Jump to content



Πλύσιμο αυτοκινήτου - δίτροχων, συντήρηση / επαναφορά χρώματος και όλα τα σχέτικα


UltraB

Recommended Posts

Αυτό το φανάρι σώζεται ή πρέπει να αλλαχτεί; Πριν από ένα χρόνο το είχαν τρίψει (στο συνεργείο) αλλά έγινε όπως πριν.

Αν σώζεται, γράψτε κάποιον δοκιμασμένο που μπορώ να το πάω..

thumbnail_IMG_20200618_164151.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο πέρασε βερνίκι από πάνω και έγινε έτσι ή απλά στο έτριψε; Κανονικά το ιδανικό είναι να μένουν απείραχτα όσο το δυνατόν περισσότερο ώστε να μην αφαιρείτε εργοστασιακό βερνίκι αλλά εδώ κάπως δύσκολο αυτό με τόσο ήλιο.

 

Τώρα το συγκεκριμένο θέλει ένα πάρα πολύ καλό τρίψιμο, ιδανικά όχι με το χέρι γιατί θα τρίβεις όλη μέρα και μετά πέρασμα με UV βερνίκι ώστε να κρατήσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Simon έγραψε:

@UltraB

Δεν έβαλε βερνίκι, με αλοιφαδόρο το έτριψε. Ψάχνω κάποιο μαγαζί που να το κάνει σωστά για να μην ξαναγίνει έτσι.

 

Εγώ το πήγα το Σαββατο σε έναν γνωστό...με βερνίκι κανονικά....έκανε κ της γυναίκας που το ειχα πάει πριν κάνα χρόνο στο παιντμπουλ με κουπόνι...και εννοείται δεν είχε βάλει βερνίκι εκεί.. γιαυτό είχε γίνει κ ακόμα πιο χάλια από ότι ήταν...

Έβαλε και στα δύο βερνίκι δύο χέρια...της γυναίκας δεν το εβγαλα φωτό ?

εκανε 3 ώρες...

IMG_20200627_075004.jpg

 

IMG_20200629_123644.jpg

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

Αυτό το φανάρι σώζεται ή πρέπει να αλλαχτεί; Πριν από ένα χρόνο το είχαν τρίψει (στο συνεργείο) αλλά έγινε όπως πριν.

Αν σώζεται, γράψτε κάποιον δοκιμασμένο που μπορώ να το πάω..

thumbnail_IMG_20200618_164151.jpg

 

ευκαιρία να βάλεις απο OPC που είναι και πιο μπάνικο ?

 

ποια έκδοση είναι ?

Επιβεβαιώνεται το " καταστρόφικ άντερστιρ "  ?

Link to comment
Share on other sites

@Thresh86

Αυτό έχω ήδη αλλά δε φαίνεται έτσι όπως έχει γίνει :p

GTS. Δε βλέπω υποστροφή, το αντίθετο θα έλεγα μέχρι που του έκανα ευθυγράμμιση πίσω (πριν χρόνια) και πηγαίνει ίσια πλέον :(

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2020 at 11:06 ΠΜ, το μέλος Simon έγραψε:

@UltraB

Δεν έβαλε βερνίκι, με αλοιφαδόρο το έτριψε. Ψάχνω κάποιο μαγαζί που να το κάνει σωστά για να μην ξαναγίνει έτσι.

Εγώ πριν κάποια χρόνια είχα πάει το παλιό αμάξι σε αυτόν:

AF1QipMSnvO-Z3opYN3r5eWDR19jpasJ4b5ML-P7
GOO.GL

★★★★★ · Autowerkstatt · Kountouriotou 29

 

και το έτριψε με αλοιφαδόρο και θα έλεγα το έκανε σωστά. Είχα την αίσθηση ότι έχω φωτογραφίες πριν και μετά αλλά δεν τις βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tragikos έγραψε:

Εγώ πριν κάποια χρόνια είχα πάει το παλιό αμάξι σε αυτόν:

AF1QipMSnvO-Z3opYN3r5eWDR19jpasJ4b5ML-P7
GOO.GL

★★★★★ · Autowerkstatt · Kountouriotou 29

 

και το έτριψε με αλοιφαδόρο και θα έλεγα το έκανε σωστά. Είχα την αίσθηση ότι έχω φωτογραφίες πριν και μετά αλλά δεν τις βρίσκω.

 

Το ζητούμενο είναι να περαστεί με βερνίκι για να μην πάθει το ίδιο σε λίγους μήνες..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Simon said:

 

Το ζητούμενο είναι να περαστεί με βερνίκι για να μην πάθει το ίδιο σε λίγους μήνες..

 

Το θέμα είναι ότι το βερνίκι θα εμποτιστεί στο πλαστικό και μετά θα θέλει σκάψιμο για να βγει (όταν αλλοιωθεί). Έχω την αίσθηση ότι δεν επανέρχονται ποτέ τα φώτα, είχα τρίψει πολλές φορές τα δικά μου αλλά όταν έβλεπα punto με καινούρια φανάρια (κυρίως τρακαρισμένα που είχαν αλλάξει 1 από τα 2 μπροστά) μου βγαιναν τα ματια με το πόσο γυάλιζε. Δηλαδή το πριν / μετά δεν λέει τίποτα, το πριν / μετά vs καινούριο είναι πιο χρήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Το θέμα είναι ότι το βερνίκι θα εμποτιστεί στο πλαστικό και μετά θα θέλει σκάψιμο για να βγει (όταν αλλοιωθεί). Έχω την αίσθηση ότι δεν επανέρχονται ποτέ τα φώτα, είχα τρίψει πολλές φορές τα δικά μου αλλά όταν έβλεπα punto με καινούρια φανάρια (κυρίως τρακαρισμένα που είχαν αλλάξει 1 από τα 2 μπροστά) μου βγαιναν τα ματια με το πόσο γυάλιζε. Δηλαδή το πριν / μετά δεν λέει τίποτα, το πριν / μετά vs καινούριο είναι πιο χρήσιμο!

 

Είναι πολλά τα λεφτά.. κάνα 200αρι θα μου κοστίσουν καινούρια aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Simon said:

 

Είναι πολλά τα λεφτά.. κάνα 200αρι θα μου κοστίσουν καινούρια aftermarket.

 

Το ξέρω κι εγώ τα έκανα με αλοιφή, αλλά όταν είχα σκάσει 10-20 ευρώ για το turtle wax kit, περίμενα να βγάλουν 2 χρόνια, κια έβγαλαν 3 μήνες :p 

Αυτό που είχα αγοράσιε (γύρω στα 15) είναι ένα της Mequiars (ή κάπως έτσι) το οποίο έχει UV protection στην αλοιφή. Δηλαδή είναι όλα σε ένα. Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω όμως, τό διωξα :p 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Mequiars (ή κάπως έτσι) 

Βάλε ενα g αντι για q  και μια απόστροφο πριν το s και κλείσαμε, το παίρνω :hehe:

 

Πέρα από τη πλάκα, αυτό με προστασία UV για το δικο μου που δεν έχει μεταλλικό χρώμα ΔΕΝ ακούγεται για απόλυτο κουβαδοχρημα 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά μετά από 3-4 χρόνια

Αντέχει η κεραμική ή παπαλα?

Το (ψιλό) σκέφτομαι να το κάνω στο αυτοκίνητο των γονιών μου .

Για αυτούς πλύσιμο είναι μια στα γρήγορα με το πιεστικό και ότι βγαλει και αυτό μια φορά το μήνα (και αν)

Τουλάχιστον δεν το βάζουν ποτέ σε βούρτσα

 

(Το αμάξι είναι λευκό corsa e)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Boys and girls παίζουν σωστά offers απο Autofinesse με τσάμπα μεταφορικά, εγω τσιμπησα πριν λίγο ενα iron out, έχει κι άλλα ομως (ακομα τουλάχιστον γιατι βλέπω οτι εξαντλούνται σχετικα)  

BLKF-20-22%20Iron%20Out%20+%20Lather%20A
WWW.AUTOFINESSE.COM

Introducing our 'Buy This Get That Free' - We have some amazing deals for you in our Black Friday extravaganza, including buy a Iron Out 1L & get a Lather Apple 1L absolutely free!!

 

Δεν το τσέκαρα νωρίτερα θα έπαιρνα και καμία πετσέτα που είχε ωραία bundles...

 

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.