Jump to content


[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

Και ένα με το σαπάκι την Aorus.

Όντως έχει ένα θέμα με το πως ακριβώς αναφέρει τα clocks. Εμένα είναι 4.8Ghz ας πούμε, αλλά όντως είναι 3.7Ghz το νορμάλ.

Επίσης, @Jargon , έχεις πολύ παλιούς Drivers.  Γιατί;

image.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ειμαί κι εγώ για τα πανηγύρια....?...τώρα το είδα....θα τους αλλάξω κάποια στιγμή που θα κάνω restart...αλλά δεν παίζω και τίποτα καινούριο ρε σεις οπότε δέν έχει και πολύ σημασία.. 

 

Πάντως έχει ακόμα ψωμί η 1080Ti και το βλέπω τώρα με το 4Κ monitor αν και δεν έχω δοκιμάσει με Battlefield 5 αλλά μέχρι να τελειώσω αυτά που θέλω έχω πολύ χρόνο. 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

OC +50, +200 και το σκορ (και η θερμοκρασία), ανέβηκαν. Βέβαια μετά το στροφάρισμα πήγε και σταθεροποιήθηκε για λίγο στους 69°C, αλλά δεν throttlαρε. (2037Mhz ήταν το ρολόι, κολλημένο). Έκανα και ένα 1080p extreme και είχε περί τους 67°C

 

 

image.png

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος Jargon έγραψε:

Πάντως έχει ακόμα ψωμί η 1080Ti και το βλέπω τώρα με το 4Κ monitor αν και δεν έχω δοκιμάσει με Battlefield 5 αλλά μέχρι να τελειώσω αυτά που θέλω έχω πολύ χρόνο. 

Αν έχει ψωμί με 4Κ, φαντάσου σε 2Κ που παίζω εγώ :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά σε 2Κ παίζει αστέρι! 

 

Πρέπει να κατεβάσω κανένα driver και να κλέισω τα Photoshop, Illustrator, Outlook, Excel και λοιπές βλακείες που έχω μπας και πιάσω κανένα score της προκοπής....lol.

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι επηρεάζουν γιατί έτρεχαν αρκετοί διάολοι...

 

Πάντως η κάρτα τραβάει κι άλλα ρολόγια (2088 Core / 12010 memory είμαι) και το score πριν ήταν χαμηλό. 

 

Μπορεί κανείς να ενεργοποιήσει το Game Mode των Windows 10 με τα benchmarks? Έχω πολλά background processes από διάφορα προγράμματα και είναι βαρετό να τα κλείνω με το χέρι και μετά θέλω και reboot...

 

 

Superposition_Benchmark_v1.0_10294_1544565906.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS, δοκίμασα undervolting στο SOTTR. ~900mV με ~60c (περίπου 5 κάτω από το σύνηθες). Ο μόνος λόγος για να το κάνεις είναι όταν δεν χρειάζεται έξτρα power και έξτρα Mhz στην κάρτα και θέλεις να την "κόψεις". 1938Mhz έφτασε και σύμφωνα με σένα, μπορεί και παραπάνω, αλλά δεν υπάρχει λόγος να το δοκιμάσω. 

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν είναι idel ή στo Desktop κάνει undervolt έτσι κι αλλιώς. Γιατί να την περιορίσεις? Κάνεις mining 24/7 και ψάχνεις την χρυσή τομή απόδοσης/κατανάλωσης? Εκτός κι αν έχεις πρόβλημε με θερμοκρασιες. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Απλά με έφαγε την ψυχή ο @DEADLAZARUS :hehe:

Βεβαια η αλήθεια είναι πως όταν για 1440p60 δίνει 1049mv αλλά κρατάει σταθερό το 60ρι και με 900mv και 100mhz κάτω, για ποιο λόγο να την αφήσεις να δίνει όσο ρεύμα θέλει αυτή;

Συν ότι είδα και 5 βαθμούς διαφορά (που προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου αλλά είναι κέρδος nonetheless)

Δηλαδή εν μέρει δικαιολογώ και την "αρρώστια" του @DEADLAZARUS :sarcastic:

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tommybertsen said:

Βεβαια η αλήθεια είναι πως όταν για 1440p60 δίνει 1049mv αλλά κρατάει σταθερό το 60ρι και με 900mv και 100mhz κάτω, για ποιο λόγο να την αφήσεις να δίνει όσο ρεύμα θέλει αυτή;

αυτο ακριβως 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Απλά με έφαγε την ψυχή ο @DEADLAZARUS :hehe:

Βεβαια η αλήθεια είναι πως όταν για 1440p60 δίνει 1049mv αλλά κρατάει σταθερό το 60ρι και με 900mv και 100mhz κάτω, για ποιο λόγο να την αφήσεις να δίνει όσο ρεύμα θέλει αυτή;

Συν ότι είδα και 5 βαθμούς διαφορά (που προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου αλλά είναι κέρδος nonetheless)

Δηλαδή εν μέρει δικαιολογώ και την "αρρώστια" του @DEADLAZARUS :sarcastic:

Σκατόψυχος, παιδί μου, αυτός ο Λάζαρος, τι περιμένεις?....

Κάτσε, πιάνει και 1938@900mv; Μπράβο. Είχα καλή κάρτα και δεν το ήξερα. Δοκίμασε για τα 2000mhz. Νομίζω τα έπιανε με 975mv. Άντε να πας 2-3 βαθμούς παραπάνω.

Βέβαια, δεν νομίζω ότι θα δεις διαφορές σε σχέση με τα 1938mhz. Κάντο για δοκιμή.

Ρε συ, αν βρεις τη χρυσή τομή, κερδίζεις σταθερά ρολόγια+χαμηλές θερμοκρασίες+πιο ήσυχη κάρτα. Απλή διαδικασία είναι. Μπορεί να μην ξέρω να κουμπώσω μια κάρτα στο πισί,αλλά το uv το έχω φάει με το κουτάλι......

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο uv αλλά και uc δοκίμασα :hehe: Μιας και παίζω το SOTTR, δεν έχει θέμα όπου και αν την πάω η κάρτα. Για παράδειγμα κατεβάζω τα ρολόγια, το power+temp limit, και η κάρτα πάει ~1800Mhz - 58c, κλπ κλπ. Βέβαια αυτό σε παιχνίδια όπως το SOTTR, Hitman 2 κλπ, είναι κομπλέ. Σε άλλα όχι μόνο δεν το κάνω αλλά θέλει και oc :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ρε πήρατε θηρία κάρτες για να κάνετε underclocking?

Μα τι διαβάζω αλήθεια..

Εμείς κάνουμε μόνον uv (κόβουμε το αχρείαστο ρεύμα). Uc κάνουν άλλοι....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ρε πήρατε θηρία κάρτες για να κάνετε underclocking?

Μα τι διαβάζω αλήθεια..

Δεν θέλεις να ακούσεις τι έχω...ακούσει από τον Γιώργο :hehe: 

Αλήθεια πάντως, δοκιμάζοντάς το, βλέπω βελτιωμένες θερμοκρασίες χωρίς να χάνω πουθενά. Βέβαια, δεν υπάρχει νόημα να το κάνεις αυτό συνέχεια. Αν υπήρχε throttling κάπου, να το καταλάβω, διαφορετικά, απλά είναι ψυχολογικό. (ουσιαστικά δοκιμάζεις τα όρια της κάρτας σου από την ανάποδη :p )

Το δοκίμασα και επανέφερα την κάρτα στην στοκ λειτουργία της. OC μόνο σε πολύ λίγες περιπτώσεις για δοκιμή. No need for that.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DEADLAZARUS said:

Εμείς κάνουμε μόνον uv (κόβουμε το αχρείαστο ρεύμα). Uc κάνουν άλλοι....

 

 

Ναι ολόκληρη εταιρία με άπειρες δοκιμές και στρεσαρισματα και πόσες μελέτες, βρέθηκαν ξαφνικά δυο άτομα από το thelab στη μακρινή αυτή χώρα ξεχασμένη στο χάρτη, να πούνε αχρείαστο το ρεύμα που έχει ορίσει η εταιρία..

 

Δε θέλω να σας ξέρω :p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι εφόσον μπορείς να παίξεις με ρολόγια χαμηλότερα και λιγότερο ρεύμα (πχ 1938@900κατι mV ) και να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με 2037@1050mV, το ρεύμα αυτό είναι αχρείαστο. Όχι ότι θα το καταλάβεις στο λογαριασμό της ΔΕΗ, απλά ο Γιώργος έχει λίγο πρόβλημα με τις θερμοκρασίες και νομίζει ότι οι κάρτες πρέπει να τρέχουν στους 10c. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.