Jump to content



Xiaomi κινητά (Mi3, Mi4, RN σειρές, Mi Note-Mi Note Pro σειρές, Mi Max και ότι άλλο βγει)


Recommended Posts

On 05/01/2017 at 11:10 AM, TifoziF1 said:

Εγώ δεν έχω κλείσει ακόμα μέρα με το ΜΙ5, και είμαι με την Global Stable 8.1.2.0 με ελληνικά. Είναι JET !! Antutu score 120000. Καταπληκτικό κινητό, δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο στα 200Ε. Τρομερή η διαφορά από το SG Note II που είχα, νύχτα με μέρα.

Και όσοι φίλοι το είδαν ξετρελάθηκαν. Να ήταν και σε μαύρο ... frown.gif Αλλά 60ευρώ επάνω στην τιμή, για μαύρο αντί για λευκό χρώμα δεν τα δίνω.

Μπήκε και ζελατίνα (και όχι γυαλί) Nillkin και η θήκη της Ringke Fusion, που και πολύ μικρή είναι και αρκετά προστατευτική. H μπαταρία φαίνεται να αντέχει πολλά. Όλα JET!!!

I <3 Mi5

 

που το πήρες 200? Γενικά έχει τίποτα η xiaomi μεχρι 150 ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος TASOS έγραψε:

 

Εγώ νομίζω ότι θα είναι το Redmi Note 4 , σε έκδοση με Snapdragon.

Μπορεί, αλλά μην ξεχνάς ότι βγήκε το 4Χ με Snapdragon. Θα βγάλει λες και το κανονικό? Επίσης όπως λέει το άρθρο, έχει διαφορές από το 4. Είδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

@Bonito Ελλάδα δεν έχει τίποτα κάτω από 189. Τόσο κάνει το Redmi 3S Pro αλλά σε καμιά προσφορά από Κωτσόβολο (τύπου "παζάρεψέ το") μπορείς να το πάρεις κάπου στα 170. 219 έχει το Redmi Note 4 Ελλάδα. To καλό είναι ότι η Infoquest δίνει 2 χρόνια πραγματική εγγύηση αντίθετα από τους κινέζους ή τα σκρουτζομάγαζα που φέρνουν κινέζικα. Αν σ'αρέσει το Redmi 3S Pro ή το Note 4 Pro που φέρνει η InfoQuest και είναι και στο budget σου τότε με κλειστά μάτια. Η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή για την υποστήριξη που δίνει η InfoQ.

 

Κίνα θα βρείς μπόλικα μοντέλα Xiaomi στα χρήματα αυτά (~130~160) τα οποία όμως (σε αντίθεση με τα "Ελληνικά" της Infoquest) δεν διαθέτουν band 20 (800άρα) για 4G της Wind. Αλλά πλέον υπάρχει σοβαρός κίνδυνος τελωνείου με απλό registered  (NL, SG, CN, CH posts κτλ)

Εγώ το πήρα από geekbuing στα 215δολάρια, μέσω paypal και είδα στην κάρτα μου χρέωση 205~206Ευρώ. Το καλό είναι ότι ήρθε με σωστή official rom και έτσι δεν έκανα τίποτα, παρα μόνο update στην τελευταία (ΟΤΑ) που  μου έδωσε τα ελληνικά σαν γλώσσα.



 

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τυράννησε πολύ η υπόθεση Xiaomi-Grearbest πάντως.

Αγόρασα για την κοπελιά ενα Mi5 και για το πατέρα ένα Mi3s

Έκανα 40 μέρες να παραλάβω κατ αρχάς, με Ολλανδικά ταχυδρομεία.

To μεγάλο θέμα ήταν που πήγα να περάσω την latest Global στο Mi5...
OTA δεν έδειχνε τπτ(official φορούσε), μπαίνω στο σιτε και βλέπω μια νεότερη official.

Διαβάζω οδηγίες, κατεβάζεις τη ROM, την ρίχνεις στο κινητό, ανοίγεις απο το κινητό το Updater, επιλέγεις το αρχείο χειροκίνητα και ξεκινάει.

Easy peasy λεω...και το κάνω...
Αποτέλεσμα? Ατέλειωτο boot loop, δεν άνοιγε πλέον η συσκευή με τπτ.

Προφανώς κάτι δε του άρεσε στο "boot particion" πλέον και κρεμούσε...

Και έχω φάει 5-6 ώρες ψάχνοντας λύση και σπάζοντας εντελώς τα νεύρα μου...

Οι ερασιτέχνες της Xiaomi εχουν μια πολύ καλή εφαρμογούλα (MiSuite) για windows που κάνεις update, backup, recover κτλ.
Ωραία λεω, πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να κάνει recover απο fastboot mode?
Ε τελικά είναι, αδύνατο βασικά...Η Αγγλική version του προγράμματος είναι απλά outdated και δουλεύει μερικώς ή ελλιπώς...
Ημαρτον...δεν έβλεπε το τηλέφωνο καθόλου σε fastboot, σε bootloop ναι...

Η 2η επιλογή ήταν το Miflash, ενα άλλο πρόγραμμά τους που φλασάρει ποίο "επιθετικά", τζίφος κ απο κεί για μένα γιατί έχω κλειδωμένο bootloader...δεν δουλεύει έτσι.

Τα νεύρα τσατάλια, δοκιμάζω EDL(κάτι σαν service mode για Qualcomm επεξεργαστές) τπτ, δεν έχω κάν EDL mode...εξαφανίστηκε...
ADB, καμία ώρα δοκιμάζοντας εντολές, τπτ κ απο κεί...

Ένα 3ωρο διάβασμα σε forums με οδήγησε εδώ: https://forum.xda-developers.com/mi-5/help/xiaomi-mi5-bootloop-recovery-mode-edl-t3488766

 

Κατεβάζω Κινέζικη version της σουίτας λοιπόν και προσπαθώ να καταλάβω τι λέει...
Με το που βάζω το κινητό σε fastboot το βλεπει κανονικά και έχω 3 επιλογές(τσιν τσαν, τσαν τσον, και ζόγκ!) :p
H μία τελικά ήταν το " wipe/erase all of internal memory" μάλλον, το έκανα και ναι, μπούταρε το !@#!@$!@#....

Τώρα το πρόβλημα είναι οτι με κάποιο μαγικό τρόπο, έχω πλέον Κινέζικη official rom, δε μπορώ να καταλάβω πως...
Ξανά σε διαδικασία αλχιμιών δε μπαίνω πάντως...τουλάχιστον έχει εν μέρη ελληνικά, αν και σε κάποια σημεία όπως τα κειμενάκια κάτω απο τις δημοσιεύσεις(share) στην εφαρμογή του FB, τα βγάζει περίεργα και λείπουν μερικά γράμματα.

Σα συσκευή πάντως είναι πάρα πολύ δυνατή, έμεινα εντυπωσιασμένος.
Ποιότητα κατασκευής καλή, αλλά όχι πολύ, υστερεί σε δεσίματα και αίσθηση στο χέρι σε σχέση με το S6 που έχω πχ.

Ξανά Xiaomi μονο απο InfoQuest και επίσημη εισαγωγή για μένα... ;)



 

 

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια διαδικασία έκανα την Παρασκευή με παίδεψε λίγο αλλά σε ένα 3ώρο δούλευε κανονικά. Γενικά μπορείς να ζητήσεις βοήθεια και από το Ελληνικό φορουμ και από εδώ. Υπάρχουν πολλά παιδιά πρόθυμα να βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

@Samael Welcome to the club :p Αυτό είναι το μεγάλο κακό της εταιρίας, κ για αυτό καλύτερα να προτιμάει κάποιος global μοντέλα έτοιμα αν δεν έχει το ψυχικό σθένος κ την υπομονή. Έχουν μπρικάρει άπειρα xiaomi στα χέρια μου κ είναι ότι πιο σπαστικό μπορεί να συμβεί, με την Xiaomi να μην βγάζει μια σωστή πλατφόρμα και να διευκολύνει τον κόσμο.

 

Ετσι όπως τα λες κατά 99% δεν είχε global rom, κ απο εκεί ξεκίνησαν όλα.

 

Τέλος καλό όλα καλά, το xiaomi mi5 και το redmi note 3 pro είναι τα πιο προβληματικά κ παράξενα στο κομμάτι του flash/unbrick. 

_______________________

Όσο για τις καθυστερήσεις δεν πρέπει να κατηγορείς το Gearbest η NLpost ανακοίνωσε την πατάτα που έκανα κ καθυστέρησε εξαιτίας της εκατομμύρια δέματα, η εταιρία δεν είχε καταλάβει ουτε η ίδια το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με αποτέλεσμα τώρα πλέον να αρχίζουν να λειτουργούν σχεδόν κανονικά τα ταχυδρομεία της.

 

Εγώ έχω 2 κινητά στο Ελβετικό ταχυδρομείο (Swiss Post) εδώ και 3 μήνες, κ δεν μπορεί η ίδια να τα βρει με το κατάστημα αγοράς τους φυσικά να αναλαμβάνει χωρίς δεύτερη σκέψη όλη την ευθύνη (Banggood) με πρόταση για resend ή Refund. 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Aν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το θέμα της γραμματοσειράς, ευχαρίστως Alex.

Φαντάζομαι όμως πρέπει να περαστεί Global ή Ελληνική, οπότε περιπλέκονται πάλι τα πράγματα με ροοταρίσματα κτλ...
Επισυνάπτω τι φοράει τώρα, και εξακολουθώ να απορώ που βρέθηκε αφού εγώ την Global κατέβασα...

Αρχικά φορούσε Global (90% αν και δεν έχω screenshot), με MIUI 7 (100%) και Security Patch Αυγούστου(99%).

Είχε Google Play store, ενώ μετα το αποτυχημένο(?) φλασάρισμα όχι, το πέρασα χειροκίνητα.

 Βασίλη δεν κατηγόρησα την Gear, παρανόησες. Ίσα ίσα που με εντυπωσίασαν με την ταχύτητα και τον επαγγελματισμό τους.
Το δέμα έφυγε σε λιγότερο απο 48 ώρες απο την παραγγελία και μάλιστα στέλνουν και φωτό αυτού ως απόδειξη μαζί με το voucher του μεταφορέα.
Αυτό για τους Ολλανδούς τώρα το μαθαίνω, 44 μέρες ακριβώς κάναν τα ταχυδρομεία...καλά τα κατάφεραν...
 

viber image.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις την global stable. Με την κινέζικη θα δεις και αρκετά pup up παράθυρα που ασχέτως που τα έχεις εσύ στα αγγλικά αυτά θα είναι στα κινέζικα.

 

Κάνε την διαδικασία για unlock, τώρα μπορείς κατευθείαν με την china stable να κάνεις unlock οπότε ένα βήμα λιγότερο ;)

(Ενημερωτικά στα περισσότερα κινητά unlock γίνεται και στην global rom.  Δοκίμασα σε redmi note 3 pro και note 4 έπιασε με την 8.1.1 που είχαν.)

 

Φαινόταν για global αλλά δεν ήταν (ασχετα που δεν είχε παραπάνο ψηφίο στην έκδοση), αυτό το καταλαβαίνεις κατευθείαν όταν δεν μπορεί να βρει τα updates. Έχοντας και το miui7 το misuite έπρεπε να είχε λειτουργήσει αν ήταν global. Δεν έχει νόημα ότι κ να ήταν, αφού έβγαλες άκρη αρκεί.

 

Αν δεν το πήρες ο ίδιος από εδώ http://en.miui.com/a-234.html μπορεί να ήταν λάθος το source ή σου ξέφυγε το χέρι :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, BasiliCeLew said:

To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις την global stable. Με την κινέζικη θα δεις και αρκετά pup up παράθυρα που ασχέτως που τα έχεις εσύ στα αγγλικά αυτά θα είναι στα κινέζικα.

 

Κάνε την διαδικασία για unlock, τώρα μπορείς κατευθείαν με την china stable να κάνεις unlock οπότε ένα βήμα λιγότερο ;)

(Ενημερωτικά στα περισσότερα κινητά unlock γίνεται και στην global rom.  Δοκίμασα σε redmi note 3 pro και note 4 έπιασε με την 8.1.1 που είχαν.)

 

Φαινόταν για global αλλά δεν ήταν (ασχετα που δεν είχε παραπάνο ψηφίο στην έκδοση), αυτό το καταλαβαίνεις κατευθείαν όταν δεν μπορεί να βρει τα updates. Έχοντας και το miui7 το misuite έπρεπε να είχε λειτουργήσει αν ήταν global. Δεν έχει νόημα ότι κ να ήταν, αφού έβγαλες άκρη αρκεί.

 

Αν δεν το πήρες ο ίδιος από εδώ Xiaomi MIUI Official Forum μπορεί να ήταν λάθος το source ή σου ξέφυγε το χέρι :)

 

 

Φαινόταν official μάλλον εννόησες?Ναι 4ψήφιο ήταν και είναι, updates δεν εκανε, αρα κάποια μαϊμουδιά έπαιζε.

Απο εδώ κατέβασα και ακολούθησα τον οδηγό τους: http://en.miui.com/download-299.html#443


Έχω κάνει αίτηση απο το Σάββατο για unlock, περιμένω λοιπόν.
Δεν κάνω τπτ μέχρι να εγκριθεί βασικά.

Αυτό που δοκίμασα όμως ειναι να του πλασάρω την Global μεσα απο το κινέζικο suite, ΔΕΝ την δέχεται όμως γιατί είναι ποίο παλιά απο την Κινέζικη! :p 
Περιμένω λοιπόν Global >= 8.1.6.0

Link to comment
Share on other sites

@Samael To link που σου είχα ανεβάσει ήταν τα αρχεία για φλασάρισμα με το miflashtool ή το spflashtools (για τα mtk xiaomi).

 

Πρέπει να σου κόλλησε η αίτηση, εγώ έκανα για φίλο χθες κ ήρθε σε 2 ώρες το μήνυμα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Samael έγραψε:

Aπάντησαν σήμερα τα ξημερώματα, εγγρήθηκε το unlock. ;) 
Λέω να περιμένω νεα Global για τη σουιτα/updater και να μην μπλέξω με EDL,ADB και λοιπά περίεργα...

 

Alex pm εννοείς? 

ναι. δεν μπορώ να σου στείλω. δεν έχει τίποτα περίεργο. μπορώ να σε βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

@Samael τα διάβασα γρήγορα αυτά που έγραψες, κατά πάσα πιθανότητα ασχέτως αν έγραφε Global δεν είχες την επίσημη. 

 

και έχω όταν το  πήρα κανά 3μηνο πριν mi Max να το έχω μαζί με το G4 της απαράδεκτης LG , άσχετος με φλασαρίσματα κτλ.

με την σκέψη "σίγα μη χάνω χρόνο -  ωχ  μωρέ τώρα - έτσι θα γίνεται "  μέσα σε 20λέπτα - bootloop. 

 

Είχα το G4 με bootloop στο service.

Πήρα το mi Max έκανα ότι να ναι όταν το άνοιξα bootloop και αυτό. 

....καλά άντε να διαβάσω 

 

με κλειδωμένο bootloader και miFlasher (ένα Beta) και EDL πέρασα καθαρή την official Global Stable. 

με ΟΤΑ έρχονται όλα τα update κανονικά. Δεν τα κάνω όλα. Ίσως να ξανακάνω με Nougat ή Miui 9. 

 

Με την "Global" που μου πρόλαβα και είδα κάτι τσαφ τσουφ.

Με την επίσημη το mi Max πάει διαολεμένα καλά.

 

I like miui

9 - 11 ώρες SOT .... ( παραπάνω από τις 2 μπαταρίες  που έχω στο G4 με την ίδια χρήση από μένα....με την διαφορά ότι στο mi Max τα Data δεν τα κλείνω ποτέ, περισσότερο VOIP περισσότερο email και GPS)  

 

ασχέτως με την εμφάνιση το πως κυλάει το Miui και ο stock browser μου θυμίζει iOS. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

'Εχει πολύ μέλλον η εταιρία για μένα, το μόνο σοβαρό πρόβλημα ήταν η έλειψη επίσημου εισαγωγέα για υποστήριξη.
Και απ ότι είδα η τιμολογιακή τους πολιτική είναι πολύ καλή, το 3s ας πούμε το δίνουν 189€ με ΦΠΑ και απο Κίνα παίζει 130-160€ χωρίς ΦΠΑ,δασμούς, μεταφορικά και 2 χρόνια εγγύηση (και με μπόλικο bloatware και ποιος ξέρει τι άλλο)...

Το HW του ειναι φανταστικό και το SW του σφαιράτο!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παίδες. Χρειάζομαι τα φώτα σας. Το nexus 4 μετα απο 4 χρόνια μου κάνει νερά και λέω να αγοράσω το xiaomi Mi5 αλλά δεν ψήνομαι και να δώσω τα χρηματα που ζητάνε τα skroutzομαγαζα. Το βρήκα στο geekbuying sta 210-220. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω για παραγγελία απέξω? Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο κατάστημα/site?

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.