήμα 4g πρέπει να έχεις κινητό που να υποστηρίζει το band 20 (800mhz)

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ήταν για εμένα το κινητό, βιάστηκα και πήρα το 4x αλλά σε καλή τιμή (140euro).

 

Διαφορά έχουν στον επεξεργαστή και στην οθόνη που νομίζω αξίζουν τα 40 ευρώ παραπάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα παιδες. Ψαχνομαι να παρω κινητο στον πατερα μου γιατι ενα sony που εχει φοβαμαι οτι θα το πατησει κατω συντομα.

Βλεπω καλα σχολια για το Α1. Διαβασα προσφατα ενα review απο δω: http://mediaplayers.gr/xiaomi-mi-a1/

Λετε εκτος της low light φωτογραφησης που σιγουρα δεν θα τα παει καλα να ειναι κομπλε για τα λεφτα του? Thanx

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, icy20 said:

Καλημερα παιδες. Ψαχνομαι να παρω κινητο στον πατερα μου γιατι ενα sony που εχει φοβαμαι οτι θα το πατησει κατω συντομα.

Βλεπω καλα σχολια για το Α1. Διαβασα προσφατα ενα review απο δω: Xiaomi Mi A1 – Media Player Reviews

Λετε εκτος της low light φωτογραφησης που σιγουρα δεν θα τα παει καλα να ειναι κομπλε για τα λεφτα του? Thanx

Το τηλέφωνο είναι πολύ δυνατό. Δεν θα μπω στη διαδικασία των χαρακτηριστικών, νομίζω τα γνωρίζεις ήδη. Δύσκολα σε αυτά τα χρήματα θα βρεις οπτικό σταθεροποιητή για το βίντεο & ποιοτική low-light κάμερα. 

 

Το σημαντικότερο μειονέκτημά του είναι το Head SAR στα 1.75w/kg.  Ναι, μέσα στα ανεκτά πλαίσια της ΕΕ αλλά προσωπικά το θεωρώ πολύ υψηλό νούμερο. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ψήνομαι για το mi max 2. Τέλος τα flagship, βλέπω πως ρολάρει το note 4X της κοπέλας μου με τον sd625 και δε το πιστεύω..

Αν και ξέρω ότι είναι τερατάκι το mi max 2, από θέμα μπαταρίας κλπ , θα με ενδιέφερε να δω και αν υπάρχουν γνώμες για το κινητό :) 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, tommybertsen said:

Εγώ πάλι ψήνομαι για το mi max 2. Τέλος τα flagship, βλέπω πως ρολάρει το note 4X της κοπέλας μου με τον sd625 και δε το πιστεύω..

Αν και ξέρω ότι είναι τερατάκι το mi max 2, από θέμα μπαταρίας κλπ , θα με ενδιέφερε να δω και αν υπάρχουν γνώμες για το κινητό :) 

 

To χρησιμοποιω το τελευταιο 2μερο.

Εχω να αισθανθω τετοια πληροτητα σε συσκευη απο την εποχη του Note 4 :p

Με heavy duty χρηση (3 email accounts, fb,viber,instagram, amazon cloud & google photos backup) εβγαλε sot 9ωρες σε δυο και κάτι ημέρες! Με 1 ωρα κλήσεων και καμποση χρηση 4G (σε Voda εχω κανονικα 4G στην Αθηνα παντού).

 

Η καμερούλα του εχω την αισθηση οτι ειναι ανωτερη του Mi A1 που ειχα δοκιμάσει πριν.

Τα 4gb ram μαζι με τον SD625 δινουν ενα πρακτικά αλαγκάριστο smartphone.

Μακάρι να πάρει και την Oreo γρήγορα.

To fingerprint reader ειναι πιο γρήγορο απο του Nexus 6p και το ιδιο αλανθαστο.

 

Επικό Value For Money αλλα και με performance.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο που δεν έχει την 800ρα μπάντα έτσι; Επίσης διάβασα κάτι για custom rom και φλασάρισμα της HDR+ κάμερας (ή κάπως έτσι), που βελτιώνει τις φωτογραφίες κατά πολύ! Το έχεις υπόψιν φαντάζομαι! 

Global να φανταστώ, σωστά; Και κάτι ακόμη! Σε τι χρώμα το έχεις; Το μαύρο ζαχαρώνω, απλά δε μπορώ να προβώ σε αγορά πριν τα μέσα Δεκέμβρη. Η τιμή του είναι δέλεαρ πραγματικό! 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tommybertsen said:

Δεν παίζει ρόλο που δεν έχει την 800ρα μπάντα έτσι; Επίσης διάβασα κάτι για custom rom και φλασάρισμα της HDR+ κάμερας (ή κάπως έτσι), που βελτιώνει τις φωτογραφίες κατά πολύ! Το έχεις υπόψιν φαντάζομαι! 

Global να φανταστώ, σωστά; Και κάτι ακόμη! Σε τι χρώμα το έχεις; Το μαύρο ζαχαρώνω, απλά δε μπορώ να προβώ σε αγορά πριν τα μέσα Δεκέμβρη. Η τιμή του είναι δέλεαρ πραγματικό! 

 

Σε μαύρο το εχω και ειναι νομιζω το ιδανικότερο χρωμα για να μαζευτεί στο μάτι το μέγεθος του.

Ξερω οτι υπάρχουν tweaks αλλά δεν εχω δοκιμάσει κάτι. Δουλέυει αριστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού το πάρω με το καλό, γιατί έχω κατασταλάξει ( αν και κοιτούσα και το oneplus 5T - χωρίς κανένα λόγο να δώσω τα διπλάσια χρήματα), θα το χαρώ πρώτα, και θα το πειράξω αργότερα :p 

Τουλάχιστον μπορείς officially να το ξεκλειδώσεις. Ισχύει αυτό έτσι;

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, tommybertsen said:

Αφού το πάρω με το καλό, γιατί έχω κατασταλάξει ( αν και κοιτούσα και το oneplus 5T - χωρίς κανένα λόγο να δώσω τα διπλάσια χρήματα), θα το χαρώ πρώτα, και θα το πειράξω αργότερα :p 

Τουλάχιστον μπορείς officially να το ξεκλειδώσεις. Ισχύει αυτό έτσι;

 

Συνηθως αυτα ξεκλειδωνουν αλλα δεν το εχω ψαξει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι δεν επηρεάζεται η εγγύηση. Θυμάμαι η ΧΙΑΟΜΙ το επιτρέπει ,και η oneplus. 

Για αυτό και κοιτάζω προς τα αυτή την κατεύθυνση, γιατί αν με πιάσει το πειραχτήρικό μου ( :p ) θα μπορώ άφοβα. 

Το LG G4 που έχω πρέπει να ξεκλειδωθεί για να γίνει ένα απλό root. Πραγματικά έλεος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Διαβάζω γενικώς για το Mi7 που είναι να βγει τον μάρτιο, έβλεπα και το πρωί εδώ σ' ένα άλλο ξένο site και όπως το διαβάζω, μάλλον με βλέπω για εκεί όταν αλλάξω το Mi5S Plus. Το θέμα είναι ότι τα Mi Note από ναυαρχίδες έγιναν mid range, οπότε το Mi7 είναι μάλλον μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος maddoctor έγραψε:

Διαβάζω γενικώς για το Mi7 που είναι να βγει τον μάρτιο, έβλεπα και το πρωί εδώ σ' ένα άλλο ξένο site και όπως το διαβάζω, μάλλον με βλέπω για εκεί όταν αλλάξω το Mi5S Plus. Το θέμα είναι ότι τα Mi Note από ναυαρχίδες έγιναν mid range, οπότε το Mi7 είναι μάλλον μονόδρομος.

 

Για τις εκδόσεις του Note 5 , έχουμε τίποτε νεότερο ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.