Jump to content



Πλύσιμο αυτοκινήτου - δίτροχων, συντήρηση / επαναφορά χρώματος και όλα τα σχέτικα


UltraB

Recommended Posts

πριν 24 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

 

Μια φορά δοκιμαστικά δανεικό. Αφροποιητη πηρα mjjc. 

Ρωταγα γιατί άμα είχες τους "αφροποιητες" που έχουν μαζί τα πλαστικά...δε θα έκανες δουλειά!

Και εγώ mjjc έχω...

Και εννοείται ότι θέλει μετά πλύσιμο ε...είναι μόνο για προπλυση να φύγουν τα παρά πολλά

Link to comment
Share on other sites

Αν και στην αρχή Valet Pro είχα αγοράσει από το εξωτερικό, όταν τελείωσε είπα να δοκιμάσω τον Sonax που αναφέρει ότι κάνει και για πλυστικές μηχανές. Μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τον αφρό που κάνει και από τις καθαριστικές του ιδιότητες. Είναι και οικονομικός στα 2 λίτρα. Νομίζω 9 ευρώ στα Praktiker.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

Ρωταγα γιατί άμα είχες τους "αφροποιητες" που έχουν μαζί τα πλαστικά...δε θα έκανες δουλειά!

Και εγώ mjjc έχω...

Και εννοείται ότι θέλει μετά πλύσιμο ε...είναι μόνο για προπλυση να φύγουν τα παρά πολλά

 

Μπα εγώ το παίρνω για πλύσιμο. Δυο χέρια καπακι, περιμένω κανα 10λεπτο, ξεπλένω και αλλο ενα χερι και περασμα με το γάντι. Δοκίμασα με Auto finesse avalanche και καθαρισε μια χαρά. Ο αφρός ηταν στο δρόμο για κανα 3ωρο και δεν έλεγε να ξεφουσκωσει. Σκέτη χημεία. 

Έγινε επεξεργασία από honda22
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

 

Μπα εγώ το παίρνω για πλύσιμο. Δυο χέρια καπακι, περιμένω κανα 10λεπτο, ξεπλένω και αλλο ενα χερι και περασμα με το γάντι. Δοκίμασα με Auto finesse avalanche και καθαρισε μια χαρά. Ο αφρός ηταν στο δρόμο για κανα 3ωρο και δεν έλεγε να ξεφουσκωσει. Σκέτη χημεία. 

Εννοεις όμως να βάλεις γάντι ε?

Δεν θα φύγουν απλά με ξέπλυμα με νερό....

Έτσι ναι...αλλά καλύτερα για μένα να το είχες για τα χοντρά με μέτα άλλο σαμπουάν για πλύσιμο 

Link to comment
Share on other sites

Θα δω άμα προλάβω να βγάλω πριν μετά με ένα καθαριστικό που έχω πάρει για να βγαίνουν τα αλατα-λεκεδες

 

Υ.Γ.

Ποιο γαντάκι έχεις πάρει?

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Το πιο ισχυρό σαμπουάν θα αφαιρέσει μέρος του κεριού που έχει το αυτοκίνητο, πιθανόν και όλο, ανάλογα το πόσο ισχυρό είναι, οπότε καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιούνται όταν δεν υπάρχει ανάγκη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος f117 έγραψε:

Θα δω άμα προλάβω να βγάλω πριν μετά με ένα καθαριστικό που έχω πάρει για να βγαίνουν τα αλατα-λεκεδες

 

Υ.Γ.

Ποιο γαντάκι έχεις πάρει?

 

Jumbo και εχω εκπλαγεί με την αντοχή του. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πλάκα, οταν τελειώνω το αφηνω σε καυτό νερο με tide και στο τέλος ειναι σχεδον σαν την πρώτη μέρα. Αποφευγω πρόβατο γιατί αν πιασει κανα πετραδάκι εκει μεσα δεν νομιζω να φεύγει ευκολα όταν το βουτάς στον κουβά. Double bucket method. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.