Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

Εγώ με αυτά που διαβάζω απολαμβάνω την επένδυση που έχω κάνει σε watercooling και ετοιμάζομαι να πάρω και δεύτερο ψυγείο εξωτερικό 9Χ140mm....σκεφτόμουν κι ένα Chiller αλλά κάνουν φασαρία και καταναλώνουν ρεύμα για 18ώρες την ημέρα που θέλω το PC....βέβαια το σκέφτομαι για να μπει σε άλλο δωμάτιο αλλά μετά θα θέλω αντλία κήπου...lol..

 

Πάντως χειμώνα καλοκαίρι και τέζα overclock δεν ξεπερνά τους 40C η κάρτα με το waterblock το οποίο αν και εξερετικής κατασκευής (Phanteks κοντά 1600 γραμμάρι) είναι 3-4 βαθμούς χειρότερο σε απόδοση από EK και πιο ακριβό. Μου άρεσε όμως περισσότερο..

Κάποια μέρα που θα αποφασίσω ότι η κάρτα είναι έτοιμη για τον άλλο κόσμος θα την κάνω τη μόντα για εξτρα ρεύματα αλλά προς το παρόν με στοκ voltage στα 2088 μια χαρά πάει. Απλά στα 2200 θα πήγαινει καλύτερα....?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με την τελευταια beta του Afterburner προστεθηκε μεταξυ αλλων κ OC Scanner υποστηριξη για τη σειρα 10x

Quote

Guys,

NVIDIA recently rolled out new version of their NVIDIA Scanner API and wanted to see updated MSI AB with it ASAP, so here it is. Please take a note that I was working on different features in parallel and some of them are still in development, so treat it this build as a development beta. From NVIDIA scanner API side there are many improvements in scanning algorithm, Pascal series support and many more. From my side I added a button for launching scanner directly from main window GUI (OC button in the top left corner of application), but experienced users can still launch it from VF curve editor window like before. VF curve editor window got some improvements as well, and it is now available on AMD GPUs. And as usual there are dozens of other GUI and monitoring module usability related changes and improvements.

 

Info & download

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι υπάρχει RGB Fusion 2.0 :slap:

ΠΑΛΙ μου κάνει αυτό το conflict με το πληκτρολόγιο. Μάλιστα, προσπαθεί να κάνει take over και να ελέγξω μέσω αυτού το πληκτρολόγιο (το αναγνωρίζει μάλιστα σαν coolermaster keyboard). Έλα όμως που δεν μπορεί. Μόνο το on/off δουλεύει και πάλι δεν μπορώ να αλλάξω την φωτεινότητα του πληκτρολογίου μου με τα hotkeys (FN+F2/F3) ούτε όμως και από την εφαρμογή. Αρνείται.

Plug out/in και το πληκτρολόγιο επανέρχεται.

 

Επίσης με αυτή την έκδοση δουλεύει το brightness στην κάρτα και τα modes (breathe κλπ ). Σαφώς βελτιωμένο αλλά αυτό το conflict με το πληκτρολόγιο δεν το καταλαβαίνω ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μόλις είδα ότι υπάρχει RGB Fusion 2.0 :slap:

ΠΑΛΙ μου κάνει αυτό το conflict με το πληκτρολόγιο. Μάλιστα, προσπαθεί να κάνει take over και να ελέγξω μέσω αυτού το πληκτρολόγιο (το αναγνωρίζει μάλιστα σαν coolermaster keyboard). Έλα όμως που δεν μπορεί. Μόνο το on/off δουλεύει και πάλι δεν μπορώ να αλλάξω την φωτεινότητα του πληκτρολογίου μου με τα hotkeys (FN+F2/F3) ούτε όμως και από την εφαρμογή. Αρνείται.

Plug out/in και το πληκτρολόγιο επανέρχεται.

 

Επίσης με αυτή την έκδοση δουλεύει το brightness στην κάρτα και τα modes (breathe κλπ ). Σαφώς βελτιωμένο αλλά αυτό το conflict με το πληκτρολόγιο δεν το καταλαβαίνω ? 

Φως φανάρι..το πληκτρολόγιο φταίει :D :D :D 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 1/2/2019 at 3:57 PM, tommybertsen said:

Μόλις είδα ότι υπάρχει RGB Fusion 2.0 :slap:

 

 

Επίσης με αυτή την έκδοση δουλεύει το brightness στην κάρτα και τα modes (breathe κλπ ). Σαφώς βελτιωμένο αλλά αυτό το conflict με το πληκτρολόγιο δεν το καταλαβαίνω ? 

Με μια παλαιά εκδοση ειχε να αλλαζει το RBG της κάρτας ανάλογα με την θερμοκρασία της αλλά νομιζω οτι δεν το εχει πια... ή μηπως εγώ δεν μπορώ να βρω πως το έκανα παλαία?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα απλά συνεχίζει να κάνει conflict με το πληκτρολόγιο :p Μιλάμε για μεγάλη επιτυχία :hehe: 

Δεν ξέρω αν έχει το τωρινό πρόγραμμα, φοβάμαι να το ανοίξω :bleh: 

πριν 9 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ναι, 5-10 fps στην καλύτερη θα πιάνει :hehe: Δεν είναι κατάλληλο το hw. Για τα μάτια του κόσμου γίνεται.  Θα μπει στο DXR όπως και η ανάλυση καθώς και το Freesync και θα έχει ένα impact 80% στην απόδοση, να γουστάρουμε :bleh: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.