Jump to content


[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

6 hours ago, Lazy Dog said:

Οταν φτασει στους 68-69 βαθμους πεφτει στα 1898 core

Kαλα απο τοσο χαμηλα κανει throtle; Η 780 εκανε στους 80 αν θυμαμαι καλα.

Η G1 στο OC profile φτανει τα 1979 MHz παιζοντας και με το επιθετικο προφιλ στους ανεμιστηρες δεν ξεπερασε τους 68 C μεσα στο 250D (σε 28 C aircondition δωματιο)

 

Στο δυνατο προφιλ ομως ακουγονται αρκετα οι ανεμιστηρες και το εβαλα στο auto. Ακουγονται λιγοτερο, εφτασε νομιζω 72 η καρτα , αλλα δεν ειδα αν θρολταρει .

 

4 hours ago, Dr.Paneas said:

υπάρχει κάποιο παλικάρι που έχει κάνει έρευνα και έχει καταλήξει ποια από όλες τις υλοποιήσεις (μάρκα) της 1080 είναι η καλύτερη;

Η καλυτερη ειναι η δικια μου :p

 

Σοβαρα τωρα, μην το ψαχνεις πολυ σε επιδοσεις, δες ποια σου αρεσει περισσοτερο σε εμφανιση αλλα κυριοτερα σε μεγεθος και πας εκει.

Αν εχεις μικρο m-itx κουτι σαν κι εμενα οι επιλογες σου περιοριζονται στις F.E. , gigabyte G1 ή evga ACX (οχι FTW) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το xoc βοηθαει λιγο στα σκορια δεν εχει throttle η καρτα ουτε απο θερμοκρασιες ουτε απο power και βλεπω περισσοτερο ρευμα ειδα μαξ 1,130v τα 1,2 δεν τα βλεπω που λενε στο ocn.net.

Α και idle παιζει στα 139hz απο τα 264

http://www.3dmark.com/3dm/13951878

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Η msi gaming x που ειχα απιστευτα ησυχη σε θόρυβο με 100% τα φαν δεν την ακουγες με θερμοκρασιες αρκετα καλες εννοείται καμία σχέση με την f.e  και κραταγε τα ρολογακια της σταθερα 2.076 για καθε μερα αλλα τα 2126 της f.e με την καμια δεν τα ειχε

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου και το feedback. Προσωπικά με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβη, δεν με νοιάζει τόσο το benchmark score. Παιχνίδια θέλω να παίζω σε 2Κ αναλύσεις και να μην αλλάξω κάρτα για τα επόμενα 5 χρόνια, οπότε μάλλον βρήκα την υλοποίηση που μου ταιριάζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Dr.Paneas έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου και το feedback. Προσωπικά με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβη, δεν με νοιάζει τόσο το benchmark score. Παιχνίδια θέλω να παίζω σε 2Κ αναλύσεις και να μην αλλάξω κάρτα για τα επόμενα 5 χρόνια, οπότε μάλλον βρήκα την υλοποίηση που μου ταιριάζει.

Τιποτα φιλε μου να εισαι καλα.

Πιστεύω οτι η msi εχει το πιο ισορροπημένο συστημα ψυξης και εννοείται το πιο ήσυχο. 

Αλλα προσοχη η msi armor ειναι πιο θορυβώδες απο gaming x και gaming z.

 Οποτε θα πηγαινα σε μια απο τις 2.Για μενα πας στην Χ και την χρονιζεις η της φλασαρεις τα ρολογια της Ζ(bios)δεν αξιζουν τα παραπάνω ευρω της Ζ.

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Dr.Paneas έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου και το feedback. Προσωπικά με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβη, δεν με νοιάζει τόσο το benchmark score. Παιχνίδια θέλω να παίζω σε 2Κ αναλύσεις και να μην αλλάξω κάρτα για τα επόμενα 5 χρόνια, οπότε μάλλον βρήκα την υλοποίηση που μου ταιριάζει.

2k και 5 χρονια δυσκολο εκτος και ανα κανεις εκπτωση στα γραφικα.

Link to comment
Share on other sites

Περασα το OC bios της Ζ(ιδιο pcb, ιδια κ τα υπολοιπα πλην των rgb στο backplate)

 

CPU στα 4.4(default)

 

Core επαιξε μεταξυ 1987 & 2025

 

(το validation warning ειναι για τον 368.95 της nvidia που τον θεωρει beta)

 

 

 

 

 

 

Capture.PNG

Capture1.PNG

Capture2.PNG

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Περασα το OC bios της Ζ(ιδιο pcb, ιδια κ τα υπολοιπα πλην των rgb στο backplate)

 

CPU στα 4.4(default)

 

Core επαιξε μεταξυ 1987 & 2025

 

(το validation warning ειναι για τον 368.95 της nvidia που τον θεωρει beta)

 

 

 

 

 

 

Capture.PNG

Capture1.PNG

Capture2.PNG

Ειδες καμια διαφορα απο το bios x σε Ζ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλη εβδομάδα και καλό χειμώνα να έχουμε! άντε να κρυώσει λίγο ο καιρός να αρχίσουν οι καλές δοκιμές. 
BTW 1080 FTW Sli το 800ρι-850W της coolermaster silent Pro θα το αντέξει για κάποιες δοκιμές? τις κάρτες τις έχουμε έτοιμες με τον @johnysg7 :D

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για καλοκαιράκι είμαι καλα. Από χειμωνα με χιονάκι από Πάρνηθα ή με κανένα υγρό άζωτο από το Πανεπιστήμιο τα 25Κ θα είναι παρελθόν. Αν και ετοιμάζετε ενα 30K+ με @Nemesis89 λιαν συντόμως. Οποτε stay tuned :) 

1080_75_500.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω παντως εχω μια απορια! Εαν αγορασεις το custom hydro cooler για τις 1080 που πουλαει η EVGA στο shop της και την κουμπωσεις πανω στην FTW σου , τελικα χανεις την εγγυηση ή οχι? Πραγμα για το οποιο και εστειλα email στην εταιρεια και απαντηση δεν εχω λαβει.... Μου φαινεται καπως παραξενο να σου πουλαει η ιδια η εταιρεια hydro cooler και εσυ αγοραζοντας το και βαζοντας το πανω στην gpu σου να χανεις την εγγυηση... ;)

Link to comment
Share on other sites

Απ'την στιγμή που μπορείς να αλλάξεις και θερμό αγώγιμη πάστα, γιατί να μην μπορείς aftermarket.

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/4ougan/nvidiaevga_warranty_on_gtx_1080_fe/

όταν το ανοίξεις  http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3112613/market-gtx-1070.html πάτα ctrl+f και γράψε warranty

 

επίσης το είχα διαβάσει και στο forum της evga δεν βρίσκω το link, αλλά περίμενε να στο επιβεβαιώσουν κι άλλοι

σχετικά με την εγγύηση της evga.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις την εγγύηση στην evga, αρκεί αν πάθει κάτι να τους την γυρίσεις με την δικιά τους για rma. Από παλιά είναι έτσι και δεν νωμιζω να άλλαξε κάτι.

 

Εννοείται μηλαμε για αλλαγή ψυκρας /παστας και όχι να λείπουν τίποτα smd ή πυκνωτές από πάνω...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnysg7 έγραψε:

χααχαχαχαχ!!! Καλα προφανως!!! Ωραια! Ευχαριστω για την ενημερωση γιατι λογικα θα παρω την EVGA hydro cooler στα 129Ε...

Παράθεση

εχω παρει 1080 FTW αλλα επειδη εδω που ειμαι δεν εχω A/C τρωω downclock και για αυτο το σκεφτομαι....ομως ειναι τουμπανο....δεν μασαει...μονο σε θερμοκρασιες λιγο... αλλα οχι οτι υπαρχει ιδιαιτερο θεμα..

 

Με custom profile ειναι με το presc x oc μαξαρω καπου στους 68-69 βαθμους....

Μεταφέρω εδώ τα post από το θέμα της 1070, μιας κι έχεις 1080 και την κάρτα την έχει κι άλλο μέλος post#5 & #6

για να πάρεις περισσότερες απαντήσεις

Από θερμοκρασίες είσαι κομπλέ, νομίζω η αλλαγή της ψήκτρας θα είναι περιττή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.