Jump to content



Xiaomi κινητά (Mi3, Mi4, RN σειρές, Mi Note-Mi Note Pro σειρές, Mi Max και ότι άλλο βγει)


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος maddoctor έγραψε:

Redmi 4 δεν υπάρχει ακόμα, μόνο Redmi Note 4. Ελληνική ρομ πάντως υπάρχει για το δεύτερο. Τώρα όλοι περιμένουμε αύριο να δούμε το Mi Note 2.

ok

 

Σε ρώτησα , γιατί λέγανε ότι το Redmi4 , θα βγεί μαζί με το Mi Note 2.

 

Για το Redmi Note 4 , γνωρίζω , απλά περιμένω να του φορέσουν Snapdragon ... και μετά βλέπουμε

:)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, TASOS said:

Για το Redmi Note 4 , γνωρίζω , απλά περιμένω να του φορέσουν Snapdragon ... και μετά βλέπουμε

:)

Λογικά θα περιμένεις πολύ :p

 

Δεν νομίζω να ξανακάνει το ίδιο λάθος η xiaomi γιατί χαντάκωσε το redmi note 3 με αυτή την κίνηση έκανε με το pro.

 

Το καλύτερο θα ήταν να έχει πχ την σειρά redmi note με helio, την  redmi pro με snapdragon. Σε περίπτωση που βγάλει με SD note 4 χαντακώνει και το πιο ακριβό redmi pro που τώρα ξεκίνησε να πουλάει ουσιαστικά λόγω πτώσης της τιμής του.

 

Τώρα αν δεν υπάρχει κάποια λογική στον τρόπου που βγάζει τα μοντέλα ίσως το δούμε και με snapdragon, απλά όποιος φοβάται τον helio να ξέρει ότι είναι πολύ πιο παραμετροποιήσημος ακόμα κ απο τον μέσο χρήστη και το hardbrick του λύνεται πολύ πιο εύκολα από των snapdragon που μπορεί να σου γίνει κ τουβλο κ να χρειαστεί να κάνεις εγχειρίσεις για να το σώσεις.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Λογικά θα περιμένεις πολύ :p

 

Δεν νομίζω να ξανακάνει το ίδιο λάθος η xiaomi γιατί χαντάκωσε το redmi note 3 με αυτή την κίνηση έκανε με το pro.

 

Το καλύτερο θα ήταν να έχει πχ την σειρά redmi note με helio, την  redmi pro με snapdragon. Σε περίπτωση που βγάλει με SD note 4 χαντακώνει και το πιο ακριβό redmi pro που τώρα ξεκίνησε να πουλάει ουσιαστικά λόγω πτώσης της τιμής του.

 

Τώρα αν δεν υπάρχει κάποια λογική στον τρόπου που βγάζει τα μοντέλα ίσως το δούμε και με snapdragon, απλά όποιος φοβάται τον helio να ξέρει ότι είναι πολύ πιο παραμετροποιήσημος ακόμα κ απο τον μέσο χρήστη και το hardbrick του λύνεται πολύ πιο εύκολα από των snapdragon που μπορεί να σου γίνει κ τουβλο κ να χρειαστεί να κάνεις εγχειρίσεις για να το σώσεις.

 

Συμφωνώ με αυτά που λές.

 

Βέβαια ... εκεί στην xiaomi είναι λίγο απρόβλεπτοι , πολλές φορές.

 

Οπως και νά'χει , ξεκίνησα να παίζω με τις τάπες των βαρελιών

:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

6 hours ago, Dem said:

Από το Anamo μου είπαν ότι είναι Official Global Rom με προεγκατεστημένο το playstore αγγλικό μενού  αλλά έχει και άλλες γλώσσες μέσα δες εδώ στην περιγραφή στις Γλώσσες 

https://anamo.eu/el/p/K0d4kgjyqiHapru 

 

Αυτή είναι η λεγόμενη Multilanguage? και όχι η official Global Rom ? να το ακυρώσω? 

 

Τ

 

 

 

 

ο G4 μέχρι να πάει service και να έρθει καήκαμε.. και να έρθει θα ξαναπάθει πιστεύω bootloop και δεν το εμπιστεύομαι πρέπει να έχω ένα για backup με φωτογραφική και ικανότητες ιντερνετ διαβασμα pdf κτλ. 

Δεν υπάρχει official global rom. Υπάρχει μόνο International. Ή official ή multilanguage και τα δυο μαζί δεν γίνεται.Αφού δεν έβγαινε μέχρι τώρα εκτός ασίας ποιος ο λόγος να υπάρχει; Δεν ξέρω λογικά αυτή είναι η Multilanguage φαντάζομαι.

 

Εγώ το g4 το πήρα σε 2 βδομάδες από θεσσαλονίκη που το έστειλα. 10 εργάσιμες. Bootlloop γιατί να ξαναπάθεις; προδικαζουμε καταστάσεις μου φαίνεται.

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mer said:

 

Δεν υπάρχει official global rom. Υπάρχει μόνο International. Ή official ή multilanguage και τα δυο μαζί δεν γίνεται.

Φυσικά είσαι λάθος σε αυτά, έχουμε και λέμε στα περισσότερα xiaomi ισχύει

Official China rom

1) China Stable

2) China Developer

 

Official Global rom

1) Global stable (αγγλικά χωρίς κινεζιές με playstore)

2) Global developer (και multilaguage με ελληνικά και playstore)

 

Επομένως αν έχει global developer rom έχει κανονικά ελληνικά μέσα το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

 

3 hours ago, BasiliCeLew said:

Φυσικά είσαι λάθος σε αυτά, έχουμε και λέμε στα περισσότερα xiaomi ισχύει

Official China rom

1) China Stable

2) China Developer

 

Official Global rom

1) Global stable (αγγλικά χωρίς κινεζιές με playstore)

2) Global developer (και multilaguage με ελληνικά και playstore)

 

Επομένως αν έχει global developer rom έχει κανονικά ελληνικά μέσα το κινητό.

Καθόλου λάθος δεν είμαι. Η official global rom είναι στα international μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mer said:

 

Καθόλου λάθος δεν είμαι. Η official global rom είναι στα international μοντέλα.

Καλύτερα να μην επιμένεις αν δεν γνωρίζεις φιλικά. Για να στο λέω το έχω δει πολλάκις.

 

Συγκεκριμένα σε note 4 που πήρε φίλος πριν 4 μέρες, σφραγισμένο κουτάκι με globa μέσα το κινητό.

Απλά να σημειώσω ότι δεν υπάρχει ακόμα international Μοντέλο στο note 4. Βγαίνει σφραγισμένο με china και με global όπως και το redmi note 3 pro πριν βγεί η international ομοίως και το redmi 3s επίσης πριν βγει η International υπήρχαν από το εργοστάσιο και με china και με global.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ακριβώς. Αλλά δεν ξέρω πολλές περιπτώσεις καταστημάτων να δίνουν global rom. Εκεί είναι που έχω ένσταση. Εκτός από vickmall δεν ξέρω άλλο κατάστημα που να έχει global. Εσύ από που τα πήρες τα κινητά που αναφέρεις;


Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mer said:

Δεν διαφωνώ ακριβώς. Αλλά δεν ξέρω πολλές περιπτώσεις καταστημάτων να δίνουν global rom. Εκεί είναι που έχω ένσταση. Εκτός από vickmall δεν ξέρω άλλο κατάστημα που να έχει global. Εσύ από που τα πήρες τα κινητά που αναφέρεις;
 

 

Aliexpress. Όλα σφραγισμένα εκτός και αν θες να σου περάσουν κάτι αυτοί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/24/2016 at 9:23 PM, mer said:

Εγώ το g4 το πήρα σε 2 βδομάδες από θεσσαλονίκη που το έστειλα. 10 εργάσιμες. Bootlloop γιατί να ξαναπάθεις; προδικαζουμε καταστάσεις μου φαίνεται.

Μιλάμε μεταξύ μας τώρα και έχουμε G4 και τα 2 στο service.....ξέρω άλλους 2 με G4 στο service...ένα σωρό περιπτώσεις μετά αλλαγής mainboard με νέα και ξανά bootloop.

Δεν έχουν αλλάξει κάτι από την LG στις νέα sn mainboards γιατί να μην το ξαναπάθει? Η πολιτική της LG να αλλάζει απλά  σάπιες mainboards με άλλες σε ένα τόσο διαδεδομένο πρόβλημα είναι απαράδεκτη. Έχουμε ξεπεράσει δηλαδή το "γράφουν αυτοί που έχουν πρόβλημα και κάνουμε τη τρίχα τριχιά."   Δεν νομίζω ότι προδικάζω κάτι.

 

Δεν μπορώ για επαγγελματικούς  λόγους να έχω ένα κινητό να λείπω σε ταξίδι να έχω ένα σωρό pdf μέσα επαφές φωτογραφίες που χρειάζομαι, gps κτλ και να στηρίζομαι στο G4....τώρα θα μου πεις και θα στηριχτείς στο Xiaomi? ε μόλις γυρίσει απο service το G4 σε κρίσιμες φάσεις θα τα έχω και τα 2 μαζί μου, αν μείνουν off και τα 2 μαζί είμαι γκαντέμης.  

 

Το iphone 4 από το 2010 δεν έχει κλείσει ποτέ μέρα νύχτα δεν  έχει κάνει το παραμικρό κιχ.

 

Αν κερδίσει από πλευράς λειτουργίας αξιοπιστίας το mi Max, το δίνω αργότερα και

To mi Mix είναι το επόμενο. Καλοβλέπω και το Mate 9, αν δεν είχα ήδη έστω το μη αξιόπιστο  G4 σαν 2ο, μάλλον ήδη θα είχα το Mate 8.

 

Γιατί δεν βγάζω αγγελία το G4? Δεν μου πάει η καρδιά.  Τι να γράψω ?

"Προσοχή για αυτούς που δεν ξέρουν πιστεύω ότι έχει πολλές πιθανότητες να σου μείνει στα χέρια?"

Θα το πηγαίνω πίσω συνέχεια.    

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το έγραφα σαν νέο χθες στο igeekphone, έχουν προσφορές στο Geekbuying στα Xiaomi, αλλά εάν υπάρχει κανένας από το φόρουμ που μας διαβάζει από USA, ας το δει γιατί δίνουν 1111$ δώρο σε συνεργασία λέει με το Paypal. Δυστυχώς για εμάς μόνο το Crazy Annual Sales....

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2016 at 8:58 PM, Efialtis said:

Ερώτηση αρχάριου.

Η διαφορά το Mi5 με το Mi5s είναι μόνο ο SD820/821?

Υπάρχει λόγος να προτιμήσεις το ένα από το άλλο; Ακόμα και η τιμή τους είναι παρόμοια.

Η κάμερα του 5S είναι η καλύτερη που υπάρχει (ίδια με του Google Pixel)

Φαντάζομαι θα έχει και άλλες διαφορές

Link to comment
Share on other sites

Aloha, μετα απο λιγη αναζητηση αποφασισα να παρω τo redmi note 3 pro 

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_308823.html 
Το βρηκα στο gearbest στα 161ε 3/32 εκδοση. 
Ειναι διαδικασια το να παιξει το google play κλπ ? 
Ελληνικη γλωσσα μπαινει ευκολα στο μενου ?  
Ειναι η σωστη η ROM ? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, o polonos said:

Aloha, μετα απο λιγη αναζητηση αποφασισα να παρω τo redmi note 3 pro 


 XIAOMI Redmi Note 3 Pro 5.5 inch 4G Phablet-201.89 Online Shopping| GearBest.com
  
Το βρηκα στο gearbest στα 161ε 3/32 εκδοση. 
Ειναι διαδικασια το να παιξει το google play κλπ ? 
Ελληνικη γλωσσα μπαινει ευκολα στο μενου ?  
Ειναι η σωστη η ROM ? 

Πήγαινε για την international έκδοση θα την βρεις ως xiaomi redmi note 3 pro special edition/international ή xiaomi redmi note 3i pro αν πρόκειται να κρατήσεις την συσκευή για πολύ καιρό καλό είναι να έχεις την 800άρα μπάντα σε περίπτωση που χρειαστεί. Ίδια τιμή έχουν πλέον.

 

Θα έλεγα ότι το redmi note 3 pro είναι το xiaomi με τις περισσότερες παραξενιές που έχω δει σε αυτόν τον τομέα. Αλλά αν ασχοληθείς θα βγάλεις άκρη σχετικά εύκολα.

Αν έχεις πρόβλημα εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε ;)

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ @l2phile, ως συνέχεια της συζήτησης μας στο προηγούμενο θέμα

Το κράξιμο που έφαγε απο πολλούς η xiaomi στο en.miui.com όταν επιτέλους κυκλοφόρησαν οι εκδόσεις της miui 8 δεν περιγράφεται. Καλώς ή κακώς είχαν θεωρήσει όλοι δεδομένο πως το miui 8 θα έτρεχε σε marshmallow, διαψεύτηκαν όμως και μεταξύ αυτών και εγώ. Η xiaomi βέβαια επίσημα δεν είχε δηλώσει ποτέ κάτι τέτοιο, όχι τουλάχιστον για τα 1-2 μοντέλα που όντως ίσχυε αυτό, ωστόσο το έκαναν αρκετές ιστοσελίδες τεχνολογικού περιεχομένου.

Όπως πολύ σωστά είπες, περνάς μια developer rom και τελειώνει η υπόθεση υπάρχει όμως ένα μεγάλο αλλά... Πόσοι έχουν καταφέρει να ξεκλειδώσουν τον bootloader (και ναι δυστυχώς δεν τα καταφέρνουν όλοι) με ότι αυτό συνεπάγεται, ιδίως όταν τα πράγματα δεν πάνε κατ ευχήν? Επίσης, έχουν όλοι το χρόνο και τη γνώση να το κάνουν?

Η doogee έβγαλε marshmallow ota update για το x5 απο τα μέσα Αυγούστου, η xiaomi απο αρχές Σεπτέμβρη (με μεγάλη επιφύλαξη το γράφω), σε beta rom. Σε stable (υποτίθεται) ακόμα περιμένουμε.

Σε miui 7 είχες τη δυνατότητα να κάνεις disable το λεγόμενο bloatware και google apps μεταξύ άλλων, σε miui 8? Επίσης στο gallery όλες οι εικόνες άνοιγαν σε 1-2 δευτερόλεπτα, σε miui 8 απλά περιμένεις. Υπάρχει θέμα στην αυτόματη φωτεινότητα και στην αυτόματη περιστροφή η οποία αρκετές φορές κολλάει και πρέπει να την απενεργοποιήσεις-ενεργοποιήσεις για να στρώσει. Ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων και αυτός δουλεύει όποτε θυμάται ακόμα και καθαρός. Κατα τα άλλα δώσαμε στον κόσμο marshmallow και ετοιμάζουμε miui 9 με nougat. Βέβαια μιας που έχω την 8.0.6 σε 5.1.1 δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί κάτι απ όλα αυτά με το marshmallow.

Αυτό που γράφεις για τα τηλέφωνα των πλέων 50 ευρώ δε στέκει. Έβγαλα όλη τη θητεία μου φέτος με ένα doogee x6. Μια χαρά μίλαγα skype βλέποντας τη μούρη μου και τον απέναντι σε μικρογραφία που έκανε scaling σε δύο επίπεδα παρακαλώ και ταυτόχρονα καιγόμουν στον chrome. Στο note 3 pro υπάρχει μόνο μια μικρογραφία όταν είσαι σε multitasking φάση και βλέπεις μόνο τον συνομιλητή. Δεν ξέρω αν φταίει το skype σε αυτό κ δεν έχω πλέον το x6 για να το τεστάρω και να δω τι έγινε τελικά με το android 6. Γνωστή μου που της το έδωσα μου είπε πριν λίγες μέρες πως της έβγαλε update. Επίσης έχουν περάσει αρκετά κινητά στα χέρια μου με κόστος 50-60 ευρώ καθώς παραγγέλνω για φίλους και γνωστούς τα οποία τα ανοίγω για να βάλω ελληνικά-όσα έχουν, πληκτρολόγιο κτλ. Πραγματικά έχω πάθει πλάκα και στα περισσότερα όταν τα ανοίγω υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις. Λίγες μεν αλλά υπάρχουν.

Τέλος για να κλείσω θα σου αναφέρω περιστατικό του δικού μου redmi note 3 και αν θες με πιστεύεις. Αφού πειραματίστηκα αρκετά στις αρχές με διάφορες ρομ, ελληνικές και μη κατέληξα στην miui 7 stable global. Δε θυμάμαι ακριβώς τη version ή το αν είχα ενημερώσει στην 8. Στα καλά καθούμενα ως συνήθως μου βγάζει διαθέσιμη ενημέρωση. Πάτησα να την κάνει. Όλα καλά και ωραία. Την κατεβάζει και κάνω reboot για εγκατάσταση. Τελειώνει η εγκατάσταση, reboot και περιμένω να ανοίξει. Περιμένω μια, περιμένω δύο, τίποτα. Κόλλησε στο logo. Με τα πολλά περνάω τη ρομ απο την αρχή. Ψάχνω να βρω τη ρομ που υποτίθεται πέρασε για να την κάνω clean install, τίποτα. Κοιτάζω για τη ρομ στις beta, ήταν εκεί! Όπως καταλαβαίνεις μου ήρθε ota update απο την beta rom στη stable που είχα εγκατεστημένη. Το πως έγινε αυτό και το αν έγινε μόνο σε εμένα δεν το ξέρω, τα συμπεράσματα δικά σου. Ευτυχώς δεν ήμουν εκτός για δουλεία, ούτε που ξέρω τι θα έκανα.

Έγινε επεξεργασία από Pandelas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.