Jump to content



Πλύσιμο αυτοκινήτου - δίτροχων, συντήρηση / επαναφορά χρώματος και όλα τα σχέτικα


UltraB

Recommended Posts

Δεν ρωτησα για να σε μειωσω με καποιον τροπο απλα σε διαφορετικες ηλικιες ειναι διαφορετικες και οι προτεραιοτητες. π.χ. Εγω στα 36 μου με διδυμα δεν εχω την πολυτελεια του χρόνου για να φαω το μεσημερι ποσο μαλλον για να πλυνω το αυτοκινητο στο χερι για να μην μου κανει ο βενζινας αραχνιες στο χρωμα. Θα το ψαξω βεβαια που θα το παω για πλυσιμο αλλα ως εκει. Νομίζω γίνομαι αντιληπτος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Δεν ρωτησα για να σε μειωσω με καποιον τροπο απλα σε διαφορετικες ηλικιες ειναι διαφορετικες και οι προτεραιοτητες. π.χ. Εγω στα 36 μου με διδυμα δεν εχω την πολυτελεια του χρόνου για να φαω το μεσημερι ποσο μαλλον για να πλυνω το αυτοκινητο στο χερι για να μην μου κανει ο βενζινας αραχνιες στο χρωμα. Θα το ψαξω βεβαια που θα το παω για πλυσιμο αλλα ως εκει. Νομίζω γίνομαι αντιληπτος.

Ναι ρε συ, εννοείτε αυτό. Προφανώς και εγώ όταν δεν έχω χρόνο το πάω στο πλυντήριο. Απλά όταν μου δίνετε η δυνατότητα να το πλύνω εγώ, το κάνω.

 

Και επειδή τα αγαπάμε ψάχνουμε πως να το κάνουμε καλύτερα :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο το έπλυνα με το παρακάτω σαπούνι αλλά παρατηρώ πολύ υγρασία τα βράδια. Ενώ τα άλλα αυτοκίνητα έχουν ελάχιστη, το δικό μου είναι γεμάτο (ουρανός, παρμπρίζ, καπό).

 

http://www.praktiker.gr/p/sampouan-gyalistiko-sonax-1lt-17668

 

Λέτε να έχει σχέση το σαπούνι; Έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο κανείς;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, UltraB said:

Το Σάββατο το έπλυνα με το παρακάτω σαπούνι αλλά παρατηρώ πολύ υγρασία τα βράδια. Ενώ τα άλλα αυτοκίνητα έχουν ελάχιστη, το δικό μου είναι γεμάτο (ουρανός, παρμπρίζ, καπό).

 


 ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΓΥΑΛΙΣΤΙΚΟ SONAX 1LT | Praktiker

 

Λέτε να έχει σχέση το σαπούνι; Έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο κανείς;

Δεν θα πρέπει λογικά. Το sonax είναι απο τα κλασικά σαμπουαν, το είχα χρησιμοποιήσει και γω στο παρελθόν και δεν είχα κάποιο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος and64 έγραψε:

Δεν θα πρέπει λογικά. Το sonax είναι απο τα κλασικά σαμπουαν, το είχα χρησιμοποιήσει και γω στο παρελθόν και δεν είχα κάποιο θέμα...

Λες να μην το ξέπλυνα καλά; Απλά με παραξενεύει ότι το δικό μου έχει πολύ περισσότερη σε σχέση με τα άλλα και είναι όλα σε απόσταση 5 μέτρων.
Εχθές ειδικά ήταν ένα στρώμα υγρασίας και μάλιστα το σκούπισε ο πατέρας μου το πρωί απ ότι μου 'πε.

 

Θα το βάλω αύριο λίγο παραδίπλα μήπως φταίει το σημείο που το παρκάρω αυτές τις μέρες (αν και δε νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, UltraB said:

Λες να μην το ξέπλυνα καλά; Απλά με παραξενεύει ότι το δικό μου έχει πολύ περισσότερη σε σχέση με τα άλλα και είναι όλα σε απόσταση 5 μέτρων.
Εχθές ειδικά ήταν ένα στρώμα υγρασίας και μάλιστα το σκούπισε ο πατέρας μου το πρωί απ ότι μου 'πε.

 

Θα το βάλω αύριο λίγο παραδίπλα μήπως φταίει το σημείο που το παρκάρω αυτές τις μέρες (αν και δε νομίζω).

Αν δεν αφριζε άλλο το αυτοκίνητο τοτε έχει ξεπλυθεί....

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος and64 έγραψε:

Αν δεν αφριζε άλλο το αυτοκίνητο τοτε έχει ξεπλυθεί....

Τι εννοείς; Το έβαλα στο πλυστικό, το άφησα περίπου 5 λεπτά καθώς άρχισε να φεύγει σχεδόν παντού και ξέπλυνα(με το πλυστικό) με νερό.

Μήπως ήθελε παραπάνω νερό και δεν έχει φύγει το σαπούνι και μαζεύει την υγρασία; Πάντως όταν το σκούπιζα δεν φαινόταν σαπουνόνερο στο πανί.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, UltraB said:

Τι εννοείς; Το έβαλα στο πλυστικό, το άφησα περίπου 5 λεπτά καθώς άρχισε να φεύγει σχεδόν παντού και ξέπλυνα(με το πλυστικό) με νερό.

Μήπως ήθελε παραπάνω νερό και δεν έχει φύγει το σαπούνι και μαζεύει την υγρασία; Πάντως όταν το σκούπιζα δεν φαινόταν σαπουνόνερο στο πανί.

E αυτο εννοώ, οταν το ξεπλενες στο τέλος φαίνεται αν χτυπαει το νερό και βγαίνει ακομα σαπουνάδα ή οχι ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά όσον αφορά το πλύσιμο εγώ γενικά βαριέμαι ελεεινά να τα πλένω. Το πλύσιμο για την ακρίβεια δεν με πειράζει πολύ αλλά το στέγνωμα είναι απίστευτη ταλαιπωρία.

Παρ'όλ'αυτά έχω εξοπλισμό και μια φορά το χρόνο μπορεί να το πλύνω εγώ.

Το κόλλημα το δικό μου είναι τα τζάμια και οι γυάλινες επιφάνειες.

 

Από προϊόντα, είχα πάρει ένα ΚΙΤ της turtle wax που είχε τα πάντα όλα από το halfords.

Αντίστοιχο με αυτό αλλά το προ 3 ετών.

http://www.halfords.com/motoring/car-cleaning/car-cleaning-kits/turtle-wax-gift-bag

 

Ένα στεγνωτικό KENT, διάφορα με μικροίνες, disposable ρολό κουζίνας και εκεί επειδή δεν είχα ρεύμα (κοινόχρηστο πάρκινγκ) είχα πάρει ένα χειροκίνητο πιεστικάκι για ψεκασμό για να το βρέχω.

https://www.amazon.co.uk/Kent-Microfibre-Valeting-CLEANING-Q4670/dp/B00ALTYM5Y/ref=sr_1_53?s=automotive&ie=UTF8&qid=1475480575&sr=1-53&keywords=kent

https://www.amazon.co.uk/Regina-Blitz-Kitchen-Towel-Rolls/dp/B00AAW7DZS/ref=sr_1_3?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1475480640&sr=1-3&keywords=kitchen+towel

 

Για το εσωτερικό, είχα πάρει ένα σκουπάκι της black and decker επαναφορτιζόμενο το οποίο είναι εκπληκτικό (το χρησιμοποιώ και Ελλάδα για το αμάξι), αυτό: 

https://www.amazon.co.uk/Decker-PD1420LP-GB-Lithium-Vacuum-Removal/dp/B00IUK8018/ref=sr_1_cc_2?s=aps&ie=UTF8&qid=1475480138&sr=1-2-catcorr&keywords=dustbuster+flexi

Μετά dettol πανάκια κλπ.

 

Ελλάδα έχω πάρει ένα nilfisk κανονικό και όντως με το πιεστικό μόνο, το πλύσιμο μου φτάνει για το 99% των περιπτώσεων. Αλλά ακόμη κι αυτό το βαριέμαι.

 

Φέτος ανακάλυψα επίσης ένα εξαιρετικό προϊόν που λέγεται Demon Foam, είναι για να κάνεις αφρό στο αμάξι (όπως σε πολλά πλυντήρια) χωρίς όμως να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από ένα λάστιχο, έχει έναν αντάπτορα υποπίεσης και ... αφρίζει.

https://www.amazon.co.uk/CarPlan-CDW201-Demon-Foam/dp/B00JLDH6VI/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1475480762&sr=8-1&keywords=demon+foam

 

Γενικά στην Αγγλία ισχύει αυτό που λέει ο jax για νορβηγία, δύσκολα πλένεις αμάξι σε πλυντήριο γιατί θέλεις 30-50 λίρες για το ελληνικό πλύσιμο των 8-10 ευρώ. 

Ενδεικτικά με 5 λίρες στη Shell παίρνεις το waterjet = 10 λεπτά με το πιεστικό να το κάνεις μόνος σου :hehe:

 

Ελλάδα με το πλύσιμο στα 8-10 ευρώ είναι τζάμπα κόπος να ασχολείσαι εκτός αν το γουστάρεις.

 

Φέτος το πηγαίνω σε ένα βενζινάδικο στη γειτονιά με 5 ευρώ το έξω μια φορά το μήνα για να φεύγουν κυρίως οι κουτσουλιές και κάνω μόνος μου το μέσα μια φορά το μήνα, και μέσα έξω με 10 ευρώ μια φορά το εξάμηνο όπου ταξιδεύω μέχρι Γέρακα σε ένα πλυντήριο που δουλεύει φίλος. Βιολογικό έχω κάνει μια φορά και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα γιατί έφυγαν μόνιμα σημάδια από την ταπετσαρία.

1921020_10152332744664173_1881237746576999491_o.jpg

1941433_10152332744794173_3319105975021774977_o.jpg

1780138_10152332746674173_1849996966187561092_o.jpg

1397039_10152332746279173_3106069174579889667_o.jpg

1973243_10152332744869173_6448381295393280521_o.jpg

1909286_10152332745034173_2397213038094463611_o.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sotiris said:

 

Φέτος ανακάλυψα επίσης ένα εξαιρετικό προϊόν που λέγεται Demon Foam, είναι για να κάνεις αφρό στο αμάξι (όπως σε πολλά πλυντήρια) χωρίς όμως να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από ένα λάστιχο, έχει έναν αντάπτορα υποπίεσης και ... αφρίζει.

https://www.amazon.co.uk/CarPlan-CDW201-Demon-Foam/dp/B00JLDH6VI/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1475480762&sr=8-1&keywords=demon+foam

 

Εφ'οσον εχεις πιεστικό μπορείς να πάρεις ενα foam lance απο ebay και ενα 5λιτρο υγρο για αφρο που βγάζει πραγματικά καλό αφρό και βοηθάει στην αρχή για πρόπλυση. Το 5λιτρο θα σε βγάλει για τουλάχιστον 30 πλυσίματα σε νορμαλ αμαξι...

 

Αυτο το είχα πάρει ~ 30 ευρώ αν θυμάμαι σωστά + αφρό  valetpro ph neutral και το combo κάνει άψογη δουλειά

 20151117_152049.jpg

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το καπως ασχετο ποστ. Αλλα ποτέ δε περιμενα οτι πεφτει τοση "επιστημη" γυρω απο το πλύσιμο αυτοκινητων :hehe:

 

Παντως οποτε βρω χρονο να το καθαρισω μονη μου (σπανιο συνηθως παει στο βενζιναδικο γειτονιας παρεα με ενα μικρο μπαξισι στο παλικαρι εκει) βαζω fairy/ava για τα πιατα, λαστιχο και ενα περασμα με πετσετα. Μετα αν εχω κεφια αζαξ και κλεισαμε. Αλλα μιλαμε στα πολυ κεφια :hehe:

Ααααα και μη το ξεχάσω. Ενα προιον που εχει η miele για καθαρισμο σκευων και φουρνων κανει τρομερη και φοβερη δουλειά στη μακα που πιανουν οι ζαντες απο τα φρενα. Το εχω μονιμα στη κουζινα και αμα λαχει ριχνω και δυο ψιτ ψιτ στις ροδες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το καθαριστικό να το προσέχεις. Έβαλα μια φορά ένα της μάνας μου στο ποδήλατο για να φύγουν τα λάδια, ξεπλένω με νερό και βλέπω μαύρα νερά στο πάτωμα! Σαν τα νερά που κάνουν τα μαλλιά ορισμένων γυναικών (δε ξέρω πως τα λέτε), έτσι κατάντησε το χρώμα σε ορισμένα σημεία της πίσω ζάντας και της πεταλιέρας ένα πράμα :hehe:

 

Δηλαδή τι στο καλό μπορεί να είχε μέσα ώστε να ξεβάψει τις ζάντες του ποδηλάτου και την πεταλιέρα;! 

 

Είναι  ευκαιρία τώρα που πήρες πλυστικό (αν αξίζει) να το πλένεις μόνη σου :p

Πάρε και ένα σαμπουάν από το Praktiker για να μην το περνάς με των πιάτων. Φθηνά είναι (κάτω από 8€) και βγάζουν αρκετές πλύσεις, πιθανόν και χρόνια!

Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε το πηρα δε προλαβε ο Lakisss :(

 

Για το καθαριστικο παντως δε το εβαλα στο ασχετο. Μου το ειπε κολλητος που δούλευε στην miele στην εβανς εκει διπλα στα δικαστηρια. Δοκιμασα σε ενα μικρο σημειο, ειδα ότι ειχε δικιο και εκανα το ζαντικο καινουριο :D

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, karmen1983 said:

Δε το πηρα δε προλαβε ο Lakisss :(

 

Για το καθαριστικο παντως δε το εβαλα στο ασχετο. Μου το ειπε κολλητος που δούλευε στην miele στην εβανς εκει διπλα στα δικαστηρια. Δοκιμασα σε ενα μικρο σημειο, ειδα ότι ειχε δικιο και εκανα το ζαντικο καινουριο :D

Μην τα κάνεις αυτά!! Μακροπρόθεσμα παίζει να "τρώει" το βερνίκι και να δεις από θαμπάδες μέχρι αποχρωματισμό ;)

Επίσης δεν ξέρω τι επιπτώσεις εχει στα υπόλοιπα που έρχεται σε επαφή (λάστιχο, τακάκια, δαγκάνες, δίσκοι κλπ) 

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 9/30/2016 at 5:03 PM, and64 said:

Οκ αντιληπτό. Όταν βρω χρόνο θα προτείνω μερικά στανταρακια ;)

 

Το ποτέ δεν υπάρχει! Απλά αν πλένεις σωστά έστω, καθυστερείς την ώρα του γυαλισματος σε ένα ικανοποιητικό βαθμό!

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

@and64 reminder...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.