Jump to content



TV Box - Η διασκέδαση του διαδικτύου στην τηλεόρασή μας


maddoctor

Recommended Posts

Βλέπω στο φόρουμ δεν υπάρχει θέμα σχετικά με TV Boxes και πραγματικά απόρησα γιατί...!? Σαν κάτοχος 2 tv box, νομίζω έπρεπε να υπάρχει τέτοιο θέμα, μιας και πολλοί σίγουρα έχουμε ή θέλουμε να πάρουμε. Εγώ έχω 2 tv box που τα έχω παρουσιάσει παλιότερα αλλού...

Επειδή τους έχουμε στο φόρουμ της MIUI που είμαι διαχειριστής και κοιτάω κατά καιρούς την σελίδα τους, είδα στο Geekbuying στο FB, ν΄αναφέρουν ότι έχουν μαζέψει μία 5άδα από tvbox, που όπως λέει είναι τα top 5. Τους έριξα μια ματιά, τουλάχιστον για τα λεφτά που δίνεις είναι αξιόλογες προτάσεις. Έτσι ξεκινάει από τα 20€ περίπου με το Nexbox A95X 4K KODI, το Tanix TX2 RK3229 KODI 4K στα 25€ περίπου, το EM95 Amlogic S905 Android 5.1 Lollipop 4K στα 45€ περίπου, το EM95 Amlogic S905 Android 5.1 Lollipop 4K στα 50€ και ένα δυνατό Mini pc στο τέλος, το Vorke V1 Intel Braswell, στα 200$. Βέβαια δεν ξέρω εάν είναι τα top 5, αλλά σίγουρα για τα λεφτά τους δεν είναι άσχημες προτάσεις, οπότε είπα να τις γράψω και εδώ, εάν κάποιος ψάχνει κάτι φθηνό, μέχρι 50€, μιας και το Vorke V1 είναι άλλη κατηγορία και τιμή.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στην τηλεόραση μου έχω HTPC ακόμη και δεν σκέφτομαι να το αλλάξω. Σίγουρα όμως αν κάποια στιγμή τα φτύσει η επόμενη αγορά θα είναι TV box. 

 

Άλλωστε το χρησιμοποιώ μόνο με Kodi και σπάνια κανά browsing ή κάτι τέτοιο! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε ένα raspberry pi 2 , έχω βάλει dual boot το Rasplex (εκτός από plex renderer λειτουργεί και ως dlna renderer γενικά) και Retropie (έχει και nvidia gamestream μέσω του moonlight-embedded).

Σαν λύση δεν είναι και τόσο φθηνή όσο φαίνεται αρχικά, γιατί όλο και κάποιο αξεσουάρ θα αγοράσεις έξτρα, όπως το remotepi board για να το ανοιγοκλείνεις από το τηλεκοντρόλ.

 

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια, 

 

To TV Box ειναι ενα media player που μπορει να παιξει τα ''παντα'' και συνδεεται με την τηλεοραση σωστα?

 

Εγραψα τα ''παντα'' γιατι καποια αρχεια μερικες τηλεορασεις δεν τα παιζουν...

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

Με λιγα λογια, 

 

To TV Box ειναι ενα media player που μπορει να παιξει τα ''παντα'' και συνδεεται με την τηλεοραση σωστα?

Ανάλογα με τις δυνατότητες του tv box, αλλά χοντρικά ναι, παίζει τα "πάντα" όπως λες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, LocoDiceGR said:

Με λιγα λογια, 

 

To TV Box ειναι ενα media player που μπορει να παιξει τα ''παντα'' και συνδεεται με την τηλεοραση σωστα?

 

Εγραψα τα ''παντα'' γιατι καποια αρχεια μερικες τηλεορασεις δεν τα παιζουν...

Συνήθως η λογική του TV box είναι απλά αναπαραγωγή πολυμέσων, αλλά μπορεί να επεκταθεί πολύ περισσότερο σε browsing, παιχνίδια, video chat, πρακτικά οτιδήποτε. Με αυτή τη λογική και η προσφορές του Geekbuying που περιγράφει ο φίλος στο αρχικό μήνυμα ξεκινούν από 20€ και φτάνουν έως και τα 10πλάσια. Γι' αυτό αρκετοί έχουν ακόμα HTPC στο σαλόνι, αλλά οι δυνατότητες πιο "μαζεμένων" συσκευών έχουν αρχίσει να είναι σε τέτοια επίπεδα που μπορούν να κάνουν σχεδόν τα πάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως είπα έχω 2 μηχανήματα, ένα Ubox S805 και το Zidoo X6 pro. Και τα δύο παίζουν τα πάντα...αλλά το πρώτο είναι 1/8 που σημαίνει ότι ψιλοζορίζεται στην χωρητικότητα και στις υψηλής ποιότητας ταινίες (δεν υποστηρίζει 5 GHz). Και στα δύο έχω kodi alpha2. Μάλιστα πήρα και δεύτερο για τον μπατζανάκη μου. Σήμερα με την κρίση....χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πουλησα το HTPC απο το σαλονι και εβαλα το shield περσυ τα Χριστουγεννα και μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος. Τωρα αν το steam link που ηρθε σημερα Ελλαδα κανει την ιδια δουλεια με το shield τοτε πουλαω το shield και βαζω ενα media player με 2/3gb ram και κανω δουλεια μου με το μισο κοστος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, icy20 said:

Τωρα αν το steam link που ηρθε σημερα Ελλαδα κανει την ιδια δουλεια με το shield

Μόλις το δοκιμάσεις, κάνε έναν κόπο να ενημερώσεις πώς σου φάνηκε. Δε νομίζω ότι θα σου κάνει δουλειά αν θέλεις καλό 4k streaming, αλλά για οτιδήποτε λιγότερο λογικά θα είναι εντάξει. Έχω την εντύπωση ότι δεν υποστηρίζει HDCP, οπότε μάλλον δεν ενδιαφέρεσαι και για Blu-Ray playback, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μα το steam link μονο για stream games δεν κανει? Η εχω καταλαβει λαθος? Εγω υπολογιζα απλα οτι θα εχω μια συσκευη για streaming παιχνιδιων απο το pc τσαμπε ολε (34 δολλαρια ειχε) και ενα media player μονο για kodi youtube κτλ το οποιο επισης ειναι φτηνο και θα πουλουσα το shield που πιανει χρηματα αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, icy20 said:

Μα το steam link μονο για stream games δεν κανει? Η εχω καταλαβει λαθος?

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για video playback. Αρκεί να κάνεις minimize το Steam που τρέχει σε Big Picture Mode. Πλέον έχει και κουμπί ειδικά γι αυτό, ενώ παλιότερα έπρεπε πχ να έχεις βάλει το VLC ως Non-Steam game και να το τρέχεις από τη βλιβλιοθήκη σου. Εμένα κατά κύριο λόγο γι αυτή τη δουλειά με ενδιαφέρει. Πού το είχες πετύχει 34 δολλάρια; Δεν το θυμάμαι σε τέτοια προσφορά, αν και δεν το είχα πάρει και πολύ ζεστά, για να είμαι ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραιο αρθρο Doctor !

 

Μια ερωτηση για την παρεα....

Θα μπορουσα να συνδεσω ενα απλο ταμπλετ που εχει μινι usb με μια τηλεωραση απλη crt με τα παρακατω καλωδια;; και γενικος θα μπορουσα να δουλεψω ενα απλο ταμπλετ σαν ενα  TV BOX;;

 

Την καλημερα μου!TV_out_gender_600px_2_500x612-700x700.pn

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rik said:

Θα μπορουσα να συνδεσω ενα απλο ταμπλετ που εχει μινι usb με μια τηλεωραση απλη crt με τα παρακατω καλωδια;; και γενικος θα μπορουσα να δουλεψω ενα απλο ταμπλετ σαν ενα  TV BOX;;

Πιθανότατα η ταμπλέτα σου σου έχει micro-usb, αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό το καλώδιο μάλλον δε σου κάνει. Η τηλεόραση μπορεί να δεχτεί μόνο αναλογικό σήμα για εικόνα και ήχο από τα 3 RCA που έχεις στη φωτογραφία, κάτι που πιθανότατα δεν πρόκειται να πάρεις από την ταμπλέτα σου με τέτοια καλώδια.

 

Συνήθως αυτά είναι χρήσιμα για συσκευές που υποστηρίζουν USB video input. Δηλαδή να πάρεις αναλογικά ήχο και εικόνα από μια συσκευή και να τα τροφοδοτήσεις μέσω usb σε μια πιο σύγχρονη τηλεόραση ή βιντεοκάμερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Μόλις το δοκιμάσεις, κάνε έναν κόπο να ενημερώσεις πώς σου φάνηκε. Δε νομίζω ότι θα σου κάνει δουλειά αν θέλεις καλό 4k streaming, αλλά για οτιδήποτε λιγότερο λογικά θα είναι εντάξει. Έχω την εντύπωση ότι δεν υποστηρίζει HDCP, οπότε μάλλον δεν ενδιαφέρεσαι και για Blu-Ray playback, σωστά;

 

Είχα κάνει μια σούπερ μινι παρουσίαση, το χρησιμοποιώ ακόμα, μια χαρά μηχανάκι είναι, απλά είναι μόνο για steam, τίποτα άλλο (στα 1080p κιόλας).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

 

Ωραιο αρθρο Doctor !

 

Μια ερωτηση για την παρεα....

Θα μπορουσα να συνδεσω ενα απλο ταμπλετ που εχει μινι usb με μια τηλεωραση απλη crt με τα παρακατω καλωδια;; και γενικος θα μπορουσα να δουλεψω ενα απλο ταμπλετ σαν ενα  TV BOX;;

 

Την καλημερα μου!TV_out_gender_600px_2_500x612-700x700.pn

Θα πρέπει να μπορείς να συνδέσεις εξόδους ήχου/εικόνας στο tablet, με τις εισόδους ήχου/εικόνας της τηλεόρασης. Δηλαδή hdmi με crt, αφού είναι παλιά τηλεόραση. Το θέμα είναι ότι τα tvbox 99% έχουν μόνο hdmi έξοδο (υπάρχουν και με οπτική ίνα επιπρόσθετα, αλλά όχι rca). Καλύτερα πάρε μία φθηνή τηλεόραση και ένα tv box των 20€. Μία άλλη πολύ φθηνή λύση είναι και αυτό:

 

Επίσης, στο email που μου ήρθε σήμερα από το Geekbuying, έχουν κουπόνι-κωδικό, για -40$ στο Vorke V1 : VV1EDM

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJD said:

 

Είχα κάνει μια σούπερ μινι παρουσίαση, το χρησιμοποιώ ακόμα, μια χαρά μηχανάκι είναι, απλά είναι μόνο για steam, τίποτα άλλο (στα 1080p κιόλας).

Από τότε που το δοκίμασες πρέπει να έχει αλλάξει αρκετά η κατάσταση, γιατί το reddit και το Steam είναι γεμάτα κόσμο που πλέον το χρησιμοποιεί για desktop/video streaming, ακόμη και με multi-monitor setup. Και μάλιστα χωρίς τις πατέντες που χρειάζονταν στην αρχή (Non-Steam Game shortcuts κοκ).

 

Αν το έχεις ακόμη, σύνδεσέ το για να κατεβάσει καινούριο firmware και ρίξε μια ματιά. Νομίζω θα εκπλαγείς ευχάριστα. ;)

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2016 at 2:25 ΜΜ, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

Με λιγα λογια, 

 

To TV Box ειναι ενα media player που μπορει να παιξει τα ''παντα'' και συνδεεται με την τηλεοραση σωστα?

 

Εγραψα τα ''παντα'' γιατι καποια αρχεια μερικες τηλεορασεις δεν τα παιζουν...

Βρήκα και άλλες προτάσεις, με ακόμα μεγαλύτερη γκάμα τιμών, που καλύπτει όλα τα βαλάντια.....

24-49$ / 30-130$ / 124-250$

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2016 at 1:57 ΜΜ, το μέλος maddoctor έγραψε:

Θα πρέπει να μπορείς να συνδέσεις εξόδους ήχου/εικόνας στο tablet, με τις εισόδους ήχου/εικόνας της τηλεόρασης. Δηλαδή hdmi με crt, αφού είναι παλιά τηλεόραση. Το θέμα είναι ότι τα tvbox 99% έχουν μόνο hdmi έξοδο (υπάρχουν και με οπτική ίνα επιπρόσθετα, αλλά όχι rca). Καλύτερα πάρε μία φθηνή τηλεόραση και ένα tv box των 20€. Μία άλλη πολύ φθηνή λύση είναι και αυτό:

 

Επίσης, στο email που μου ήρθε σήμερα από το Geekbuying, έχουν κουπόνι-κωδικό, για -40$ στο Vorke V1 : VV1EDM

χαχαχα..... ωραιος ο πιτσιρικάς!!

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!

 

Απο την στιγμη που μεσω του ταβλετ λιγο δυσκολο να το συνδεσω με την crt τηλεωραση μου, αν παρω καποιο tv box με av output και συνδεσω τις δυο συσκευες με το παρακατω καλωδιο θα κανω δουλεια;;

YVvALiE.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.