Jump to content


Πλύσιμο αυτοκινήτου - δίτροχων, συντήρηση / επαναφορά χρώματος και όλα τα σχέτικα


UltraB

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Ευτυχώς δεν έχει πάθει τίποτα προς το παρόν. Αν και κόκκινο το χρώμα του κρατιέται άψογα όλα αυτά τα χρόνια (βέβαια όταν το αγοράστηκε μου είπαν ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε σε πυλωτή και απ' ότι φαινόταν ίσχυε).

 

Θέλω λοιπόν να το προστατέψω όσο μπορώ ώστε να αποφύγω ξεθώριασμα, σκασμένο βερνίκι κλπ.

Την επόμενη εβδομάδα με το καλό θα του κάνω και επιδιόρθωση χρώματος (πιο πολύ γιατί έχει μαζέψει swirls).

Αμα το πας για γυάλισμα ζήτα να στο γυρίσουν ακέροτο και πέρνα κεράμικ στα καπάκια.Imho

Μη λυπηθείς τα λ7 στον τύπο που θα στο γυαλίσει.

Μιλάμε για μεγάλο πακέτο.

Αλλά φεύγουν πράγματα που νόμιζα πως ήθελαν βάψιμο.

Κοίτα την πόρτα που την έκανα μόνος.

Και έχει και σκόνες βδομάδας πάνω.

20170707_152745.jpg

20170726_135547.jpg

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Εγώ θα το κάνω. Τα έχω όλα.

Κερί έχω το Meguiar's Gold Class Carnauba Plus.

χμμ.

 

Το κερί δεν βγάζει γρατζουνιές.

Αλλά άμα δεν ξεκινάς απο το ίδια χάλια, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Βασικά πάρε ενα turtle wax (σαμπουάν με κερί) και στέγνωσε το με πετσέτα με μικροϊνες σαν αυτό που σου δείχνω (δε θέλει χνουδωτό) και θα γλυτώσεις και το wax on wax off του Μιγιάγκι

Απλά ψευτοπροστατεύεις να ξέρεις, το άλλο που έκανα γίνεται σαν βερνίκι πάνω στο βερνίκι και πας να το γρατζουνίσεις και γλυστράει το κλειδί.:hehe: 

 

HTB1in4dQVXXXXaqXVXXq6xXFXXXT.jpg

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Το ξέρω ότι το κερί δε βγάζει γρατσουνιές. Απλά επειδή είπες για κέρωμα σου είπα τι έχω από κερί.

Η κεραμική προστασία είναι αλλού, αλλά είναι αλλού και στην τιμή :p

Bρες ενα ήσυχο (καλύτερα όχι κοινόχρηστο-και ιδανικά κλειστό γκαράζ) υπόστεγο μια μη βροχερή μέρα και κάντο μόνος σου.

Αν το χρώμα σου είναι οκ απλά με μια microfiber πετσέτα καθαρίζεις με ισοπροπυλική αλκόλη το καθε τμήμα και μετά με το applicator αλοίφεις την επιφάνεια στην αρχή κάθετα μετά οριζόντια για να εχεις επικάλυψη παντού και μέσα σε 1-2 λεπτά σκουπίζεις απαλά να μείνει ενα λείο γυαλιστερό φιλμ.

 

Δεν το βρέχεις με την καμία για 6 ώρες δεν στάζεις υδρώτα ενόσο το κάνεις και δεν επιχειρείς καν  αν εχει αερα η πολύ ζέστη γιατί θα στεγνώνει πρίν καταφέρεις  να το απλώσεις. Θέλει δροσερή και στεγνή χωρίς λάδια και λιποι λαμαρίνα.

Περίπου μια ώρα δουλειά....

Το prepairation αμα το χρώμα είναι ρημάδι είναι η π....... της υπόθεσης.

 

Σε μένα το μόνο που πήγε στραβά ήταν κάποια απομεινάρια polish ασπρης που έμειναν πάνω σε 1-2 βαθιές γρατζουνιές και δεν τις είδα και όταν τις είδα είχε πέσει ήδη το κεράμικ.

Ενα άλλο που μου έτυχε. Τα χέρια μου μέσα στα γάντια ύδρωσαν τόσο που βγήκε ο υδρώτας ποτάμι κάποια στιγμή απο τον καρπό και μόλις κίνησα προς τα κάτω το applicator εγινε μια εντυπωσιακή γραμμή κάθετη κεράμικ με άλατα απο τον υδρώτα.:lol: ( θα το φτιάξω αλλό το εχω αφήσει να σας το δείξω)

Συνέχισα χωρίς τα γαντια και ηρέμησα...

Επίσης ξεκινήστε απο τα δύσκολα σημειά πρώτα, μέση του καπο μέση της οροφής και τα ευκολά στο τέλος. Αν και δεν τρέχει τπτ και να τοακουμπήσεις μετά το τετράλεπτο. Απλή λογική θέλει δεν είναι πυρινικη φυσική...

 

Αν εχετε πολλά κατάλοιπα στο χρώμα ενας πυλός πρώτα ελαφρύ χαίδεμα θα είναι σίγουρα μάνα εξ ουρανού.

Να γίνει απαλό σαν πωπός μικρού παιδιού.

Μετά το πλύσιμο παρατηρώ τις αράχνες και τα μυρμίγκια να τρώνε τρελές σούπες πάνω στο χρώμα.:sarcastic: 

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, uhu said:

Bρες ενα ήσυχο (καλύτερα όχι κοινόχρηστο-και ιδανικά κλειστό γκαράζ) υπόστεγο μια μη βροχερή μέρα και κάντο μόνος σου.

Αν το χρώμα σου είναι οκ απλά με μια microfiber πετσέτα καθαρίζεις με ισοπροπυλική αλκόλη το καθε τμήμα και μετά με το applicator αλοίφεις την επιφάνεια στην αρχή κάθετα μετά οριζόντια για να εχεις επικάλυψη παντού και μέσα σε 1-2 λεπτά σκουπίζεις απαλά να μείνει ενα λείο γυαλιστερό φιλμ.

 

Δεν το βρέχεις με την καμία για 6 ώρες δεν στάζεις υδρώτα ενόσο το κάνεις και δεν επιχειρείς καν  αν εχει αερα η πολύ ζέστη γιατί θα στεγνώνει πρίν καταφέρεις  να το απλώσεις. Θέλει δροσερή και στεγνή χωρίς λάδια και λιποι λαμαρίνα.

Περίπου μια ώρα δουλειά....

Το prepairation αμα το χρώμα είναι ρημάδι είναι η π....... της υπόθεσης.

 

Σε μένα το μόνο που πήγε στραβά ήταν κάποια απομεινάρια polish ασπρης που έμειναν πάνω σε 1-2 βαθιές γρατζουνιές και δεν τις είδα και όταν τις είδα είχε πέσει ήδη το κεράμικ.

Ενα άλλο που μου έτυχε. Τα χέρια μου μέσα στα γάντια ύδρωσαν τόσο που βγήκε ο υδρώτας ποτάμι κάποια στιγμή απο τον καρπό και μόλις κίνησα προς τα κάτω το applicator εγινε μια εντυπωσιακή γραμμή κάθετη κεράμικ με άλατα απο τον υδρώτα.:lol: ( θα το φτιάξω αλλό το εχω αφήσει να σας το δείξω)

Συνέχισα χωρίς τα γαντια και ηρέμησα...

Επίσης ξεκινήστε απο τα δύσκολα σημειά πρώτα, μέση του καπο μέση της οροφής και τα ευκολά στο τέλος. Αν και δεν τρέχει τπτ και να τοακουμπήσεις μετά το τετράλεπτο. Απλή λογική θέλει δεν είναι πυρινικη φυσική...

 

Αν εχετε πολλά κατάλοιπα στο χρώμα ενας πυλός πρώτα ελαφρύ χαίδεμα θα είναι σίγουρα μάνα εξ ουρανού.

Να γίνει απαλό σαν πωπός μικρού παιδιού.

Μετά το πλύσιμο παρατηρώ τις αράχνες και τα μυρμίγκια να τρώνε τρελές σούπες πάνω στο χρώμα.:sarcastic: 

 

Πες μου σε παρακαλώ, πως λέγεται η κεραμική αλοιφή που αναφέρεσαι;

 

Επίσης να σε ρωτήσω. Πρώτα πλένεις το αυτοκίνητο, το στεγνώνεις με τα κατάλληλα πανάκια. Μετά το κερώνεις και έπειτα η κεραμική; Η κατευθείαν κεραμική; 

 

Επίσης, στην κεραμική, ένα πανί απλώνει και με άλλο σκουπίζεις;

Link to comment
Share on other sites

-Προπλυση με ενεργο αφρο(μεσω πιεστικου κ αφροποιητη) αν εχεις για να φυγουν οι πολλες πολλες βρωμες...

-2 κουβαδες με νερο...ο ενας με σαμπουαν και ο αλλος για να ξεπλενεις το "προβατακι σου" (google wash mitt)

-αφου πλυνεις και ξεπλυνεις στεγνωνεις ταμπωναριστα με μικροινες

-πυλο για να βγαλεις ολα τα καυσαερια και βαθιες βρωμες....

-μετα κανονικα θες αλοιφαδορο και αλοιφες για να κατεβασεις το βερνικι και να μην φαινονται αραχνες (πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο για αρχαριο και γιαυτο εγω το ειχα παει σε masterα....)

-μετα περνας τα κεραμικα σου αφου εισαι 5 καθαρος......

 

Δεν το μετανιωσα που εδωσα καποια λεφτα για να γινει αποκατασταση χρωματος και σφραγισμα ...μετανιωνω που δεν εχω γκαραζ.....

Θα βαλω λινκ σε λιγο πριν κ μετα

 

 

https://m.facebook.com/spycoshines/photos/?tab=album&album_id=761382693935752&ref=page_internal&refsrc=https%3A%2F%2Fm.facebook.com%2Fpg%2Fspycoshines%2Fphotos%2F%3Fref%3Dpage_internal&_rdr

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος trib έγραψε:

Πες μου σε παρακαλώ, πως λέγεται η κεραμική αλοιφή που αναφέρεσαι;

 

Επίσης να σε ρωτήσω. Πρώτα πλένεις το αυτοκίνητο, το στεγνώνεις με τα κατάλληλα πανάκια. Μετά το κερώνεις και έπειτα η κεραμική; Η κατευθείαν κεραμική; 

 

Επίσης, στην κεραμική, ένα πανί απλώνει και με άλλο σκουπίζεις;

Την Gtechiq crystal serum light.

 

Κανονικά με άλλο πανί.

Αλλά εντάξει δε γυαλίζουμε και ferrari.

Mε το applicator αν επιμύνεις λίγο περισσότερη ώρα και μετά απλα η περιεχόμενη στο πακέτο microfiber towel και για να μαζέψεις και  για να κάνεις buffing.

 Οι κανονικές οδηγίες απο detailer είναι εδω αλλά τα παραλένε και πουλάνε λίγο τον εαυτό τους.

Σιγά μη χαλάσω 4 πετσέτες για το mx μόνο που λέει εδω ο τύπος.

 

Απο την άλλη κάπως πρέπει να δικαιολογήσει και τα 1000 ευρό.

Και όλη αυτή την γκλαμουριά που εχει το γκαράζ του καθαρότερο απο το σαλόνι μου, με 5-6 lambo και ferrarικά να περιμένουν το θεϊκό του άγγιγμα.

Την περιεχόμενη πετσέτα δίπλωσε την στα 4 ώστε να εχεις 8 διαφορετικές καθαρές πλευρές και ανα πόρτα, καπό πορτ μπαγκάζ άλλαζε πλευρά...

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ καλοο! Οντως υπερβολικο...αλλα χωρις αυτη την υπερβολη δεν θα γινει τοπ :p εγω ειχα παθει σοκ....δε φανταζεσαι πως ειχε δειξει το χρωμα του και η λιγη περλα που εχει...περασμενα μεγαλεια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έφυγαν τα glamour όταν αποφάσισα να κάνω τα σουζούκια της μάνας και του πατέρα.

Το δικό μου το έκανα σε γκαράζ το πέρασα και πυλό.

Ε τα άλλα 2 όχι. Υποστεγάκι και πολύ τους είναι.

 

Στα παλιά έπαιξε χοντρή και ψιλή αλοιφή και για κάτι βαρβάτες χαρακιές μέχρι και wetsanding με ντουκόχαρτο.

Το vitara θα τελειώσει μάλλον αυτό ή το επόμενο ΣΚ.

 

Κόλλησα σε κάτι σκουριές που βρήκα κάτω απο την hard top που είχε να βγεί χρόνια.

 

Άμα τους αρέσει και θέλουν να το πάνε κι άλλο θα τους στείλω να τρίψουν βάψουν και τους προφυλακτήρες που το έχουν κάνει  συγκρουόμενο:hehe: να τους κάνω και αυτούς με ceramic. 

Το χρώμα πάντως μετά απο two stage coumpound - polishing ήρθε στα ίσια του και λέω να του κάνω και ενα 2ο χέρι με την polishing που εχει περισσέψει.:help:

 

Λογικά η σκουριά πάνω θα με πάει την άλλη βδομάδα. Γυαλόχαρτο, primer, βάψιμο και μετά όταν στεγνώσει θα του στρώσω πάνω στα επίμαχα σημεία που τριβόταν το hard top, 2 φύλα ζελατίνα που ντύνουν τα βιβλία να μην ξαναγίνει αυτό το κακό...

 

20170605_153937.jpg

20170724_205059.jpg

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@uhu Να σε ρωτησω και κατι αλλο; Η αλκοολη που προτεινες υπαρχει περιπτωση να αφαιρεσει επιπεδο εργοστασιακου βερνικιου; Τα φοβαμαι λιγο τα δυνατα χημικα.

 

Τα λες αναλυτικα και μ'αρεσεις :) και απο τη δουλεια που κανεις φαινεσαι και μερακλης.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άμα το βερνίκι είναι υγιές οχι.

Αν έχει καεί Ναι.

Αν έχει φύγει θα δεις το base coat να φεύγει σιγά σιγά πάνω στο μπαμπάκι. 

Μπορείς να την αραιωσεις μέχρι 50 50 με αποσταγμενο αλλά μετά δεν βγάζει τις ρετσινες το ίδιο εύκολα.

Βασικά για να βγάζω τις ρετσινες την χρησιμοπουσα αρχικά.

Και τι ρετσινες  5ετιας και βάλε τις βγάζει σαν βούτυρο με λίγο μπαμπακακι. 

Σίγουρα δεν είναι να αφήσεις σταγόνα με ισοπροπυλικη ( ipa την λεν οι detailer) πάνω στο χρώμα.

Αλλά αν την κάνεις απλό σκούπισμα πάνω στο πάνελ με microfiber cloth θα δεις ότι εξατμίζεται και δεν κάνει καμία ζημιά.

Για μένα χρησιμοποίησε την ατόφια.

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από που πήρες την ισοπροπυλική; Ρωτάω διότι διάβαζα ότι παίζουν πολύ οι τιμές.

Πόσο περίπου θέλει ένα αυτοκίνητο; Αν και κατά πάσα πιθανότητα θα την αραιώσω μάλλον σε 70-30 γιατί το αμάξι είναι καθαρό.

 

Μέσα στο ΣΚ ή την άλλη εβδομάδα λέω να αρχίσω την επιδιόρθωση. 

Πέρασμα με Clay, Ultimate Compound, Ultimate Polish & Carnauba Gold Plus.

 

Τα φανάρια πάντως που είχε σπάσει το βερνίκι καθάρισαν αρκετά καλά μπορώ να πω για μη επαγγελματική δουλειά από αρχάριο:

LDi4iJP.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φαρμακείο. Μισό μπουκάλι νερού είναι αρκετό και θα σου μείνει το μισό.

Δε θα το πληνεις με τη  ισοπροπυλικη.

Θα ρίξεις στην microfiber towel και θα κάνεις το κόλπο με το δίπλωμα για να είναι πάντα καθαρό το κομμάτι σου.

Γενικά πάρτε μερικά πανιά microfiber χνουδωτά.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, uhu said:

Στα παλιά έπαιξε χοντρή και ψιλή αλοιφή και για κάτι βαρβάτες χαρακιές μέχρι και wetsanding με ντουκόχαρτο.

 

 

Διαβάζω με ενδιαφέρον αυτά που γράφεις και βλέπω ότι έχουμε ίδιες ανυσυχίες και ίδιες περίπου δεξιότητες.

Έχω κάνει κάτι παρόμοιο και εγώ στο BMW μου, αλλά δεν έχω τελειώσει, λόγω αναχώρησης στο εξωτερικό. Τώρα που θα επιστρέψω, θα το τελειώσω και θα βάλω φωτογραφίες. Θα ήθελα να βρεθούμε, αν θα είσαι Αθήνα, για καφέ και συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

 

Διαβάζω με ενδιαφέρον αυτά που γράφεις και βλέπω ότι έχουμε ίδιες ανυσυχίες και ίδιες περίπου δεξιότητες.

Έχω κάνει κάτι παρόμοιο και εγώ στο BMW μου, αλλά δεν έχω τελειώσει, λόγω αναχώρησης στο εξωτερικό. Τώρα που θα επιστρέψω, θα το τελειώσω και θα βάλω φωτογραφίες. Θα ήθελα να βρεθούμε, αν θα είσαι Αθήνα, για καφέ και συζήτηση.

Ναι ρε οπότε θες. Ανέβα πάνω να πάμε και κάνα στροφιλικι. Έχω αιώνες να ανεβάσω αδρεναλίνη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ετσι για την ιστορια...ισως η top microfiber πετσετα για στεγνωμα https://www.chemicalguys.eu/woolly-mammoth-microfiber-dryer-towel.html

 

Και στα coating τουλαχιστον 9h και πανω...εχουν και ψιλοαντιχαρακτικες ιδιοτητες.... Θα παραθεσω αυριο αυτα που εχω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.