Jump to content



Windows 10 issue με restart του explorer.exe


Recommended Posts

Εκανα remove εντελως το Quick Access απο registry , οπως καποιος προτεινε. Για 2 με 3 φορες, εκανα access αρχεια χωρις να γινει restart του explorer.exe και χωρις να ανοιξει σε νεο παραθυρο ο δισκος. Παρολα αυτα μετα απο 2-3 φορες ξεκινησε το ιδιο και παλι. Ισως να πλησιαζω, αλλα δε ξερω αν υπαρχει λυση, πραγματικα. Με εχει τρελανει

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξυ κανω και ενα sfc /scannow και με τρολλαρει το πισι 

Microsoft Windows [Version 10.0.14393]
(c) 2016 Microsoft Corporation. All rights reserved.

C:\Windows\system32>sfc /scannow

Beginning system scan. This process will take some time.

Beginning verification phase of system scan.
Verification 100% complete.

Windows Resource Protection did not find any integrity violations.

C:\Windows\system32>

Τωρα εχει βελτιωθει. 2 το κανει 3-4 δε το κανει . ΕΠΙΚΟ τρολλαρισμα :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Νεοτερο:

 

Εκανα clean boot , αλλα παλι τα ιδια.

 

Εκανα boot σε safe mode, επεμεινε μονο το ανοιγμα σε 1 ή 2 νεα παραθυρα. Το explorer.exe δε φανηκε να κρασαρει οσο και αν προσπαθησα. Αυτο ειναι πραγματικα κατι new. 

 

@Delijohn ... any ideas ? Πηρα σβαρνα τα φορουμζ :p 

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω, μόνο στα windows 10 forums ίσως έβρισκες κάτι.. είναι κουλό.. κάποιο πρόγραμμά του κρασάρει τον explorer.. κάτι πάει να φορτώσει ή να δείξει κ σκάει.. 

σε safe mode ήμουν σίγουρος ότι δεν θα'χε θέμα.. δεν φορτώνει τίποτα ιδιαίτερο.. αν δεν έχεις θέμα, ρίξε μας 1-2-3 screenshots με όσα προγράμματα έχεις από τη λίστα που'ναι για uninstall.. τι να πω, κουλό.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Στο tenforums βρηκα παρομοιο θεμα, και παλι χωρις λυση. Εχω στο ποστ #31 το λινκ. 

 

Οριστε μερικα σκρινς απο τα προγραμματα μου. Nothing special , πραγματικα.

Screenshot_17.jpg

Screenshot_18.jpg

Screenshot_19.jpg

 

Σκεφτομαι reset this pc , αλλα δεν εχει καμμια διαφορα με το format. Παλι ολα εγκατασταση απο την αρχη θελουν.

 

ΥΓ: Να θυμισω οτι ξεκινησε μετα το τελευταιο update παλι το προβλημα. Εχω δοκιμασει αφαιρεση του update , τιποτα δεν εγινε. Το ξαναβαλα και μου περασε ξανα ενα παλιοτερο (μαζι με το νεο). Οτι να'ναι. 

Υποθετω αν ηταν καποιο καλα κρυμμενο malware θα ειχα θεμα και στο safe mode. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

μήπως σου κάνει τη ζημιά το ccleaner με αυτά που καθαρίζει;; Κάνα reg key;

θεωρώ λίγο απίθανο Malware να σου πειράζει τον eplorer ρε συ.. περίεργο να δημιουργείται πρόβλημα.. κάτι άλλο που πάει να φορτώσει στο shell ίσως.. π.χ. μπας κι έχεις βάλει να φορτώνουν αλλιώς τα εικονίδια του computer λόγω του harddisk sentinel; Θα σου έλεγα να βγάλεις ό,τι έχεις σε tool ή σε player ή torrents ή ακόμα και το revo.. είναι χαμαλοδουλειά να βγάζεις αβέρτα εκτός των παιχνιδιών ή των σίγουρων εφαρμογών, μα από την άλλη, μεγαλύτερο ζόρι να κάνεις κι ένα reset και να ξαναπερνάς τα πάντα... 

 

υ.γ. έχω κι εγώ ένα θεματάκι με τα 10, αλλά δεν έχω χρόνο να μπω στα forums να το περιγράψω... κουλό εντελώς.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το εξης αλλα ΠΑΛΙ δε δουλεψε. Υποθετωντας οτι μπορει καποιο extension του explorer να κανει τη ζημια κατεβασα το tool αυτο , εκανα ολα τα προβλεπομενα για να βγαλω τα extensions του explorer, reboot, και δε δουλεψε... Παλι το ιδιο βιολι.

 

Θα βγαλω hdsentinel, ccleaner, revo, και τους 2 players που εχω (bsplayer,potplayer) και θα ξαναδοκιμασω. Εχω και τον jetaudio αλλα τον εχω πολυ καιρο , μου φαινεται αδιανοητο να δημιουργει προβλημα. Θα τον βγαλω κι αυτον παρολα αυτα.

 

ΥΓ: Οταν μπορεις περιεγραψε το προβλημα. Ολα τα κουλα σε εμας, ετοιμαζομαστε για γκρουπ κουλαμαρας :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε παραυτα Deamon tools...προσωπικα θα πετουσα στα σκουπιδια κ το Comodo...γνωστος δολιοφθορεας

 

Το ccleaner για μενα ειναι ψιλο-απιθανο να σου δημιουργει προβλημα...

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Δε μου δημιουργει τιποτα απο τα παραπανω !

Το εβγαλα το daemon , υπαρχουν ενα καρο προγραμματα για την ιδια δουλεια ετσι κ αλλιως :p 

 

Βρηκα και αλλον με το ιδιο ακριβως θεμα εδω (εχω κανει παντου λογαριασμους λεμε :hehe: ) . Εδω φανηκε να βρηκε καποια λυση, though εμενα δε δουλεψαν αυτα που λεει. Ειλικρινα δε ξερω τι αλλο να κανω (περα απο φορματ, το οποιο ομως ουσιαστικα ΔΕΝ λυνει το προβλημα).

πριν 1 ώρα, το μέλος GoMaR έγραψε:

Πωπω....Πολλα προγραμματα παντως....:P

 

Που τα ειδες τα πολλα βρε; :p Ειναι αρκετα συμμαζεμενο το μηχανημα παντως :p  Αυτη την μ@κακια να μην εκανε .. :( 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω το θεμα γιατι ειναι κουφο και ειπα να προτεινω και γω ενα κουφο.. Δεν δοκιμαζεις να φτιαξεις εναν καινουριο offline user account να δουμε τι θα γινει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποιος επανω στο θρεντ που αναφερω στο αλλο φορουμ, το ειπε, οτι με νεο user δουλεψε προσωρινα. Θα το κανω μια δοκιμη παντως και εγω, ειναι το μονο που αφησα τελευταιο. Κατι παιζει με τα permissions λογικα και φρικαρει

Link to comment
Share on other sites

Εκανα νεο user account. Και ναι ,δεν κανει το προβλημα μεσω αυτου. Απλα νεο user account  ειναι λες και εχω κανει reset τα παντα. Του'δωσα admin rights γιατι δε μπορουσα να κανω τιποτα. Παρολα αυτα ειναι λιγο μεσοβεζικη σαν λυση, αλλα θα δω τι αλλο μπορω να κανω! 

Link to comment
Share on other sites

Μα τα εκαναααααα! Εβαλα και το autoruns και εβγαλα ΟΛΑ τα shell extensions του εξπλορερ και αυτο εκει , το βιολι του. Το θεμα ειναι στα permissions , ειμαι σιγουρος. Γι'αυτο το λογο λυθηκε με νεο user account. 

Απλα το να κανω copy απο το παλιο στο νεο user account (υπαρχει το syncback που μπορει να το κανει πιο γρηγορα), μαλλον θα κοπιαρει και το προβλημα. Το θεμα ειναι να λυνεται manually , χωρις νεο user account. Εχω ανεβασει καπου τα dump files , και περιμενω μπας και παρω καποια απαντηση ... Πραγματικα ειναι τρέλα με κορδελα αυτο το πραγμα :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα το εξης: Πηρα απο το παλιο user account τα user data (c:\users\XXX ) και τα εβαλα στο νεο user account, ΧΩΡΙΣ ομως να μεταφερω τα ntuser.dat.log1 ,ntuser.dat.log2 , ntuser.ini, ntuser.dat , και εμφανιστηκε το παλιο μου desktop και γενικα τα περισσοτερα λειτουργουν οπως ηταν. 

Μαντεψτε. 

 

ΔΕΝ το ξανακανε... Ειναι νορμαλ και απλα 2-3 μικροδιορθωσεις θελει για να ειμαι οπως πριν. Δε βγαζω ακρη παρολα αυτα μαγκες! Τετοιο κουφο προβλημα εχει να μου παρουσιαστει απο εποχες Windows Millenium :hehe: 

 

@Delijohn , @GoMaR @Lazy Dog δειτε εδω περιεργα πραγματα. Αν σας τυχει ποτε , να ξερετε τι να κανετε  Δε μου πηρε πολυ καιρο να βρω μια λυση (εστω μεσοβεζικη) , μολις 4 μηνες :rofl: 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκίμαζα σε ένα σύστημα κάτι τέτοιο.. αλλά όχι στο δικό μου :hehe: χαρά στο κουράγιο σουχαχαχ

Στην ουσία "φρέσκαρες" το σύστημά σου. Δε θέλω να σου σπάσω τα νεύρα αλλά δεν θεωρώ πως έφταιγαν τα windows από μόνα τους.. κάτι άλλο έπαιζε.. κάτι το'χε "πειράξει" το σύστημά σου. Είτε πρόγραμμα, είτε κάτι άλλο. Ελπίζω να μην εμφανιστεί ξανά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν πραγματικα με τρωει η περιεργεια για κατι ,κανω τα παντα :p Ειχα φτασει να μη μπορω να κανω ομως copy-paste καθολου , και ετρωγε σκαλωμα, οποτε μαλλον τελικα ηταν καπως κακο το προβλημα.

Και εγω θεωρω οτι κατι το εκανε trigger και "αχρηστευε" το user account.,.

 

Θα φανει στην πορεια. Στην ουσια εχω διπλά user data , απλα ειναι corrupted στο ενα account. Προφανως αν περασω τα ntuser κλπ απο το παλιο στο νεο ,θα επανελθει το προβλημα. Γι'αυτο τωρα που το εκανα, θα κανω backup τα παροντα ntuser αρχεια, και αν δω το ιδιο , θα τα περασω απο πανω :hehe: 

Ελπιζω να μη τα ξαναπουμε στο παρον thread :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι θέμα permission δεν μπορείς να βρεις από τα logs σε ποια αρχεία κολλάει και να κάνεις login το administrator account και από τo security tab του folder με τα αρχεία να προσθέσεις το account σου να έχει full permissions;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.