Jump to content



Αγορά αλτηρων


jamesbond

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω 2 αλτηρες σύνολο 20 κιλών ώστε να δυναμώσω

Αλλά έχω μπερδευτεί με τόσα στο ίντερνετ και θέλω να μου προτείνετε κάτι καλά και φθηνά

Και το κατάστημα να έχει φτηνά μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

Βαράκια είναι, δεν είναι καμιά επιστήμη...

 

Πάρε 2 αλτήρες με 10-15 ευρά, δώσε τα υπόλοιπα σε ζευγάρια ή τετράδες δίσκων για να ανεβάζεις σιγά σιγά κιλά, ή μάζεψε μερικά ακόμα ψιλά και βρες κανένα γυμναστήριο του 100αρικού να γραφτείς να σου δώσουν και κανένα "πρόγραμμα" κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας σε ένα κατάστημα με είδη γυμναστικής να σου λύσουν όλες τις απορίες?

 

trollol

αν θες να δυναμώσεις και να πάρεις το 5kg που λες πάσο :dots:

Ξεκινάς από χαμηλά και ^

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς, έχω αλτήρες βιδωτούς για 1" δίσκους(καθώς και με λεία βάση και χοντρότερη υποδοχή για ολυμπιακού τύπου δίσκους) . Τους βιδωτούς τους πήρα από Praktiker(έχω δει και Carrefour.... όταν ήταν... ανοιχτό) και επίσης χρειάζεσαι 2 ζευγάρια αλτήρων 1.25, 2.5, 5, 10 και έχεις σχεδόν τα πάντα για να κρατιέσαι σε φόρμα.

Μαζί με ένα μονόζυγο ή φθηνούς ιμάντες με λαβή, κάνεις πολλά, ακόμα και πόδια με goblet squat και άρσεις με ένα χέρι(αν τώρα είχες μια μπάρα και ορθοστάτες, πολύ περισσότερα, αλλά ας μην πάμε εκεί) .

 

Πάρε τα φθηνότερα που θα βρεις από κάποιο πολυκατάστημα-μαγαζί, αν σε ενδιαφέρει να μη δώσεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

μου προτεινεις καποια καλα εγω θελω συνολικα 20 κιλα

δεν ξερω γιατι υπαρχουν διαφορα μεγεθη και  μηπως δεν θα ταιριαζει με τον αλτηρα

οπως παω στο site του πρακτικερ μου φαινονται ποιο ακριβα

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε και δες τα από κοντά για να είσαι σίγουρος. Εγώ απλά μια πρόταση έκανα και δεν είναι και τόσο τραγικό να έχεις μια κάποια ποικιλία στην επιλογή πόσα κιλά θέλεις να σηκώνεις κάθε φορά.

Π.χ.: θες 20 κιλά, δηλαδή 2 * 10κιλα. Δηλαδή, θα κάνεις πάντα με το 20άκιλο όλες τις ασκήσεις, είτε ώμους είτε χέρια; Δεν θεωρείς ότι χρειάζεσαι ζέσταμα με ελαφρύτερο βάρος; Επίσης, μπορεί κάποιες φορές να θες να κάνεις πολλές επαναλήψεις ή απλά να θες να κάνεις ελαφρύτερα μια ημέρα, δεν θα έχεις επιλογή.

 

Εγώ απλά πρότεινα διαφορετικές επιλογές δίσκων ώστε να έχεις αρκετές επιλογές στο βάρος που θες να σηκώνεις και να φθάνεις ομαλά σε μεγάλο βάρος, όχι "κρύος".

Τέλος πάντων, δικό σου θέμα φυσικά, όπως νομίζεις.

 

Έχεις ξανασχοληθεί με βάρη, έχεις εμπειρία ή τώρα αρχίζεις; Ρωτάω γιατί αν ασχολήθηκες, μάλλον θα ήσουν πιο σίγουρος τι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω ασχοληθεί με βάρη αλλά πριν  χρόνια είχα πάει γυμναστήριο για 1 μήνα

Ζέσταμα θα κάνω καμψεις και κοιλιακούς

 

Θέλω να δω αποτελέσματα για τα χέρια μου να σφίξουν και να δυναμώσουν

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα τότε να πας από κοντά σε ένα μαγαζί-πολυκατάστημα να δεις πώς και τι και ύστερα βλέπεις πού τα πουλάνε σε καλή τιμή.

 

Επίσης, κάτσε και διάβασε σε φόρουμ ή ρώτα μερικές γνώμες για απλές ασκήσεις με αλτήρα, αν δεν ξέρεις τι ακριβώς να κάνεις, πώς να το κάνεις σωστά, κάθε πότε, κ.λ.π. Μάλλον σε γυμναστήριο θα ήταν καλύτερα για αρχάριο, αλλά αν δεν θες να πας για δικούς σου λόγους ή δεν έχεις πολύ χρόνο να χάνεις στο πήγαινε -έλα, εσύ ξέρεις.

 

Επίσης, αν δεν κάνεις απολύτως τίποτα, ότι και να σηκώσεις, ελαφρύ ή βαρύ θα κάνει τους μύες σου να ενεργοποιηθούν, οπότε θα δυναμώσεις έτσι και αλλιώς.

Το τι ακριβώς θέλεις ή φαντάζεσαι εσύ πως θέλεις, δεν το ξέρω, δεν έχεις όμως και εμπειρία για να μου πεις ότι δοκίμασα χ χρόνια αυτό, τώρα θέλω εκείνο, δουλεύω για "καλοσχηματισμένο" σώμα, πρόγραμμα για απόλυτη δύναμη, κ.λ.π.... αυτά είναι πράγματα που τα δοκιμάζεις και βλέπεις πώς αντιδράει το σώμα σου και τι σου ταιριάζει.

 

Μην το ζαλίζουμε πολύ όμως, πήγαινε δες, αποφάσισε και ξεκίνα σιγά -σιγά και στην πορεία, όταν θα αποκτήσεις λίγη περισσότερη εμπειρία, τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

ο topic starter μια χαρά ρωτάει αυτά που ρωτάει...

δεν θα τον βοηθήσει η επίσκεψη σε φυσικό κατάστημα γιατί συνήθως δουλεύουν με ακριβά προϊόντα

δηλαδή και να βρει στο skroutz το προϊόν φθηνότερα, πάλι θα είναι ακριβότερο από ότι ένα διαφορετικό προϊόν

τώρα από που κι ως που είναι ο άπειρος της υπόθεσης που δεν ξέρει τι θέλει, δεν το ξέρω...

 

εγώ θα πήγαινα για 8 δίσκους των 2.5 kg για μπάρες των 28mm από ηλεκτρονικό κατάστημα

http://www.aboutyou.gr/ΑΛΤΗΡΑΚΙ-ΓΙΑ-ΔΙΣΚΟΥΣ-Ø28mm-Κωδ-r-12218-p-565.html

https://www.athlotypo.gr/product/740/δίσκος_βαρών_μαντεμένιος_2,50kg

συν δύο αλτήρες βιδωτούς 28mm από φυσικό κατάστημα αν μπορώ να τους βρω φθηνά (είναι πιθανό αλλά θέλει ψάξιμο)

 

jamesbond
τα μεταφορικά τα γνωρίζεις μόνο εσύ που θα μπεις στα eshop και ξέρεις και που μένεις, πρέπει να κάνεις ο ίδιος έρευνα αγοράς τι να κάνουμε

το βασικό που σε ενδιαφέρει και θες να είναι το ίδιο σε δίσκους και αλτήρες για να ταιριάζουν είναι η διάμετρος

όπου βλέπεις Φ26, Φ28, Φ30, Φ50 ή αλλιώς 26mm ή αλλιώς 027 κτλ κτλ αναφέρεται στη διάμετρο

αυτά που έγραψες πιο πάνω λοιπόν δεν ταιριάζουν και οι δίσκοι θα παίζουν

από εκεί και πέρα αποφεύγεις τους φθηνούς πλαστικοποιημένους/λαστιχένιους δίσκους

κοιτάς και τα έτοιμα set μήπως υπάρχει κάποια προσφορά γιατί τα κιλά που θες είναι λίγα και μπορεί να συμφέρει

απλά είναι καλύτερο να πας για διάμετρο 27-28, όχι κάτι άλλο, δεν γράφω γιατί για λόγους εξοικονόμησης κειμένου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα βάρη αυξάνουν τον μεταβολισμό, αλλα δέν καις τοσες πολλές θερμίδες οσο με αεροβική.

Προσωπική μου άποψη είναι να πας σε κανένα γυμναστήριο να σου δείξουν πως γίνονται σωστά οι ασκήσεις, οι μύες και οι τένοντες χρειάζονται 1 μηνα περίπου προετοιμασία για την αποφυγή τραυματισμών. Με τους τραυματισμούς οι περισσότεροι τα παρατάνε άσε που με δυο τρείς ασκήσεις μπορεί να βαρεθέις πολύ γρήγορα.

 

τα βαράκια δέν είναι απαραίτητα υπάρχει ολόκληρος κλάδος fitness που ασχολείται με bodyweight training πχ https://www.amazon.com/You-Are-Your-Own-Gym/dp/0345528581

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.