Jump to content



Windows 10 issue με restart του explorer.exe


Recommended Posts

Χμμ.. αυτό που λες, είναι μεγάλη ιστορία.. τα windows κρατάνε οποιαδήποτε συσκευή συνδέθηκε πάνω τους, αλλά λες να'ναι αυτό το θέμα; Εννοώ τι να το ενοχλεί μια συσκευή; Έχεις "περίεργα" πράγματα μέσα στο σκληρό; Μήπως τσιμπάει από εκεί κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

iso εχω , απο παλια games μικρα και μεγαλα , άλλα του θειου και άλλα οχι, και τα κραταω μονο και μονο γιατι τα θελει η κοπελα μου (ειναι μικροπαιχνιδα αλλα και 2-3 ΑΑΑ τιτλοι του θειου). Εφοσον συνεβει ακριβως μετα το copy σε αυτο τον δισκο και την προηγουμενη φορα εκανα καιρο να τον ανοιξω (και μαλλον τον ειχα ανοιξει το πρωινο που μου συνεβη το προβλημα) , καθως επισης κολλησε στο 98% κατα το copy και με το που ανοιξα κατι κρασαρε ο explorer (και αρχισε τα ιδια)... Ε μαλλον αυτο φταιει... Δε μπορω να φανταστω κατι αλλο! 

ΥΓ: Εχει και καποια .exe αρχεια, που μπορει να εχουν "τσιμπησει". Λεω να κανω ενα full scan τον δισκο αυτο μηπως ειναι κατι πολυ συγκεκριμενο. Ειναι ενας 5+ χρονια εξωτερικος που μου'χε παρουσιασει ενα περιεργο θεμα παλιοτερα και μπορει τωρα απλα να "την ακουει" διαφορετικα ολο το συστημα. 

Επαναλαμβανω πως το fault συμβαινει στο explorer.exe, και βγαζει σα Faulting module name: windows.storage.dll, version: 10.0.14393.0, ακριβως το ιδιο με πριν δλδ . Κατι παιζει για να ειναι το windows.storage.dll... Με αλλον εξωτερικο (εχω αλλους 2 ) δεν ειχα αυτο το θεμα. 

 

Η βλακεια ειναι οτι δε προλαβαινω τωρα γιατι πρεπει να παω στη δουλεια! Μαλλον θα το βαλω να γινεται και θα το αφησω για οταν γυρισω. 

Επισης ειμαι σιγουρος οτι καποια στανταρ θα βρει σε crack που ειναι false positives (με τα οποια ποτέ δεν ειχα προβλημα). Καπου αλλου ειναι το θεμα ...

 

Το εβαλα στα γρηγορα και βλεπω κατι σε φαση "H:\System Volume Information\_restore{CB4F34A6 mpla mpla mpla πολλα τετοια \Α0045258.vbs και κατι αντιστοιχο με .inf στο τελος, και βλεπω πολλα τετοια entries. 

WTF IS THIS ? Το εμφανιζει σα malware. Τι μπορει να ειναι αυτο; Δε τα βλεπω πουθενα αυτα τα folders και δεν ειναι ουτε visible αν κανω τα hidden να φαινονται. Καπου βλεπω λοιπον να εχει και κατι .exe αρχεια του τυπου 

" ebay_shortcuts_1029.exe, bersirc.exe, askinstallchecker.exe  , Α0027051.εχε ... 

Some serious sh!t is here... 

Format οπως ειναι; 

ΩΧ... Virus Win32.Sality.gen λεει στα Α00....exe.  

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εγινε η δουλεια απο μεταφορα του δισκου σε αλλο pc... Δεν υπηρχε ο sality πριν καποιο διαστημα εδω μεσα... Τον αγαπουσα αρκετα τον θειο σαμ παλιοτερα, τελευταια δε τον πολυαγαπω :p Ο Sality ηταν παλια πολυ σπαστικος ιος, υπαρχει απο αρκετα χρονια πισω. Τον ειχα ξανακολλησει απο USB , μεταφορα καποιου αρχειου απο το ιντερνετ καφε που δουλευα (λογω βιασυνης). Μου ξαναχτυπαει την πορτα με αλλη μορφη απλα τωρα. Θα δω αν τον βγαλει το removal tool της κασπερσκι λαμπς ή αν θα πρεπει να το κανω manually. Ειναι λιγο μανικι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ιος ειναι επιμονος. Δεν βγαινει με τιποτα... Οποτε κατεβαζω νεο iso με την ελπιδα οτι δε θα προλαβει να μεταβει σε ΕΧΕ αρχεια. Δεν ειναι ο sality που χτυπουσε δικτυακα τα ΕΧΕ αρχεια μου (μου ειχε ρημαξει 3 pc ) απ'οτι καταλαβα, ειναι καποιος ηπιοτερος, αλλα ενοχλητικος ιος. Μονο format τελικα ειναι η λυση. Ηθελα να το αποφυγω αλλα μαλλον δεν γινεται να το αποφυγω. Ελπιζω το media creation tool να κατεβαζει φρεσκο iso με την 1607 εκδοση, για να μη χρειαζομαι παλι updates...

Link to comment
Share on other sites

άνοιξε ένα νέο θεματάκι μη χαλάμε αυτό κι αν θες το λύνουμε.. 99% το φορμάτ γλιτώνεται, ποτέ δεν το θεωρούσα λύση άλλωστε.. βγάλε τον από το startup κ μπες σε safeboot κ καθάρισε ό,τι πρέπει :) 

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα μαν... Τιποτα δν αλλαξε δυστυχως. Δεν ειναι ιος που απλα μπηκε στο startup ή τρεχει μια διεργασια που θα δω με safe mode.. Τιποτα δε λειτουργησε απο αυτα που δοκιμασα! (τα ιδια ολα και με safe mode οπως προτεινανε ).

 

 Θα εκανα νεο θεμα, αλλα στο φορματ θα καταληξω και το ξερω γιατι εχω ξανακολλησει sality ιο, σε πολυ χειροτερη μορφη του μεν (πηδουσε εκεινος απο ΕΧΕ σε ΕΧΕ σε χρονο dt και τα κατεστρεφε). Αυτος ανοιγει πολλαπλα παραθυρα οταν παω να ανοιξω καποιον φακελο , πρεπει να εγινε trigger απο το autorun.inf, οταν ενεργοποιησα πιθανον τον εξωτερικο. Δεν εξηγειται αλλιως το ποσο ευκολα μεταδοθηκε και τις 2 φορες! 

 

Να σημειωσω πως ειναι τρομερα υπουλος ιος. Δε τρεχει καμμια διεργασια, ουτε κατι περιεργο σε ram,cpu , disk usage! Υπουλος , και στοχευμενος. Δε δημιουργησε μεγαλα θεματα οσο τον ειχα (μερικες μερες) , αλλα θα τον εξαφανισω μια και καλη με το φορματακι. Δυστυχως , ευκολη λυση (και του ποδαριου) , αλλα τι να κανω...

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Τα ακολουθησα τα βηματα (ηταν το πρωτο πρωτο που εκανα). Τιποτα απολυτως δεν εγινε. Κανω ενα συμμαζεμα και αρχιζω φορμαρισματα. Ευτυχως ΟΛΟΙ οι υπολοιποι δισκοι ειναι καθαροι μεχρι το κοκκαλο! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο το φορματ ολα οκ. Καθαρη εγκατασταση της 1607 εκδοσης. Προεκυψε αλλο θεμα βεβαια, το οποιο ελυσα με "μπακαλιστικο" τροπο (κατι με τα file system ενος εξωτερικου δισκου, τον οποιο ευτυχως εβλεπε κανονικα στα Windows 7 και προφανως στα λινουξ). 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξεθαβω/επαναφερω το θεμα, καθως επανηλθε στο προσκηνιο. Και τελικα ημουν all wrong... Δεν εχει καμμια απολυτως σχεση με ιο , απλα ετυχε (δεν πετυχε :p ). Εκανα scan τα παντα, δοκιμες για hardware θεματα, ολα ειναι νορμαλ.

 

Και μετα απο μπολικο ψαξιμο βρηκα παρομοιο θεμα με εμενα, το οποιο δεν εχει ακομη λυση. Σε ψαξιμο του EVENT ID 1000 (το οποιο ειναι common σε καθε περιπτωση ) ειδα οτι υπαρχουν προβληματα με explorer.exe (οχι ιδια , παρομοια) , απο ακομη και προηγουμενες εκδοσεις των windows που προκαλουνται απο

α) Windows updates 

β) Conflict προγραμματων 

γ) Who the hell knows !!!

 

Τελευταιο pattern , ειναι οτι εκανα το τελευταιο windows update manually, γιατι κολλουσε απο το windows update. Such an issue υπηρξε και πιο παλια, κλασικο πλεον στα 10ρια.

 

Στο reliability monitor βλεπω τα εξης:

 

Αυτα πριν ξεκινησει το προβλημα

Screenshot_13.jpg

Αυτα, αφου ξεκινησε

Screenshot_14.jpg

Το σημερινο

Screenshot_15.jpg

(για να καταλαβετε οταν κανω screenshot και save, ο explorer κανει επανεκκινηση)

 

Ευχομαι μονο ΜΗΝ σας τυχει. Αυτα!

 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι... Εχω τσεκαρει οτι πιο πιθανο και απιθανο μπορεις να φανταστεις! Δεν υπαρχει λυση, προς το παρον. Δε μπορω να βρω με τιποτα απο που προερχεται.

Σκεφτηκα το windows update. Εφαγα ποση ωρα με το να το σβησω και να το ξαναπερασω. Ειχε την φαεινη ιδεα το win update, οτι χρειαζομαι ξανα ενα update που ειχε γινει προ 15 ημερων (μου το ξαναπερασε, wtf? ). Το περασα, τιποτα. Το ιδιο βιολι.

Κατι κανει conflict.Δε μπορω να ξερω ομως τι ειναι αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξυ κανει οτι λεει ακριβως στο λινκ που παραθετω. Οταν παω στο this pc , μου ανοιγει παντα σε 1 ή 2 νεα παραθυρα το c,e και οποιο δισκο παω να ανοιξω γενικως. ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ

 

ΥΓ: Σορρυ για το διπλοποστ, νομιζα θα το κανει συγχωνευση. Wtf is goin on hereeee

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Ρε microμαλακή τι θα γίνει, μια λέω να κάνω φορματ και μια βλέπω ότι πάλι προβλήματα εχετε οι 10αριδες. ΠΩ ρε σε μπελά μας έβαλε η money-soft

Format πάλι μάλλον Τομμυ, να στρώσει :amen:

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα των 10 ΜΟΝΟ, αν διαβαζες τι γραφω θα το καταλαβαινες. Απλα ειναι σπανιο φαινομενο και οπως συνηθως εμφανιζεται σε εμενα για να μαθαινει ο κοσμος τι μπορει να γινεται :hehe: Αν ηταν να στρωσει με φορματ, θα ειχε στρωσει , αφου απο Αυγουστο ειμαι με καθαρη εγκατασταση. Και το θεμα ειναι οτι κατι σκαλωνει με καποιο προγραμμα. Πρεπει να σβησω τα προγραμματα ενα-ενα μηπως λυθει το προβλημα.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες όλος τυχαίως και τα 7αρια το τελευταίο καιρό δε πάνε καλά, restart στο ακυρο ο explorerexe και επίσης κολλάνε στο installation updates. Δεν ειναι θέμα ιου. Απλά η microsoft το παίζει λίγο νταβατζής και θέλει με το ζόρι να βάλω τα 10αρια. Θελω να τα βάλω εδώ και μια εβδομαδα αλλά επειδή λείπω τα απογεύματα δε προλαβαίνω + οτι διαβάζω και αυτά τα περίεργα θέματα. Εγώ θέλω φορματ τώρα και πάλι σε 2 χρονια 

Link to comment
Share on other sites

ΑΥτο με τον εξπλορερ και το ntdll.dll σαν faulty module υπαρχει απο εποχες αρχαιες. ΔΥΣΤΥΧΩΣ

 

Απλα στο θεμα που συμβαινει με εμενα, δεν εχει βρεθει λυση. Πρεπει να παιξω με ολες τις εφαρμογες που εχω για να καταλαβω τι φταιει. Το θεμα ειναι οτι ειναι ψυχολογικο και μονο,  δεν προκαλει καποιο αλλο προβλημα στην λειτουργια του pc.

Στα 7ρια στο αλλο πισι , στα καλα καθουμενα βγαινει μηνυμα για μνημη που τελειωνει. Ενω χρησιμοποιειται το 30% ας πουμε. Δε βγαινει ακρη. Αυτο μονο με firefox, με chrome Ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το ειχα απενεργοποιησει και το επανενεργοποιησα και το ξανακανε :hehe: Βεβαια δεν ειχα κανει restart (ισως αυτο να εφταιγε). Ενιγουει τον FF τον εχω μονο για συγκεκριμενες περιπτωσεις στο 2ο  πισι.

Το main θεμα ειναι του explorer.exe που ειναι τελειως κουφο και αδυνατο να βρεθει λυση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.