Jump to content


Xiaomi κινητά (Mi3, Mi4, RN σειρές, Mi Note-Mi Note Pro σειρές, Mi Max και ότι άλλο βγει)


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Καλησπέρα παίδες. Χρειάζομαι τα φώτα σας. Το nexus 4 μετα απο 4 χρόνια μου κάνει νερά και λέω να αγοράσω το xiaomi Mi5 αλλά δεν ψήνομαι και να δώσω τα χρηματα που ζητάνε τα skroutzομαγαζα. Το βρήκα στο geekbuying sta 210-220. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω για παραγγελία απέξω? Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο κατάστημα/site?

 

Να μην περάσει τελωνείο....αν και δεν εξαρτάται από το Geekbuying ή εσένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gregorypeg1000 said:

Καλησπέρα παίδες. Χρειάζομαι τα φώτα σας. Το nexus 4 μετα απο 4 χρόνια μου κάνει νερά και λέω να αγοράσω το xiaomi Mi5 αλλά δεν ψήνομαι και να δώσω τα χρηματα που ζητάνε τα skroutzομαγαζα. Το βρήκα στο geekbuying sta 210-220. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω για παραγγελία απέξω? Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο κατάστημα/site?

 

Πρώτον μακριά απο Geekbuying, αν τύχει κ σου έρθει προβληματικό κινητό πάει την έβαψες. Το γυρίζεις DOA βγάζουν πρόβλημα στην μητρική τάχα, δεν καλύπτεται απο την πολιτική χρήσης σου και σου ζητάνε 50$ για επισκευή, με dispute στο paypal καταφέρνεις μόνο να μην πληρώσεις το ποσό αυτό, ούτε να πάρεις refund ούτε να σου στείλουν καινούριο. Την έχω πατήσει 2 φορές τους τελευταίους 5 μήνες απο αυτούς. Για να καταλάβετε πόσο κράτησε η διαδικασία, το κινητό το είχα στείλει για αντικατασταση DOA μέσα Σεπτεμβρίου και το παρέλαβα πριν 15 μέρες ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ όχι καινουριο, το δεύτερο κινητό πάλι doa απο αρχές Δεκέμβρη δεν έχω νέα του.

 

Δεύτερον απο Geekbuying στέλνουν με SGpost το οποίο περνά σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό τελωνείο (εμένα και τα 6 δέματα που μπήκαν τελωνείο ήταν με Singapore post όχι ότι σημαίνει κάτι αλλά φαίνεται ότι τα κυνηγάν περισσότερο).

 

Προτίμησε Banggood όπου το swiss post που χρησιμοποιεί αν κ λίγο αργό δεν μπαίνει σχεδόν ποτέ τελωνείο. (απο αυτά που γράφονται μόνο 1 δέμα έχει μπει τόσο καιρό)

Καταστήματα που παρέχουν καλές εγγυήσεις κ λύσεις σε τυχόν προβλήματα είναι Gearbest και Banggood, τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Πρώτον μακριά απο Geekbuying, αν τύχει κ σου έρθει προβληματικό κινητό πάει την έβαψες. Το γυρίζεις DOA βγάζουν πρόβλημα στην μητρική τάχα, δεν καλύπτεται απο την πολιτική χρήσης σου και σου ζητάνε 50$ για επισκευή, με dispute στο paypal καταφέρνεις μόνο να μην πληρώσεις το ποσό αυτό, ούτε να πάρεις refund ούτε να σου στείλουν καινούριο. Την έχω πατήσει 2 φορές τους τελευταίους 5 μήνες απο αυτούς. Για να καταλάβετε πόσο κράτησε η διαδικασία, το κινητό το είχα στείλει για αντικατασταση DOA μέσα Σεπτεμβρίου και το παρέλαβα πριν 15 μέρες ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ όχι καινουριο, το δεύτερο κινητό πάλι doa απο αρχές Δεκέμβρη δεν έχω νέα του.

 

Δεύτερον απο Geekbuying στέλνουν με SGpost το οποίο περνά σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό τελωνείο (εμένα και τα 6 δέματα που μπήκαν τελωνείο ήταν με Singapore post όχι ότι σημαίνει κάτι αλλά φαίνεται ότι τα κυνηγάν περισσότερο).

 

Προτίμησε Banggood όπου το swiss post που χρησιμοποιεί αν κ λίγο αργό δεν μπαίνει σχεδόν ποτέ τελωνείο. (απο αυτά που γράφονται μόνο 1 δέμα έχει μπει τόσο καιρό)

Καταστήματα που παρέχουν καλές εγγυήσεις κ λύσεις σε τυχόν προβλήματα είναι Gearbest και Banggood, τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία.

Συμφωνώ για το Banggood. Το Gearbest μου έχει φερθεί σωστά σαν editor στο igeekphone όμως. Θα προσθέσω και το Coolicool που το προτιμώ από παλιά και τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν με έχει απογοητεύει ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, maddoctor said:

Συμφωνώ για το Banggood. Το Gearbest μου έχει φερθεί σωστά σαν editor στο igeekphone όμως. Θα προσθέσω και το Coolicool που το προτιμώ από παλιά και τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν με έχει απογοητεύει ποτέ.

Το gearbest έχει την πιο ολοκληρωμένη εγγύηση (πριν 3 μήνες την χρειάστηκα για φίλους)

1) Επιστροφή και refund

2) Πληρωμή ενός Α ποσού για να αποσταλεί καινούρια συσκευή και κρατάς την παλιά

3) Επιστροφή και αντικατάσταση.

 

Μας είχε έρθει ένα xiaomi redmi note 3 pro με καμένο 1 pixel (δεν φαινόταν καν) και μας πρότειναν να το κρατήσουμε και με 80$ να πάρουμε καινούριο και δεχτήκαμε προφανώς (την λύση 2 δλδ) , και την δεύτερη φορά ένα Doogee Y6 αν θυμάμαι καλά είχε πρόβλημα στην θύρα φόρτισης και το γυρίσαμε πίσω κάλυψαν τα έξοδα αποστολής των ΕΛΤΑ και μας έδωσαν και 20$ σε πόντους ως αποζημίωση.

 

Παλιότερα ήταν για ξύλο στην εγγύηση αλλά πλέον πιστεύω ότι παρέχει λύσεις που πάντα ο αγοραστής κερδίζει κ όχι το κατάστημα. Πρέπει το badget που έχουν για το service να είναι πολύ μεγάλο, για αυτό βλέπουμε ίσως ότι ακρίβυνε γενικά το site.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάααλιστα. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το είχα βρει προχθες 207 στο gearbest και τωρα το εχει 260. θα παρακολουθω καμία βδομαδα τα 3 site που ειπατε για αλλαγες στις τιμές και θα κάνω την κίνηση αμα το βρω κατω απο 220. Σε περιπτωση που περασει τελωνειο τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

Σε περιπτωση που περασει τελωνειο τι γινεται?

Πληρώνεις 30-50 ευρώ, ανάλογα πόσο στο κοστολογήσουν.. Προς το παρών τα ακριβά τα βάζουν όλα ότι έχουν αξία 150 ευρώ για να μην πληρώνουμε κ δασμούς. Αυτό είναι καλό για κάποιον που παρει ακριβή κινεζιά και μπει τελωνείο.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στο mi5 και το mi5s ποιο προτείνετε? Από οτι βλέπω το s εχει δυο καμερες χαμηλοτερων mp. Δεν πολυκαταλαβαινω το σκοπο που εχουν 2 καμερες πισω.

Επισης το alliexpress? Μας κάνει η να το αποφυγω?

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Ανάμεσα στο mi5 και το mi5s ποιο προτείνετε? Από οτι βλέπω το s εχει δυο καμερες χαμηλοτερων mp. Δεν πολυκαταλαβαινω το σκοπο που εχουν 2 καμερες πισω.

Επισης το alliexpress? Μας κάνει η να το αποφυγω?

Εγώ πάντως πήρα το Mi5s Plus 6/128, με τριγωνική αποστολή, αλλά εξαρτάται πόσα δίνεις. Το alliexpress σου κάνει αρκεί να βρρις κάποιον με πολλά θετικά review.

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2017 at 6:02 ΜΜ, το μέλος Samael έγραψε:

Ξανά Xiaomi μονο απο InfoQuest και επίσημη εισαγωγή για μένα... ;)

Πώς ξέρουμε αν το κινητό είναι επίσημη εισαγωγή? Αγοράζοντας μόνο από το you.gr? Μπήκα στο site της Infoquest για να βρω επίσημους μεταπωλητές αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο εκτός από το προαναφερθέν. Έχω βάλει στο  μάτι το MI Max 32GB που έχει σε crazy Sunday το e-shop....

Link to comment
Share on other sites

Η InfoQuest δεν έχει την αντιπροσωπία της xiaomi, έπεσε πολύ λάσπη "Επί πληρωμή" σε πολλά γνωστά forum για να περαστεί αυτή η ιδέα πασάροντας την "επίσημη εισαγωγή" και την "επίσημη συνεργασία". Επίσημη εισαγωγή απο την xiaomi μπορώ να κάνω εγώ , εσύ και οποιοσδήποτε άλλος φέρνει νόμιμα τηλέφωνο στην Ελλάδα της xiaomi. Άλλο φέρνω πολλά xiaomi κ καλύπτω εγώ το service τους κ άλλο αντιπροσωπία.

 

Τα κινητά που δίνει η infoquest καλύπτονται από εγγύηση που παρέχει η ίδια (με ότι αυτό συνεπάγεται)  το επίσημμο service είναι στην κίνα, αν μπει χέρι από το service της infoqest χάνεται η εγγύηση της xiaomi. Αν γίνεται καλή δουλειά στο service εκεί οκ τον τελικό καταναλωτή δεν τον νοιάζει αλλά τι γίνεται αν στον 1,5 χρόνο καεί η μητρική; Θα στο αντικαταστήσουν; Υπάρχουν πολλά παραθυράκια πάντως για να σου πουν όχι, κ  καταλήγεις να πληρώνεις κ τον έλεγχο και τα μεταφορικά στο τέλος.

 

Όποιος έχει τηλέφωνο αγορασμένο απο την infoquest μπορεί να στείλει ένα μήνυμα στο support service της xiaomi με το imei για να επιβεβαίωση κ μόνος του αυτό που λέω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, maddoctor said:

Διαβάζω τώρα το πρωί, αλλάξανε γνώμη οι Κινέζοι με το Redmi Note 4x και δεν θα βγει με Snapdragon 653.

Δεν θα είναι με Snapdragon 653 το Xiaomi Redmi Note 4X τελικά | ItechNews.gr

Εγώ τσίμπησα ένα Xiaomi redmi note 4 με τον sd625 απο το promo της ινδίας μιας κ είχε πολύ καλή τιμή είχα κ κουπόνι πρώτης αγοράς. Σε 1-2 μέρες θα το έχω, αν κ δεν νομίζω να έχει διαφορές με τον Helio ίσως μόνο στην αυτονομία.

 

Απλά βγήκε για να μπορεί να πουληθεί στην ινδία, δεν νομίζω να χαρακτηριστεί  Χ έκδοση αυτήν. Λογικά η νέα 4/64 θα έχει καλύτερο τον επεξεργαστή. Γενικά απλά χαντακώνει τα κινητά της, πχ εμένα το note 4 3/32 sd625 μου βγήκε 141 ευρώ + μεταφορικά, ποιος ο λόγος να πάει κάποιος στον αντίστοιχο note 4 με helio 3/32 πλέον;

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Εγώ τσίμπησα ένα Xiaomi redmi note 4 με τον sd625 απο το promo της ινδίας μιας κ είχε πολύ καλή τιμή είχα κ κουπόνι πρώτης αγοράς. Σε 1-2 μέρες θα το έχω, αν κ δεν νομίζω να έχει διαφορές με τον Helio ίσως μόνο στην αυτονομία.

 

 

Αυτό το τηλέφωνο , περιμένω να δώ , τί λέει ...

Ωστε να αποφασίσω.

 

Οι Ινδοί , πάντως δέν γράφουν και τα καλύτερα σχετικά με την κάμερα του (για βίντεο κυρίως).

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από TASOS
Link to comment
Share on other sites

@TASOS Καλά τα xiaomi αυτής της κατηγορίας ποτέ δεν φημίζονταν για την κάμερα. Ίσως δούμε κάτι το διαφορετικό με το redmi pro 2 που θα βγεί σε λίγο καιρό.

 

Αν προλάβω θα σας βγάλω μερικές φωτογραφίες απο την κάμερα για να τις ανεβάσω πριν το δώσω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

@TASOS Καλά τα xiaomi αυτής της κατηγορίας ποτέ δεν φημίζονταν για την κάμερα. Ίσως δούμε κάτι το διαφορετικό με το redmi pro 2 που θα βγεί σε λίγο καιρό.

 

Αν προλάβω θα σας βγάλω μερικές φωτογραφίες απο την κάμερα για να τις ανεβάσω πριν το δώσω.

Εχεις δίκιο.

 

Απλά θα έπρεπε (οι της Xiaomi) αφού γνωρίζουν ότι για λόγους κόστους , επιλέγουν υποδεέστερο hardware ... να μήν το υποβαθμίζουν ακόμη περισσότερο με "χάλια" software.

Δέν είναι λογικό , με software τρίτου κατασκευαστή , να πετυχαίνεις καλύτερο αποτέλεσμα σε φωτογραφίες και βίντεο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος TASOS έγραψε:

... να μήν το υποβαθμίζουν ακόμη περισσότερο με "χάλια" software.

Δέν είναι λογικό , με software τρίτου κατασκευαστή , να πετυχαίνεις καλύτερο αποτέλεσμα σε φωτογραφίες και βίντεο.

το οποίο είναι?

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2017 at 4:30 PM, Gregorypeg1000 said:

Ανάμεσα στο mi5 και το mi5s ποιο προτείνετε? Από οτι βλέπω το s εχει δυο καμερες χαμηλοτερων mp. Δεν πολυκαταλαβαινω το σκοπο που εχουν 2 καμερες πισω.

Επισης το alliexpress? Μας κάνει η να το αποφυγω?

Ο καλυτερος seller ειναι αυτος εδω ( περναει και global official κιολας)

https://goldway.aliexpress.com/store/311331

 

Ειμαι σε ιδια φαση με εσενα 5 χρονια το nexus , κυριως λογο μπαταριας θα το αλλαξω με redmi 4 SD 625 probs !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.