Jump to content



Βοήθεια για αγορά low budget pc (office+photo editing)


pavlos2003

Recommended Posts

Gigabyte H110M-S2HP (rev. 1.0)   70€

Intel Core i3-6100                              110€

Crucial 4GB DDR4-2133Mhz  x2    34€

Corsair VS Series VS450                   45€

Kingston SSDNow UV400               40€

 

299€  +-10 αναλογα από που θα το παρεις...ξεχνα τα apu λογω των παραπανω που σου περιέγραψαν τα παιδια...

Η πας σε έναν g4400 με μια gpu εάν βαζεις πολύ φιλτρο στο photoshop...αν και η διαφορα με τον i3 θα είναι πιο μεγαλη από ότι εάν παρεις ένα μετριο cpu...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αποδοση/τιμη θα προτιμούσα AMD Α8/Α10 οπως ειπε ο Shattered αλλα αν εχεις να δωσεις κατι παραπανω ναι καλο θα ηταν να πας προς i3, ο cpu ειναι αρκετα καλυτερος. (πηγαινε σε Asrock που εχει share memory 1gb για intel και οχι 512mb gigabyte/asus)
Απλά θα επισήμανα καλό θα ήταν να έβαζες με την πρώτη ευκαιρία 8gb ram επειδη τα (εως) 2gb ram θα τα παίρνει η GPU.  (512mb ~ 2gb AMD)
Δες αν μπορεις να τα δωσεις τα εξτρα για την ram ωστε να εισαι full καλυμμένος περι Ram, τα 4gb γεμιζουν ευκολα με browser + photoshop.

Link to comment
Share on other sites

Τι παθαίνετε κάποιοι όταν βλέπετε AMD?

Ο G4400 είναι μια χαρά επιλογή, δεν την είχα σκεφτεί να πω την αλήθεια, αλλά οι δύο πυρήνες είναι δύο πυρήνες. Στο Photoshop μπορεί να δίνουν ένα 10-15% παραπάνω, το οποίο ο 7650K μπορεί να το καλύψει μέσω υπερχρονισμού μιας και είναι ξεκλείδωτος, σε αντίθεση με τον G4400 που είναι κλειδωμένος, αλλά όπου παίζουν εφαρμογές που βλέπουν 4 πυρήνες δεν νομίζω να έχουν διαφορές αυτοί οι δύο στις στάνταρ συχνότητές τους. Ο A8 ίσως να κερδίζει κάπου. Και λογικά και σε καθημερινή χρήση ο A8 θα είναι καλύτερος. Έχοντας 4 πυρήνες θα είναι πιο smooth στο desktop από τον G4400. Εφαρμογές που λατρεύουν να βουτάνε 1-2 πυρήνες για πάρτι τους, θα επηρεάζουν λιγότερο την συμπεριφορά του A8 έναντι αυτής του G4400. Στην τελική νομίζω και οι ίδιοι βλέπετε ότι για σήμερα οι δύο πυρήνες είναι λίγοι. Για αυτό και η αναφορά στον i3.

 

Αλλά στην κάρτα γραφικών δεν υπάρχει σύγκριση. Η Intel είναι για τα μπάζα και προφανώς το " ξεχνα τα apu " το διαδέχεται άμεσα το "(πάρε) μια gpu εάν βαζεις πολύ φιλτρο στο photoshop " που ο A8 την δίνει τζάμπα.

 

Στην τελική ο A8 είναι πιο ολοκληρωμένο σύστημα για σήμερα. Ο G4400 ή ακόμα και ο i3, αργά η γρήγορα θα την ζητήσει την επιπλέον κάρτα γραφικών, πολύ περισσότερο αν οι Intel μητρικές δεν μπορούν να παρέχουν στην ενσωματωμένη ικανή ποσότητα μνήμης (αλλά να την κάνει τι τέτοιο μπάζο GPU που είναι).

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

::Ο κατεγισμος προτάσεων!! :0

 

παιδιά σας υπέρ ευχαριστώ όλους. 

για το μπάτζετ που λέει ο φίλος θα επιθυμούσα το χαμηλότερο δυνατό που να κάνω όμως τη δουλειά μου...

από τις προτάσεις σας βλέπω ότι με δικό μου κουτί , τροφοδοτικό, λειτουργικό, βγαίνει κάτω από 300 ευρώ.. γύρω στα 250 θα έκανα κ τούμπες! :)

 

το τροφοδοτικό που μου επισημάνετε όλοι, όχι, δεν είναι παλιό, είναι 2 ετών . Αν είναι μεγαλύτερο από ότι χρειάζομαι είναι γιατί απλά..είχα ακούσει τον πωλητή....

 

με τη δική σας βοήθεια , αντί για 600 ευρώ που μου έβγαλε "μαλλι" το πλαίσιο κ το media market, θα κάνω αξιοπρεπώς τη δουλειά μου με κάτω από τα μισά λεφτά..

 

θα τα μελετήσω λίγο κ θα σας πω το σχήμα που καταλήγω αν είναι οκ, απλά αύριο θα κοιτάξω να πάρω κ προσφορά για τα υλικά κ τη συναρμολογιση από 1-2 μαγαζιά. (προτάσεις δεκτές κ σε μαγαζια) :)

Link to comment
Share on other sites

600€? Τι στο καλό σου πέταξαν μέσα;

 

Anyway Α8 ή G4400. Αν μπορείς για i3, επίσης είναι μια καλή επιλογή.

 

Α8 έχεις ολοκληρωμένο σύστημα σήμερα, αλλά δεν παίρνει ουσιαστικά γρηγορότερους επεξεργαστές.

 

G4400, i3, μπορούν να αναβαθμιστούν, αλλά μάλλον θα πάρεις και κάρτα γραφικών αργά ή γρήγορα. Και οτιδήποτε κυκλοφορεί σε κάρτες γραφικών αυτή την στιγμή κάτω από 60€, είναι για πέταμα. Μόνο αν πας σε μεταχειρισμένη ψιλό παλιά DX11 σώζεται η κατάσταση με 35-50€. Αλλά αυτές μπορεί να μην υποστηρίζονται από το Photoshop. Είχα δει μια 6850 στα 40€, πολύ ωραία τιμή για τέτοια κάρτα, αλλά νομίζω το Photoshop δεν τα πάει καλά με τέτοιες κάρτες.

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις που πρότειναν οι υπόλοιποι είναι σαφώς ανώτερες από οποιοδήποτε μεταχειρ. μηχάνημα τόσο από άποψη δύναμης όσο και μελλοντικής επέκτασης.

Ωστόσω, το μόνο «θέμα» είναι το διαθέσιμο budget που θα κρίνει και την απόφαση σου.

 

 

Το i5 που είδες διαθέτει 4 υποδοχές μνήμης ram και μπορείς να το αναβαθμίσεις σταδιακά όσο φτάνει (16Gb total αναφέρει η ΗΡ) με φθηνές DDR3.

Από όσο αναφέρθηκε για τις ανάγκες του photoshop μάλλον θα χρειαστείς μία low profile κάρτα γραφικών αλλά, αν μέχρι τώρα έκανες δουλειά με την 10ετίας κάρτα από το παλιό σου σύστημα πιθανότατα να βολευτείς τον πρώτο καιρό και με την ενσωματωμένη intel HD.

Στα συν βάζεις και την άδεια για win7 που μπορεί ακόμα να περάσει σε 10.

Με ένα τέτοιο μηχάνημα «θέματα» που μπορεί να συναντήσεις είναι αυτό των «περίεργων» ανταλλακτικών (τροφοδοτικό, μπόρντ) παρόλο που μπορείς να είσαι καλυμένος με εγγύηση μέχρι 3 έτη και ο περιορισμένος χώρος στο κουτί που δεν σου αφήνει χώρο για π.χ. παραπάνω δίσκους, κανονικού μεγέθους κάρτες κλπ.

 

 

Θεωρητικά λοιπόν, αν δεν σε πέρνει από οικονομικής άποψης για καινούργιο και θες να δώσεις το απόλυτα ελάχιστο θα κάνεις δουλειά σε σχέση πάντα με ότι είχες μέχρι τώρα.

Για τα επόμενα 10 χρόνια όμως, όπως ήδη πρότειναν οι υπόλοιποι, καλύτερα να κοιτάξεις σε καινούργιο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, pavlos2003 said:

με τη δική σας βοήθεια , αντί για 600 ευρώ που μου έβγαλε "μαλλι" το πλαίσιο κ το media market, θα κάνω αξιοπρεπώς τη δουλειά μου με κάτω από τα μισά λεφτά

 

αν μπορείς, γράψε μας τι σου πρότειναν

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yanni said:

Τι παθαίνετε κάποιοι όταν βλέπετε AMD?

Ο G4400 είναι μια χαρά επιλογή, δεν την είχα σκεφτεί να πω την αλήθεια, αλλά οι δύο πυρήνες είναι δύο πυρήνες. Στο Photoshop μπορεί να δίνουν ένα 10-15% παραπάνω, το οποίο ο 7650K μπορεί να το καλύψει μέσω υπερχρονισμού μιας και είναι ξεκλείδωτος, σε αντίθεση με τον G4400 που είναι κλειδωμένος, αλλά όπου παίζουν εφαρμογές που βλέπουν 4 πυρήνες δεν νομίζω να έχουν διαφορές αυτοί οι δύο στις στάνταρ συχνότητές τους. Ο A8 ίσως να κερδίζει κάπου. Και λογικά και σε καθημερινή χρήση ο A8 θα είναι καλύτερος. Έχοντας 4 πυρήνες θα είναι πιο smooth στο desktop από τον G4400. Εφαρμογές που λατρεύουν να βουτάνε 1-2 πυρήνες για πάρτι τους, θα επηρεάζουν λιγότερο την συμπεριφορά του A8 έναντι αυτής του G4400. Στην τελική νομίζω και οι ίδιοι βλέπετε ότι για σήμερα οι δύο πυρήνες είναι λίγοι. Για αυτό και η αναφορά στον i3.

 

Αλλά στην κάρτα γραφικών δεν υπάρχει σύγκριση. Η Intel είναι για τα μπάζα και προφανώς το " ξεχνα τα apu " το διαδέχεται άμεσα το "(πάρε) μια gpu εάν βαζεις πολύ φιλτρο στο photoshop " που ο A8 την δίνει τζάμπα.

 

Στην τελική ο A8 είναι πιο ολοκληρωμένο σύστημα για σήμερα. Ο G4400 ή ακόμα και ο i3, αργά η γρήγορα θα την ζητήσει την επιπλέον κάρτα γραφικών, πολύ περισσότερο αν οι Intel μητρικές δεν μπορούν να παρέχουν στην ενσωματωμένη ικανή ποσότητα μνήμης (αλλά να την κάνει τι τέτοιο μπάζο GPU που είναι).

 

Ο A8 δεν κερδιζει πουθενα ένα g4400 και ιδιατερα στα καθημερινα πραγματα που είναι κυριως single thread εφαρμογες...μονο σε καποια παιχνίδια ισως να εχει stutter λογω των 2 cores...αλλα και παλι η διαφορα στο single thread είναι η μερα με την νυχτα...και ειδικα στο desktop exp ο intel είναι πολύ καλυτερος...

 

Πηγαίνοντας σε intel cpu θα εχει καλυτερη αποδοση στα παντα...ddr4-usb3.1 type c,quicksync,hevc decoder,καλυτερες θερμοκρασιες,καλυτερο upgrade path,ο intel μπορει να παιξει 4K βιντεο στο youtube(με την μπαζο gpu) ενώ ολοι οι apu απλα κολωνουν και βλέπεις slide show...

Συγγνωμη αλλα εν ετη 2016 δεν μπορω να προτείνω κατι από amd και όχι επειδή παθαινουμε κατι όταν ακουμε amd απλα γιατι πλεον σε όλα τα budget εχει κατι καλυτερο η intel...δυστυχως η ευτυχως αυτή είναι αληθεια...

 

"""Ο G4400 ή ακόμα και ο i3, αργά η γρήγορα θα την ζητήσει την επιπλέον κάρτα γραφικών"""
Πραγματικα φιλε μου τωρα συγκρινεις τον i3 με μια apu?είναι ετη φωτος καλυτερος ο i3...its no brainer...

Link to comment
Share on other sites

Single threaded; Σε πια χρονολογία είμαστε; Ακόμα και οι browsers σήμερα είναι multi threaded(ο mozilla έχει μείνει και έχει ήδη ξεκινήσει την μετάβασή του).

Και όχι δεν συγκρίνω τον i3 με μια APU. Συγκρίνω το έκτρωμα της Intel με μια πραγματική GPU.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, yanni said:

Single threaded; Σε πια χρονολογία είμαστε; Ακόμα και οι browsers σήμερα είναι multi threaded(ο mozilla έχει μείνει και έχει ήδη ξεκινήσει την μετάβασή του).

Και όχι δεν συγκρίνω τον i3 με μια APU. Συγκρίνω το έκτρωμα της Intel με μια πραγματική GPU.

Εκτρωμα η hd 530 του i3?την εχεις δουλεψει και το λες αυτό?
http://www.hardwaresecrets.com/a10-7870k-vs-core-i3-6100-cpu-review/6/

Εδώ βλέπουμε ότι στο photoshop ο i3 είναι καλυτερος από έναν 7870k όχι απλα από έναν 7650Κ...με λιγα λογια η τεραστια διαφορα που εχουν σαν cpu δινει καλυτερα αποτέλεσμα στον i3...

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, bewareof said:

Εκτρωμα η hd 530 του i3?την εχεις δουλεψει και το λες αυτό?
A10-7870K vs. Core i3-6100 CPU Review - Photoshop CC and Cinebench R15 of 10 - Hardware Secrets

Εδώ βλέπουμε ότι στο photoshop ο i3 είναι καλυτερος από έναν 7870k όχι απλα από έναν 7650Κ...με λιγα λογια η τεραστια διαφορα που εχουν σαν cpu δινει καλυτερα αποτέλεσμα στον i3...

Δεν ξέρεις αν στο τεστ που έχουν κάνει αξιοποιούν τις δυνατότητες της ενσωματωμένης κάρτας γραφικών ή αν έχουν φτιάξει το script έτσι ώστε να παίζει αποκλειστικά πάνω στην CPU. Με βάση αυτό "The best way to measure the performance of a CPU" έχουν φροντίσει το τεστ να είναι CPU only. Επίσης με τον 7650Κ να είναι ξεκλείδωτος, μπορεί άνετα να παίξει στις συχνότητες του 7850Κ και άρα να φέρει τα ίδια αποτελέσματα.

 

Από εκεί και πέρα αυτό που λέω είναι ότι η APU δίνει πιο ολοκληρωμένη λύση. Η GPU του 6100(ανεβήκαμε στα 115€ τιμή skroutz -125€ τιμή e-shop) σε καμιά περίπτωση δεν αποτελεί εγγύηση ότι δεν θα χρειαστεί να ακολουθήσει μια δεύτερη επένδυση σε ξεχωριστή κάρτα γραφικών, για λόγους που η ενσωματωμένη του 7650Κ καλύπτει.

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος bewareof έγραψε:

καλυτερες θερμοκρασιες,καλυτερο upgrade path,ο intel μπορει να παιξει 4K βιντεο στο youtube(με την μπαζο gpu) ενώ ολοι οι apu απλα κολωνουν και βλέπεις slide show...

 

Ε Λ Ε Ο Σ  με αυτο .σοβαρα δηλ? εν ετη 2016 ακομα λετε για τις θερμοκρασιες?

ποσα βιντεο περεπιπτοντως ειδες εσυ προσωπικα και οχι μεσω καποιου benchmark με apu και κολωσε?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, 2cpu said:

Ε Λ Ε Ο Σ  με αυτο .σοβαρα δηλ? εν ετη 2016 ακομα λετε για τις θερμοκρασιες?

ποσα βιντεο περεπιπτοντως ειδες εσυ προσωπικα και οχι μεσω καποιου benchmark με apu και κολωσε?

Βασικα στις apu και γενικα στους AMD  δεν μπορεις να δεις τις  πραγματικες θερμοκρασίες παρα μονο στο περιπου αλλα τεσπα...

Αμα μου δειξεις μια apu να παιζει 4k βιντεο στο youtube και να είναι smooth και χωρις η cpu να είναι στο 99% εγω θα σου κανω δωρο οποια apu θελεις...

Οι της intel εχουν το quick sync και κανουν hardware decode το ιδιο κανουν με τα hevc...για vp9 στον chrome αστο δεν το συζητω καν...οι  apu σε βιντεο 1440p/4k 60fps παιζει να κρασαρουν...

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

α ναι οκ ειναι και αυτο.κ@ριολα amd ολο τσαλιμια εισαι.

 

Δεν εχω apu προς το παρον οταν θα αποκτησω(ειχα αρκετες παντως που εσυ μαλλον δεν ειχες καμια ποτε σου)

ευχαριστως να σε δειξω και θα σε χαρισω τον apu που θα με χαρισεις ετσι για να εχεις και ενα amd ;)

 

Btw ο της υπογραφης  σε καθε βιντεο του συσωληνα χτυπαει 99% με 80 % .Ξερω ξερω σε singel thread εναν apu του σκιζει τα ιματια....

Περαν του spoiler και συγνωμη απο τον ts θα προτεινα και εγω εναν apu system γιατι δεν νομιζω οτι για την χρηση που θελει

 δεν θα δει το δεικτη του ποντικιου να πηγαινει καρε καρε .

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, 2cpu said:
  Hide contents

α ναι οκ ειναι και αυτο.κ@ριολα amd ολο τσαλιμια εισαι.

 

Δεν εχω apu προς το παρον οταν θα αποκτησω(ειχα αρκετες παντως που εσυ μαλλον δεν ειχες καμια ποτε σου)

ευχαριστως να σε δειξω και θα σε χαρισω τον apu που θα με χαρισεις ετσι για να εχεις και ενα amd ;)

 

Btw ο της υπογραφης  σε καθε βιντεο του συσωληνα χτυπαει 99% με 80 % .Ξερω ξερω σε singel thread εναν apu του σκιζει τα ιματια....

Περαν του spoiler και συγνωμη απο τον ts θα προτεινα και εγω εναν apu system γιατι δεν νομιζω οτι για την χρηση που θελει

 δεν θα δει το δεικτη του ποντικιου να πηγαινει καρε καρε .

Δεν θελω να αρχισω χαρακτηρισμούς αλλα προφανως εισαι ασχετος...βαλε ενα βιντεο 4k στο youtube και να δεις την apu σου να χτυπάει 98-99%...
Θελεις μηπως αυριο που θα παω στηνδουλεια να σου δειξω ποσες apu εχουμε μπας και πειστεις?

Αντε γιατι θα μας τρελανετε κιολας...λες και ειπαμε κατι το τρομερο...ολες οι apu χτυπαν κοκκινο σε 1440p/4k 60fps είναι γνωστο αυτό...ελεος με την ασχετοσυνη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος shattered έγραψε:


για να το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ, (αν και ήδη ξεπεράστηκε σαν θέμα απο την συζήτηση)
η σειρά a-(νούμερο) της amd είναι apu . Δηλαδή σε ένα chip έχει μέσα και επεξεργαστή και κάρτα γραφικών (κοινώς δεν χρειάζεσαι έξτρα κάρτα γραφικών). Η σειρά athlon είναι "τυπικός" επεξεργαστής μόνο (δεν έχει κάρτα γραφικών)
Αυτό που έλεγα ήταν πως όταν με 15 ευρώ παραπάνω "αγοράζεις" κάρτα γραφικών που χώρια της κοστίζει ~60 , είναι περίεργο να την αγοράσεις.

Τώρα για τα υπόλοιπα
όλα τα apu (είτε intel είτε amd) πάσχουν στο θέμα της μνήμης . Ή καλύτερα , όσο πιο γρήγορη μνήμη έχεις τόσο καλύτερα αποδίδουν.
Για αυτό έλεγα αντί για 1 stick 8gb να αγόραζες 2 stick(dual channel) όσο πιο γρήγορη σηκώνει  η μητρική /cpu . Βέβαια έτσι σε συγκεκριμένες  φθηνές μητρικές χάνεις το πλεονέκτημα της επεκτασιμότητας στις μνήμες αφού έχουν μόνο 2 slot.
Το θέμα των cooler νομίζω ήταν απλό

 

πάμε τώρα σε λίγο πιο ουσιαστικά πράγματα
αν το τροφοδοτικό σου είναι 10ετίας καλό θα ήταν σιγά σιγά να ετοιμάζεις τον αντικαταστάτη του.
δεν χρειάζεται με την χρήση που περιγράφεις να είναι κανένα γομάρι . Ακόμη και 400 watt υπεραρκετά είναι. Απλά κοίτα να είναι λίγο επώνυμο για να μακροημερεύσει

 

τέλος 2 συνθέσεις (πρώτα η amd)

 

amdv1.jpg

έχω βάλει μητρικη με 4slot ram έτσι ώστε αν θέλεις κάποτε να αναβαθμίσεις , απλά αγοράζεις έξτρα μνήμες (αν θέλεις να γλιτώσεις λίγα χρήμματα, άλλαξε την μητρική με αυτή http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-fm2a58m-hd-r20-retail-p-PER.528905 )

το κακό της συγκεκριμένης σύνθεση είναι πως κάπου στο πρώτο τρίμηνου του 2017 η amd θα βγάλει νέα γενιά apu (σε νέο socket που πάει να πει ότι η συγκεκριμένη πλατφόρμα δεν θα δει νέα cpu/apu ποτέ)

και μια σύνθεση με intel (ο intel είναι 2πύρηνος αντί του 4πύρηνου amd , αλλά οι 2 πυρήνες της intel είναι πιο "δυνατοί" απο τους 2 της amd και τα ενσωματωμένα γραφικά του είναι σίγουρα χειρότερα του amd πιο πάνω)
το θετικό της συγκεκριμένης πλατφόρμας (η οποία επισης θα φάει μια ανανέωση σε μερικούς μήνες αλλά όχι κάτι τοσο "σημαντικό" όσο η amd) είναι η επεκτασημότητα. Δηλαδή έστω ότι σε 2-3 χρόνια χρειάζεσαι κάτι πιο δυνατό. Μπορείς κατευθείαν να βάλεις έναν core i5/i7 στην μητρική χωρίς πρόβλημα(και πάλι αν θέλεις κάτι φθηνότερο βλέπεις 1151 socket μητρική με ddr4 και 2 ram slot αντί για 4

 

intelv1.jpg

 

ελπίζω να μην σε μπερδέψαμε παραπάνω (τον ssd τον έβαλα απλά για τα 3 ευρώ διαφορά . αν θέλεις βάζεις και τον ocz που ίσως είναι καλύτερη επιλογή)

 

χαχαχα αδέρφια είναι τόσο κατεγιστικες οι πληροφορίες σας που θα...καεί κ η δική μου μητρική!!! δε περίμενα τόση ανταπόκριση, ευχαριστώ!!

 

Διαβάζοντας όλα τα ποστ ας πούμε ότι καταλήγω στη μητρική Ασροκ που έχει εδώ το επάνω πίνακακι... ο επεξεργαστης που επισυναπτω με μικρη χρηματικη διαφορα ειναι καλυτερος

https://www.skroutz.gr/s/8363133/AMD-A10-7860K-Box.html  Η να κρατησω τη λυση που γραφει σε αυτο το ποστ? 

 

παιδιά καταλαβαίνω ότι ίσως έχει μεγαλύτερη διάρκεια στο χρόνο η λύση με τον Ιντελ των 300 ευρώ, αλλά μου έχετε βρει ικανοποιητικές νομίζω λύσεις στα 250 περίπου ευρό ενώ εκεί πάμε στα 300 συν μια καλή κάρτα γραφικών που όλοι λέτε ότι αργά η γρήγορα θα βάλω, πάει κοντά στα 400 ... θα ήταν σίγουρα για μένα άλλη μια καλή λύση..δεκεατιας(!!) αλλά δυστυχώς ζοριζομαι να φτάσω σε αυτό το μπάτζετ...

 

....στα 600 παιδιά το media είχε ένα έτοιμο Asus(θα το εχει λογικα στη σελιδα του) κ ήταν "μονοδρομος" λεει γιατι για φωτοσοπ χρειαζομουν τουλάχιστον i5 ...

Ε, στο πλαίσιο φαντάζεστε κάτι ανάλογο θα έγινε με την προσφορά τους..

Έγινε επεξεργασία από pavlos2003
Link to comment
Share on other sites

Έχετε βγει λίγο εκτός θέματος.. Με τις απαιτήσεις που έχει ο TS ούτε θα ασχοληθεί με 2/4 Κ αναλύσεις, ούτε θα δει σπουδαία διαφορά όποια και από τις δύο θα πάρει.
Για μένα ο i3-6100 είναι η καλύτερη επιλογή αλλά και η ακριβότερη. Οι ddr4 μνήμες που υποστηρίζει δεν μου λένε τίποτα καθώς θα πρέπει να πάει σε γρήγορες μνήμες για να δει διαφορά (σιγά την διαφορά..) άρα ακόμα ακριβότερο σύνολο.
Σε σχέση με τον G4400 θα επέλεγα την AMD apu. Κατά την γνώμη μου είναι οικονομικότερη με συνολικά πιο "γεμάτο" πακέτο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, pavlos2003 said:

ο επεξεργαστης που επισυναπτω με μικρη χρηματικη διαφορα ειναι καλυτερος

Είναι λίγα παραπάνω λεφτά όταν συγκρίνεις τις τιμές του e-shop με τα φτηνότερα μαγαζιά του skroutz. Το e-shop όμως τον έχει στα 121€, οπότε μιλάμε για 25€ και διαφορά.

 

Μετά αν πας σε ακριβή APU, αποκτάει νόημα η επιλογή του G4400 (64€ στο e-shop) σε συνδυασμό με μια GT 730 με GDDR5(αυστηρά GDDR5 έκδοση) με 58€ από το e-shop. Βγαίνουν στα 122€ και αν και ο G4400 έχει μόνο δύο πυρήνες - αν και πιο γρήγορους - το βασικό του μειονέκτημα που είναι η κάρτα γραφικών εξαλείφεται.

 

Στα 95€ αντίθετα ο 7650K δεν έχει αντίπαλο ως Value For Money επιλογή.

 

 

(προσωπικά δεν χωνεύω το e-shop, έχω 6 χρόνια να αγοράσω από αυτούς, αλλά επειδή έβαλες μια επιλογή προϊόντων από αυτούς και επειδή ψάχνεις μαγαζί να στο συνθέσουν για αυτό και αναφέρομαι σε αυτό. Σε προηγούμενο ποστ είχα αναφέρει ως εναλλακτικές και άλλα μαγαζιά όπως το e-gate και το you)

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.