Jump to content



Πλύσιμο αυτοκινήτου - δίτροχων, συντήρηση / επαναφορά χρώματος και όλα τα σχέτικα


UltraB

Recommended Posts

3 hours ago, f117 said:

Χαχααχχαχαχα!!και ξηροδερμιαααα τελοςςςς!!!

Εχει κανεις χρησιμοποιησει ποτε πυλο??.?.

 

Ναι αμέ! Κάνει δουλειά ειδικά αν δεν έχει ξαναπεραστεί ποτέ ή είναι ιδιαίτερα ταλαιπωρημένο το βερνίκι απο χλμ...

 

Αν ψάχνεσαι δες bilt hamber soft (ή το πολύ medium) που δουλεύεται με απιονισμένο νερό μια χαρά ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Έχει δουλέψει κανείς Gtechniq EXO;

 

@f117 Για προστασία δες και το Jescar Power Lock Plus. Προσωπικά δε το έχω δουλέψει αλλά ο Matt (Obsessed Garage) που τόσο εκτιμώ το παινεύει αρκετά.

 

Κεράμικ εχεις περάσει καταρχάς? (είναι περίπου ίδια  μέθοδος)

Έχω κάνει με το κεράμικ τους (serum light) 3 αμάξια και έμεινα απόλυτα ευχαριστημενος.

Κοντεύω χρόνο και δεν  βλέπω να γρατζουνιέται ή να κάνει επιπλέον αράχνη!!!

Το beading βέβαια που δίνει το υλικό είναι λίγο περίεργο.

Ειδικά μετά απο λασπόβροχο επειδή μαζεύει συμμετρικά  σταγονίδια νερού το αμάξι γίνεται σαν τα 101 σκυλάκια της δαλματίας. Μερικές φορές μου φαίνεται πιο αφύσικο το λάσπωμα απο ότι σε απροστάτευτο χρώμα.:hehe:

Αλλά σαν προστασία απο γρατζουνιές και κουτσουλιές  εχω μείνει μα.....

Εχει περάσει απο το φτερό της ροδας μου πλαστικός προφυλακτήρας απο επαγγελματικό ford, το εχει ξύσει αφήνωντας μαύρο πλαστικό 30 πόντους x 2 cm και το εχω αφαιρέσει με χαρτοπετσέτα!!!! 

Μόνο σε ενα κυπαρρισί baleno δεν έχει δουλέψει όσο θα ήλπιζα όπου είχε ήδη καεί το βερνίκι και απλά καθυστερεί το αναπόφευκτο ξεφλούδισμα.(είχε αρχίσει να ξεφλουδίζει απο το 2014-οπότε μάλλον άργησα πολύ)

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Βασικά λάθος, αυτό νόμιζα ότι ήταν το ceramic. Αν κάνω κάτι τελικά θα περάσω EXO + Serum Light.

 

Με χαροποιεί ιδιαιτέρα που ακούω ότι δεν γρατζουνιέται  και ότι δεν κάνει αράχνες (έως ένα βαθμό φυσικά) διότι το Corsaκι μου έχει αρκετά μαλακό βερνίκι και αραχνιάζει με το παραμικρό οπότε ψάχνω κάτι για προστασία από ψιλές γρατσουνιές + από τον ήλιο / καιρικά φαινόμενα.

 

Βέβαια το πλένω συνήθως σε πλυντήριο που το πλένεις μόνος σου, λόγο της ευκολίας, του μικρού κόστους, και κυρίως γιατί προσφέρει απιονισμένο νερό και δεν το σκουπίσω καν και φοβάμαι μήπως το σαπούνι που έχουν είναι αρκετά ισχυρό για να καθαρίζουν εύκολα τα αυτοκίνητα και μου ξηλώσει το coating.

 

PS: Το μικρό μπουκαλάκι (30ml) για πόσα αυτοκίνητα / περάσματα φτάνει περίπου;

Link to comment
Share on other sites

serum light και απο πάνω exo.

Αν θες κιόλας exo.

Ουσιαστικά είναι σαν coating πάνω στο coating κυρίως για ενίσχυση ή διατήρηση του hydrophobic effect.

Πάντως το serum light δεν βλέπω να φεύγει ούτως η άλλος, εκτός αν το επιδιώξεις με χοντρή αλοιφή και αλοιφαδόρο.

Και δεν μιλάω για 2-4 χρόνια που διαφημίζουν. Εδω δεν κάνω chips πλέον μπροστά απο πετραδάκια.

 

Ps 1 και να μην είναι και πολύ μεγάλο.

Στο mx5 μου έμεινε και για ζάντες. Που δεν ξέρω αν είχε και νόημα...

Τα πολλά περάσματα πάλι δεν εχουν νόημα.

Ενα και με τους χρόνους που προτείνουν.

Και λίγο παραπάνω να περιμένεις κακό δεν είναι. Πχ αντι για κατευθείαν αστο μισό λεπτό ανα πάνελ αναλογα και με την θερμοκρασία.

Τωρα είναι καλή εποχή σε 3 μήνες απο τώρα όχι. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, uhu said:

serum light και απο πάνω exo.

Αν θες κιόλας exo.

Ουσιαστικά είναι σαν coating πάνω στο coating κυρίως για ενίσχυση ή διατήρηση του hydrophobic effect.

Πάντως το serum light δεν βλέπω να φεύγει ούτως η άλλος, εκτός αν το επιδιώξεις με χοντρή αλοιφή και αλοιφαδόρο.

Και δεν μιλάω για 2-4 χρόνια που διαφημίζουν. Εδω δεν κάνω chips πλέον μπροστά απο πετραδάκια.

 

Ps 1 και να μην είναι και πολύ μεγάλο.

Στο mx5 μου έμεινε και για ζάντες. Που δεν ξέρω αν είχε και νόημα...

Τα πολλά περάσματα πάλι δεν εχουν νόημα.

Ενα και με τους χρόνους που προτείνουν.

Και λίγο παραπάνω να περιμένεις κακό δεν είναι. Πχ αντι για κατευθείαν αστο μισό λεπτό ανα πάνελ αναλογα και με την θερμοκρασία.

Τωρα είναι καλή εποχή σε 3 μήνες απο τώρα όχι. 

 

 

 

Καλημέρα, καλή Μεγάλη Εβδομάδα,

 

Διάβασα λίγο για το πέρασμα και γράφουν πως πρέπει να αφήσεις το αυτοκίνητο 12-24 ώρες σε κλειστό χώρο. Ισχύει ή είναι υπερβολή; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

 

Καλημέρα, καλή Μεγάλη Εβδομάδα,

 

Διάβασα λίγο για το πέρασμα και γράφουν πως πρέπει να αφήσεις το αυτοκίνητο 12-24 ώρες σε κλειστό χώρο. Ισχύει ή είναι υπερβολή; 

 

Σε κλειστό-κλειστό δεν νομίζω ότι χρειάζεται.

Καλό θα ταν να μην το κινήσεις και να μην βραχεί για κανα 24ωρο

Στην πράξη μέσα σε 5-10 λεπτά έχει σκληρύνει η ceramic

 

Αλλά... λέει να μην βραχεί.

 

Oπότε σίγουρα βοηθάει ο κλειστός χώρος.

Ας πούμε αν τελειώσεις αργά το απόγευμα και είσαι σε ανοιχτό χώρο δεν θα ταν το καλύτερο να το βρείς με υγρασία πάνω το πρωί...

Για μένα μια uncrowded πυλωτή είναι το bare minimum.

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@UltraB έχω πάρει και coating...από το aliiiiiii!!!!!! χααχχααχ... άλλο είναι το θέμα μου...

Επειδή το πήγαινα στο λαμπικο και δεν πλενόταν σωστά...εγώ ο μλκας ήθελα να το ξεπλένο με απιονισμένο νερό για να μην αφήνει στάμπες....έλα όμως που λέει απιονισμένο νερό με γυαλιστικό...

Αυτό που πιστεύω ότι έχω πάθει είναι το έχει φυλακιστεί κάτω από το γυαλιστικό του λαμπίκου η βρώμα...και γιαυτό φαίνεται ... πως να το πώ...όχι θαμπό ... σαν να έχει στεγνώσει κάτι απο μέσα... :S 

Δοκίμασα με ισοπροπυλική αλκοοόλη αλλά δεν είδα ουσιαστική διαφορά...και μετά είναι ο πηλός....(κανονικά πρώτα βάζεις πηλό...και μετα ισοπροπυλική αραιωμένη για να καθαρίσει εντελώς από τα πάντα...και μετά οτι coating κτλπ θες)

 

Link to comment
Share on other sites

έχω δει βιντεο με το eraser...είναι λίγο καλύτερο από την IPA .......

Παλιά είχε περαστεί της carpro το uk αλλά ήτανε κομπλέ....έφυγε μετά απο καιρό κτλπ και μετά όπως είπα στο labiko ότι έγινε...πιστεύω οτι "φυλάκισε" μέσα το κακό στέγνωμα...την βρώμα κτλπ...μεσα στο γυαλιστικό που έχει το labiko :S 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ceramic coating 1 year report.

 

Σε road warrior αμάξι, φούλ καθημερινή χρήση.

Μετά από 16-18 χιλιάδες χλμ

Σε ανοικτό γκαράζ στο σπίτι και όπου βρω στην δουλειά.

Νερό, ήλιο, χιόνι, λασπόβροχα, τα τρώει όλα στη μάπα. 

Στο σπίτι σκιάζεται λίγο από δέντρα και την σκιά του σπιτιού.

Αλλά αυτό μόνο σκ και στις αργίες...

 

Πλύσιμο προσεχτικό, αλλά όχι αρρωστημένα πράγματα.

Απλά από πάνω προς τα κάτω, πρώτα νερό με πιεστικό.

Μετά σαπούνισμα με 1 microfiber glove με ένα σαμπουν που έχει και λίγο wax (ότι είχα και πρίν το κεράμικ).

Ξέπλυμα και τέλος στέγνωμα με microfiber πανί γιατί έχει πολύ άλατα το νερό εδώ και μένουν στίγματα.

 

Δεν έχω 2 κουβάδες, ούτε κουβά με φίλτρο από κάτω, ούτε φισερό για να μην το ακουμπάω, ούτε παραπάνω πανιά.

Mazda είναι δεν είναι bugati.:p

 

Το χρώμα είναι τουλάχιστον απο το 2006 που το πήρα και αν είναι μαμά που το ελπίζω παίζει να είναι και 20ετίας.

20180421_130705.jpg

20180421_130715.jpg

20180421_130742.jpg

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.