Jump to content



thelab.gr, διαφημίσεις, κόστη λειτουργίας κ μέλλον...


Recommended Posts

Με αφορμή μια συζήτηση που ξεκίνησε σε άλλο thread, σκέφτηκα να ξεκινήσουμε μια κουβέντα για το αγαπημένο μας forum. Πολιτισμένα, με ενδιαφέρον κ με μόνο σκοπό το ευοίωνο μέλλον του forum μας.

Όπως δεν θα'χετε παρατηρήσει, το site έχει κάποιες διαφημίσεις, καλώς ή κακώς... πολλές. Επίσης πλέον έχει και popup που εμφανίζεται μια φορά τη μέρα. 

Όλοι μας (η συντριπτική πλειοψηφία) χρησιμοποιούμε adblockers. Κι αυτό δεν σημαίνει πως δεν αγαπάμε το forum, αλλά το internet έχει γίνει έτσι, που καθιστά αναγκαία τη χρήση του. Ή τέλος πάντων καλομάθαμε κ δε γουστάρουμε να βλέπουμε αυτά τα χρωματιστά τετράγωνα που μας τραβάνε την προσοχή κ μας σπάνε τα νεύρα.. 

Κάποια στιγμή έρχεται όμως ο λογαριασμός κι αυτό το καημένο forum έχει έξοδα. Servers, συνδρομές και γενικώς...έξοδα.. 

Προτάθηκαν πολλές λύσεις, όπως το να βγάλουμε το συγκεκριμένο site από το adblocker μας.. άλλες ήταν να γίνει κάτι σαν donation ή να έχουμε "εξέχοντα" μέλη, που βοήθησαν να μείνει το forum όρθιο. Σίγουρα κάποιοι το πονάμε λίγο παραπάνω αυτό το forum, όσο κι αν σκοτωνόμαστε σε διάφορα θέματα, όσο κι αν μας την σπάει ο τάδε που γράφει βλακείες.. περνάμε ώρες εδώ.. ξεχνιόμαστε.. κ πέρα από τις βλακείες, ανταλλάζουμε κ χρήσιμη πληροφορία πότε πότε.. 

Θέλετε να κάνουμε μια κουβέντα για το πώς θα κρατήσουμε το forum όρθιο και γιατί όχι.. να το πάμε κ πιο ψηλά.. 

 

Θα ξεκινήσω με 2-3 προτάσεις.. 

α) ναι, θα ήθελα κι εγώ να κάνω ένα donate.. και δε με αφορά να "αναγνωριστεί" αυτό, ούτε φοβάμαι μην πάνε αλλού τα λεφτά.. θέλω όμως ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, να ξέρω πόσα περίπου χρειάζονται.. π.χ. σε ανάλογες καταστάσεις που έχω γίνει μέλος (crowd fund, patreon), ήξερα πού ήταν ο στόχος.. καλώς ή κακώς κάποιοι δεν ξέρουν τα κόστη για ένα site μεγέθους thelab.. και σίγουρα κάποιοι άλλο ποσό θα έδιναν αν φαντάζονταν ότι με 100€ το χρόνο είμαστε οκ κι άλλο αν χρειαζόμασταν 1500€. Αν έμπαινε κάπου μια μπάρα με τα κόστη ανά μήνα ή τα ετήσια που πρέπει να καλυφθούν, θεωρείτε ότι θα βοηθούσε; 

β) καλές κι οι διαφημίσεις, μα όσο να'ναι ενοχλούν.. συζητάμε για κάποια εκδοχή του site που δεν θα'χει καθόλου διαφημίσεις; Παίζει κάτι τέτοιο; Μπορεί μια κοινότητα να καλύψει τέτοιο ποσό; Κι επίσης, όσο κι αν είναι λίγο δύσκολο.. μπορεί θεωρείτε μια κοινότητα σαν το thelab να στηριχθεί εκ των έσω, όταν θα βγει στη φόρα το ποσό κάλυψης.. π.χ. κάποιος μπορεί να πει: "καλά, θέλουν 1500€ το χρόνο για το κ*λ*site τους; Πάνε καλά; Αυτοί τα τρώνε.. στανταρ" και τα ανάλογα ποστ πάνε κι έρχονται.. 

γ) θεωρείτε ότι είναι εύκολο να φτιάχνουμε site με πολλές version; Άλλη με διαφημίσεις για όσους έδωσαν κάτι κι άλλη για τους υπόλοιπους; Δεν θα'ναι παραπάνω κόπος για τα παιδιά που το φτιάχνουν;

δ) έχω παρατηρήσει πως όποτε δίνει το thelab.gr δώρα, όλοι το θυμούνται.. ξαφνικά ζήτω και πάμε και δώσε και να ζήσει το thelab και μετά γεια σας.. μήπως αν υπήρχε τρόπος να δώσει όποιος παίρνει μέρος σε αυτούς τους διαγωνισμούς από 1€(!!!!!!), τώρα δεν θα'χαμε θέμα; Και να το πάω κ λίγο παραπέρα.. θεωρείτε πως τέτοιοι διαγωνισμοί φέρνουν κόσμο ευκαιριακό; Αν ναι, μήπως να το πηγαίναμε ένα βήμα παραπέρα κ κάναμε διαγωνισμό με έπαθλα, αλλά και με συμμετοχή;; Θα ευτελίζαμε το site; Θα το κάναμε παζάρι; Γιατί προκειμένου να στηρίξω το site κ να το δω να πετάει, δε με ενοχλεί να κάνουμε ένα διαγωνισμό με 2-3 δώρα (π.χ. καμιά κάρτα γραφικών, έναν επεξεργαστή ή 3 antivirus/firewall) και με κόστος συμμετοχής.. ή το θεωρείτε άσχημο..;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πρότεινα εγώ:

 

1) Κάτι σαν συνδρομή στο site ώστε ο χρήστης να μην έχει διαφημίσεις. Πιθανόν και κάποια extra features που να τον ωθούν ακόμα περισσότερο.

 

2) Αν εφαρμοστεί το παραπάνω, όσοι χρήστες δεν έχουν κάνει donate να μην μπορούν να παρακάμψουν τις διαφημίσεις. Κάπως τραβηγμένο αλλά κακά τα ψέματα, ο άλλος θα πρέπει να αγαπά το φόρουμ για να κάνει συνδρομή εφόσον μπορεί να βάλει ένα adblock.

 

3) Εύκολη διαφήμιση που δε μπορεί να παρακαμφθεί εύκολα είναι αυτή στο background. Αντί για background, κάποια όμορφη και σχετική διαφήμιση.

 

4) Όσο αφορά τους διαγωνισμούς, τραβάνε κόσμο, αλλά πόσος από αυτούς μένει και δεν έρχεται μόνο για αυτούς;

Σίγουρα είναι δύσκολο να προβλέψεις κάτι τέτοιο αλλά ίσως θα ήταν καλύτερα να γίνουν αυστηρότεροι.

 

5) Διαγωνισμούς μόνο για τους συνδρομητές. Βλέπω ότι αρκετά κανάλια στο YouTube λαμβάνουν πάρα πολλά προϊόντα για reviews που μετέπειτα τα κρατάνε, δε μπορούμε και εμείς να κάνουμε κάτι αντίστοιχο και μετά να πωλούνται ή να γίνονται giveaway; Βλέπετε Razer, MSI, Coolermaster, etc.

 

Επίσης καλό θα ήταν να δημοσιευθούν τα κόστη συντήρησης ενός τέτοιου site αν και καταλαβαίνω ότι δεν θα θέλατε κάτι τέτοιο διότι μπορεί αρκετοί να το πάρουν με κακό μάτι. Όπως και την συνδρομή άλλωστε. Αλλά τι μας απασχολεί; Άστους να λένε που λέει και το τραγούδι...

 

πριν 46 λεπτά, το μέλος Delijohn έγραψε:

γ) θεωρείτε ότι είναι εύκολο να φτιάχνουμε site με πολλές version; Άλλη με διαφημίσεις για όσους έδωσαν κάτι κι άλλη για τους υπόλοιπους; Δεν θα'ναι παραπάνω κόπος για τα παιδιά που το φτιάχνουν;

Δε γνωρίζω καθώς δεν έχω δουλέψει την IPB αλλά θεωρώ ότι ένα scriptακι αρκεί ;)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς, ένα φόρουμ έχει διαχειριστές και "ιδιοκτήτες". Αυτοί αποφασίζουν τους κανόνες και όχι οι users. 

 

Υπό αυτό το πρίσμα, οποιαδήποτε χρηματική πρόταση, θα πρέπει να δίνει κίνητρο για τον user, αλλά και πάλι θέλει προσοχη, π.χ. κάνει donation κάποιος 100 ευρώ και δεν ακολουθεί τους κανόνες... Κοινώς στο κάνει μπάχαλο... Τον banareis ή όχι; Και κάπως έτσι ξεκινανε τα διαπλεκόμενα... 

 

Συμφωνώ πάντως με τη συμμετοχή σε διαγωνισμούς, έναντι κάποιου μικρού ποσού.

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς κάνοντας disable το adblock αυτό θα δώσει έσοδα σε ένα site; Δεν αναφέρομαι μόνο στο thelab που πολύ ευχαρίστως να το κάνω αλλά και γενικότερα. Έχω την εντύπωση ότι έσοδα από διαφημίσεις γίνονται κυρίως από τα clicks στις διαφημίσεις και όχι απλά από την εμφάνισή της στο site που τις φιλοξενεί.

Το business model των online διαφημίσεων είναι σε μεγάλο ποσοστό απάτη  για το διαφημιζόμενο, κάνεις κλικ σε μια διαφήμιση ενός προϊόντος/υπηρεσίας που δεν σε ενδιαφέρει να αγοράσεις ζημιώνοντας το διαφημιστή για να δώσεις κάποια ψίχουλα στο site που φιλοξενεί τη διαφήμιση και στο τέλος ο μόνος κερδισμένος είναι η google.

Καλύτερα να υπήρχε ένα donation button και να συνεχίζαμε με το adblock.

Έγινε επεξεργασία από acct
moved
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@defiant Έσοδα προκύπτουν οπωσδήποτε από τα click αλλά και (μικρότερα) από τις απλές προβολές των διαφημίσεων. Ανεξάρτητα από το πόσο δίκαιο είναι το σύστημα της διαδικτυακής διαφήμισης, αυτή τη στιγμή είναι αυτό που συντηρεί το φόρουμ. Τουλάχιστον μέχρι να φανεί αν πρέπει κι αν μπορούμε να κάνουμε κάτι διαφορετικό για το μέλλον, είναι σημαντικό και για το lab και για κάθε άλλη σελίδα που επισκέπτεστε συστηματικά να απενεργοποιείτε το adblock.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Delijohn έγραψε:

 

δ) έχω παρατηρήσει πως όποτε δίνει το thelab.gr δώρα, όλοι το θυμούνται.. ξαφνικά ζήτω και πάμε και δώσε και να ζήσει το thelab και μετά γεια σας.. μήπως αν υπήρχε τρόπος να δώσει όποιος παίρνει μέρος σε αυτούς τους διαγωνισμούς από 1€(!!!!!!), τώρα δεν θα'χαμε θέμα; Και να το πάω κ λίγο παραπέρα.. θεωρείτε πως τέτοιοι διαγωνισμοί φέρνουν κόσμο ευκαιριακό; Αν ναι, μήπως να το πηγαίναμε ένα βήμα παραπέρα κ κάναμε διαγωνισμό με έπαθλα, αλλά και με συμμετοχή;; Θα ευτελίζαμε το site; Θα το κάναμε παζάρι; Γιατί προκειμένου να στηρίξω το site κ να το δω να πετάει, δε με ενοχλεί να κάνουμε ένα διαγωνισμό με 2-3 δώρα (π.χ. καμιά κάρτα γραφικών, έναν επεξεργαστή ή 3 antivirus/firewall) και με κόστος συμμετοχής.. ή το θεωρείτε άσχημο..;

 

Βαζεις κληρωση καθε μηνα 

Καθε συμμετοχη κοστιζει 1ευρω , το δωρο θα ειναι αξιας του μισου ολων των συμετοχων . Τα υπολοιπα πανε στο φορουμ 

 

Δεν ξερω ποσο κοστος εχει καθε μηνα , αλλα υποθετω ενα +100ε θα ηταν καλη βοηθεια (με την προυποθεση οτι κοσμος θα ψηθει να παιξει το "τζοκερ" 

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε καπου και ενα donate button να μπορουμε να δινουμε τον οβολο μας ρε καρτνασια...

 

Ιδιαιτερα καποιοι απο εμας που μεγαλωσαμε με τον Λαμπη κ τον θεωρουμε 2ο σπιτι μας...

 

(προσωπικα δεν με απασχολει αν θα φαινεται ή οχι οτι καποιος εχει κανει donation)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστούμε για τις απόψεις και την καλή θέληση. Ιδιαιτέρως ευχαριστούμε όσους έχουν τη θέληση για donations. Υπάρχουν κάποιες καλές προτάσεις στα posts σας, θα το σκεφτούμε και θα σας πούμε τι μπορούμε να κάνουμε. 

 

Η ιδέα του donation > ad free έκδοσης είναι κάτι που ίσως αποφασίσουμε να κάνουμε. Το donation στη δική μας λογική είναι κάτι ελεύθερο, χωρίς υποχρεώσεις, χωρίς πλαφόν και δεν είναι συνδρομή.

 

Για όσους απορούν, το adblock ή γενικά τα anonimizers βγάζουν τα banners. Προσωπικά έχω πατήσει σε banner 5-10 φορές στη ζωή μου, αλλά ήταν κάτι που με ενδιέφερε όντως. Τα υπόλοιπα τα αγνοώ. Κάποια banners όμως είναι με impressions/εμφανίσεις, οπότε με τα adblocks φεύγει κι αυτό το κομμάτι. 

 

Κληρώσεις κλπ με συμμετοχή δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να κάνουμε, εδώ ούτε στην κοπή πίτας δεν θέλαμε να έχετε συμμετοχή. 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Βαλτε donations μαζί με μία μπάρα κάλυψης των αναγκών (ετήσια).

Δεν χρειάζεται να φαίνεται ποιοι δίνουν αλλά μπορείτε να απενεργοποιητε τις διαφημίσεις για τα account που δίνουν από κάποιο ποσό και πάνω για το επόμενο χ χρονικό διάστημα που μπορεί να είναι ανάλογο του ποσού. Με την συμπλήρωση του ποσού όλοι όσοι κάναν donation είναι adfree μέχρι το τέλος του χρόνου και την επανεκκίνηση του counter.

Έξτρα donation για υπηρεσίες όπως το Tapatalk που είναι addfree, αλλά να δουλεύει όπως πρέπει έτσι...

 

Βαλτε ειδοποίηση να βγαίνει και να του στέλνει και κάνα email (ένα ανά μέρα πρόσβασης με χρήση adblock) όταν κάποιος έχει adblock ότι χρειάζεται της διαφημίσεις το site κλπ.

 

Για τους διαγωνισμούς μπορείτε να boostαρετε τους ενεργούς λογαριασμούς που συμμετέχουν στο forum (με βάση την δραστηριότητα σε θέματα εκτός του off topic το τελευταίο χρονικό διάστημα πριν τον διαγωνισμό) από το να μπαίνει κάποιος και να παίρνει μέρος με το 1ο του ποστ και να έχει τις ίδιες πιθανότητες.

Αποκλεισμός απο τους διαγωνισμούς όποιον χρησιμοποίησε adblock τον τελευταίο καιρό (μήνα πχ) εκτός και αν έχει κάνει donation και απλά έχει αφήσει ανοιχτο το adblock.

 

 

Έτσι έχεις και πρόσβαση σε όλα τα θέματα και έχεις κίνητρα να προσφέρεις τόσο με την συμμετοχή όσο και με donation.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφημισεις ας υπαρχουν, κανενα προβλημα! Οχι ομως απ αυτες που με το που κανεις ενα κλικ καπου ξεπεταγονται με το ετσι θελω, αυτο ειναι ανηθικο. Ενα μπανερ δεν ενοχλησε κανεναν αλλα μια καρτελα που ξεπεταγεται απο το πουθενα ειναι ακρως εκνευριστικη και ανεπιθυμητη. Τα donations μια χαρα ειναι, γιατι οχι; Οταν ημουν moderator σε ενα φορουμ αυτοκινητων νομιζω το κοστος του site (domain και host) καλυπτοταν σχετικα ευκολα. Δεν ξερω βεβαια ποσο ακριβως κοστιζει για τον Λαμπη. Ενα donation θα μπορουσα κι εγω να κανω, πολυ ευχαριστως μαλιστα, και ας μην αναφερθει πουθενα. Για τη συνεχιση ενος κομματιου των συνηθειων μου θα το κανω, οχι για να γινω διασημος. 

 

Για τους διαγωνισμους τωρα καλο θα ειναι να προσεχθουν λιγο. Σαν προταση θα εκανα την εξης:

Εχω παρατηρησει οτι συνηθως τα δωρα ειναι ακριβα (συνολικα) και πολλα στον αριθμο. Ας γινει ενα ανοιχτο giveaway προκειμενου να προσελκυθουν νεα μελη αλλα ας κρατιουνται κανα δυο κομματια για να κληρωνονται σε μελη που ειναι ενεργα και ασχολουνται συστηματικα με το φορουμ (ανεξαρτητως αν εχουν κανει donation η οχι)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να αναφερθούμε σε νούμερα, αλλά επειδή η ενότητα hosting είναι πολύ σχετική, δεν καλυπτόμαστε από απλά hosting plans και μηχανάκια vps με μέτριες επιδόσεις. Το μηχάνημά μας στοιχίζει 4ψήφια νούμερα ετησίως. Η βάση μας είναι τεράστια και η επισκεψιμότητα επίσης και δυστυχώς όλα αυτά σε απλά μηχανάκια θα είχαν αποτέλεσμα ένα πολύ αργό site.

 

Στην περίπτωση που δεν το είδατε ήδη, έχουμε αφαιρέσει την popup διαφήμιση. Όπως είπαμε εξ αρχής, δεν μας αρέσει κι εμάς, αλλά ελπίζουμε ότι θα βρούμε κάποιον άλλο τρόπο να καλύψουμε το κενό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλα το γεγονος οτι μπαινουν ατομα μονο και μονο για τον διαγωνισμο και εχουν ιδια ποσοστα τυχης με 10ετη ενεργα μελη, το θεωρω λαθος και αδικο.Εχει ξανα αναφερθει και παλιοτερα αυτο νομιζω.

Οσο για την εμφανιση του hosting price παλι το θεωρω λαθος,για τον λογο γιατι μπορει καποιος να μη κανει donation αν βλεπει γεματη την μπαρα.Αντιθετα αν μπουν παραπανω λεφτα στον λογαριασμο του thelab ,πιστευω μονο θετικα μπορει να φερει.Πιο πολλα δωρα η και πιο ακριβα επισης η τσαμπα πιτα :p

 

Προσωπικα διαφημισεις δε με ενοχλουν μπροστα στην αναγκη του site μιας και τρωω 25ωρες το 24ωρο στο φορουμ μας.

Συμφωνω για τα donations.οπως να μην εμφανιζεται ο donator και να μην υπαρχουν διακρισεις.Συμφωνω απο ενα ποσο donation,να ειναι ad free o user.Συμφωνω στους διαγωνισμους,οτι τα ενεργα μελη να εχουν παραπανω πιθανοτητες να κερδισουν και επισης μιας και ειμαστε λιγοι σε αριθμο σαν ενεργα μελη,θα ειναι πιο δυσκολο να στηριξουμε το φορουμ.Πιστευω ενα welcome note για την αναγκαιοτητα των διαφημισεων θα κερδιζε καποιους πιο "περαστικους"


Αλλα διαφωνω στο να αποκτα ενας 'donator" παραπανω δικαιωματα στο site.. Ασε μην εχουμε αλλα τυπου "Ρε φιλε σας εδωσα 10-50-2000Ε και με κανεις ban η μου ριχνεις καρτα ; " 

Αυτα απο μενα.

Εννοειται πως θα εχετε την στηριξη μου.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GoMaR said:

Καλα το γεγονος οτι μπαινουν ατομα μονο και μονο για τον διαγωνισμο και εχουν ιδια ποσοστα τυχης με 10ετη ενεργα μελη, το θεωρω λαθος και αδικο.

Μην ξεχνάτε την ανάγκη των δωροθετών ενός διαγωνισμού να έχουν τη μεγαλύτερη δυνατή έκθεση για τα προϊόντα που προσφέρουν. Όταν μια επιχείρηση καλείται να προσφέρει ένα έπαθλο σε μια κλειστή παρέα 100 ανθρώπων με μερικές χιλιάδες να παρακολουθούν χωρίς δικαίωμα συμμετοχής, ίσως αισθάνεται ότι έχει μικρότερο κίνητρο. Μπορεί να είναι υπεραπλουστευτική η περιγραφή μου, αλλά απηχεί μια υπαρκτή οπτική.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αλλα διαφωνω στο να αποκτα ενας 'donator" παραπανω δικαιωματα στο site.. Ασε μην εχουμε αλλα τυπου "Ρε φιλε σας εδωσα 10-50-2000Ε και με κανεις ban η μου ριχνεις καρτα ; " 

Εξαρτάται τι δικαιώματα. Αλλιώς έγραψα πιο πάνω τι πιστεύω ότι θα γίνει πέρα από εμάς που το αγαπάμε.

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Μην ξεχνάτε την ανάγκη των δωροθετών ενός διαγωνισμού να έχουν τη μεγαλύτερη δυνατή έκθεση για τα προϊόντα που προσφέρουν. Όταν μια επιχείρηση καλείται να προσφέρει ένα έπαθλο σε μια κλειστή παρέα 100 ανθρώπων με μερικές χιλιάδες να παρακολουθούν χωρίς δικαίωμα συμμετοχής, ίσως αισθάνεται ότι έχει μικρότερο κίνητρο. Μπορεί να είναι υπεραπλουστευτική η περιγραφή μου, αλλά απηχεί μια υπαρκτή οπτική.

Σίγουρα, αλλά θα μπορούσαν να γίνουν και πιο μικροί διαγωνισμοί μόνο για τους donators ή να έχουν δύο συμμετοχές αντί μια στον διαγωνισμό.

 

Βασικά θα προτιμούσα κάτι σαν συνδρομή και όχι donate. Και γιατί το λέω αυτό; Γιατί κάποιος μπορεί να κάνει μια φορά donate 1€ (παράδειγμα) και έκτοτε να μην ξανασχοληθεί.
Ενώ αν είναι σε φάση μηνιαίας συνδρομής, πληρώνει όποτε θέλει, και κόβετε όποτε σταματήσει. Άσε που θεωρώ ότι το donate δε θα κρατήσει τόσο μακροπρόθεσμα όσο η συνδρομή.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, UltraB said:

Σίγουρα, αλλά θα μπορούσαν να γίνουν και πιο μικροί διαγωνισμοί μόνο για τους donators ή να έχουν δύο συμμετοχές αντί μια στον διαγωνισμό.

Παλιότερα είχαν υπάρξει διαγωνισμοί που πριμοδοτούσαν τους παλαιότερους ή πολυγραφότερους χρήστες. Δεν είχε δραματική διαφορά, αν λάβεις υπόψη των αριθμό των "αλεξιπτωτιστών" στους μεγάλους διαγωνισμούς. Από την άλλη, μην αγνοείτε ότι ένας νέος χρήστης που γράφεται με αφορμή μια κλήρωση είναι πολύ πιθανό να εξελιχθεί σε καθημερινό επισκέπτη, με κέρδος τόσο για τον ίδιο όσο και για την κοινότητά μας.

 

Και εγώ με αφορμή κάποιον διαγωνισμό γράφτηκα, άσχετα αν στην πορεία αποφάσισα να απεμπολήσω το δικαίωμα συμμετοχής για να έχω την καθημερινή χαρά να ασχολούμαι με τους κατά συρροή παραβάτες των κανόνων. Ποιος τη χάρη μου! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, UltraB said:

Εξαρτάται τι δικαιώματα. Αλλιώς έγραψα πιο πάνω τι πιστεύω ότι θα γίνει πέρα από εμάς που το αγαπάμε.

 

Ναι βρε.Δικαιωματα του στυλ οπως απο ενα ποσο και πανω να ειναι πχ ad free ναι συμφωνω(το ανεφερα αλλωστε) αλλα εννοουσα ως προς την ισοτητα σε σχεση με το υπολοιπο φορουμ οσον αφορα την συμπεριφορα.
 

13 minutes ago, UltraB said:

Βασικά θα προτιμούσα κάτι σαν συνδρομή και όχι donate. Και γιατί το λέω αυτό; Γιατί κάποιος μπορεί να κάνει μια φορά donate 1€ (παράδειγμα) και έκτοτε να μην ξανασχοληθεί.
Ενώ αν είναι σε φάση μηνιαίας συνδρομής, πληρώνει όποτε θέλει, και κόβετε όποτε σταματήσει. Άσε που θεωρώ ότι το donate δε θα κρατήσει τόσο μακροπρόθεσμα όσο η συνδρομή.

Αν γινει συνδρομητικο site θα φυγει πολυς κοσμος πιστευω και δε συμφερει κανεναν αυτο.Γιατι αν πληρωνεις συνδρομη τοτε θα εχεις και αλλες απαιτησεις απο το ιδιο το site.Που σιγουρα δε θα καλυφτει κανενας με ενα πιο συχνο διαγωνισμο.

 

Καλυτερα ετσι οπως ειμαστε, να συνεχιζει η ομαδα του Thelab να κανει αυτο που κανει ηδη καλα και οποια μελη μπορουν να προσφερουν οικειοθελως ενα ποσο,καλως.Απλα θα βοηθησει το site και τπτ παραπανω.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.