Jump to content



thelab.gr, διαφημίσεις, κόστη λειτουργίας κ μέλλον...


Recommended Posts

πριν 9 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

"Ρε φιλε σας εδωσα 10-50-2000Ε και με κανεις ban η μου ριχνεις καρτα ; " 

Τσου ρε :p

Αυτή η συζήτηση είναι dejavu... Εγώ είμαι υπέρ του donation πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε hosting price μιλάτε για  την μπάρα που πρότεινα; Δεν χρειάζεται να φαίνεται, ένα 0-100% για να βλέπουμε την πρόοδο είναι μία χαρά. Από εκεί και πέρα αν κάποιος θα θέλει να προσφέρει περισσότερο είναι ελεύθερος να το κάνει δεν θα κλείνει το donation. Αλλά το σημαντικό και ο λόγος που το συζητάμε είναι η κάλυψη των αναγκών που είναι και το βασικό πρόβλημα που δημιουργεί την ανάγκη για τις διαφημίσεις...

 

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα δει ένα forum όπου πέταγε εμβόλιμα posts με διαφημίσεις, ανάμεσα σε αυτά των χρηστών. Δεν θα ήταν άσχημη ιδέα εδώ, αλλά πως.

 

Οι διαφημίσεις να είναι συγκεκριμένες, όπου θα διαφημίζονται εταιρίες που θα έχουν άμεση επικοινωνία με το thelab, όχι ότι καπνίσει του google και σε μορφή .gif/.jpg εικόνων για παράδειγμα, ώστε κάποιος να μην μπορεί να τις κόψει με τον ad blocker. Θα μπορούσε π.χ. να διαφημίζεται ο Χ Κινέζος ή το Υ Ελληνικό κατάστημα ή η Ζ εταιρία hardware, μετά από συμφωνία με το forum. Το σημαντικότερο κομμάτι. Οι διαφημίσεις αυτές να είναι φανερές ΜΟΝΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΙ. Όσοι μπαίνουν με το username τους να μην τις βλέπουν. Με αυτόν τον τρόπο προτρέπεις περισσότερο κόσμο να αποκτήσει username στο lab, αντί να παραμένει θεατής χωρίς δυνατότητα σχολιασμού και "σιγά μην κάτσω να κάνω registration για να του απαντήσω", δεν χαλάς καθόλου την  ροή των θεμάτων, μιας και τα μέλη ΔΕΝ βλέπουν τις διαφημίσεις και, αν αποδειχθεί ότι πετύχει, έχεις ένα επιπλέον έσοδο. Σίγουρα αυτό το "δεν τις βλέπουν τα μέλη" δείχνει κάπως σαν να αυτοαναιρεί όλη την πρόταση, αλλά αν με το υπάρχον καθεστώς δεν βλέπει κανείς καμιά διαφήμιση;

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αν γινει συνδρομητικο site θα φυγει πολυς κοσμος πιστευω και δε συμφερει κανεναν αυτο.Γιατι αν πληρωνεις συνδρομη τοτε θα εχεις και αλλες απαιτησεις απο το ιδιο το site.Που σιγουρα δε θα καλυφτει κανενας με ενα πιο συχνο διαγωνισμο.

 

Καλυτερα ετσι οπως ειμαστε, να συνεχιζει η ομαδα του Thelab να κανει αυτο που κανει ηδη καλα και οποια μελη μπορουν να προσφερουν οικειοθελως ενα ποσο,καλως.Απλα θα βοηθησει το site και τπτ παραπανω.

Όπα, κάτσε! Συνδρομή δεν εννοώ για όλους. Εννοώ συνδρομή ώστε να μην έχεις διαφημίσεις. Όποιος δε γουστάρει τη συνδρομή, απλά θα βλέπει τις διαφημίσεις και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

να δώσω και εγώ μια ιδέα θα μπορούσατε να κάνετε reviews στο hardware σε βίντεο μορφή και μέσα στο βίντεο να χώσετε και 2 η τρεις διαφημίσεις όπως κάνουν τα κανάλια στο web tv κάτι τέτοιο. Εμένα δεν θα με πείραζε κάτι τέτοιο.

Επίσης donation και με τη δωρεά να γίνονται 2 πράγματα 1ον να εξαφανίζονται οι διαφημίσεις και 2ον να δίνετε προτεραιότητα σε αυτούς όταν έχουν κάποιο τεχνικό πρόβλημα η κάποια απορία.

 

Έγινε επεξεργασία από xaris2335
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω για donations. Καθε μερα εδω ειμαστε πολλοι απο εμας, εμεις το κραταμε ζωντανο. Adblock δεν υπαρχει στο Thelab εδω και πολυ καιρο.

 Στο site επισης για διαγωνισμο γραφτηκα, με καποιο αλλο ονομα νομιζω (γιατι δε βρισκω το post του διαγωνισμου) , και μετα ξεχασα σε ποιο mail ειχα κανει το account. Οποτε εκανα καινουριο και τελικα παρεμεινα στο forum! Εχει τη λογικη του αυτο με τους νεους χρήστες. Ειναι και λιγο αδικο απο την αλλη , αλλα τι να κανουμε; Δε γινεται να τα εχουμε ολα :) 

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν ο αριθμός των ατόμων που έχουν τη συνήθεια ''καφέ-τσιγάρο-λάμπης'' επαρκεί ώστε το donation αυτών να βοηθήσει το φόρουμ. Πάραυτα η συμμετοχή όλων όσων μπαίνουν καθημερινά είναι δεδομένη και θα βοηθήσει έστω και λίγο. 

 

Spoiler

 

ΥΓ. Προτείνω:

Τέλος χρήσης φόρουμ = πάγιο Χ€ + Υ€ / 1000άδα ποσταρισμένων μηνυμάτων

Έκτακτη εισφορά = Ζ€ και ειδική προσαύξηση Α€ για κάθε 2ετία από την ημερομηνία εγγραφής

 

Ελπίζω να κάνετε και ρύθμιση γιατί τον Οκτώβριο κλείνω 10 (δέκα!!) χρόνια εγγεγραμμένος στο φόρουμ!!

:p:p:p

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε η μπάρα που αναφέρθηκε να αφορά τα donations και με το που γεμίσει θα βαράει "καμπανάκι" για  διαγωνισμό. Καλά θα ήταν να είναι διακριτικό, δηλαδή να μην έχει κάποιο παραπάνω δικαίωμα ο donator άσχετα αν θέλει να ξεχωρίζει με κάποιο τρόπο, πχ donator title, knight of the lab  κλπ. Επίσης δεν θα μειώνει αυτούς που δεν κάνουν donate και θα αυξηθεί η συχνότητα των διαγωνισμών και της προσέλευσης νέου κόσμου προφανώς. Κάτι σαν τα free2play ένα πράμα που το 5-10% κάνει πλάτες στο υπόλοιπο 90-95% και περνάνε όλοι καλά :p

Έγινε επεξεργασία από Matia
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ακουστεί βαρύ αυτό που θα πω, αλλά το thelab δεν μπορεί να δικαιολογήσει donations σε σύγκριση με άλλα sites σε ελληνικό πάντα επίπεδο. Φυσικά δεν θα αναφέρω κάτι περισσότερο εδώ, η ομάδα αν ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλε ένα πμ και να ακούσει τις προτάσεις μου, πιστεύω έχει καταλάβει τι θέλω να πω.

Έγινε επεξεργασία από Nick61
Link to comment
Share on other sites

Ρε βαλτε ενα φακινκ κουμπι για ντοναϊτιονς λεμε...τωρα που ακομη εχουμε λεφτα:ph34r:...ακου εκει δεν δικαιολογει ο Λαμπης....μπρρρρρρ ρα :hehe:

 

edit: Καλημερα σας :)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

το popup για το adblock απενεργοποιειται καπως? ή θα το τρωω στη μαπα σε καθε ταμπ που ανοιγω?

το μονο που κανει είναι σπαστικη τη περιηγηση στο σιτε...

και οχι δεν θα απενεργοποιησω το adblock..

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Anonymous έγραψε:

το popup για το adblock απενεργοποιειται καπως? ή θα το τρωω στη μαπα σε καθε ταμπ που ανοιγω?

το μονο που κανει είναι σπαστικη τη περιηγηση στο σιτε...

και οχι δεν θα απενεργοποιησω το adblock..

Με το ύφος που έχεις βρε πατριώτη εγώ γιατί να σου απαντήσω;

 

Αλλά ας το κάνω είναι καλημέρα η σημερινή και δε θέλω να τη χαλάσω.

Θα το τρως στη μάπα όπως είπες σε κάθε tab. Αν μένεις στην ίδια καρτέλα δε το ξαναβλέπεις. Αν ανοίξεις 1000 καρτέλες θα το πάρεις 1000 φορές.

Εκτός αν το τρως σε κάθε κλικ που κάνεις στην ίδια καρτέλα, οπότε παίζει κάποιο πρόβλημα και με χαρά να σε βοηθήσω να το λύσουμε, απλά άλλαξε ύφος και ας μην απενεργοποιήσεις το Adblock ποτέ σου. Δικαίωμά σου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά στο κατούρι πηγάδισα;  Δεν έχω adblock καθόλου (όχι δεν είναι ενεργοποιημένο, δεν έχω καθόλου) και μια φορά είδα το popup πριν κάνα μήνα. Λαλακία βέβαια να λέμε την αλήθεια άμα παίζει τακτικά τέτοιο πράγμα.

 

Για το donate δεν έχω άποψη, απλά για να είμαι ειλικρινής αμφιβάλω πολύ ότι θα πιάσει. Η κατάσταση είναι τέτοια στο ελλαδιστάν (και γενικά δεν είμαστε οι Έλληνες πολύ του donate) που δε πιστεύω να αξίζει καν τον κόπο. Ίσως τη πρώτη φορά αλλά μετά...μπα.

 

Για τους διαγωνισμούς μόνο στους contributors είμαι κατά. Χωρίζονται οι χρήστες σε 2 στρατόπεδα. Δώστε κάνα badge ή whatever να ξεχωρίζει το post, μειώστε το search χρόνο κτλ κτλ. άλλα διαφορετική πρόσβαση σε features/events του site ανά χρήστη όχι.

 

Τι θα γίνει άμα κάποιος κάνει donate πάντα αλλά όχι τον μήνα του διαγωνισμού; Και πες ότι και μία φορά να δωρίσεις, μπορείς να λάβεις μέρος σε όλους. Θα βλέπεις μετά στους διαγωνισμούς κάτι donate του $1 (και μη σου πω θα πέφτουν dispute στο paypal μετά) περισσότερα fees θα είναι παρά έσοδα. Μπααααα.

 

Μειώστε τα λειτουργικά έξοδα, άμα βλέπετε ότι δε τρώτε όλη την κίνηση, πάρτε άλλο πακέτο κτλ. Κόφτε λίγο το site, δε χρειάζεται να ανεβάζουμε φωτός εδώ, το imgur μια χαρά δουλειά κάνει (απλά δώστε καμια προειδοποίηση πρώτα να κατεβάσουμε τα άλμπουμ μας :P).

 

Anyway, αυτά ήταν τα €.05 μου.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Volrath said:

Εγώ ρε παιδιά στο κατούρι πηγάδισα;  Δεν έχω adblock καθόλου (όχι δεν είναι ενεργοποιημένο, δεν έχω καθόλου) και μια φορά είδα το popup πριν κάνα μήνα. Λαλακία βέβαια να λέμε την αλήθεια άμα παίζει τακτικά τέτοιο πράγμα.

το ποπ απ εμφανίζεται σε όσους έχουν adblocker, με την προτροπή/παράκληση να το απενεργοποιήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.