Jump to content



Πλύσιμο αυτοκινήτου - δίτροχων, συντήρηση / επαναφορά χρώματος και όλα τα σχέτικα


UltraB

Recommended Posts

Έχει κανένας εμπειρία από αυτό το υγρό κερί; btw η τιμή του στην Ελλάδα είναι για γέλια.

 

https://www.amazon.com/Meguiars-G18216-Ultimate-Liquid-Wax/dp/B004HCM9H4/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

Εγώ. Δεν κρατάει πολύ. Βέβαια το μπουκαλάκι αυτό θα σου βγάλει κάμποσες φορές ανάλογα και το αμάξι.

Εμένα τα 175ml μου έβγαλαν δύο χρήσεις+ με μπόλικο κερί στο σφουγγάρι.

 

Θα σου πρότεινα πάντως αν βρεις να δοκιμάσεις Menzerna - Power Lock & Collinite No. 845.

Ο Matt από το Obsessed Garage που παρακολουθώ και έχει δοκιμάσει εκατοντάδες προϊόντα επιμένει ότι είναι τα αγαπημένα του και ότι αφήνουν απίστευτη υφή στο χρώμα. 

 

Edit: Άκυρο, τελικά έχω την Meguiar's Carnauba Plus.

Link to comment
Share on other sites

Τα Carnauba δεν κρατάνε πολύ, όπως το butter wet wax το οποίο φεύγει στο πρώτο πλύσιμο. Το παραπάνω είναι συνθετικό και δεν βλέπω παράπονα για την αντοχή.

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Είχα πάρει το NILFISK C 100.6-5 και είναι αρκετά δυνατό για αυλή, αυτοκίνητο και τα λοιπά. Μακρύ καλώδιο ρεύματος και μακρύ καλώδιο σύνδεσης με το πιστόλι. Δεν μπορείς να ρίξεις για παράδειγμα στα χέρια σου ή στα πόδια σου, θα σε τσούξει. Και στο αυτοκίνητο από απόσταση 20-25 εκατοστών. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρώτη εμπειρία με το παρακάτω κατάστημα και με εξέπληξε η εξυπηρέτηση τους, ωραία ιστοσελίδα επίσης και φαίνεται να έχουν και μεγάλη ποικιλία.

Οπότε ναι, τους κάνω μια μικρή διαφήμιση, τσάμπα, γιατί το αξίζουν και θεωρώ ότι πρέπει να επιβραβεύονται τέτοια καταστήματα :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Πρώτη εμπειρία με το παρακάτω κατάστημα και με εξέπληξε η εξυπηρέτηση τους, ωραία ιστοσελίδα επίσης και φαίνεται να έχουν και μεγάλη ποικιλία.

Οπότε ναι, τους κάνω μια μικρή διαφήμιση, τσάμπα, γιατί το αξίζουν και θεωρώ ότι πρέπει να επιβραβεύονται τέτοια καταστήματα :)

Τι πήρεςς?

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

Τι πήρεςς?

Menzerna Power Lock Ultimate Protection 250ml & Collinite 845 (απ έξω, δεν υπάρχει Ελλάδα).

Ο συνδυασμός που χρησιμοποιεί ο Matt από το Obsessed Garage (με τη διαφορά ότι στο Αμέρικα έχουν την Jescar Power Lock Plus), οπότε I/you cant go wrong ?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
πριν 1 ώρα, το μέλος f117 έγραψε:

Valet Pro... advanced neutral snow foam

https://www.tool-market.gr/gr/product/7889/προϊόντα-περιποίησης-auto/πλύσιμο/valetpro-advanced-neutral-snow-foam-1l

 

Έχεις ξαναχρησιμοποιήσει αφρό?

Ποιον αφροποιητη έχεις?

 

Μια φορά δοκιμαστικά δανεικό. Αφροποιητη πηρα mjjc. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, f117 said:

 

+1 για valet pro. Τώρα εχω ενα 5λιτρο bilt hamber και τελειώνω https://www.cleanyourcar.co.uk/bilt-hamber-auto-foam ο οποίος παρότι δεν αφρίζει πολύ (με generic ebay foam lance) κάνει δουλειά, απλά σε πολύ βρόμικο αυτοκίνητο πρέπει να χαλάσεις περισσότερο υλικό. Με το ίδιο lance ο valet pro αφρίζει πολύ περισσότερο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.