Jump to content



2 Μήνες με το HTC VIVE


Recommended Posts

@Trooper που μπορουμε να το παραγγειλουμε? 

Εχω ακουσει οτι εχει μεγαλυτερο fov απο το oculus ισχυει? και τελος αυτο το hack που θελει για να παιζεις τα παιχνιδια του oculus το εχεις δει? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Συνεχιζω να λεω οτι σε λιγα χρονια θα εχουν οι μισοι επιληψιες... Εγω δεν φοραω τετοιο πραγμα με την καμμια

Τα μόνα παιχνίδια που μπορεί να δημιουργήσουν ζαλάδα είναι οσα έχουν αυτόφωτη κίνηση, δηλαδή σε κινεί εκείνο και όχι μόνο σου (πχ racing games). Σε ολα τα άλλα η κίνηση περιορίζεται στο χώρο που έχεις να κινηθείς και δεν ζαλίζεσαι ποτέ. Κανεις δε μου παραπονέθηκε για ζαλάδα.

 

πριν 27 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

@Trooper που μπορουμε να το παραγγειλουμε? 

Εχω ακουσει οτι εχει μεγαλυτερο fov απο το oculus ισχυει? και τελος αυτο το hack που θελει για να παιζεις τα παιχνιδια του oculus το εχεις δει? 

Παραγγελία κατευθειαν απο την htc. Οταν το παρήγγειλα εγώ βέβαια δεν έστελνε Ελλάδα, και αναγκάστηκα να το πάω μεσω εικονικής διευθυνσης στη Γερμανία.

 

Για το hack έχω ακούσει αλλά δεν έχω ασχοληθεί προς το παρόν. Διάβασα πάντως οτι η Oculus έβγαλε τον περιορισμό να ζητάει oculus rift headset απο τα παιχνίδια της, οπότε είμαστε σε καλό δρόμο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω να λεω οτι σε λιγα χρονια θα εχουν οι μισοι επιληψιες... Εγω δεν φοραω τετοιο πραγμα με την καμμια

Πόσο πίσω με πήγες.

Το ιδιο έλεγαν οι παππουδες απο το χωριο για την tv, για το Atari,για το pacman , για το Nintendo γενικά,για το invaders στα ηλεκτρονικά ΚΑΙ στα ibm compatibles (sic) ...να συνεχίσω ;

Το θέμα ειναι αλλού πιστεύω :

Εδω εγω ζαλιζομαι με το 3d στην τηλεοραση. Lol

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, das said:

Το ιδιο έλεγαν οι παππουδες απο το χωριο για την tv, για το Atari,για το pacman , για το Nintendo γενικά,για το invaders στα ηλεκτρονικά ΚΑΙ στα ibm compatibles (sic) ...να συνεχίσω ;

Να προσθέσω βέβαια εδώ, το γνωστό αστείο του Marcus_Brigstocke, γνωστού stand-up comedian.

"If Pac-Man had affected us as kids, we'd all be running around in dark rooms, munching pills and listening to repetitive electronic music"

Μετά πάει το "Oh wait", αναφερόμενος στα rave parties... :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ότι ίσως να μην συμβούν μαζικες κρίσεις επιληψίας ;

Όπως δε συνέβησαν ούτε με την tv ούτε με κανένα coin up η video game;

Στο θεμα μας, υπάρχει λόγος να μην προτιμήσει κάποιος το vive ;

Υπάρχει κατι υπερ του oculus;

Ολους με το vive τους ακούω εκστασιασμενους...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος das έγραψε:

Ότι ίσως να μην συμβούν μαζικες κρίσεις επιληψίας ;

Όπως δε συνέβησαν ούτε με την tv ούτε με κανένα coin up η video game;

Στο θεμα μας, υπάρχει λόγος να μην προτιμήσει κάποιος το vive ;

Υπάρχει κατι υπερ του oculus;

Ολους με το vive τους ακούω εκστασιασμενους...

Απο αυτά που διαβάζω vive>oculus. Είναι ενα ολοκληρωμένο πακέτο, με τους controller του, φανταστικό tracking, room scale εμπειρία. Αυτό είναι που κάνει τη διαφορά, τα παιχνίδια που είσαι όρθιος και πυροβολάς, σκυβεις κλπ. Με το oculus κάθεσε στην καρέκλα σου με ενα xbox χειριστήριο στο χέρι.

 

Το vive δεν έχει ενσωματωμένα ακουστικά, που για μένα είναι καλό γιατί μπορείς να βάλεις οτι θέλεις. Οι οθόνες από οτι διαβάζω είναι ίδιες, στο occulus έχει λιγο μικρότερο fov με αποτέλεσμα να φαίνονται λίγο πιο sharp αλλά η διαφορά είναι μικρή. Από reviews που έχω διαβάσει αυτά, δεν εχω εμπειρία από oculus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος icy20 έγραψε:

Υπαρχει περιπτωση σε fps με το vr καποιος να εχει καλυτερο στοχο απο οτι με το ποντικι? Απο περιεργεια... 

Θεωρητικά ναι, εχω πιάσει τον εαυτό μου να πετυχαίνω συνεχόμενα headshots όταν στοχεύω σωστά και όχι βιαστικά, αλλά ειναι πιο κουραστικό. FPS πάντως σε στυλ cod/bf δεν υπάρχει ακόμα γιατι η κίνηση είναι αδύνατη χωρίς ζαλάδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να φανταστώ πως θα το κάνουν να δουλέψει στα FPS...

Αρχικά χρειάζεσαι οπωσδήποτε πληκτρολόγιο ή gamepad για να κινήσε.

Μετά πως θα σημαδεύεις;

Είτε θα είναι ανεξάρτητο το ποντίκι από το Vive, είτε θα σκοπεύεις όπου κοιτάς.

Και στις δύο περιπτώσεις, θα παίζεις χάλια.

Στην πρώτη, σιγά μην πετυχαίνεις τίποτα, αφού το κεφάλι θα κοιτάει αλλού και το όπλο θα είναι αλλού

Στη δεύτερη, η κίνηση θα είναι σαφώς πιό αργή από οποιονδήποτε χρησιμοποιεί ποντίκι. Επίσης, μεταβολή πχ πως θα κάνεις, όπως το κοριτσάκι στον Εξορκιστή; Αν κοιτάς δεξιά, θα προχωράς και δεξιά;

Δε μπορώ να φανταστώ πως θα δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Trooper said:

Θεωρητικά ναι, εχω πιάσει τον εαυτό μου να πετυχαίνω συνεχόμενα headshots όταν στοχεύω σωστά και όχι βιαστικά, αλλά ειναι πιο κουραστικό. FPS πάντως σε στυλ cod/bf δεν υπάρχει ακόμα γιατι η κίνηση είναι αδύνατη χωρίς ζαλάδες.

Νατα... Ακριβως αυτο εννοουσα οταν υπερεβαλα με τις επιληψιες. Θεωρω οτι ειναι κατι που το παιρνεις χαιρεσαι για λιγο κ μετα απο το να σου βγαινουν τα ματια ή η Παναγια το παρατας κ γυρνας στις κλασικες μεθοδους. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Νατα... Ακριβως αυτο εννοουσα οταν υπερεβαλα με τις επιληψιες. Θεωρω οτι ειναι κατι που το παιρνεις χαιρεσαι για λιγο κ μετα απο το να σου βγαινουν τα ματια ή η Παναγια το παρατας κ γυρνας στις κλασικες μεθοδους. 

Δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει προβλήματα με επιληψίες. Μη γίνεσαι υπερβολικός. Είναι μια νέα τεχνόλογία και δεν έχουν ακόμα βρεί το τρόπο για να παίζεις fps παιχνίδια όπως θα περίμενες. Ο τρόπος που παίζουμε τώρα τέτοιου είδους παιχνίδια ειναι με point και click για τελεπορτ στο σημείο που θές. Ετσι μετακινείσαι χωρίς ζαλάδες. Με το ένα χέρι δηλαδή το χρησιμοποιείς είτε για reload/teleport και το άλλο πυροβολείς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μα κανεις δεν καταλαβε οτι το επιληψιες το ειπα ως υπερβολη για να δειξω το ποσο κουραστικο ειναι. Εδω ελεγα οτι παθαινεις επιληψια στο diablo3 αν ειχες wizard στο παρτυ με τα τοσα σπελ κ χρωματα. Απλα οι περισσοτεροι δεν με ξερουν αρκετα για να γνωριζουν οτι παντα το παρακανω στις εκφρασεις μου οταν θελω να κραξω κατι... Do tell them @P70 @tavliban @MikeKorn... Lol

Συνεχιζω να πιστευω οτι θα ειναι αποτυχημένο το ολο concept. 

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω θα βγούνε όπλα,τιμόνια κλπ αλα wii, θα προσαρμόζεται το vive remote πάνω στο dummy οπλο πχ, καθαρά εικασία δεν έχω δει κάτι.

Και έτσι θα βλέπει κάποιος και το όπλο πχ.

Αν θυμαστε ,οι πλατφόρμες για oculus που είχαν βγει που έκαναν test με cod η battlefield δε θυμάμαι , είχαν ένα "θόλο" που έτρεχες πάνω του, με οπλο στο χέρι.

Κάπως έτσι φαντάζομαι το ιδανικό σκηνικό ,πιο immersive δε γίνεται με ρεαλιστικά σενάρια .

Δεν ξέρω για εσάς.

Εγώ περιμένω το vr απο το (~) 1985 ,έχω κάνει το σκ@το μου παξιμάδι και θα πάρω κάποια φάση .

Αμα πάθω επιληψία ,bummer ,αλλά πραγματικά το εφηβικό μου όνειρο ειναι τόσο κοντά ,που μου φαίνεται παράπλευρη απώλεια μια κρισουλα.

Edit

Πολλές ζαλάδες οφείλονται στον τρόπο που περιμένουμε να ανταποκριθεί το περιβάλλον στη συγκεκριμένη κίνηση που κάνουμε.

Αν είχαμε μαθει να παίζουμε με vr κάσκα ,θα δοκιμαζαμε joystick και θα ξερναγαμε .

Δοκιμάστε καπου με πολλούς καθρέφτες το κλασικό, που κουναμε το χερι αλλά βλέπουμε διπλή ανάκλαση και κουνιέται το αντίθετο απο αυτο που περιμένουμε .

Ένα δυο λεπτά "παιχνιδιού " με αυτο, φέρνουν ναυτία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Θα έλεγε "the video does not exist" :hehe:

Α ναι; Μουφα ειναι; Δεν ξερω γι αυτο ρωταω.. Εκτος απο αυτο που το βρηκα τυχαια νομιζω εχω δει κανα δυο ακομα τυπους να "παιζουν" με τετοιες κατασκευες. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.