Jump to content


Πλύσιμο αυτοκινήτου - δίτροχων, συντήρηση / επαναφορά χρώματος και όλα τα σχέτικα


UltraB

Recommended Posts

47 minutes ago, GoMaR said:

για να κανει την ζωη μου ευκολη, σημαινει οτι θα πλενεται μονο του :p
 

Θα μου πεις τι κανει ;

 

Sealing της επιφάνειας, τίποτα περισσότερο. Έχει και κάποια uv προστασία αλλά το βασικό είναι οτι γίνεται υδροφοβική πλέον και το νερό/βρώμα φεύγουν αμέσως μέχρι να εξασθενίσει μετά απο κάποιο διάστημα και να θέλει επανάληψη ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω το δικό μου για πισσάρισμα, εδώ έχει αλάτι εδώ και 1 μήνα περίπου και έχω αρχίσει να το λυπάμαι.

Το πισάρισμα εδώ στοιχίζει περίπου 500 ευρώ για πρώτη φορά (που θέλει 2 χέρια) και τα ψιλοτσιγγουνεύομαι, αλλά δεν ξέρω πώς να το καθαρίσω μιας και στο βενζινάδικο να πάω να το κάνω με το πιεστικό με το που γυρίσω σπίτι θα ναι ξανά χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και εγώ στην Ξαρά όταν την έφερα στα βόρεια το 2014. Αν μπεις στη διαδικασία να θυμάσαι ότι θέλει ανά 3ετία. Εγώ δεν το είχα πάρει χαμπάρι, και 5 περίπου χρόνια μετά μου έκοψε εξάτμιση, αλλά το υπόλοιπο αμάξι από κάτω είχε ελάχιστη σκουριά. Νομίζω ένα 200άρι μου είχε πάρει ο Ιρακινός που μιλούσε άπταιστα Ελληνικά εν Σουηδία!!! χαχαχαχαχα.

Το πλύσιμο δε λέει δυστυχώς κάτι, όπως λες μέχρι να γυρίσεις πίσω είναι χάλια πάλι

 

Η άλλη σκέψη μιας κι εσύ σκαμπάζεις είναι να το πας σε βενζινάδικο που σου δίνει χώρο και ανυψωτικό, να το σηκώσεις, να το πλύνεις, να το αφήσεις να στεγνώσει και να το ψεκάσεις μόνος σου (μου είχε πει ο δικός μου ότι με σπρέη γίνεται η δουλειά)

 

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Σκεφτομαι να αγορασω αλοιφαδορο, αλοιφη γυαλισματος και κερωματος να κανω το αμαξι μονος μου ενοψει καλοκαιριου. Εχετε να προτεινετε τετοια προιοντα; Σε καπως λογικο κοστος.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Σκεφτομαι να αγορασω αλοιφαδορο, αλοιφη γυαλισματος και κερωματος να κανω το αμαξι μονος μου ενοψει καλοκαιριου. Εχετε να προτεινετε τετοια προιοντα; Σε καπως λογικο κοστος.....

Αλοιφαδόρος Dual Action is a must for a newbie.

 

Τώρα τα άλλα θέλουν ψάξιμο. Ανάλογα το αυτοκίνητο και την κατάσταση του θα χρειαστείς διαφορετική αλοιφή/ες, σφουγκάρια κλπ.

 

Από κερί προτείνω Collinite 845 ή Soft99. Ακριβά αλλά τοπ και ειδικά το πρώτο με σωστή εφαρμογή θα σου κρατήσει μια ζωή.

Αλοιφές οτιδήποτε από Meguairs, Sonax, Menzerna, Rupes κλπ θεωρώ πως αν επιλέξεις την σωστή θα σε καλύψει πλήρως.

 

Επίσης πριν το γυάλισμα θέλεις πηλό (ή clay mitt/towel) και de-ironizer ώστε να φύγουν ότι επικαθίσεις έχει επάνω το βερνίκι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Αλοιφαδόρος Dual Action is a must for a newbie.

Τι είναι αυτό; :p

 

Τώρα για τα υπόλοιπα. Λοιπόν, το αμάξι το έχω λιγότερο από χρόνο και είναι αγορασμένο καινουριο. Το χρώμα του είναι σε πολύ καλή κατάσταση. ΑΛΛΑ:

1) Εντόπισα θαμπαδες-καψιματα που μάλλον είναι από κουτσουλιες η από κάτι άλλο καυστικό. Αυτές δεν πρόκειται να φύγουν όπως μου είπαν 2 φαναρτζηδες. Συνολικα ειναι 3-4 πανω σε ολο το αμάξι σε μέγεθος πάχους ενός δακτύλου. 

 

2) Σε όλο το μπροστινό μέρος υπάρχουν μικροσκοπικές πιτσιλιες λευκής μπογιάς. Μάλλον κάπου έβαφαν και είχα παρκάρει. Αλλά αυτό το δοκίμασε απλά με μια αλοιφή με το χέρι ο ένας φαναρτζης και έφυγαν. 

 

Οπότε αυτό που θέλω να κάνω είναι ουσιαστικά να γυάλισω εγώ μόνος μου το αμάξι, να φύγουν αυτές οι μικροσκοπικές μπογιές (μέγεθος σπρευ σκεψου) και μετά να του περάσω ένα κερί ώστε να προστατεύεται κάπως καλύτερα από καυστικά υλικά που μπορεί να πέσουν πάνω. Γλυτωνοντας τα 250 που μου ζητησε ο φαναρτζης. Ε και οταν μαζευτουν μπολικα σημαδια, σε καμια 5ετια να το βαφω...

 

τι θα πρότεινες από υλικά για αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τις πιτσιλιές κατά πάσα πιθανότητα θα μπορέσεις να τις αφαιρέσεις με ένα πηλό. Όσο αφορά τις στάμπες από τις κουτσουλιές πιθανόν να μπορούν να αφαιρεθούν και αυτές αλλά αυτό εξαρτάται από το πόσο έχουν επηρεάσει το βερνίκι.

 

Αλοιφές δυστυχώς δε μπορώ να προτείνω για κάτι που δεν έχω δει και όποιος το κάνει να ξέρεις ή δε θα γνωρίζει ή θα σου προτείνει κάτι στο πολύ περίπου απλά για να σε βγάλει από το ψάξιμο. Συνήθως βρίσκεις την κατάλληλη/ες έπειτα από δοκιμές. Επίσης κάτι τέτοιο δεν είναι δουλειά του φαναρτζή άσχετα ότι μπορεί να γνωρίζει κάποια βασικά πράγματα, αν και περισσότεροι δεν γνωρίζουν περί detailing.

 

Τέλος αν θέλεις απλό κερί αυτά που σου πρότεινα παραπάνω θα σε καλύψουν και με το παραπάνω. Το Collinite 845 μπορείς να το συνδυάσεις και με Menzerna Powerlock για περισσότερη διάρκεια. Ψάξε 845 + Power Lock combo (Jescar Powerlock = Menzerna Powerlock).

 

Μετά αν θέλεις περισσότερη προστασία πας σε κεραμικό αν και θα το πρότεινα για μη γνώστη.

Ενώ αν θέλεις την πιο εύκολη και γρήγορη επιλογή κοίταξε στη νέα μόδα, τα Ceramic Spray (Turtle Wax, Meguair's, Mothers κλπ). Βέβαια από την εμπειρία μου δεν είναι και τόσο εύκολα στη χρήση καθώς πολλές φορές αφήνουν θολούρες, πρέπει να προσέχεις πόση ποσότητα θα βάλεις σε κάθε πανελ κλπ.

 

ΥΣ: Αν πας στη πενταετία το βλέπεις για βάψιμο κάτι δεν πάει καλά!

Α! Ξέχασα να αναφέρω πως αν πλαίνεις το αυτοκίνητο με υγρό πιάτων το απλό κερί θα φύγει, αν όχι στο πρώτο πλύσιμο, σίγουρα στο δεύτερο ή τρίτο.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Όσο αφορά τις πιτσιλιές κατά πάσα πιθανότητα θα μπορέσεις να τις αφαιρέσεις με ένα πηλό.

 

Ναι αυτές φεύγουν εύκολα, με μια επάλειψη με το χέρι μου έβγαλε μερικές ο φαναρτζης που το έκανε δοκιμαστικά. Ο πηλός είναι αυτές οι παχυρευστες αλοιφές σωστα;

 

πριν 8 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Όσο αφορά τις στάμπες από τις κουτσουλιές πιθανόν να μπορούν να αφαιρεθούν και αυτές αλλά αυτό εξαρτάται από το πόσο έχουν επηρεάσει το βερνίκι.

 

Το έχουν επηρεάσει, δεν φεύγουν. Αυτό σκέψου το δοκίμασε και με αλοιφαδορο ο φαναρτζης μου και επέμεινε αρκετά. Δε φεύγουν....

 

πριν 8 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

ΥΣ: Αν πας στη πενταετία το βλέπεις για βάψιμο κάτι δεν πάει καλά!

 

Το "πενταετια" το είπα εν τη τιμή του λόγου, τυχαία. Αλλά αν σε λιγότερο απο ένα χρόνο έχω ήδη μαζέψει 3-4 σημάδια, φαντάσου τι θα έχω μαζέψει στα 5-6-7 Χρόνια.

Επίσης κάτι άλλο που δεν πάει καλά είναι τα σκούρα χρώματα της οπελ. Πολύ ευαίσθητα... Πληροφορία που μου την έδωσαν και οι δύο φαναρτζηδες που επισκέφτηκα...

 

Anyway, thanks για τα tips. Μάλλον θα πάρω ένα πηλό για ένα χέρι, μια γυαλιστικη για δεύτερο χέρι, και ένα κερί που το απλώνεις πάνω σε βρεγμένο αμάξι για τέλος. Και ο,τι φύγει έφυγε, ο,τι κάναμε κάναμε.

 

Μόνο έναν αλοιφαδορο αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει ώστε να μην τα κάνω όλα με το χέρι και ειμαι κομπλέ 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω ακούσει κάτι για τα καινούργια χρώματα της Opel αλλά αν χρησιμοποιεί τα ίδια της Peugeot (λόγο PSA Group), Peugeot πενταετίας συγγενικού προσώπυο έχει αρκετή καλή βαφή και βερνίκι και η αρκετή κακομεταχείρηση στα πλυσίματα δεν του φαίνεται.

 

Επίσης καλό θα ήταν να αλλάξει ο χώρος στάθμευσης του αυτοκινήτου αν είναι εφικτό. Είναι μικρό το διάστημα ώστε να έχει σημάδια από κουτσουλιές σε σημείο να μην φεύγουν ή έστω να μην είναι αισθητές έπειτα από διόρθωση. Μήπως τις αφήνεις πάνω για μέρες μες στον ήλιο;

 

Ένας αλοιφαδόρος DA (Dual Action / διπλής κίνησης / έκκεντρος) από μόνος τους δεν επιφέρει κανένα κίνδυνο. Αυτό που πιθανόν να σου προκαλέσει ζημιά είναι ο συνδιασμός του με μια μη σωστή αλοιφή και σφουγγάρι. Πχ Heavy Cut αλοιφή σε μαλακό βερνίνι. Από την άλλη υπάρχουν αυτοκίνητα με πολύ σκληρό βερνίκι που εκεί η Heavy Cut για παράδειγμα με ένα λάθος σφουγγάρι ή περάσματα μπορεί να γίνει light/medium cut.

 

Όσο αφορά τον αλοιφαδόρο αν τον θέλεις μόνο για κέρωμα προτιμήσε κάποιον μικρό με μικρό βάρος (πχ PORTER-CABLE) ώστε να μην κουράζει. Δεν θα σου χρειαστεί η δύναμη ενός μεγαλύτερου.

 

Τώρα αν θέλεις να κάνεις και μόνος σου γιάλυσμα καλό θα ήταν να βρεις κάποιον γνώστη (επαγγελματία ή μη) να κάνει μια μικρή δοκιμή με μερικές αλοιφές και να βρει πως αντιδράει το βερνίκι του αυτοκινήτου σου και να σε κατατοπίσει στο αν είναι μαλακό, σκληρό κλπ και τι αλοιφή/ες να προμηθευτείς έστω. Ή στη χειρότερη ψάχνεις βάση χρώματος, μάρκας, μοντέλου κλπ να δεις τι έχουν γράψει άλλα άτομα / επαγγελματίες αλλά ακόμα και έτσι δεν είναι δεδομένο ότι στο δικό σου θα ισχύουν τα ίδια.

 

Ανέβασε και κάποια φωτογραφία/ες αν σου είναι εύκολο που να απεικονίζονται τα σημάδια που αναφέρεις καθώς πες μας και για τι μοντέλο & χρονολογία αυτοκινήτου μιλάμε.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, εχει χρησιμοποιήσει κάποιος το AutoGlym Bumper & Trim Gel ;

Το αγόρασα για να επαναφέρω τα εξωτερικά πλαστικά του αυτοκίνητου, για μερικές μέρες το αποτέλεσμα ήταν τρομερό, με το που έβρεξε ολα ηταν οπως πριν (υποτίθεται αδιαβροχοποιεί κιόλας ? )

 

Γενικά παίζει να κάνουμε δουλειά η οσες φορες και να μπει παλι θα ειναι ξεθωριασμένα ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετά προιόντα που κρατούν μήνες ή ακόμα και χρόνο αλλά δυστυχώς είναι δυσεύρετα και ειδικά στην ελληνική αγορά.

 

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω Excel από τα test του Scott HD:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μήνες τώρα δεν έβρισκα χρόνο να το πλύνω. Σήμερα, το πήρα απόφαση. Έχω ένα σαμπουάν της Auto Glym με κερί, μυρίζει και ωραία (23€ θυμάμαι το είχα πάρει), πανιά μικροίνων, κουβάδες, σφουγγάρια επώνυμα και μη, μια φρενταρα και έτοιμο.

 

Παλιά (5-6 χρόνια πριν) καθόμουν με τις ώρες, σήμερα με το ζόρι 2. Βρήκα και καμία 10αρια νέες γρατσουνιές σε απίθανα σημεία, σε άλλες εποχές δεν θα μιλιομουν, τώρα οκ, πάμε παρακάτω, δεν υπάρχει απόθεμα άγχους. 

 

 

IMG_20220605_162313.jpg

IMG_20220605_162244.jpg

IMG_20220605_162236.jpg

IMG_20220605_162233.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.