Jump to content



Xiaomi κινητά (Mi3, Mi4, RN σειρές, Mi Note-Mi Note Pro σειρές, Mi Max και ότι άλλο βγει)


Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος UltraB έγραψε:

Θα προτιμούσα μια ολοκληρωμένη συσκευή αντί τις 500 που λίγο ή πολύ θα υστερούν σε κάτι.

 

Άντε να δούμε που το πάει και τι θέλει να κερδίσει η Xiaomi έτσι.

Δεν σου φαίνονται τα χαρακτηριστικά του άρθρου ολοκληρωμένη συσκευή!? Το θέμα είναι σε τι τιμή!?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος maddoctor έγραψε:

Δεν σου φαίνονται τα χαρακτηριστικά του άρθρου ολοκληρωμένη συσκευή!? Το θέμα είναι σε τι τιμή!?

Στο συγκεκριμένο ναι, μένει να κυκλοφορήσει όμως να δούμε τα πλήρες χαρακτηριστικά του.

 

Γιατί βλέπω στα "νορμάλ" μοντέλα και η Xiaomi δε βάζει quick charge (αίσχος εφόσον υποστηρίζεται), βάζει στο ένα καλύτερη κάμερα αλλά θα έχει wifi bgn αντί το ac του άλλου που θα έχει χειρότερη κάμερα και κάτι τέτοια τρελά.  Γενικά βλέπω ότι στην προσπάθεια της να τα κυκλοφορήσει σε καλές τιμές, όλο και κάτι θα τους έχει "κόψει".

 

Για εμένα μετράει πολύ το νέο Redmi Pro αλλά βλέπω ότι το κυκλοφορεί με bgn wifi και χωρίς quick/fast charging που είναι το Α και το Ω σε τόσο μεγάλες μπαταρίες.

Αντίθετα το Note 4 έχει ac αλλά έρχεται με χειρότερη κάμερα / οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το quick charge στην πράξη σου δίνει ένα 30% πιο γρήγορη φόρτιση. Δεν είναι πανάκεια ούτε κάτι το τρομερό.

 

Εκεί που αξίζει και μόνο πιστεύω είναι ότι όταν ξεμένεις με ένα 10λεπτο φόρτιση είναι κάτι παραπάνω από αρκετό για να σου βγάλει την μέρα.

 

Να κάνω ένα update μιας και είδα τα κινητά note 4/redmi pro:

1) XIAOMI REDMI  NOTE 4 πολλά lvl up σε εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής, και πολύ πιο στιβαρό. Κάνει να φαίνεται το redmi note 3 pro γατάκι και φτηνιάρικο.

2) XIAOMI REDMI PRO ίδια φάση με το NOTE 4 στην κατασκευή αν κ μου έκανε λίγο ένα κλικ περισσότερο στην ποιότητα.

 

Δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω κάμερες και επιδόσεις δυστυχώς. Αλλά πιστεύω ότι είναι κρίμα κάποιος να πάει στο redmi note 3 pro και όχι στο note 4 επειδή είναι mediatek κινητό. Πιστεύω περισσότερα θα χάσει παρά θα κερδίσει. Το αναφέρω γιατί πολλοί το κομπλεξάρουν το NOTE 4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Καλά το quick charge στην πράξη σου δίνει ένα 30% πιο γρήγορη φόρτιση. Δεν είναι πανάκεια ούτε κάτι το τρομερό.

 

Εκεί που αξίζει και μόνο πιστεύω είναι ότι όταν ξεμένεις με ένα 10λεπτο φόρτιση είναι κάτι παραπάνω από αρκετό για να σου βγάλει την μέρα.

 

Να κάνω ένα update μιας και είδα τα κινητά note 4/redmi pro:

1) XIAOMI REDMI  NOTE 4 πολλά lvl up σε εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής, και πολύ πιο στιβαρό. Κάνει να φαίνεται το redmi note 3 pro γατάκι και φτηνιάρικο.

2) XIAOMI REDMI PRO ίδια φάση με το NOTE 4 στην κατασκευή αν κ μου έκανε λίγο ένα κλικ περισσότερο στην ποιότητα.

 

Δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω κάμερες και επιδόσεις δυστυχώς. Αλλά πιστεύω ότι είναι κρίμα κάποιος να πάει στο redmi note 3 pro και όχι στο note 4 επειδή είναι mediatek κινητό. Πιστεύω περισσότερα θα χάσει παρά θα κερδίσει. Το αναφέρω γιατί πολλοί το κομπλεξάρουν το NOTE 4

Περιμένω το RN4 Pro, ακα RN4 3/64 από το Geekbuying, οπότε όταν μου έρθει θα σας πω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκε επίσημα επιτέλους το 5S και 5S Plus. 345$ για την Κίνα το Mi5S η έκδοση των 128GB, για να δούμε πόσο θα πάει στα μαγαζιά και πόσο το Plus! Εντωμεταξύ είδα από το άρθρο, ήδη το Geekbuying έχει προσφορές στα Xiaomi και πως να πάρεις το Mi5S πιο φθηνά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βλέπω σήμερα το πρωί στο kimovil ότι το Coolicool έβγαλε προς πώληση τα Mi5s που έχει. Το Mi5s Plus 6/128 που κοιτάω το έχει στα 510$. Το kimovil έχει λέει και ένα κουπόνι για -20$, άρα 490$=440€. Τιμή φοβερή για τα χαρακτηριστικά του μεγάλου μοντέλου! Ξέρω....καταναλωτική μανία! Εάν δεν ήξερα ότι μέσα του νοέμβρη θα ανακοινώσουν το Mi Note Pro 2, θα το χτυπούσα σ'αυτή την τιμή. Το θέμα είναι ότι διαβάζω για 600+$ η μεγάλη έκδοση του Mi Note 2 και λέω αξίζει να περιμένω!? Για πείτε καμία γνώμη βρε παιδιά....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να προσπεράσεις μιας και όπως είπες θα είναι καθαρά καταναλωτική μανία. Και επειδή θα σε ξαναπιάσει η ίδια μανία σε κάνα μήνα άστο να γίνει ένα έξοδο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος maddoctor έγραψε:

Βλέπω σήμερα το πρωί στο kimovil ότι το Coolicool έβγαλε προς πώληση τα Mi5s που έχει. Το Mi5s Plus 6/128 που κοιτάω το έχει στα 510$. Το kimovil έχει λέει και ένα κουπόνι για -20$, άρα 490$=440€. Τιμή φοβερή για τα χαρακτηριστικά του μεγάλου μοντέλου! Ξέρω....καταναλωτική μανία! Εάν δεν ήξερα ότι μέσα του νοέμβρη θα ανακοινώσουν το Mi Note Pro 2, θα το χτυπούσα σ'αυτή την τιμή. Το θέμα είναι ότι διαβάζω για 600+$ η μεγάλη έκδοση του Mi Note 2 και λέω αξίζει να περιμένω!? Για πείτε καμία γνώμη βρε παιδιά....

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εγώ λέω να προσπεράσεις μιας και όπως είπες θα είναι καθαρά καταναλωτική μανία. Και επειδή θα σε ξαναπιάσει η ίδια μανία σε κάνα μήνα άστο να γίνει ένα έξοδο

 

Συμφωνώ απολύτως

:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

@maddoctor Καλύτερα περίμενε :) Αν και η μεγάλη έκδοση δύσκολα να είναι σε στοκ από την πρώτη μέρα. Το κακό είναι ότι τις τιμές τις πήγε στον θεό η xiaomi ακόμα μία φορά.

Στο Coolicool που είδα από το kimovil, λέει ότι είναι σε στοκ, για το 5S 6/128. Τώρα για το Note 2 διάβαζα χθες ότι ήδη είναι σε μαζική παραγωγή, οπότε μέσα νοέμβρη που θα ανακοινωθεί, θα υπάρχει πολύ πράγμα για παράδοση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, karmen1983 said:

Εγώ λέω να προσπεράσεις μιας και όπως είπες θα είναι καθαρά καταναλωτική μανία. Και επειδή θα σε ξαναπιάσει η ίδια μανία σε κάνα μήνα άστο να γίνει ένα έξοδο

Ακριβώς αυτό. Βγάζει και συχνά κινητά η άτιμη :D

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, maddoctor said:

Στο Coolicool που είδα από το kimovil, λέει ότι είναι σε στοκ, για το 5S 6/128. Τώρα για το Note 2 διάβαζα χθες ότι ήδη είναι σε μαζική παραγωγή, οπότε μέσα νοέμβρη που θα ανακοινωθεί, θα υπάρχει πολύ πράγμα για παράδοση. 

Μακάρι, αν και είμαι της άποψης κάποιος να κάνει καλύτερα υπομονή  και πιστεύω έχει πολύ φουσκωμένες τιμές χωρίς λόγο...

 

Εγώ θα δώσω μια ευκαιρία στο leece le 3 pro 6/64 που θα βγει κάπου στα 290-300 ευρώ μόλις κυκλοφορήσει. Μου φαίνεται πιο τίμιο. Αν κ έχουν περάσει από τα χέρια μου όλα τα Xiaomi (εκτός το Mi max) με κερδίζει στο σύνολο η letv :p Μακάρι να είχε καλύτερη υποστήριξη από Devs.

 

Η τιμές των xiaomi με κάθε καινούριο μοντέλο πάνε ακόμα πιο πάνω σε σχέση με το max του προηγούμενου. Οπότε δεν μπορεί κάποιος να την ακολουθήσει πχ όπως εγώ που αλλάζω συνέχεια κινητό. Μέχρι να πέσουν σε κανονικά επίπεδα οι τιμές θα έχουν βγάλει το επόμενο μοντέλο :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή όπως ήταν αναμενόμενο πέθανε το G4 (μακρυά από αυτό το τηλέφωνο, πέρα από τις αναφορές στο net, ξέρω άλλους 2 με G4 bootloop ) 

 

και δεν γίνεται να περιμένω λέω να πάω πρώτη φορά σε xiaomi και συγκεκριμένα στο mi max

 

όσο αναφορά τις rom επειδή είμαι άσχετος (αν διαβάσω μπορώ να δοκιμάσω πράγματα) 

 

να το πάρω από εδώ?

1.   http://www.mygad.gr/XIAOMI-Mi-MAX-eksapurino-1-8GHz-3GB-RAM-32GB-ROM-Dual-SIM-xruso-aspro&tracking=5730894aa669b

(

 

ή εδώ? που βολεύει λόγο τοποθεσίας

 

2 .   https://anamo.eu/el/p/K0d4kgjyqiHapru

 

Αν έχω καταλάβει καλά στο 1. έχει official rom στο 2. την multilanguage που δεν είναι official ?

 

χρησιμοποιώ αγγλικό menu, θέλω ελληνικό keyboard. Δεν θέλω κινέζικα apps μέσα, αλλά να έχει google play store. 

 

Σε κάθε περίπτωση μπορώ να κάνω ξεκλείδωμα και να περάσω official rom όποιο και να πάρω?  

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος TASOS έγραψε:

Για τα Redmi 4 , υπάρχει κάτι νεότερο ?

 

 

Redmi 4 δεν υπάρχει ακόμα, μόνο Redmi Note 4. Ελληνική ρομ πάντως υπάρχει για το δεύτερο. Τώρα όλοι περιμένουμε αύριο να δούμε το Mi Note 2.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mer said:

Και γιατί δεν το πας για σερβις; Ναι να πάρεις με official rom. Ναι μπορείς αλλά είναι πιο δύσκολα. Καλύτερα με official γιατί η multilanguage   είναι πειραγμένη.

Από το Anamo μου είπαν ότι είναι Official Global Rom με προεγκατεστημένο το playstore αγγλικό μενού  αλλά έχει και άλλες γλώσσες μέσα δες εδώ στην περιγραφή στις Γλώσσες 

https://anamo.eu/el/p/K0d4kgjyqiHapru 

 

Αυτή είναι η λεγόμενη Multilanguage? και όχι η official Global Rom ? να το ακυρώσω? 

 

Τ

 

 

 

 

ο G4 μέχρι να πάει service και να έρθει καήκαμε.. και να έρθει θα ξαναπάθει πιστεύω bootloop και δεν το εμπιστεύομαι πρέπει να έχω ένα για backup με φωτογραφική και ικανότητες ιντερνετ διαβασμα pdf κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.