Jump to content


ZEN leaks


ARMAGEDDON

Recommended Posts

2 minutes ago, cna said:

Η Ferrari δεν έχει λόγο να κάνει εκλογικεύσεις. Ή στάζεις ό,τι ζητάει ή μένεις με το Audi. Γι' αυτούς που αρέσκονται σε λανθασμένες αναλογίες.

Θα βάλω αγγελία. "Πωλείται i7 6700K με υπόλοιπο εγγύηση 2,5 χρόνια. 300€ λόγω κύρους Ferrari."

1 minute ago, ARMAGEDDON said:

1600x πιστεύω ότι για εδώ ελλάδα θα είναι κάπου στα 290 - 330 ευρώ

 

Ό,τι βλέπεις σε προτεινόμενες τιμές δολαρίων πρόσθεσε 50€+ για την Ελλάδα. Κάπου στα 300€ θα καθισει τελικά ο 7700Κ. 350-400€ ο 6 core zen.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Petrossortep said:

 

 

Ό,τι βλέπεις σε προτεινόμενες τιμές δολαρίων πρόσθεσε 50€+ για την Ελλάδα. Κάπου στα 300€ θα καθισει τελικά ο 7700Κ. 350-400€ ο 6 core zen.

ναι αλλά 350 ευρώ ο 1600χ ? ενώ με άλλα 40 ευρώ μπορείς να πάρεις 1700 ?

άρα πάμε πίσω στην τιμή που είπα

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

θέλω να δω ένα σενάριο από τους Reviwer εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να υπερχρονίσεις μόνο 1 core ή δύο να τον πάνε τέρμα όσο πάει πχ στον 1700 (θα έχει ποιο πολύ σημασία) και να τρέξουν τα παιχνίδια ...

 

 

εδιτ

manual μητρηκης και το ποιο ενδιαφέρον σημείο αν είναι fake η όχι θα δείξει

 

N7xTXdi.png

 

http://imgur.com/a/Xl4gN

https://www.msi.com/Motherboard/support/X370-XPOWER-GAMING-TITANIUM.html#down-manual

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, azazil1190 said:

Αχχ ρε αυτοι οι athlon64 ειχαν κανει μεγάλη ζημιά στην εποχή τους.

Απο τοτε εχω να παρω amd.

Τωρα εφτασε μαλλον η ωρα αντικταστασης  του 4790κ με εναν 1700-1700χ συν οτι θα γουστάρω και τρελά σχεδια πανω στις νεες mobo.

Τι μας τάιζε η Intel τόσο καιρό... (αναλογικά με την τιμή πάντα)! Πλέον καταλαβαίνεις την γυμνή αλήθεια ακόμα και αν δεν ασχολείσαι κάν με το άθλημα! (γενικό σχόλιο).

Απο την άλλη θέλω να δώ σε πόσο χρονικό διάστημα θα αρχίσουν οι (φημολογούμενες μειώσεις τιμών) να έρχονται σιγά σιγά κατά δώ.. Δεν νομίζω να αργήσουν ιδιαίτερα!

Η αναβάθμιση που αναφέρεις φίλε Νίκο είναι αντικειμενικά μεγάλη (μιλάω για overall χρήση της CPU)!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Τι μας τάιζε η Intel τόσο καιρό... (αναλογικά με την τιμή πάντα)! Πλέον καταλαβαίνεις την γυμνή αλήθεια ακόμα και αν δεν ασχολείσαι κάν με το άθλημα! (γενικό σχόλιο).

Απο την άλλη θέλω να δώ σε πόσο χρονικό διάστημα θα αρχίσουν οι (φημολογούμενες μειώσεις τιμών) να έρχονται σιγά σιγά κατά δώ.. Δεν νομίζω να αργήσουν ιδιαίτερα!

Η αναβάθμιση που αναφέρεις φίλε Νίκο είναι αντικειμενικά μεγάλη (μιλάω για overall χρήση της CPU)!

Φιλε Αλεξη απλη η απάντηση στο τι μας τάιζε η ιντελ.

Αυτο που δεν ειχε να προσφέρει η amd μεχρι τωρα.

Ατάκα θρίλερ :p "τρεφοταν απο την αδυναμια της amd"

Παλι καλα που αλλαζει το σκηνικό

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια για να μην είμαστε και "άδικοι" με την Intel να πούμε οτι όλα αυτά τα χρόνια, απλά έκανε αυτό που θα έκανε κάθε εταιρία στην θέση της χωρίς ίχνος ανταγωνισμού.. Μην έχουν κάποιοι την εντύπωση οτι η AMD είναι η ΜΑΝΑ που τους αγαπάει και τους φροντίζει!! Πολύ απλά ήταν ο μόνος τρόπος για να κάνει το come back στην αγορά desktop cpus. (να χτυπήσει τις τιμές αλλά με καλό προϊόν). Ελπίζω να κλοκάρουν σχετικά καλά οι ryzen με αέρα ή νερό με λογικά ρεύματα μιάς και δεν νομίζω στο multithreading να υπάρχει κάποια ανυσηχία! Βέβαια θα πρέπει και ο κώδικας που γράφεται σιγά σιγά να αρχίσει να αξιοποιεί πυρήνες και threads περισσότερο μίας και η όλη φασαρία γίνεται για το λεγόμενο "future proof" :p  Για το όσο αν έχει να προσφέρει κάτι η Intel ή όχι πίστεψε με κρατάει στο συρτάρι τουλάχιστον άλλες 2 φουρνιές επεξεργαστών απλά μέχρι και σήμερα σε πήγαινε ρελαντί για ευνόητους λόγους!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σημερινα bench :

Ryzen vs Intel

 

Καποιος να ενημερωσει στους Broadwell-e, τι γινεται με το turbo speed και τους πυρηνες για να κανουμε σωστες συγκρισεις, δηλαδη το Turbo ειναι οταν χρησιμοποιουνται ολοι οι πυρηνες και το Turbo3 οταν χρησιμοποιειται μονο 1ας?

Κανωντας την παραπανω υποθεση, εγω βλεπω οτι σε Multithread o 6900k και ο 1700χ που εχουν ιδια συχνοτητα (3.8) εχουν σχεδον ολοιδια αποδοση αρα μπορουμε να θεωρησουμε ιδιο IPC με Broadwell-E. Αν και νομιζω το ειδικα το cinebench15 ειναι λιγο intel friendly οποτε μπορει να ειναι ενα κλικ καλυτερος ο Ryzen clock to clock.

 

Σε single thread βλεπουμε τον 7700k να ειναι 18% ταχυτερος του 1800Χ σε cinebench 15 , και ακριβως 10% ταχυτερος στα cinebench11 και geekbench που μαλλον ειναι πιο αντικειμενικα. Βλεπουμε βεβαια να ριχνει ο Ryzen και ενα 6% στους broadwell-e σε ιδιες συχνοτητες.

 

Παιρνοντας σα δεδομενο οτι ο 7700k εχει και ενα 5% clock advantage (4.2 vs 4) δειχνει περιπου 5% ταχυτερος.

 

Τα παραπανω ακουγονται λογικα ολα αφου αν εχει επιδοσεις broadwell εκει καπου στο 5% ειναι η διαφορα με skylake/kaby και skylake-e που θεωρητικα θα βγει συντομα.

 

Νομιζω πως ειναι πολυ ενθαρυντικα αυτα τα νουμερα, και ακομα πιο ενθαρυντικα αν τυχον τα παραπανω bench ειναι intel friendly ή κανουν χρηση AVX (που δε το ξερω).

Οποτε μετα παμε στο OC κομματι.

Εκει νομιζω οτι ο Ryzen (στην αρχικη εκδοση τουλαχιστον) δε θα παει πανω απο 4.3-4.4 (και μακαρι να βγω ψευτης). Αρα σε σχεση με broadwell-e θα ειναι περιπου στα ιδια ισως 100mhz κατω, και με ιδιο IPC απλα θα γινεται πανυγηρι λογω της τιμης.

 

Για ατομα που δεν επωφελουνται απο πολλους πυρηνες εκει ο 7700 ισως ξεφευγει με δεδομενο το 5% IPC advantage και clockaρισμενος στα 4.7 πχ οποτε αλλο ενα 10% advantage αποκει. Αρα μπορει ενας gamer να μεινει σε 4c/8t για να παρει ενα ικανο boost σε single core performance.

Φυσικα για οποιον στηνει νεο μηχανημα το θεωρω αυτοκτονια για μια τετοια διαφορα να παρει μισους πυρηνες και threads ειδικα αφου συνηθως στο gaming εχουμε gpu-limited καταστασεις.

Αλλα επειδη ειδικα στο OC ειναι ανιση η μαχη του 7700 που ειναι 4πυρηνος με 8πυρηνο εχει ενδιαφερον αφου δουμε πως κλοκαρουν οι r7 να δουμε και τους r5 σε κανα μηνα, γιατι μπορει ο 6πυρηνος να γινει η χαρα του gamer αμα πιανει καμια 200αρια mhz παραπανω και με τις τιμες που θα εχει...

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

εδώ οι μητρικές οι ashrock ξεπερνάει τις 10 φάσεις με μητρηκές 12+4 , αλλά δεν βλέπω στις ram και καλά O.C ...

http://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty X370 Professional Gaming/index.asp
http://www.asrock.com/mb/AMD/X370 Taichi/index.asp

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδακια έκλεισα.

Με το που βρω διαθεσιμότητα σε 1700Χ και Msi titanium  έφυγε και η παραγγελιά.

Και ειπαμε τα ρεστα σε λεντακια.

Ασπρο κόκκινο? 

Η

Ασπρο μωβ ετσι λιγο γυναικωτο 

Αλλα μαμαει

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μπόλικα πραγματάκια

AMD Ryzen Rumors, Part 2 | VideoCardz.com

αλλά το πιο ενδιαφέρον ίσως να είναι το GTA V. Το average δεν μου φαίνεται άσχημο για παλιό DX11 παιχνίδι, ενώ τα minimum και max δικαιολογούνται ίσως από τα 500MHz διαφορά έναντι του 7700K.

 

 

Μετά στα σχόλια βλέπω και αυτό

 

acf1a37cb66b109b0fbc133d636aee134b0ffbc1

 

οπότε σε παλιά games που δεν βλέπουν πολλούς πυρήνες, θα μπορούσε φαντάζομαι κάποιος να το γυρνάει σε 4+0 πυρήνες για παράδειγμα και να παίρνει το 100% που θα μπορούσε να πάρει από την αρχιτεκτονική, χωρίς να μπλέκει με το HyperTreading. Δεν ξέρω αν το σκέφτομαι σωστά.

 

 

 

 

Α! Μην σπρώχνεστε. Όλοι θα πάρετε

 

First AMD Ryzen Shipment Batch Entails One Million Processors

 

Quote

AMD will start selling its new Ryzen processors in early March with an initial shipment target expected to top one million units.

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Για τις μητρικες πρεπει να περιμενουμε τα reviews, γιατι τα phases που δηλωνουν πολλες φορες δεν ειναι "πραγματικα" αλλα με doubler. Ειδικα η Asrock το εχει κανει στο παρελθον πολυ αυτο, και το γεγονος οτι τωρα ειναι η μονη που δειχνει τοσο πολλα (16) κινει υποψιες.

 

Κατα τ'αλλα πρεπει να δουμε εν τελει ποσο ρολο θα παιξουν οι μητρικες στο oc και τι θα κανει τη διαφορα, γιατι απο τη μια οι B350 ειναι πολυ φτηνες καθως και οι λιγοτερο premium x370, αλλα απο την αλλη οι "καλες" θα πανω 250+ ευρω και δε θα ειναι καν οι top οπως φαινεται. Δηλαδη η φημη οτι μονο η crosshair hero maxαρε το cpu δεν ειναι καθολου καλη αν σκεφτουμε οτι θα κοστιζει περι τα 280 και δεν ειναι καν η top της σειρας

 

Οποτε αντε λιγο εμεινε να τελειωσει το nda να δουμε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Petrossortep said:

Αυτός στο βίντεο λέει ότι στο Arma 3 αποδίδει καλύτερα ο 1700 χάρη στα 8 cores. Απ'όσο ξέρω το arma 3 στρεσσάρει 1 core κατά κύριο λόγο.

 

Ακριβώς. Άλλαξα τον 8350 που είχα με 4770Κ για το ARMA 3. Η διαφορα ηταν χαοτικη υπερ του ιντελ (με 7970 τοτε και στα 2 pc). Σχεδον double score.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Trexx said:
Ryzen 5 1400X 4/8 16MB 65W 3.5 GHz/3.9 GHz Yes

$199

Αυτόν πρέπει να δούμε πώς κλοκάρει. Με τον 8c/16th δεν μπορεί να βγει εύκολα συμπέρασμα, εκτός εάν τον συγκρίνουμε μόνο με τον αντίστοιχο Intel...

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:
Ryzen 5 1400X 4/8 16MB 65W 3.5 GHz/3.9 GHz Yes

$199

 

Double post γιατί δεν μπορώ να επεξεργαστώ το παραπάνω.

 

Ένα σχόλιο για τις τιμές:

Το 2012 πήρα τον i7 3770K που παίζει από τότε στα 4.2 GHz με στοκ ρεύμα. Επίσης  μέχρι τα 4.8 (και το άναλογο ρεύμα) μπορεί να χρησιμοποιηθεί για 24/7 με μια ταπεινή coolermaster 412s. Ο επεξεργαστής κόστιζε τότε 315 ευρώ. Αν ισχύουν τα leaks επί της ουσίας ο παραπάνω ryzen ματσάρει τον i7 μου (μάλλον χάνει ο ryzen) και προσφέρεται στην αγορά για 220 ευρώ. 5 ολόκληρα χρόνια μετά όμως... Και αναφορικά με το tdp, από τα 77 του ivy μέχρι τα 65 του ryzen, επανάσταση δεν το λες. Τα ίδια ισχύουν και για τους 4C/4T ryzen συγκρινόμενους με τους i5. Ειδικά αν λάβουμε υπόψιν ότι οι i5 (όπως και ο i7 μου) έχουν και igpu, τότε και η διαφορά στην τιμή πάει περίπατο.

 

Με το παραπάνω θέλω να πω ότι η τιμολόγηση, αν εξαιρέσουμε τον 1800X με τον 6900K και τη σύγκρισή τους, δεν είναι αυτή που εν πρώτοις φαίνεται. Καλή αλλά όσο κατεβαίνουμε μοντέλα, αλλάζουν τα πράγματα.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.