Jump to content



RX και ΤΙΜΕΣ ΕΛΛΑΔΑ , Δεν αγοράζουμε άνω των 280 ευρώ την rx 480


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος NikosD έγραψε:

Εδώ λέμε να πάρουν πόδι από το νήμα οι μαγαζάτορες και αυτοί κάνουν φροντιστήρια μεταξύ τους πως θα κοστολογούν καλύτερα για να υπολογίζουν σωστά τα κέρδη.

Τι ζούμε ρε ;

Αυτά δεν γίνονται πουθενά, μόνο εδώ στην μοναδική χώρα της Αφρικής με λευκούς πολίτες.

μπα; να παρουν ποδι οσοι λενε κατι που δεν σ αρεσει; αυτα γινονται παντου να υποθεσω ε; αυτη κι αν ειναι ωριμη και υπευθυνη λογικη

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πλακώνουν στο νήμα όσοι έχουν σχέση με εμπόριο και "δικαιολογούνται" λέγοντας για το πόσο εχθρική είναι η αγορά , το κράτος, η φορολογία, το ΙΚΑ κλπ. κλπ.  (που είναι δεν είναι ψέμματα αυτό). Αλλά ως γνωστόν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι δεν πληρώνουν τεράστιους φόρους, ούτε έχουν κρατήσεις;; ούτε είναι επισφαλής η εργασία τους;; Αν προσθέσουμε δε ότι είναι αδύνατο να "κρύψουν" και κάποιο εισόδημα, ειλικρινά θέλετε να το συζητήσουμε;; :hehe:

 

Η 1070 και η 480 όντως πωλιούντε με 4-5% κέρδος, αλλά το μαγαζί ηλεκτρονικών δεν πουλάει μόνο αυτά. Πουλάει θήκες, αξεσουάρ, ζελατίνες κλπ. κινεζιές με τεράστιο κέρδος που όλο και κάποιος που δεν ξέρει να αγοράζει μέσω νετ, θα τις τσιμπήσει απ' το μαγαζί. Ενίοτε κάνει σέρβις για το οποίο ας μην το ανακατέψουμε καλύτερα γιατί ζέχνει. :hehe:

Μπορώ να αναφέρω ιστορίες και περιστατικά όλη μέρα αλλά α) δεν έχει νόημα β)το τόπικ είναι επί άλλου θέματος και έχει γίνει hijacked απ' τους μαγαζάτορες και συν αυτούς.

 

Με ρέγουλα ο κοινωνικός αυτοματισμός :T: Όποιος δεν βγαίνει απ' τη δουλειά του, και θεωρεί ότι αδικείτε ας κάνει κάτι άλλο. Δεν αναγκάζει κανείς, κανέναν να είναι επιχειρηματίας.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kavadias έγραψε:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πλακώνουν στο νήμα όσοι έχουν σχέση με εμπόριο και "δικαιολογούνται" λέγοντας για το πόσο εχθρική είναι η αγορά , το κράτος, η φορολογία, το ΙΚΑ κλπ. κλπ.  (που είναι δεν είναι ψέμματα αυτό). Αλλά ως γνωστόν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι δεν πληρώνουν τεράστιους φόρους, ούτε έχουν κρατήσεις;; ούτε είναι επισφαλής η εργασία τους;; Αν προσθέσουμε δε ότι είναι αδύνατο να "κρύψουν" και κάποιο εισόδημα, ειλικρινά θέλετε να το συζητήσουμε;; :hehe:

 

Η 1070 και η 480 όντως πωλιούντε με 4-5% κέρδος, αλλά το μαγαζί ηλεκτρονικών δεν πουλάει μόνο αυτά. Πουλάει θήκες, αξεσουάρ, ζελατίνες κλπ. κινεζιές με τεράστιο κέρδος που όλο και κάποιος που δεν ξέρει να αγοράζει μέσω νετ, θα τις τσιμπήσει απ' το μαγαζί. Ενίοτε κάνει σέρβις για το οποίο ας μην το ανακατέψουμε καλύτερα γιατί ζέχνει. :hehe:

Μπορώ να αναφέρω ιστορίες και περιστατικά όλη μέρα αλλά α) δεν έχει νόημα β)το τόπικ είναι επί άλλου θέματος και έχει γίνει hijacked απ' τους μαγαζάτορες και συν αυτούς.

 

Με ρέγουλα ο κοινωνικός αυτοματισμός :T: Όποιος δεν βγαίνει απ' τη δουλειά του, και θεωρεί ότι αδικείτε ας κάνει κάτι άλλο. Δεν αναγκάζει κανείς, κανέναν να είναι επιχειρηματίας.

 

Μα δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι δυσκολα για ιδιωτικους, για ολους ειναι αλλα αυτο το πραγμα που νομιζουν ολοι τους κλεβουν εχει κανταντησει αηδια. 

Το θεμα δεν εχει γινει καθολου hijacked δημιουργηθηκε για να την πει στους εμπορους και υπηρξε αντιδραση. Κανονικα επρεπε να κλεισει απο το πρωτο ποστ.

@NikosD Εγω στη θεση σου θα ανοιγα τα ματια μου να δω τι γραφουν αυτοι οι μαγαζατορες που θες εσυ να παρουν ποδι, μπας και μαθω πως διαχειριζονται τα λεφτα γιατι σε αυτο τον τομεα εισαι στην ιδια κατηγορια με αυτους που πιστευουν οτι τα παιδια γινονται απο τα λαχανα η οτι τα φερνει ο πελαργος, η μονη σου ιδεα δλδ ειναι παω στο ATM βαζω την καρτα μεσα και παιρνω οτι εχει αν εχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@fatalara αυτό που βλέπω διαβάζοντας το πρώτο ποστ είναι ότι καλεί τους καταναλωτές σε boycott ενός προιόντος. Άκομψα μεν, αλλά δεν είναι ποστ για να την πει σε εμπόρους αλλά προσπαθεί να συσπειρώσει κόσμο γύρω του για boycott ενός προιόντος που κρίνετε κατ' αυτόν σε ασύμφορη τιμή. Εκτός και αν βρίσκονται μέτοχοι του Πλαισίου στο φόρουμ και θίχτηκαν προσωπικά.

 

Το αν έχει δίκιο ή όχι θα φανεί απ' το αν θα τον ακολουθήσει κανείς και απ' την καταναλωτική απόκριση του κόσμου.  Το να ζητάς να κλείσει όμως ένα θέμα που αφορά καθαρά κίνηση καταναλωτή για μποικοτάζ είναι το λιγότερο, αντίθετο στα συμφέροντα του καταναλωτή. Και υποτίθετε ότι οι κοινότητες (σαν το Lab) αυτά τα συμφέροντα προάγουν και προστατεύουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το thelab.gr δεχεται και διακινδυνευει να υπαρχει ενα τετοιο θεμα, εμενα μου φτανει και μου περισσευει.

 

Κατα τ αλλα τωρα, το αδιανοητο ειναι οτι για αλλη μια φορα υπαρχουν ανθρωποι που αποδεικνυεται πως ειναι εντελως ασχετοι μ ενα χωρο αλλα σωνει και ντε πρεπει να τα ξερουν ολα και οι αλλοι που ξερουν κατι αλλο πρεπει να παρουν και ποδι. Κανενας κλαδος δεν στερειται προβληματων, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Αλλα δεν μπορεις χωρις να ξερεις εναν κλαδο απλα ν αμφισβητεις τα παντα. Επειδη δηλαδη εγω δεν ειμαι δημοσιος υπαλληλος μπορω να πω οτι ΟΛΟΙ οι δημ. υπαλληλοι ειναι αχρηστοι τεμπεληδες; 

Αν αρχιζαμε να συζηταμε ο ενας για τα προβληματα του αλλου και κοβαμε το να αμφισβητουμε ο ενας τα προβληματα του αλλου, ισως ηταν ενα πρωτο βημα για καποιες καλυτερες μερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος kavadias έγραψε:

@fatalara αυτό που βλέπω διαβάζοντας το πρώτο ποστ είναι ότι καλεί τους καταναλωτές σε boycott ενός προιόντος. Άκομψα μεν, αλλά δεν είναι ποστ για να την πει σε εμπόρους αλλά προσπαθεί να συσπειρώσει κόσμο γύρω του για boycott ενός προιόντος που κρίνετε κατ' αυτόν σε ασύμφορη τιμή. Εκτός και αν βρίσκονται μέτοχοι του Πλαισίου στο φόρουμ και θίχτηκαν προσωπικά.

 

Το αν έχει δίκιο ή όχι θα φανεί απ' το αν θα τον ακολουθήσει κανείς και απ' την καταναλωτική απόκριση του κόσμου.  Το να ζητάς να κλείσει όμως ένα θέμα που αφορά καθαρά κίνηση καταναλωτή για μποικοτάζ είναι το λιγότερο, αντίθετο στα συμφέροντα του καταναλωτή. Και υποτίθετε ότι οι κοινότητες (σαν το Lab) αυτά τα συμφέροντα προάγουν και προστατεύουν.

Οχι δεν ειναι μονο αυτο, ειναι ευθεια επιθεση στους εμπορους χωρις ξερει καν τι γινετε στην αγορα και ολο αυτο γινετε με βαση το οτι σε αλλες χωρες που δεν ειναι στην δικη μας κατασταση και εχουν 5-6 φορες μεγαλυτερες αγορες αλλα και μεγαλυτερη αγοραστικη δυναμη απο τη δικη μας την εχουν φθηνοτερα. Θεωρει δηλαδη οτι εδω ειμαστε σε θεση να πετυχουμε συμφωνιες για ιδιες τιμες με ολους τους αλλους, εντελος ασχετος δηλαδη. Να καλουσε σε boycott για αλλο λογο να πω ναι οκ εχει δικιο αλλα να λεει αυτα που λεει λες και ξερει ποσο τη χρεωνεται ο επορος την καρτα? επιδη του το ειπε η amd? Ας παρει το τιμολογιο των 225 ευρω να παει στην amd να τις πει γιατι οταν λες οτι η καρτα θα κανει 280 στον πελατη μου τη χρεωνεις εμενα 225 να δουμε τι θα του απαντησει. 

 

Αν μιλαμε μονο για το πλαισιο παω πασο αλλα εγω αλλο καταλαβα και απο τα ποστ που ακολουθησαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως γίνεται στην ίδια χώρα, ναι στην Ελλάδα, ο ένας να πουλάει στα 359 και ο άλλος στα 299. Ε; Πώς γινεται αυτό ρε μάγκες; Ωραίες οι θεωρίες αλλά με το γ@μήσουμε κιόλας..... Πως εξηγείται αυτή η διαφορά των 60 ευρώ αν δεν είναι αισχροκέρδεια αυτό το πράμα, τί είναι;

Έγινε επεξεργασία από devaggos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος devaggos έγραψε:

Εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως γίνεται στην ίδια χώρα, ναι στην Ελλάδα, ο ένας να πουλάει στα 359 και ο άλλος στα 299. Ε; Πώς γινεται αυτό ρε μάγκες; Ωραίες οι θεωρίες αλλά με το γ@μήσουμε κιόλας..... Πως εξηγείται αυτή η διαφορά των 60 ευρώ αν δεν είναι αισχροκέρδεια αυτό το πράμα, τί είναι;

Η βαραει στο σταυρο και οποιον παρει ο χαρος η εχει διαφορα στην τιμη ο προμηθευτης. 

 

@spyros 007 την τριτη ερχεται η καρτα μου, το τιμολογιο θα το βγαλω εδω να το δεις εσυ και οι αλλοι ασχετοι και να δω που κρυφτειτε μετα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kavadias said:

@fatalara αυτό που βλέπω διαβάζοντας το πρώτο ποστ είναι ότι καλεί τους καταναλωτές σε boycott ενός προιόντος. Άκομψα μεν, αλλά δεν είναι ποστ για να την πει σε εμπόρους αλλά προσπαθεί να συσπειρώσει κόσμο γύρω του για boycott ενός προιόντος που κρίνετε κατ' αυτόν σε ασύμφορη τιμή. Εκτός και αν βρίσκονται μέτοχοι του Πλαισίου στο φόρουμ και θίχτηκαν προσωπικά.

 

Το αν έχει δίκιο ή όχι θα φανεί απ' το αν θα τον ακολουθήσει κανείς και απ' την καταναλωτική απόκριση του κόσμου.  Το να ζητάς να κλείσει όμως ένα θέμα που αφορά καθαρά κίνηση καταναλωτή για μποικοτάζ είναι το λιγότερο, αντίθετο στα συμφέροντα του καταναλωτή. Και υποτίθετε ότι οι κοινότητες (σαν το Lab) αυτά τα συμφέροντα προάγουν και προστατεύουν.

Μποϋκοτάζ κάνει και ο καθένας μόνος του. Αυτό σας λένε. Εκτός και αν έχετε σοβαρές ενδείξεις ότι τα-δεκάδες-ελληνικά μαγαζιά, όπου η 1070 λ.χ. δεν πέφτει κάτω από 510€, έχουν συστήσει καρτέλ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ένα τόσο τραγικό εν τη γενέση του θέμα και βλέποντας σχόλια απο τον κάθε λογής άσχετο απο κάτω αν μιλούσα όπως αισθάνομαι θα πήγαινα χαλαρά για ban, παρ όλα αυτά ας γράψω δυο λόγια μήπως προβληματιστεί κάποιος αδαής και ενημερωθεί προτού ανοίξει το κουτάκι με τις μαλακίες......
1.Υπάρχει ένας όρος όπου ονομάζεται διατίμηση, αυτός αναφέρεται στα είδη διατίμησης αγαθών προς πώληση όπου το κράτος τα ορίζει και σε αυτά επιβάλλει ανώτατες τιμές τέτοια είναι είδη πρώτης ανάγκης (γάλα, ψωμί, κρέας, φάρμακα κλπ) και αν κάποιος πουλήσει σε τιμή ανώτερη της ορισμένης απο το κράτος τιμής διώκεται ποινικά.
Σε αυτά τα είδη ΔΕΝ περιλαμβάνονται π.χ. η νέα γυαλιστερή κάρτα γραφικών που θέλει ο Γιαννάκης και δεν του βγαίνουν τα μπικικίνια και ούτε το νέο Γκολφάκι που θέλει ο Μελέτης για να βρεί  γυναίκα.....
2.Να το γράψω μια είμαι τεχνικός PC δεν πουλάω απλά αγοράζω  hardware ή για επισκευές ή για το χόμπι μου, και έχω εργαστεί στο παρελθόν στην πιο μεγάλη αλυσίδα Η/Υ στην χώρα ώς υπάλληλος
Επειδή ευτυχώς ακόμα διαζύγιο με την λογική δεν εχω πάρει με αυτά που διαβάζω όριστε μερικές χρήσιμες πληροφορίες για όσους δεν τους ενδιαφέρει τίποτα απλά θέλουν να κάνουν την δουλίτσα τους αγοράζοντας κάτι όπως μια κάρτα γραφικών στην τιμή που τους εξυπηρετεί..
- Οι μεγάλες αλυσίδες (Πλαίσιο, e-shop) συνήθως έχουν συνάψει εμπορικές συμφωνίες με μεγάλες εταιρίες hardware απευθείας (Asus, Gigabyte etc) που εξασφαλίζουν την τροφοδοσία τους και προβλέπονται ποσοστά κέρδους, ελάχιστες ποσότητες, τιμή ανα τεμάχιο, ανταγωνιστικά brand εντός της επιχείρησης, rma policy, επιπλέον της προβεπόμενης εργοστασιακής κλπ, Αν η εταιρία κρίνει οτι ένα προιόν την ενδιαφέρει ή αντίθετα προβλέπει οτι δεν θα κινηθεί πολύ, πέραν της όποιας συμφωνίας ή όχι μπορεί να υπάρχει με το εργοστάσιο κατασκευής ΥΠΑΡΧΟΥΝ υπάλληλοι της εταιρίας εμπορίας (BUYERS) που διαπραγματεύονται με την εταιρία κατασκευής με σκοπό να πετύχουν την χαμηλότερη δυνατή τιμή εδώ εισέρχονται παράγοντες όπως τιμή και διαθεσιμότητα, αριθμός τεμαχίων, ημερομηνίες που πρέπει να τηρηθούν κλπ...
Ειναι πολλοί παράγοντες που καθορίζουν την τιμή που θα αγοράσει ενα κατάστημα ενα είδος, οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος αντιλαμβάνεται οτι άλλη τιμή πετυχαίνει κάποιος για 5000 τεμάχια απο ενα κωδικό και άλλη τιμή για 50!!!!!!!!!!
Οπως γίνεται σαφές ενα μικρό συνοικιακό μαγαζί δεν έχει δυνατότητα να αγοράσει απ' ευθείας απο το εργοτάσιο οπότε θα χρησιμοποιήσει κάποιο εισαγωγέα που θα φέρνει τα όποια είδη καθώς εφ' όσον είναι νόμιμος (μητρώο εισαγωγέων) δύναται να το κάνει.
Δε θα σχολιάσω το ορισμένα σκρουτζομάγαζα το έχουν χαμηλότερα απο όλους, οκ αν μπορούν νόμιμα καλώς, αλλα ,ια υποσημείωση για κάτι εκτελωνισμούς στην Β.Ιταλια και επαναεισαγωγή σε χώρα εντός Ε.Ε, τελοσπάντων εχουν αναφερθεί περιστατικά με rma που δεν κάλυπτε ο κατασκευαστής και ο πελάτης τραβούσε τα μαλλιά του....
2.Διαβάζω τον άλλο δεν με ενδιαφέρει, να κλείσουν, να συνεταιριστουν, να κάνουν, μάλιστα καλεί άπαντες σε "χρηστή διαχείρηση" όσους ασχολούνται με ελεύθερο επάγγελμα, ΘΑ πρέπει να σε ρωτήσω σε ποιά χωρα ζείς? ή μήπως προσγειώθηκες με ιπτάμενο δίσκο απαχθείς απο εξωγηίνους? 
σοβαρά τώρα που κουράζεσαι και να ακούς κι όλας, είτε ζείς στο εξωτερικό οπότε βλέπεις στην tv κατευθυνόμενους δημοσιογράφους οπότε οι απόψεις σου είναι αποτέλεσμα brain wash, ή έισαι βολεμένος κάπου και κρίνεις όλους έχοντας άποψη επι παντός, η πληρώνει τον κώλο σου ο μπαμπάς οπότε σαν φοιτητής ή μαθητής εκτός παραγωγικής διαδικασίας οι απόψεις σου είναι obsolete.
Mάθε πάντως πως 4 άτομα στην παρέα μου κοντά στα 40 όλοι με πτυχία και μεταπτυχιακά όσοι δουλεύουμε (κάνοντας άσχετες με το αντικείμενο εργασίες)δεν ήμασταν άχρηστοι απλώς δεν είχαμε όλοι κάποιο μπαμπα ή θείο σε κλαδική, και προσωπικά εγω κλάρες και στολή δεν θα φορούσα ποτέ γιατί μου προκαλούν αηδία αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
3. https://www.youtube.com/watch?v=jztbYzhoQAg
Αφιερωμένο στον αυτόκλητο διαχειριστή του θέματος για το ποιός θα πάρει πόδι ή όχι
Υ.Γ. Εύχομαι να απευθύνθηκα σε άπειρους πιτσιρικάδες έτσι ώστε η όποια ανοησία γράφτηκε να ήταν προιόν απειρίας, γιατί αν απευθύνθηκα σε ενήλικους που ψηφίζουν, τότε αυτός είναι ο λόγος που δε υπάρχει σωτηρία για αυτή τη κωλοχώρα 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, loop said:

Διαβάζω τον άλλο δεν με ενδιαφέρει, να κλείσουν, να συνεταιριστουν, να κάνουν, μάλιστα καλεί άπαντες σε "χρηστή διαχείρηση" όσους ασχολούνται με ελεύθερο επάγγελμα, ΘΑ πρέπει να σε ρωτήσω σε ποιά χωρα ζείς?

επειδή το να συνεταιριστούν το είπα εγώ, να απαντήσω. Στην Ελλάδα ζω. Ποιο το πρόβλημα με την πρόταση να συνεταιριστούν τα μαγαζιά ώστε να πετυχαίνουν καλύτερες τιμές; ή μήπως νομίζεις ότι στην ελληνική οικονομία δεν έχει γίνει πολλές φορές αυτό; Αν νομίζεις αυτό το πράγμα, να σε πληροφορήσω ότι πριν την επέλαση των μεγάλων αλυσίδων σούπερ μάρκετ, που κατέστρεψε την αγορά, τα σούπερ μάρκετ της επαρχίας συνεταιρίζονταν, όχι μόνο τοπικά, αλλά και με άλλα σουπερ μαρκετ σε γειτονικούς νομούς, για να πετύχουν καλύτερες τιμές, και να έχουν τιμές κοντά σε αυτές των αθηναϊκών σουπερ μάρκετ. και το κατάφερναν σε αρκετά καλό βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, giorgos2187 said:

Αν το thelab.gr δεχεται και διακινδυνευει να υπαρχει ενα τετοιο θεμα, εμενα μου φτανει και μου περισσευει.

 

Κατα τ αλλα τωρα, το αδιανοητο ειναι οτι για αλλη μια φορα υπαρχουν ανθρωποι που αποδεικνυεται πως ειναι εντελως ασχετοι μ ενα χωρο αλλα σωνει και ντε πρεπει να τα ξερουν ολα και οι αλλοι που ξερουν κατι αλλο πρεπει να παρουν και ποδι. Κανενας κλαδος δεν στερειται προβληματων, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Αλλα δεν μπορεις χωρις να ξερεις εναν κλαδο απλα ν αμφισβητεις τα παντα. Επειδη δηλαδη εγω δεν ειμαι δημοσιος υπαλληλος μπορω να πω οτι ΟΛΟΙ οι δημ. υπαλληλοι ειναι αχρηστοι τεμπεληδες; 

Αν αρχιζαμε να συζηταμε ο ενας για τα προβληματα του αλλου και κοβαμε το να αμφισβητουμε ο ενας τα προβληματα του αλλου, ισως ηταν ενα πρωτο βημα για καποιες καλυτερες μερες.

Αν κ δεν έχω άποψη επί του θέματος πέραν του οτι κάποιες τιμές που βλέπω είναι όντως ανεξήγητες ακόμη κ για την ελληνική πραγματικότητα μπορείς να μου πεις γιατί θές σώνει κ ντε να τιμωρήσεις το φρόνημα?

 

Μπορείς να με παραπέμψεις σε διάταξη της νομοθεσίας του αστικού γιατί στο ποινικό δεν παίζει να υπάρχει που να αποδεικνύει βλάβη,ώστε να αποδειχτεί διαφυγόν κέρδος?

 

Στο ποινικό υπάρχει το 364ΠΚ δυσφήμιση ανώνυμης εταιρείας που αναφέρει ¨ορισμένο γεγονός¨.Εδώ το ορισμένο γεγονός είναι η παράθεση τιμής του προιόντος που μπορεί να βλάψει την εμπιστοσύνη του κοινού στην εταιρεία.Πως το αποδεικνύεις όμως όταν σε περίπτωση που γίνει ένα κρός τσεκ θα δουν οτι πράγματι η τιμή είναι αυτή.

 

Επίσης στην παράγραφο 2 του ίδιου άρθρου λέει οτι αν αποδειχθεί οτι το γεγονός είναι αληθές ο κατηγορούμενος δεν τιμωρείται.

 

Για το διαφυγόν κέρδος που είπες δες εδώ κ εδώ κ πες με πως θα το αποδείξεις,ιδίως τη σήμερον.

 

Επίσης στο δικ. καταναλωτή κ στο αρ. 5 παρ 1 του Συντάγματος μιλά για την προστασία από το κράτος των οικονομικών συμφερόντων.Εδώ το Πλαίσιο που θα μπορούσε να πατήσει?

 

Όσο για τον κίνδυνο που διατρέχει το δελάμπ,μπορεί εύκολα να ισχυριστεί οτι οι απόψεις που παρέθεσε ο αρχικός νηματούχος δεν υιοθετούνται από τη διαχείριση.Αλοίμονο δλδ. να χρωματιζόταν κάθε πόστ.

 

υγ:Τα παραπάνω δεν τα έγραψα με διάθεση να κάνω τον έξυπνο.Απλά για να καταλάβω που τα στηρίζεις.

Έγινε επεξεργασία από sosna
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος sosna έγραψε:

Αν κ δεν έχω άποψη επί του θέματος πέραν του οτι κάποιες τιμές που βλέπω είναι όντως ανεξήγητες ακόμη κ για την ελληνική πραγματικότητα μπορείς να μου πεις γιατί θές σώνει κ ντε να τιμωρήσεις το φρόνημα?

 

Μπορείς να με παραπέμψεις σε διάταξη της νομοθεσίας του αστικού γιατί στο ποινικό δεν παίζει να υπάρχει που να αποδεικνύει βλάβη,ώστε να αποδειχτεί διαφυγόν κέρδος?

 

Στο ποινικό υπάρχει το 364ΠΚ δυσφήμιση ανώνυμης εταιρείας που αναφέρει ¨ορισμένο γεγονός¨.Εδώ το ορισμένο γεγονός είναι η παράθεση τιμής του προιόντος που μπορεί να βλάψει την εμπιστοσύνη του κοινού στην εταιρεία.Πως το αποδεικνύεις όμως όταν σε περίπτωση που γίνει ένα κρός τσεκ θα δουν οτι πράγματι η τιμή είναι αυτή.

 

Επίσης στην παράγραφο 2 του ίδιου άρθρου λέει οτι αν αποδειχθεί οτι το γεγονός είναι αληθές ο κατηγορούμενος δεν τιμωρείται.

 

Για το διαφυγόν κέρδος που είπες δες εδώ κ εδώ κ πες με πως θα το αποδείξεις,ιδίως τη σήμερον.

 

Επίσης στο δικ. καταναλωτή κ στο αρ. 5 παρ 1 του Συντάγματος μιλά για την προστασία από το κράτος των οικονομικών συμφερόντων.Εδώ το Πλαίσιο που θα μπορούσε να πατήσει?

 

Όσο για τον κίνδυνο που διατρέχει το δελάμπ,μπορεί εύκολα να ισχυριστεί οτι οι απόψεις που παρέθεσε ο αρχικός νηματούχος δεν υιοθετούνται από τη διαχείριση.Αλοίμονο δλδ. να χρωματιζόταν κάθε πόστ.

 

υγ:Τα παραπάνω δεν τα έγραψα με διάθεση να κάνω τον έξυπνο.Απλά για να καταλάβω που τα στηρίζεις.

Το θεμα αυτο ας ληξει εδω. Εγω ειπα μια αποψη απλα λογω σχετικα προσφατης εμπειριας οπου ειχα μιλησει και με δικηγορο και με ειχε παραπεμψει εκεινος σε καποια αρθρα τα οποια τωρα δεν μπορω να τα βρω μιας και δικηγορος εγω ο ιδιος δεν ειμαι. Και αν δεις την πρωτη προταση στο ποστ που παραθετεις θα δεις ξεκαθαρα τι λεω. Αν το thelab δεν εχει προβλημα και ουτε θα αντιμετωπισει προβλημα, εμενα μου φτανει και μου περισσευει. Αρα το σωνει και ντε δεν ισχυει. Αν θεωρειται ακινδυνο το αρχικο ποστ, τοτε καλως να υπαρχει.

 

πριν 9 ώρες, το μέλος devaggos έγραψε:

Εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως γίνεται στην ίδια χώρα, ναι στην Ελλάδα, ο ένας να πουλάει στα 359 και ο άλλος στα 299. Ε; Πώς γινεται αυτό ρε μάγκες; Ωραίες οι θεωρίες αλλά με το γ@μήσουμε κιόλας..... Πως εξηγείται αυτή η διαφορά των 60 ευρώ αν δεν είναι αισχροκέρδεια αυτό το πράμα, τί είναι;

Θες ν ακουσεις ενα παραδειγμα που θα σου φανει απιστευτο και ομως ειναι αληθινο; Οι γονεις μου διαθετουν ενα καταστημα και ακριβως απεναντι υπαρχει ενα σουπερμαρκετ τεραστιας αλυσιδας( που ανηκει σε ομιλο επιχειρησεων ξενων συμφεροντων) που την ξερει ολη η Ελλαδα. Μοιραια εχουμε αρκετα πραγματα κοινα με το σουπερμαρκετ. Θα σου δωσω δυο παραδειγματα με προιοντα που δεν θα κατονομασω αλλα αν δεν με πιστευεις μπορω να στα πω.

Προιον Α: 

Το προιον στο σουπερμαρκετ, στο ραφι, κοστιζει 5,60 ευρω. Το ιδιο προιον, ο ιδιος εμπορος, μας το πουλαει εμας χονδρικη 5,5 ευρω!! Διανοεισαι τι γινεται; Μονο το φπα να βαλουμε, χωρις κανενα κερδος ηδη η τιμη στο καταστημα μας εχει ξεφυγει πολυ σε σημειο που ανετα καποιος καλοκαρδος ανθρωπος, χωρις πολλη σκεψη, θα μας χαρακτηρισει κλεφτες. Μπορει τωρα να πεις "οκ, ισως ειναι ενα προιον που το σουπερμαρκετ δεν θελει να βγαλει μεγαλο κερδος" Παμε στο παραδειγμα Β ομως να δεις τι κερδος κυνηγαει το sm

Προιον Β:

Προκειται για προιον που τιμολογειται με τιμη κιλου. Υπαρχει και ελληνικης προελευσης αλλα και εισαγωγης. Το ελληνικης προελευσης ΟΛΟΙ οι εμποροι χονδρικης το εχουν πιο ακριβα. Λοιπον, στο δικο μας καταστημα το ΕΛΛΗΝΙΚΟ στο ραφι εχει τιμη κιλου 20,80 ευρω/kg. Ακριβως απεναντι το προιον ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ εχει τιμη 28,70ευρω/kg. Το ιδιο στο μαγαζι μας θα ερχοταν με τιμη κατω απο 19,50 ευρω/kg παρολο που θα το αγοραζαμε πιο ακριβα απ οτι το sm!!!!!. Οποτε βλεπεις οτι το sm δουλευει οχι απλα βαζοντας λιγο ποσοστο κερδους αλλα ΤΕΡΑΣΤΙΟ.

 

Νομιζω η απαντηση στην ερωτηση σου μπορει να δοθει απο το προιον Α.. Οχι απλα στην ιδια ηπειρο, στην ιδια χωρα (στην Ελλαδα) να ειναι δυο μαγαζια, ακομα και στον ιδιο δρομο να ειναι, το ενα απεναντι απο το αλλο, ναι μπορει να βρεις τεραστιες διαφορες στην τιμη και ο μονος που δεν φταιει να ειναι α μαγαζατορας που ειναι πιο ακριβος. 

Φυσικα αυτο δεν συμβαινει παντα, ετσι; Δεν μπορει να πει κανεις οτι δεν υπαρχουν καποιοι που αισχροκερδουν. ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι νομος πως το κανουν ολοι οσοι μπορει να ειναι καπως πιο ακριβοι.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το thread...τι να πω...

 

Παίδες τα πράγματα είναι πολύ απλά. Δεν σας αρέσει ή τιμή τού Χ καταστήματος; Δεν αγοράζετε από αυτό απλά και ωραία. Θέλετε να αγοράζετε φτηνά; Πάρτε την κάρτα από το μαγαζί με τα 299 το οποίο στοχευει να πουλήσει περισσότερες κάρτες από αυτές του πλαισίου για να βγάλει το ίδιο κέρδος. Με ότι συνεπάγεται αυτό στο θέμα εγγύησης και υποστήριξης. 

 

Ναι ακριβό το πλαίσιο αλλά 2 φορές τους χρειαστηκα και έγινε RMA εγγύηση και όλα φουλ κομπλε...Να τα λέμε και αυτά.

 

Συνεταιρισμό διαβάζω...και τι μου λέει εμένα ότι δεν θα το κάνουνε καρτέλ; Θέλετε λύση στο ζήτημα; Ας μην μπαινανε τα capital controls να μπορούσαμε να αγοράσουμε από οπουδήποτε (δικαίωμα μου να αγοράσω ην κάρτα από την Ανταρκτική)..Ως τότε όποιος έχει άκρη ή λογαριασμό στο εξωτερικό μπορεί να κάνει τις αγορές τουψπιο φτηνά από το Ελλαδισταν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ίχνος εμπάθειας για όσους αφορίζουν τόσο εύκολα τους κακούς "μαγαζάτορες" στο τέλος μην ξεχάσετε να ζητήσετε από την Γερμανία - Αγγλία κλπ να σας καλύψουν την σύνταξη σας, το επίδομα ανεργίας σας, καθώς και την υγεία σας. Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει και με το marketing και με την εικόνα που παρουσιάζεται ένα κατάστημα. Αν δείτε πχ την περίπτωση του Πλαισίου τα τελευταία έτη και τις αλλαγές που έχει κάνει στο site/καταστήματα/newsletter/προσφορές δεν είναι οι τιμες αλλά ο τρόπος που τα παρουσιάζει (προσπαθεί να μιμηθεί την Apple στην ποζεριά). Ο κατάλογος του έχει γεμίσει με 90% turbo-x προιόντα και τα πουλάει με μεγαλύτερο κέρδος απο οποιαδήποτε γνωστή μάρκα, στις κάρτες γραφικών θα κολούσε? Ξέρει και μάπα κινεζιά να ειναι θα το σερβίρει στον πελάτη με τρόπο που θα τον κάνει να το αγοράσει στο τέλος. Ένα μεγάλο ποσοστό θα θεωρήσει οτι αγοράζει καλύτερο και ποιοτικότερο πράγμα αν το πάρει απο το Πλαίσιο γιατί η "μόστρα" του είναι 10 επίπεδα ποιο πάνω απο πχ το visionstudio που είναι μια τρύπα στην Θεσσαλονίκη. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εαν δε γνωρίζουμε πόσο πραγματικά αγοράζει το χ,ψ κατάστημα ενα προιόν δε μπορούμε να μιλάμε για αισχροκέρδεια. Όταν στο εξωτερικό έχει 280 αποκλείεται αυτός που το πουλάει να μην έχει κέρδος. Νομίζω πως η τιμή πλαισίου αποσκοπεί αλλού και απευθύνεται στον απλό user που θα πληρώσει όσο όσο απλά για να έχει το κεφάλι του ήσυχο σε περίπτωση rma. Και φυσικά το marketing παίζει το ρόλο του και να μην ξεχνάμε πως δεν είναι δωρεάν.... οπότε και αυτό μεσα στην τιμή είναι. Δεν είναι λύση να ψωνίζουμε απο το εξωτερικό σίγουρα αλλά ούτε και να πληρώνουμε καπέλα πάνω απο 100 ευρώ σε προϊόντα 300 ευρω. Αυτή είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να ιδρώσει το Πλαίσιο αν έχει overpriced τις κάρτες γραφικών, δεν θα δει τις πωλήσεις του να μειώνονται λόγο αυτού. Ακόμα και ούτε μια rx480 να πουλήσει δεν θα βάλει την τιμή 280 ευρώ. Για κάντε και μια συζήτηση πόσο κοστίζει να φτιάξει ένα turbo-x προιόν και πόσο το πουλάει γιατί απο εκεί βγαίνει το χοντρό μαρούλι.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όταν πήρα μια Gigabyte 7970 από το Amazon... Με τα μεταφορικά είχα δώσει 440€, ενώ στο Πλαίσιο είχε ακριβώς την ίδια, στα 580€... Είχα πάρει και τηλέφωνο, μήπως ήταν λάθος τιμή... Δεν ήταν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.