Jump to content


GTX 1070 reviews, παρουσιάσεις μελών, απορίες και προβλήματα


Recommended Posts

Επειδή μπερδεύτηκα.έχεις κλειστό το turbo? και τον έχεις μόνιμα στα 4? ( :p )

εμένα είναι default όλα και όταν ζορίζεται, ανοίγει το τούρμπο (4,4).Είναι προτιμότερο να τον πάω μόνιμα 4,4?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα 7 έχω. 

icy20 ποιο mode της κάρτας χρησιμοποιείς, gaming ή oc?

επίσης κάτι που είχε αναφέρει ο tommy και το έψαξα στην μητρική(asus) μου, κάτι παρόμοιο βρήκα και τα min fps ανέβηκαν,(για τα max δεν το πρόσεξα

τσέκαρε το κι εσύ στην μητρική σου.

Παράθεση

Μικροδιαφορες βλεπω. Κατι που παρατηρησα ειναι οτι χωρις να εχω απενεργοποιησει απο τα power options μια επιλογη για την pci-express (link state power management) , ειχε "βηχα" (καποια κοψιματακια) και τα minimum fps σε ενα αλλο run ηταν 9. Τωρα που το απενεργοποιησα , νομιζω ειναι πιο νορμαλ, χωρις να ειμαι σιγουρος ομως οτι αυτο ευθυνοταν. Απλα μια παρατηρηση κανω :)

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, idonthave said:

Κι εγώ τα 7 έχω. 

icy20 ποιο mode της κάρτας χρησιμοποιείς, gaming ή oc?

επίσης κάτι που είχε αναφέρει ο tommy και το έψαξα στην μητρική(asus) μου, κάτι παρόμοιο βρήκα και τα min fps ανέβηκαν,(για τα max δεν το πρόσεξα

τσέκαρε το κι εσύ στην μητρική σου.

 

Αν παω και πειραξω το mode της καρτας με κλειδωνει σε καποια συγκεκριμενα mhz... (+26 to be exact) αρα δωρον αδωρο. Γιαυτο το εχω manual και εχω ολες τις ρυθμισεις στις στοκ τους τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Αν παω και πειραξω το mode της καρτας με κλειδωνει σε καποια συγκεκριμενα mhz... (+26 to be exact) αρα δωρον αδωρο. Γιαυτο το εχω manual και εχω ολες τις ρυθμισεις στις στοκ τους τιμες.

H κάρτα σου τρέχει στοκ σ'αυτήν εδώ →Base: 1594mhz, εμένα base: 1607(+13 core σε σχέση με την giga στα στοκ). Απ'αυτήν την μικρή διαφορά μπορεί να οφείλεται το 1,5fps αν έβγαζε 140,5 σ'εσένα (τρίχες). :p

Κάτι άλλο που θυμήθηκα όταν έτρεχα το heaven το cpu use έδειχνε περίπου 20-30%, οπότε η διαφορά δεν νομίζω να οφείλεται στον επεξεργαστή.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

 Ήρθε εχτές το βράδυ η Strix OC.

 

Έβγαλα μερικές πρόχειρες εχτές και την έβαλα γρήγορα στο pc.

 

Θα παίζει μαζί με έναν: 6700K, Z170-pro, 32GB 3000mhz ddr4, 512GB 950-pro -> DELL U3415W (την έχω 75hz και με fps limit).

 

Υπάρχει κανά απλό bench να τρέξω; 

 

*Μια ερώτηση. Κάποιος είχε αναφέρει οτι απενεργοποίησε κάτι στα bios αν δεν κάνω λάθος και ανέβηκαν τα min fps. 

**Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση να κάνω;

***Είναι οκ το fps limiter του rivatuner η να αφήσω τα fps ελεύθερα;

IMG_20160726_205842.jpg

IMG_20160726_205924.jpg

IMG_20160726_210408.jpg

IMG_20160726_210313.jpg

IMG_20160726_210354.jpg

IMG_20160726_211709.jpg

Έγινε επεξεργασία από Bonito
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Οχι απο το bios. Απο τα power options , απενεργοποιησα αυτο που ακολουθει στη φωτο (μαλλον αυτο εννοεις)

 

Capture.JPG

 

Ειδα αυξηση των min fps στο Heaven Benchmark , κατα 21 fps! (με 2 runs ηταν στα 8-9 fps και πηγε στα 30-31 ).

Δε ξερω αν ηταν συγκυριακο παντως ,αλλα εχω διαβασει πως ειναι το πρωτο που πρεπει να κανεις για μαξ αποδοση. Not sure though... 

 

Οσον αφορα το rivatuner,  μονο σε dx11 νομιζω μπορεις να κανεις limit. Το limiter εγω το ενεργοποιω μονο σε περιπτωση που ειναι σιγουρο οτι θα βγαλω τα ταδε fps (πχ στο DOOM ξερω οτι σε 1080p δε πεφτει κατω απο 120). Κατα τ'αλλα αν θελω limit, το κανω με vsync (ή με riva + fast sync)

 

Καλοριζικο το καρτονι :D 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μεγιά και καλό παιχνίδι :)

Πόσταρε όταν μπορέσεις screenάκι από gpuz να δούμε και τι μνήμες φοράει η κάρτα ( σχεδόν όλες samsung φοραν αλλά σε κάποιες τελευταίες παρτίδες κάποιες 1070 φοράνε τσιπάκια της micron )

 

Επίσης 2 μικρά tips 

 

Capture.JPG

Capture2.JPG+ tickάρεις το physx driver ( ξετικάρεις τα 3d πράγματα αν δεν εχεις 3d οθόνες κλπ )

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, tommybertsen said:

Οχι απο το bios. Απο τα power options , απενεργοποιησα αυτο που ακολουθει στη φωτο (μαλλον αυτο εννοεις)

 

Capture.JPG

 

Ειδα αυξηση των min fps στο Heaven Benchmark , κατα 21 fps! (με 2 runs ηταν στα 8-9 fps και πηγε στα 30-31 ).

Δε ξερω αν ηταν συγκυριακο παντως ,αλλα εχω διαβασει πως ειναι το πρωτο που πρεπει να κανεις για μαξ αποδοση. Not sure though... 

 

Καλοριζικο το καρτονι :D 

 

Ευχαριστώ το άλλαξα και εγώ.  Το βράδυ θα δοκιμάσω κανα δυνατό παιχνίδι.

 

Έχεις g-sync οθόνη; 

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απλη οθονη. Dell p2414h :p Οτι μπορω να γλιτωσω απο tearing, συνηθως γινεται ειτε με το limiter ειτε με το fast sync. Σε ορισμενα games δεν υπαρχει tearing, σε αλλα υπαρχει. Πχ στο Mirror's edge catalyst. Οποτε εκει εβαλα vsync και ηρεμησα :)  

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Bonito έγραψε:

 Ήρθε εχτές το βράδυ η Strix OC.

 

Έβγαλα μερικές πρόχειρες εχτές και την έβαλα γρήγορα στο pc.

 

Θα παίζει μαζί με έναν: 6700K, Z170-pro, 32GB 3000mhz ddr4, 512GB 950-pro -> DELL U3415W (την έχω 75hz και με fps limit).

 

Υπάρχει κανά απλό bench να τρέξω; 

 

*Μια ερώτηση. Κάποιος είχε αναφέρει οτι απενεργοποίησε κάτι στα bios αν δεν κάνω λάθος και ανέβηκαν τα min fps. 

**Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση να κάνω;

***Είναι οκ το fps limiter του rivatuner η να αφήσω τα fps ελεύθερα;

IMG_20160726_205842.jpg

IMG_20160726_205924.jpg

IMG_20160726_210408.jpg

IMG_20160726_210313.jpg

IMG_20160726_210354.jpg

IMG_20160726_211709.jpg

Καλοριζικη η καρτουλα σου να την χαρεις.

Να σε ρωτησω μιας και εχω την ιδια οθονη στα 75hz που την εχεις δεν εχεις frame skipping? Εκανες το τεστ για το frame skip?

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, SpirosKGR said:

Μεγιά και καλό παιχνίδι :)

Πόσταρε όταν μπορέσεις screenάκι από gpuz να δούμε και τι μνήμες φοράει η κάρτα ( σχεδόν όλες samsung φοραν αλλά σε κάποιες τελευταίες παρτίδες κάποιες 1070 φοράνε τσιπάκια της micron )

 

Επίσης 2 μικρά tips 

 

Capture.JPG

Capture2.JPG+ tickάρεις το physx driver ( ξετικάρεις τα 3d πράγματα αν δεν εχεις 3d οθόνες κλπ )

Βεβαια τα services που εχεις απενεργοποιησει αν καποιος οπως εγω εχει το shield απλα δεν δουλευει το streaming. Για να ξερει και ο κοσμος. Στα υπολοιπα και εγω τα ιδια κανω.
Εμενα η ρυθμιση με το power management δεν επαιξε καμμια διαφορα απολυτως...

ΥΓ Και εμενα samsung chips εχει...

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, icy20 said:

Βεβαια τα services που εχεις απενεργοποιησει αν καποιος οπως εγω εχει το shield απλα δεν δουλευει το streaming. Για να ξερει και ο κοσμος. Στα υπολοιπα και εγω τα ιδια κανω.
Εμενα η ρυθμιση με το power management δεν επαιξε καμμια διαφορα απολυτως...

ΥΓ Και εμενα samsung chips εχει...

Ούτε το gamepad δουλεύει χωρίς το geforce experience service.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Larry said:

Ούτε το gamepad δουλεύει χωρίς το geforce experience service.

Ναι σωστο αλλα ετσι και αλλως δεν νομιζω οτι θα εχει αγορασει καποιος το shield controller για να το χρησιμοποιει ενσυρματα με το pc :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η Gigabyte GTX1070 G1 απο coil whine τι λεει?

Εχω τωρα την zotac amp extreme και τσιριζει πολυ οταν ζοριζεται. Περιμενω απο Δευτερα αντικατασταση επειδη μου κανουν και κατι κουλα τα fanακια οταν δουλευουν κατω απο το 30%. Αν μου κανει και η δευτερη τα ιδια με βλεπω για την G1.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε σημερα τελικα η καινουργια zotac η οποια και αυτη παρουσιαζει coil whine αλλα σαφως λιγοτερο.

 

Το μειον της ειναι οτι "out of the box" η καινουργια κανει boost στα 1987MHz ενω η παλια που βουιζε εφτανε στα 2038MHz. Δε γινεται να τα εχουμε ολα δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.