Jump to content


GTX 1070 reviews, παρουσιάσεις μελών, απορίες και προβλήματα


Recommended Posts

Αφου εχθες την παρηγγειλες.

Τρολαρεις ή την πηρες απο ελλαδα;

 

edit:

Ακυρο, τωρα ειδα οτι δεν εισαι ελλαδα.

 

Καλοριζικη! Σε τι κουτι θα την βαλεις;

Τα 50 ευρω πανω απο την SC πως τα δικαιολογει;

Έγινε επεξεργασία από javaneze:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος javaneze: έγραψε:

ρολαρεις ή την πηρες απο ελλαδα;

edit: Ακυρο, τωρα ειδα οτι δεν εισαι ελλαδα.

τρολλάρω :whistling::bleh:

Ελλάδα είμαι, από mgmanager. Σε corsair 760t θα μπει.

 

Οι διαφορές τους πέρα του bios (φωτισμός ίδιος είνα σ'όλες, αν και δεν με ενδιαφέρει), 2x8pin, έχει άλλο σύστημα ψύξης και 10+2 power phase. Αυτές εντοπίζω.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σύστημα ψύξης evga 1070/80 SC vs FTW

Superclocked fans →90mm 
Ftw fans→100mm

↓↓↓

Spoiler

 

 

gtx 1080 SC→ evga-gtx1080-sc-14-840x560.jpg gtx 1070 SCcooler2_small.jpg 

 

gtx 1080 FTWgtx_1080_ftw_13.jpg  Λογικά και της 1070 FTW είναι ίδιο με την 1080 FTW

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα

1.jpg 2.jpg 3.jpg4.jpg 5.jpg

 

H κάρτα  τοποθετήθηκε, πρέπει να έπεσα σε μπανάνα κομμάτι στο OC μέρος (αν και δεν το έχω τόσο με το oc).

Αθόρυβη η κάρτα, coil whine ανεπαίσθητο, πρέπει να πλησιάσεις κοντά με ανοιχτό το κουτί.

 

Κουτί corsair 760T, ανεμιστήρες  κουτιού 140mm, 2 μπροστά βάζουν, 1 πίσω βγάζει και 2 επίσης πάνω βγάζουν. Ρυθμισμένοι όλοι στις 800-850 στροφές.

Σύστημα 4790k - 16gb ram - z97 vii hero - win7 Ult. 64bit

Οι μετρήσεις έγιναν με θερμοκρασία δωματίου 30 C. Out of the box με το προφίλ που είχαν τα fan max 40% έπιανε idle→ 41-42C, load→ 73-74C στο Heaven benchmark. Άλλαξα το προφίλ των fan max 52% idle→ 39C, load→ 65-66C σε stock και σε OC 67C στο Heaven benchmark.

 

To OCed που έκανα core clock→+100 και memory →+500, οι μνήμες μάλλον πάνε παραπάνω δεν δοκίμασα (ο πυρήνας πάνω από 100 δεν πάει μπορεί να θέλει ρεύμα).

Stock το gpu boost παίζει σταθερά 1950-60mhz, στο oced κομμάτι είδα από 2025mhz σταθερά μέχρι 2060mhz ανάλογα πόσο θα δώσω στον πυρήνα.

Voltage και power target δεν πείραξα.

 

Μετρήσεις

stock core 1607/1797(1960) // memory  8008mhz                                  OCed(+100/+500)  core 1707→2050-60 // memory → ~9000mhz    

 gtx 1070 stock.png  gtx 1070 oc.png

FireStrike 

(stock ρυθμίσεις)

gtx 1070 firestrikedx11.png

 

**Οι διαφορές στις μετρήσεις σε σχέση με τον @tommybertsen λογικά είναι απ'τα windows7 σε σχέση με τα windows 10

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα στα benches σας ειναι οτι ο ενας ειναι με ΑΑ και ο αλλος οχι. Η δικη μου εβγαλε ολα στοκ 139fps και γυρω 3500 σκορ χωρις ΑΑ. Βεβαια μια φορα το ετρεξα. Καρτα 70βαθμους και cpu καμμια 55αρα ειχε

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Τρέξε και ένα Heaven χωρίς ΑΑ αν μπορείς. Μεγειά την κάρτα και καλό λιώσιμο!

Ευχαριστώ alex,

κι εγώ το ίδιο πάντα τρέχω το heaven μόνο για να ελέγξω αν έχει η κάρτα coil whine.

@icy20 έχετε δίκιο, το παρατήρησα όταν το ανέφερε ο alex.

 

stock η κάρτα

gtx 1070 stock no AA.png gtx 1070 stock  no aa.jpg

 

Με το evga precision κάθε φορά που μπαίνω στα windows μετά από τερματισμό, πρέπει να φορτώνω το προφίλ για να παίρνει

τις ρυθμίσεις για τα fan και τα led.  Με το msi ab κρατάει τις ρυθμίσεις για τα fan άλλα δεν μπορώ να ρυθμίσω τα led.

 

Με το nvidia led visualizer που κατέβασα από εδώ χωρίς να χρειάζεται η εγκατάσταση του geforce experience μπορώ να απενεργοποιώ τα led 

και να διατηρούνται οι ρυθμίσεις μετά από εκκίνηση του υπολογιστή.

 

Υπάρχει άλλος τρόπος/utility πέρα απ'την απενεργοποίηση των led να μπορώ ρυθμίζω και το χρώμα των led και να διατηρούνται οι ρυθμίσεις τους

μετά από τερματισμό των windows, όταν ξανανοίξω τον υπολογιστή?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, idonthave said:

Ευχαριστώ alex,

κι εγώ το ίδιο πάντα τρέχω το heaven μόνο για να ελέγξω αν έχει η κάρτα coil whine.

@icy20 έχετε δίκιο, το παρατήρησα όταν το ανέφερε ο alex.

 

stock η κάρτα

gtx 1070 stock no AA.png

 

Με το evga precision κάθε φορά που μπαίνω στα windows μετά από τερματισμό, πρέπει να φορτώνω το προφίλ για να παίρνει

τις ρυθμίσεις για τα fan και τα led.  Με το msi ab κρατάει τις ρυθμίσεις για τα fan άλλα δεν μπορώ να ρυθμίσω τα led.

 

Με το nvidia led visualizer που κατέβασα από εδώ χωρίς να χρειάζεται η εγκατάσταση του geforce experience μπορώ να απενεργοποιώ τα led 

και να διατηρούνται οι ρυθμίσεις μετά από εκκίνηση του υπολογιστή.

 

Υπάρχει άλλος τρόπος/utility πέρα απ'την απενεργοποίηση των led να μπορώ ρυθμίζω και το χρώμα των led και να διατηρούνται οι ρυθμίσεις τους

μετά από τερματισμό των windows, όταν ξανανοίξω τον υπολογιστή?

Στο precision δεν έχει κάτι που λέει open with windows ή κάτι τέτοιο.. Για να εφαρμοστεί το OC πρέπει να είναι τικαρισμένο αυτό.

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, idonthave said:

Ευχαριστώ alex,

κι εγώ το ίδιο πάντα τρέχω το heaven μόνο για να ελέγξω αν έχει η κάρτα coil whine.

@icy20 έχετε δίκιο, το παρατήρησα όταν το ανέφερε ο alex.

 

stock η κάρτα

gtx 1070 stock no AA.png gtx 1070 stock  no aa.jpg

 

Με το evga precision κάθε φορά που μπαίνω στα windows μετά από τερματισμό, πρέπει να φορτώνω το προφίλ για να παίρνει

τις ρυθμίσεις για τα fan και τα led.  Με το msi ab κρατάει τις ρυθμίσεις για τα fan άλλα δεν μπορώ να ρυθμίσω τα led.

 

Με το nvidia led visualizer που κατέβασα από εδώ χωρίς να χρειάζεται η εγκατάσταση του geforce experience μπορώ να απενεργοποιώ τα led 

και να διατηρούνται οι ρυθμίσεις μετά από εκκίνηση του υπολογιστή.

 

Υπάρχει άλλος τρόπος/utility πέρα απ'την απενεργοποίηση των led να μπορώ ρυθμίζω και το χρώμα των led και να διατηρούνται οι ρυθμίσεις τους

μετά από τερματισμό των windows, όταν ξανανοίξω τον υπολογιστή?

Cpu stock? 

Link to comment
Share on other sites

Για το "@4.00Ghz" να συμφωνήσω οτι είναι από τα χαρακτηριστικά του 4790Κ. Το (3997Mhz) δεν είναι η realtime συχνότητα; Συγνώμη αλλά δεν έχω τρέξει Unigine για να ξέρω σίγουρα.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο! Δείχνει την στοκ συχνότητα (συγνώμη για το offtopic).

 

Δεν μπορώ να κάνω πλέον edit στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Unigine Benchmark.jpg

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, idonthave said:

 

Με το evga precision κάθε φορά που μπαίνω στα windows μετά από τερματισμό, πρέπει να φορτώνω το προφίλ για να παίρνει

τις ρυθμίσεις για τα fan και τα led.

Kαπου εχει και τικαρεις μια επιλογη που λεει "START UP" . Με αυτη φορτωνει το προφιλ με το που ανοιγεις την εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής είναι stock στα 4ghz με turbo mode ενεργοποιημένο στα 4.4ghz.

 

πριν 10 ώρες, το μέλος Nemesis89 έγραψε:

Στο precision δεν έχει κάτι που λέει open with windows ή κάτι τέτοιο.. Για να εφαρμοστεί το OC πρέπει να είναι τικαρισμένο αυτό.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος javaneze: έγραψε:

Kαπου εχει και τικαρεις μια επιλογη που λεει "START UP" . Με αυτη φορτωνει το προφιλ με το που ανοιγεις την εφαρμογη.

Το έχω δει, δεν το έχω τσεκάρει να δω αν δουλεύει, απ'όσο έψαξα εδώ ότι κι αν έχουν δοκιμάσει μάλλον διορθώθηκε απ'όσο λένε με το evga precision v6.0.3.1 beta (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα να δω αν δουλεύει.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.