Jump to content


Πλύσιμο αυτοκινήτου - δίτροχων, συντήρηση / επαναφορά χρώματος και όλα τα σχέτικα


UltraB

Recommended Posts

Εγώ έχω αυτό: 

https://www.amazon.co.uk/d/Vacuuming-Cleaning-Ironing/Black-Decker-Lithium-Flexi-18-Dark-Titanium/B00IUK7ZYG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1489236553&sr=8-1&keywords=black+and+decker+flexi+auto+lithium

 

αλλά στα 10,8 volt με μπαταρία λιθίου.

Το φορτίζω σπίτι και το κατεβάζω στα αμάξια.

Κάνει πολύ καλή δουλειά, καμία σχέση με ότι άλλο φορητό σκουπάκι έχω δοκιμάσει.

Το είχα πάρει 49.99 σε προσφορά - 10% έξτρα προσφοράς = 45 λίρες (homebase.co.uk, αλλά αυτοπροσώπως).

28/9/2012 λέει το email που μόλις βρήκα :p 

Άρα το έχω 5 χρόνια, οκ, δεν το χρησιμοποιώ συχνά, αλλά δουλεύει ακόμη μια χαρά και η μπαταρία του είναι καλή.

 

Κάνει και για σκουπάκι κουζίνας εννοείται.

 

Ο κάθος καθαρίζεται αρκετά εύκολα.

 

Δεν είμαι μεγάλος φαν των 12V προϊόντων για αυτοκίνητο γιατί πρέπει να έχεις ανοιχτή τη μηχανή για να δίνει ρεύμα ο αναπτήρας και επίσης σε κάποια μοντέλα δεν πατάνε καλά οι αντάπτορες και κινδυνεύεις να κάψεις την ασφάλεια σε περίπτωση που στραβοπατάει, κάτι όχι απίθανο αν έχεις το σκουπάκι.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
προσθήκη λεπτομερειών
Link to comment
Share on other sites

Πανάκριβα τελικά τα σπουπάκια. Κοιτάω τώρα μήπως άξιζε να αλλάξουμε ένα Black & Decker αρκετών χρόνων που έχουμε σπίτι αλλά βλέπω να το κρατάμε μέχρι να σταματήσει να δουλεύει :p

Link to comment
Share on other sites

Η karmen το πάει και της το καθαρίζουν κατά κανόνα :p 

Σε αυτά είμαι υπερ των ηλεκτρικών πάντως. Εχω μία μπαλαντέζα και πετάω καλούμπα αν κάποια στιγμή χρειαστεί να καθαρίσω το αμάξι μόνη μου.

 

Και ο λόγος που το προτιμάω είναι γιατί όποτε το κάνω το πιεστικό θα πρέπει να μπει στη πρίζα έτσι και αλλιώς. Οπότε δε βρίσκω λόγω να έχω φορητό :p

η σκούπα του σπιτιου το κάνει τζάμι και δεν έχω χιλια δυο μπλιμπλικια σκουπακια κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Ας αναστήσω λίγο το θέμα.

 

Ψάχνω να πάρω αλοιφαδόρο κάποια στιγμή, έχετε υπόψη σας κάποιο κατάστημα; Κάνουν δουλειά οι φθηνοί (αυτοί που μοιάζουν με τροχό, ρυθμιζόμενοι, όχι οι αυτοί);

Και γενικότερα καταστήματα που έχουν δελεαστικές τιμές (και στέλνουν Ελλάδα, με δωρεάν ή μη μεταφορικά) για περιποίηση αυτοκινήτου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψάχνω να πάρω polishing pads, έχετε να προτείνεται κάποιο κατάστημα; 

@and64

 

Εννοείτε ότι βρίσκω σε αρκετά αλλά δε συμφέρει λόγο υψηλών μεταφορικών.

Επίσης αν έχετε προτάσεις ευπρόσδεκτες. Σκέφτομαι για Lake Country αλλά δεν έχω ιδέα (Hydrotech ή CSS);

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, UltraB said:

Ψάχνω να πάρω polishing pads, έχετε να προτείνεται κάποιο κατάστημα; 

@and64

 

Εννοείτε ότι βρίσκω σε αρκετά αλλά δε συμφέρει λόγο υψηλών μεταφορικών.

Επίσης αν έχετε προτάσεις ευπρόσδεκτες. Σκέφτομαι για Lake Country αλλά δεν έχω ιδέα (Hydrotech ή CSS);

Μπα δυστυχώς δεν εχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο.

 

Γενικά από το Φεβρουάριο λείπω απο Αθήνα για δουλειά (με μικρά διαλείμματα)  και το έχω παρατήσει τελείως το όλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, UltraB said:

Ψάχνω και για καταστήματα του είδους από Ευρώπη αλλά έχω βρει μόνο 3-4 με σχεδόν όλα να έχουν μεταφορικά περίπου στα 20€ :unsure:

Δεν τα γλυτώνεις τα μεταφορικά απο Ευρώπη, οπότε αν είναι να πάρεις πράγματα βάλε να πάρεις ότι σου λείπει για να σε συμφέρει. Και κυρίως bulk συσκευασίες, τπτ 5λιτρα και τέτοια ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

η ζάντα επισκευάστηκε και έγινε καινούργια στον Mπιλλίρη , Κωνσταντινουπόλεως, Περιστέρι.

εγινε επιδιόρθωση και ηλεκτροστατική βαφή ολόκληρη , 40 ευρώ...εδώ Βορειανατολικά Προάστια για αντίστοιχη εργασία μου είχαν πει 60...

Image 1.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Έχει κανείς εμπειρία από κουκούλα αυτοκινήτου; Ξέρω ότι μανίκι το βάλε - βγάλε αλλά δεν με απασχολεί.

Τα μισά ++ αυτοκίνητα πλέον 8-10 ετών έχουν αρχίσει και ξεθωριάζουν, ξεφτίζει το βερνίκι και όλα τα σχετικά. Ο ήλιος πραγματικά εδώ δεν αστειεύεται!

 

Αν έχετε και κάποια άλλη εύκολη προστασία από τον ήλιο να προτείνεται, ευπρόσδεκτη.

Προσωπικά έτριψα με 1500 grit οροφή και πορτ μπαγκάζ. Είχε αρχίσει να σχηματίζεται η υδρόγειος πάνω σε αυτά τα 2 και το βερνίκι έφευγε πλύσιμο με το πλύσιμο.

Βερνίκι 2k και μετά αφού είχε κλείσει κανά μήνα έβαλα το crystal serum ceramic που μου περίσσεψε απο το mx5.

To αποτέλεσμα δεν είναι επ ουδενί επαγγελματικό λόγο orange peel, αλλά είναι acceptable.

 

Αν δεν είχει σκάσει το βερνίκι και απλά έχει θαμπώσει, θα το έτριβα με αλοιφαδόρο και αλοιφή και θα γινόταν καθρέφτης.

 

PS Και παλιότερα έσκαγαν τα χρώματα.

Απλά τώρα γυρίσαμε λίγο σε 60s 70s που τα αυτοκίνητα κρατιούνται και για πάνω απο 15χρόνια.

Και φυσικά λ7 για να επισκευάσει κανείς οπως πρέπει την ζημιά δεν υπάρχουν.

Και δεν αξίζουν για αμάξια των 1000-2000 ευρό

 

Αμα θες στέλνω και φώτος.

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν έχει πάθει τίποτα προς το παρόν. Αν και κόκκινο το χρώμα του κρατιέται άψογα όλα αυτά τα χρόνια (βέβαια όταν το αγοράστηκε μου είπαν ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε σε πυλωτή και απ' ότι φαινόταν ίσχυε).

 

Θέλω λοιπόν να το προστατέψω όσο μπορώ ώστε να αποφύγω ξεθώριασμα, σκασμένο βερνίκι κλπ.

Την επόμενη εβδομάδα με το καλό θα του κάνω και επιδιόρθωση χρώματος (πιο πολύ γιατί έχει μαζέψει swirls).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.