Jump to content



Επιλογή παρόχου VDSL 50. Hmmm


Recommended Posts

8 minutes ago, tommybertsen said:

Ευχαριστώ πολύ ! Ελπίζω να με δικαιώσει η όποια επιλογή μου !! Σίγουρα θα επανέλθω για εντυπώσεις και παράπονα και γκρίνια ως συνήθως :hehe:

 

Έχει 2 πρίζες το σπίτι στην Αθήνα. Μια στο σαλόνι και μια στο υπνοδωμάτιο. Αν συνδέσω στη μια το ρουτερ απευθείας , και στην άλλη το τηλ, δε γίνεται; μπερδεύτηκα λίγο εκεί που λες για διπλή πριζα (γιατί διπλή πριζα δεν υπάρχει σε αυτό στην Αθήνα ). Θέλει κάποια ειδική συνδεσμολογία για να παίξει voip ?? Αν θέλει διπλή πριζα πόσο εύκολο είναι κάποιος να μου εγκαταστήσει μια στη θέση της μιας μονής; 

Γενικά από όσο κατάλαβα τι ψειριζω πολυ το πράγμα. Σκέψου τώρα να χρειαστεί να τα κάνει η κοπέλα μου όλα αυτά Πριν φτάσω εκεί εγώ :hehe:

 

Αν θέλεις μόνο σε μία DSL και μία τηλέφωνο, ο πιο εύκολος τρόπος είναι:

1. Βρίσκεις ποια είναι η "πρώτη" πρίζα (εκεί που μπαίνει το καλώδιο απ' έξω)

2. Την ανοίγεις και αποσυνδέεις το καλώδιο που πάει στην επόμενη

3. Κρατάς αυτή την πρίζα για το μόντεμ και συνδέεις το phone του router στο καλώδιο που πάει μέσα.

 

Το τελευταίο μπορείς να το κάνεις είτε:

α. αγοράζοντας μία διπλή πρίζα (ή ξηλώνοντας την παλιά σου) και συνδέοντας στην κενή το καλώδιο που πάει μέσα

β. απλά χώνοντας από το πλάι του πλαισίου της μονής πρίζας το phone και ματίζοντάς το με το καλώδιο που πάει μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταζουν ευκολα ολα αυτα αλλα δε ξερω πως θα βρω τα καλωδια που αναφερεις. Απο πανω μας μενει η σπιτονοικοκυρα, δεν ειναι για πολλα μαστορεματα απο μεριας μου το σπιτι :p Αν ειναι να γινει σωστη δουλεια θα το κανω με καποιον που γνωριζει :) 

Χαθηκε να εχει μια διπλή πριζα οπως αυτο το σπιτι που ειμαι τωρα ρε γμτ; Τελος παντων... Απο τωρα γκρινιαζω :hehe: 

Θα παω και θα δω αν γινεται να εχω την DSL στην μια και το τηλ. στην αλλη (χωρις να κανω πατεντες). Αν δεν , τοτε φωναζω καποιον, περναω μια διπλη πριζα και τελειωσε. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, SpirosKGR said:

Παιδιά ελπίζω να μη βγαινω off topic. Απόσταση από καφάο περίπου 800-900μέτρα. Το ξεχνάμε το VDSL έτσι;

Βασικά ναι... Έχει όμως μεγάλη διαφορά εάν εννοείς απόσταση καλωδίου ή απόσταση στο χάρτη. Στην πρώτη περίπτωση, εάν έχεις καλή γραμμή μπορεί και να δεις μικρή βελτίωση από ADSL, στη δεύτερη δεν θα έχει καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Βασικά ναι... Έχει όμως μεγάλη διαφορά εάν εννοείς απόσταση καλωδίου ή απόσταση στο χάρτη. Στην πρώτη περίπτωση, εάν έχεις καλή γραμμή μπορεί και να δεις μικρή βελτίωση από ADSL, στη δεύτερη δεν θα έχει καμία διαφορά.

Τώρα έχω τα παρακάτωCapture.JPG.3f740b6f4a2193fa407b000cd0649132.JPG

Οπότε ούτε σε 200 χρόνια δεν θα βελτιωθεί το θέμα να φανταστώ; Μονο μετακόμιση ε; ( πάντως υπάρχει vdsl-oκαμπίνα- μη ενεργοποιημένη κάτω απο 800 μέτρα από το σπίτι - δε το έχω μετρήσει 100% αλλά πιστεύω κάπου τόσο και μη πω και λιγότερο είναι - χοντρικά με το αμάξι το μέτρησα )

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/31/2017 at 0:38 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Όπως ειπώθηκε, τα Speedport δεν φημίζονται για το ασύρματό τους. Από την άλλη, δεν χρειάζεσαι το Speedport για VoIP, αφού με καθόλου έως λίγο ψηστήρι ο ΟΤΕ σου δίνει στοιχεία ταυτοποίησης για να τα ρυθμίσεις σε δικό σου VoIP enabled router.

Επίσης μπορείς να έχεις και τους 2 routers, τον ένα πίσω από τον άλλο - κρατάς το Speedport για VoIP και χρησιμοποιείς για όλα τα υπόλοιπα κάποιον καλύτερο. Δεν στέκομαι στην συνδεσμολογία, γιατί υπάρχουν περισσότερες από μία.

 

Για τηλεφωνία στο υπόλοιπο σπίτι, έχεις πάλι περισσότερες από μία επιλογές. Η μία λύση είναι έχεις μόνο σήμα DSL στην πρίζα της εισόδου και να ταΐσεις το VoIP στο καλώδιο που πάει στο υπόλοιπό σπίτι (πχ με διπλή πρίζα). Η άλλη είναι να "ενώσεις" το τηλεφωνικό σήμα με όλες τις πρίζες, οπότε δουλεύει περίπου όπως προ-VoIP, με splitter ή φίλτρα (λίγο πιο περίπλοκο).

Ώπα, κάτσε! Μπορεί να παίξει VoIP του ΟΤΕ χωρίς το Speedport; Αν ναι, πως;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SpirosKGR said:

Τώρα έχω τα παρακάτωCapture.JPG.3f740b6f4a2193fa407b000cd0649132.JPG

Οπότε ούτε σε 200 χρόνια δεν θα βελτιωθεί το θέμα να φανταστώ; Μονο μετακόμιση ε; ( πάντως υπάρχει vdsl-oκαμπίνα- μη ενεργοποιημένη κάτω απο 800 μέτρα από το σπίτι - δε το έχω μετρήσει 100% αλλά πιστεύω κάπου τόσο και μη πω και λιγότερο είναι - χοντρικά με το αμάξι το μέτρησα )

 

Πάρε τηλέφωνο τον πάροχό σου, αλλά και τον ΟΤΕ (εάν δεν είναι ο ίδιος) για να ρωτήσεις διαθεσιμότητα VDSL.

Τα νούμερα που δίνεις δεν είναι ούτε για 1km ούτε για 2 km :). Εάν δεν έχει πρόβλημα η γραμμή (απίθανο), είτε παίρνεις από αστικό κέντρο, είτε έχεις υποεκτιμήσει πάρα πολύ την απόσταση.

Για να συζητάμε για VDSL με την ίδια γραμμή που έχεις, πρέπει να κλειδώνεις ήδη σε διψήφια νούμερα.

 

15 minutes ago, UltraB said:

Ώπα, κάτσε! Μπορεί να παίξει VoIP του ΟΤΕ χωρίς το Speedport; Αν ναι, πως;

Ζητάς τα στοιχεία ταυτοποίησης του VoIP από τον ΟΤΕ και τα καρφώνεις πάνω στο router σου... Θέλει λίγο ψάξιμο πριν πάρεις ρούτερ, γιατί δεν το έχουν καταφέρει όλοι...

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Ζητάς τα στοιχεία ταυτοποίησης του VoIP από τον ΟΤΕ και τα καρφώνεις πάνω στο router σου... Θέλει λίγο ψάξιμο πριν πάρεις ρούτερ, γιατί δεν το έχουν καραφέρει όλοι...

Ωραίος, ευχαριστώ! Νομίζω αυτό δεν γινόταν παλαιότερα, ίσως να το άλλαξαν τώρα.

Θα το ψάξω αν είναι καθώς δεν έχω VoIP router που παίζει "αμέσως". Παίζει να τα δώσω και να πάρω ένα με VoIP + 5Ghz + VDSL support.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη ερωτηση. Μπορω να παιξω σε ΟΤΕ ... ΧΩΡΙΣ Voip ? 

Αν ΔΕΝ υπαρχει αυτη η επιλογη (το χωρις Voip), μπορει καποιος τεχνικος του ΟΤΕ να κανει την σωστη συνδεσμολογια και ο,τι χρειαζεται για να παιζει σωστα; Γιατι αν δεν μπορουν , ξερετε τι θα παρουν :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αλλη ερωτηση. Μπορω να παιξω σε ΟΤΕ ... ΧΩΡΙΣ Voip ? 

Αν ΔΕΝ υπαρχει αυτη η επιλογη (το χωρις Voip), μπορει καποιος τεχνικος του ΟΤΕ να κανει την σωστη συνδεσμολογια και ο,τι χρειαζεται για να παιζει σωστα; Γιατι αν δεν μπορουν , ξερετε τι θα παρουν :p 

Όχι, επειδή είναι νέα γραμμή θα σου ενεργοποιήσουν το VoIP αμέσως και άπαξ και ενεργοποιηθεί, απενεργοποιείται μόνο αν υπάρχει πρόβλημα.

 

Μπορούν, είναι πολύ απλό. Βασικά δεν θα τον χρειαστείς καν, όπου κολλήσεις ξέρεις που θα με βρεις, συν ότι είναι μια ερώτηση στο Λάμπη :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει προβλημα. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΒΟΙΠ. Αυτο ειναι το προβλημα :p 

Αλλα με προβληματιζουν αυτα περι πριζων που μου λενε οτι δε θα παιζει το τηλεφωνο (αν διαβασεις λιγο πριν θα καταλαβεις). 

Αν ειναι να παιζει απροβληματιστα στο "setup" του σπιτιου (το οποιο νοικιαζω και στο οποιο δε μπορω να επεμβω και πολυ), τοτε κομπλε. Αν ειναι να κανουν οτιδηποτε πρεπει αυτοι για να παιζει σωστα, θελω να ξερω αν θα το κανουν (παλι κομπλε).

 Φυσικα και θα ρωτησω τα παντα οταν παω να κανω την αιτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι γίνεται. Αλλά μη σε απασχολεί, το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν θα έχεις τηλέφωνο όταν έχει διακοπή ρεύματος (μπορεί όμως να σου δώσουν δωρεάν ups αν το ζητήσεις) και ΄ότι θα έχεις ένα επιπλέον καλώδιο με ένα splitter 

 

Συνδεσμολογία VoIP ΟΤΕ.

Spoiler

OTE_VoIP.thumb.png.03afa657db35e5d799def5995b9ee0d9.png

 

Συνδεσμολογία VoIP ΟΤΕ με τηλέφωνο από μια πρίζα.

Spoiler

OTE_VoIP_WithTelephone.thumb.jpg.8afeae1e10574f9ebf7a9babd4097c15.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα τα ματζαφλερια τακη :p Για ADSL δουλευε οπως καταλαβα το παραπανω, ομως για VDSL ξερουμε αν θα δουλεψει; 2 διακλαδωτες, μου μυριζεται πολυ μεγαλη χασουρα. Τωρα καταλαβα περιπου γιατι θελει ντε και καλα διπλη πριζα και δε θα δουλεψει στη μια. Μου φαινεται πολυς κοπος για το τιποτα με τις τριχες του ΟΤΕ να πουμε. ΕΛΕΟΣ πια. 

ΑΝ παρεχει τα ματζαφλερια και μου κανει και τη συνδεση και δεν εχω την χασουρα που φανταζομαι οτι θα εχω, παω πασο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δουλεύει και σε VDSL (δεν έχω όμως για να το δοκιμάσω :(:p).

 

Οι συνδεσμολογίες είναι απλές όπως τις δείχνω παραπάνω. Απλά είναι πιο περίπλοκες σε σχέση με το μη VoIP. Δε χρειάζεσαι διπλές πρίζες.

Τώρα πολύ καλώδιο όπως λες αλλά τι να κάνουμε, δε γίνεται κ' αλλιώς με την απόφαση τους για αλλαγή σε VoIP.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, tommybertsen said:

Ειναι πολλα τα ματζαφλερια τακη :p Για ADSL δουλευε οπως καταλαβα το παραπανω, ομως για VDSL ξερουμε αν θα δουλεψει; 2 διακλαδωτες, μου μυριζεται πολυ μεγαλη χασουρα. Τωρα καταλαβα περιπου γιατι θελει ντε και καλα διπλη πριζα και δε θα δουλεψει στη μια. Μου φαινεται πολυς κοπος για το τιποτα με τις τριχες του ΟΤΕ να πουμε. ΕΛΕΟΣ πια. 

ΑΝ παρεχει τα ματζαφλερια και μου κανει και τη συνδεση και δεν εχω την χασουρα που φανταζομαι οτι θα εχω, παω πασο.

Αφού εσύ έχεις 2 πρίζες, η πρώτη σύνδεση με το 1 splitter σου κάνει μια χαρά. Απλά δεν παίρνεις το μέγιστο κλείδωμα, επειδή αφήνεις τα παρακλάδια που πάνε στην άλλη πρίζα. Εάν θέλεις την πιο απλή σύνδεση, είναι σίγουρα αυτή.

Επίσης στη δεύτερη σύνδεση δεν χρειάζεσαι το επάνω splitter ως φίλτρο. Ακόμη και μία απλή διχάλα Y σου κάνει, αφού ο διαχωρισμός συχνοτήτων DSL/φωνής έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος minast έγραψε:

Επίσης στη δεύτερη σύνδεση δεν χρειάζεσαι το επάνω splitter ως φίλτρο. Ακόμη και μία απλή διχάλα Y σου κάνει, αφού ο διαχωρισμός συχνοτήτων DSL/φωνής έχει γίνει.

Αν αναφέρεσαι στην δεύτερη συνδεσμολογία τη δική μου, η διχάλα δεν λειτούργησε, δε συγχρόνιζε το modem.

Συνδεσμολογία: Πρίζα -> διχάλα -> 1η έξοδος στο τηλέφωνο και η δεύτερη φεύγει για ADSL/VDSL splitter κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να κανω ειναι απλο. 

 

Την πρωτη συνδεση που δειχνει με το σπλιττερ ο Αντωνης. Στη μια πριζα. Δηλαδη οπως ακριβως τα δειχνει. 

Το τηλεφωνο μου υστερα, με ενα φιλτρακι (οπως το'χω κι εδω που ειμαι τωρα),στην δευτερη πριζα η οποια ειναι σε αλλο δωματιο , ομως οπως καταλαβα, θα δουλεψει κανονικα το τηλ. Αυτο ζηταω. 

Απο τις απαντησεις πιο πανω καταλαβα οτι δε γινεται , ενω turns out οτι δεν παιζει προβλημα. Δε μπορω να το εξηγησω πιο απλα. Το ποσο θα κλειδωσω , το βλεπω και αν υπαρχει εναλλακτικη για να κλειδωσω καλυτερα (πχ διπλή πριζα για την πρωτη συνδεσμολογια - ρουτερ δλδ), θα την κοιταξω. 

Η 2η λυση με 2 σπλιτερς ειναι λιγο υπερβολη θαρρω. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αυτο που θελω να κανω ειναι απλο. 

 

Την πρωτη συνδεση που δειχνει με το σπλιττερ ο Αντωνης. Στη μια πριζα. Δηλαδη οπως ακριβως τα δειχνει. 

Το τηλεφωνο μου υστερα, με ενα φιλτρακι (οπως το'χω κι εδω που ειμαι τωρα),στην δευτερη πριζα η οποια ειναι σε αλλο δωματιο , ομως οπως καταλαβα, θα δουλεψει κανονικα το τηλ. Αυτο ζηταω. 

Απο τις απαντησεις πιο πανω καταλαβα οτι δε γινεται , ενω turns out οτι δεν παιζει προβλημα. Δε μπορω να το εξηγησω πιο απλα. Το ποσο θα κλειδωσω , το βλεπω και αν υπαρχει εναλλακτικη για να κλειδωσω καλυτερα (πχ διπλή πριζα για την πρωτη συνδεσμολογια - ρουτερ δλδ), θα την κοιταξω. 

Η 2η λυση με 2 σπλιτερς ειναι λιγο υπερβολη θαρρω. 

 

Έχω συνδέσει όπως δείχνει το pdf στην σελίδα 12 και έχω σε όλο το σπίτι.

 

Εφόσον το βάλεις το router στην κεντρική πρίζα χρησιμοποιείς την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού για να στείλεις στις υπόλοιπες πριζες

από το phone2.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και παίζει αυτό; Εμένα με την παραπάνω συνδεσμολογία που δείχνει στο PDF (που ήταν η πρώτη σαν η πιο λογική που δοκίμασα) δεν έπαιξε, δεν συγχρόνιζε το modem. Αντίθετα αυτή που έχω στο παραπάνω διάγραμμα έπαιξε μια χαρά :huh:

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.