Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

εμένα πότε θα με μάθεις να κάνω uv?...να σου δώκω πρόσβαση με teamviewer να κανεις τα κουμάντα σου.;;; θέλω να δουλευει στα 2000 με 0,85...οκ>?

Δεν είναι δύσκολο το uv. Εδώ μπορώ και το κάνω εγώ. Θα σε πάρω τηλέφωνο να στα πω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ύστερα μου λέτε εσείς εμένα ''γιατί κανείς uv'' και ''δεν χρειάζεται''.

Χθες, έριχνα την πατροπαράδοτη πιστολιά και αποφάσισα να αφήσω την κάρτα με stock ρυθμίσεις. Ε, είδα να maxάρει στους 67 βαθμούς και μου ήρθε σκοτοδίνη.

Alt+tab, φόρτωσα το uv profile και κατέβασα το powerlimit στο 90%. Αποτέλεσμα; Max 57 βαθμοί. 10 βαθμοί κάτω.

Δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο....

Εννοείται πως, και στις 2 περιπτώσεις, χρησιμοποιούσα custom fun curve.

 

Γιατι αν δουλευει η καρτα στου 67 η στους 70 η στους 75 τι θα παθει?

Δεν το λεω κακοπροεραιτα αλλα στο 90% των περιπτωσεων προσωπικα το βρισκω εντελως ανουσιο δεν κερδιζεις κατι ουσιαστικο.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

 

Γιατι αν δουλευει η καρτα στου 67 η στους 70 η στους 75 τι θα παθει?

Δεν το λεω κακοπροεραιτα αλλα στο 90% των περιπτωσεων προσωπικα το βρισκω εντελως ανουσιο δεν κερδιζεις κατι ουσιαστικο.

Θα σου πω: 1) πιο ήσυχη κάρτα, 2) κόβεις το αχρείαστο ρεύμα, 3) πιο δροσερή κάρτα, 4) σταθερά ρολόγια, 5) headroom για το καλοκαίρι.

Συμφωνώ ότι από πλευράς fps δεν θα δεις μεγάλες διαφορές. Την τρέχω στα 1920 (ναι, ανέβασα λίγο ρολόγια) και πέφτει στα 1905, στα οποία μένει σταθερή.

Πόση διαφορά θα κάνουν 100mhz παραπάνω; 5-6 fps; Μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά. Άλλος, βέβαια, προτιμάει τις απόλυτες επιδόσεις. Απολύτως σεβαστό.

Διαφορετικές ανάγκες, διαφορετικές προτεραιότητες.

πριν 30 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δε θα πάθει τπτ η κάρτα... Ο ίδιος θα πάθει :p

Αφού το είπα, ρε συ. Μου ήρθε σκοτοδίνη:p.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Θα σου πω: 1) πιο ήσυχη κάρτα, 2) κόβεις το αχρείαστο ρεύμα, 3) πιο δροσερή κάρτα, 4) σταθερά ρολόγια, 5) headroom για το καλοκαίρι.

Συμφωνώ ότι από πλευράς fps δεν θα δεις μεγάλες διαφορές. Την τρέχω στα 1920 (ναι, ανέβασα λίγο ρολόγια) και πέφτει στα 1905, στα οποία μένει σταθερή.

Πόση διαφορά θα κάνουν 100mhz παραπάνω; 5-6 fps; Μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά. Άλλος, βέβαια, προτιμάει τις απόλυτες επιδόσεις. Απολύτως σεβαστό.

Διαφορετικές ανάγκες, διαφορετικές προτεραιότητες.

Αφού το είπα, ρε συ. Μου ήρθε σκοτοδίνη:p.

1) Τρεχεις με το ιδιο %fan speed που τρεχεις και σε undervolt, ακριβως τον ιδιο θορυβο θα εχεις αλλα με λιγο υψηλοτερες θερμοκρασιες

2)Ανουσιο, πρακτικα ουτε που προκυτε να δεις διαφορα στην ΔΕΗ.

3)Παντελως ανουσιο, πρακτικα δεν κερδιζεις τιποτα ειτε 60 ειτε 80 βαθμους να τρεχει η καρτα δεν προκυτε να παθει απολυτως τιποτα.

4)Τα ιδια ρολογια θα εχεις χωρις undervolt και με ανοιχτο tdp, βασικα τα ιδια και ψηλοτερα λογικα οποτε το σταθερα δεν λεει τιποτα.

5)Διαβασε το 3:p

Περα του οτι μπορει εσενα να σου αρεσει ρε παιδι μου να βλεπεις χαμηλα Temps. Σε πραξη δεν κερδιζεις απολυτως τιποτα απ το Uv.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

1) Τρεχεις με το ιδιο %fan speed που τρεχεις και σε undervolt, ακριβως τον ιδιο θορυβο θα εχεις αλλα με λιγο υψηλοτερες θερμοκρασιες

2)Ανουσιο, πρακτικα ουτε που προκυτε να δεις διαφορα στην ΔΕΗ.

3)Παντελως ανουσιο, πρακτικα δεν κερδιζεις τιποτα ειτε 60 ειτε 80 βαθμους να τρεχει η καρτα δεν προκυτε να παθει απολυτως τιποτα.

4)Τα ιδια ρολογια θα εχεις χωρις undervolt και με ανοιχτο tdp, βασικα τα ιδια και ψηλοτερα λογικα οποτε το σταθερα δεν λεει τιποτα.

5)Διαβασε το 3:p

Περα του οτι μπορει εσενα να σου αρεσει ρε παιδι μου να βλεπεις χαμηλα Temps. Σε πραξη δεν κερδιζεις απολυτως τιποτα απ το Uv.

1) Όχι. Οι ανεμιστήρες λειτουργούν στο 54%. Χωρίς undervolt, η κάρτα πάει στο 64% (peak temp, 67 βαθμοί). Έχω ορίσει 60% fan speed@60 βαθμούς. Οπότε, ναι, έχω περισσότερη ησυχία.

2) Για την κάρτα έκανα λόγο, όχι για τη Δ.Ε.Η..

3)Πιθανότατα. Αλλά, σε κάθε περίπτωση, είναι πιο δροσερή.

4) Όχι. Τα ρολόγια πέφτουν κατά 15mhz όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία. Κάποια στιγμή σταθεροποιούνται, αλλά με το uv (είτε πας για mild συχνότητα είτε για πιο επιθετική -την έχω δοκιμάσει και στα 2085@1v και κράτησε 2055 τελικά-), κρατάς σταθερά ρολόγια περισσότερο (προφανώς φτιάχνεις το κατάλληλο fan curve). Εμένα, ας πούμε, σταθεροποιείται στα 1905 και δεν κουνιέται όσες ώρες κι αν παίξω.

5) Ξαναλέω: αν έχω τώρα 67, το καλοκαίρι, σε δωμάτιο χωρίς ac, θα έχω φούρνο δίπλα μου. Καλύτερα 67 παρά 77.

Stock, ξεκίνησε από τα 1980, πήγε στα 1950, έπεσε στα 1935 και έμεινε εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

1) Όχι. Οι ανεμιστήρες λειτουργούν στο 54%. Χωρίς undervolt, η κάρτα πάει στο 64% (peak temp, 67 βαθμοί). Έχω ορίσει 60% fan speed@60 βαθμούς. Οπότε, ναι, έχω περισσότερη ησυχία.

2) Για την κάρτα έκανα λόγο, όχι για τη Δ.Ε.Η..

3)Πιθανότατα. Αλλά, σε κάθε περίπτωση, είναι πιο δροσερή.

4) Όχι. Τα ρολόγια πέφτουν κατά 15mhz όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία. Κάποια στιγμή σταθεροποιούνται, αλλά με το uv (είτε πας για mild συχνότητα είτε για πιο επιθετική -την έχω δοκιμάσει και στα 2085@1v και κράτησε 2055 τελικά-), κρατάς σταθερά ρολόγια περισσότερο (προφανώς φτιάχνεις το κατάλληλο fan curve). Εμένα, ας πούμε, σταθεροποιείται στα 1905 και δεν κουνιέται όσες ώρες κι αν παίξω.

5) Ξαναλέω: αν έχω τώρα 67, το καλοκαίρι, σε δωμάτιο χωρίς ac, θα έχω φούρνο δίπλα μου. Καλύτερα 67 παρά 77.

Stock, ξεκίνησε από τα 1980, πήγε στα 1950, έπεσε στα 1935 και έμεινε εκεί.

Αυτο που σου εξηγω ειναι οτι ειτε 67 πιανει η καρτα ειτε 80 ειτε 60 ειναι το ιδιο πραγμα. Καταλαβαινω οτι εχεις κολλημα με τις χαμηλες θερμοκρασιες αλλα πρακτικα δεν εχεις κανενα απολυτως οφελος.

Περι ορεξεως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Αυτο που σου εξηγω ειναι οτι ειτε 67 πιανει η καρτα ειτε 80 ειτε 60 ειναι το ιδιο πραγμα. Καταλαβαινω οτι εχεις κολλημα με τις χαμηλες θερμοκρασιες αλλα πρακτικα δεν εχεις κανενα απολυτως οφελος.

Περι ορεξεως...

Δεκτόν. Διαφωνώ, αλλά σεβαστή η άποψή σου.

Πάω να φάω την κολοκυθόπιτά μου τώρα:p....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δεκτόν. Διαφωνώ, αλλά σεβαστή η άποψή σου.

Πάω να φάω την κολοκυθόπιτά μου τώρα:p....

 

Διαφωνεις σε τι ακριβως, αφου επιχειρημα που να πεις αν το κανω κερδισζω αυτο δεν εχεις:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

 

Διαφωνεις σε τι ακριβως, αφου επιχειρημα που να πεις αν το κανω κερδισζω αυτο δεν εχεις:p

Όχι, δεν έχω. Γι' αυτό, καλύτερα να μασάω (κολοκυθόπιτα) παρά να μιλάω;)....

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Όχι, δεν έχω. Γι' αυτό, καλύτερα να μασάω (κολοκυθόπιτα) παρά να μιλάω;)....

Εν το μεταξυ καθαρα εγκυκλοπαιδεικα για uv πιο προγραμμα χρησιμοποιεις? Γιατι εγω στο ab που εριξα μια ματια ειδα οτι δεν σου δινει επιλογη να παει προς τα κατω η ταση , μονο να την αυξησεις.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

Θα σου πω: 1) πιο ήσυχη κάρτα, 2) κόβεις το αχρείαστο ρεύμα, 3) πιο δροσερή κάρτα, 4) σταθερά ρολόγια, 5) headroom για το καλοκαίρι.

Συμφωνώ ότι από πλευράς fps δεν θα δεις μεγάλες διαφορές. Την τρέχω στα 1920 (ναι, ανέβασα λίγο ρολόγια) και πέφτει στα 1905, στα οποία μένει σταθερή.

Πόση διαφορά θα κάνουν 100mhz παραπάνω; 5-6 fps; Μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά. Άλλος, βέβαια, προτιμάει τις απόλυτες επιδόσεις. Απολύτως σεβαστό.

Διαφορετικές ανάγκες, διαφορετικές προτεραιότητες.

Αφού το είπα, ρε συ. Μου ήρθε σκοτοδίνη:p.


Δεν απαντας στο τι θα παθει η καρτα ομως..
Γνωριζεις οτι δε θα παθει τπτ ετσι; Ειτε κανεις ολα αυτα που κανεις ειτε την αφησεις στοκ..
Πραγματικα πρεπει να εχεις πολυ χρονο για να ασχολεισαι τοσο πολυ με αυτα :p

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Εν το μεταξυ καθαρα εγκυκλοπαιδεικα για uv πιο προγραμμα χρησιμοποιεις? Γιατι εγω στο ab που εριξα μια ματια ειδα οτι δεν σου δινει επιλογη να παει προς τα κατω η ταση , μονο να την αυξησεις.

Το msi ab. Κάνεις tick στο voltage control (μέσω settings) και πατάς control+f για ν' ανοίξει η καμπύλη του voltage.

Από εκεί, μπορείς να επιλέξεις την επιθυμητή συχνότητα και το ρεύμα που θα δώσεις, πατάς l+apply (το tick σηματάκι στο msi ab, οπότε και πρασινίζει η γραμμή) και επιβεβαιώνεις ότι "πήρε" τις ρυθμίσεις σου βλέποντας τα ρολόγια να πηγαίνουν εκεί που όρισες (φαίνονται στο msi ab).

Μην ξεχάσεις να κατεβάσεις όλα τα dots μετά το reference point (εάν δεν κατέβουν αυτόματα μετά το l+apply) στη συχνότητα που θες. Τα dots πριν από την επιθυμητή συχνότητα, τ' αφήνεις στην ησυχία τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:


Δεν απαντας στο τι θα παθει η καρτα ομως..
Γνωριζεις οτι δε θα παθει τπτ ετσι; Ειτε κανεις ολα αυτα που κανεις ειτε την αφησεις στοκ..
Πραγματικα πρεπει να εχεις πολυ χρονο για να ασχολεισαι τοσο πολυ με αυτα :p

 

Αν σκεφτείς ότι κοιμάμαι κάθε μέρα στις 3 το βράδυ (και ξυπνάω στις 6.30), ναι, έχω πολύ χρόνο.

5 λεπτά υπόθεση είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά, δεν έχω καταλάβει κάτι. Το να θέλει undervolting γιατί η κάρτα καταλήγει να είναι πιο δροσερή και το φουρφούρι πιο ήσυχο (έστω και κατά φαντασία) είναι απολύτως θεμιτό. Συμφωνώ ότι, αν υπάρχουν θέματα αστάθειας, το πρώτο πράγμα που πρέπει να δεις είναι το ρεύμα, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί σας φαίνεται τόσο εξωπραγματικό.

 

Η ιδέα δεν είναι "θέλω να κάνω undervolt, αλλάξτε μου γνώμη". Είναι "θέλω να κάνω undervolt και χρειάζομαι βοήθεια, γιατί έχω προβλήματα".

 

Συνεπώς, είναι δόκιμη απάντηση το "δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε". Λιγότερο δόκιμο είναι το "τι θες και τα χαρχαλικεύεις;"...

 

?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

1)Το να θέλει undervolting γιατί η κάρτα καταλήγει να είναι πιο δροσερή και το φουρφούρι πιο ήσυχο (έστω και κατά φαντασία) είναι απολύτως θεμιτό.

2)Συμφωνώ ότι, αν υπάρχουν θέματα αστάθειας, το πρώτο πράγμα που πρέπει να δεις είναι το ρεύμα, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί σας φαίνεται τόσο εξωπραγματικό.

3)Η ιδέα δεν είναι "θέλω να κάνω undervolt, αλλάξτε μου γνώμη". Είναι "θέλω να κάνω undervolt και χρειάζομαι βοήθεια, γιατί έχω προβλήματα".

4)Συνεπώς, είναι δόκιμη απάντηση το "δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε". Λιγότερο δόκιμο είναι το "τι θες και τα χαρχαλικεύεις;"...

1)Δεν είναι κατά φαντασίαν. 67 βαθμούς@64% fan speed με stock ρυθμίσεις, 57@54% fan speed με uv (και μικρή μείωση του power limit).

2)Έχω αναφέρει ότι την τρέχω έτσι μήνες τώρα. Ποτέ δεν είχα θέμα. Προχθές έκανε ο driver τα δικά του. Πιθανολογώ πως επρόκειτο για μεμονωμένο περιστατικό. Έστρωσε λίγα λεπτά μετά και χθες που δοκίμασα όλα ήταν μια χαρά.

3)Δεν ξέρω αν εκεί οφείλεται το error που είδα, αλλά, ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

4)Το αυτό με ανωτέρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, acct said:

Συγγνώμη ρε παιδιά, δεν έχω καταλάβει κάτι. Το να θέλει undervolting γιατί η κάρτα καταλήγει να είναι πιο δροσερή και το φουρφούρι πιο ήσυχο (έστω και κατά φαντασία) είναι απολύτως θεμιτό. Συμφωνώ ότι, αν υπάρχουν θέματα αστάθειας, το πρώτο πράγμα που πρέπει να δεις είναι το ρεύμα, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί σας φαίνεται τόσο εξωπραγματικό.

 

Η ιδέα δεν είναι "θέλω να κάνω undervolt, αλλάξτε μου γνώμη". Είναι "θέλω να κάνω undervolt και χρειάζομαι βοήθεια, γιατί έχω προβλήματα".

 

Συνεπώς, είναι δόκιμη απάντηση το "δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε". Λιγότερο δόκιμο είναι το "τι θες και τα χαρχαλικεύεις;"...

 

?


Συγχωρεμενος :p

Αλλα εμενα προσωπικα δε μου φαινεται εξωπραγματικο. Που εδωσα τετοια εντυπωση;
Εγω ακομα απαντηση δεν εχω παρει.. Δε μιλαω για τους λογους που το κανεις(αν κερδιζεις η χανεις κατι) αλλα για το τι θα παθει αν η καρτα δουλευει στους 70-75. 
Τωρα αν ο αλλος εχει βιτσιο, ειναι απολυτα σεβαστο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Συγγνώμη ρε παιδιά, δεν έχω καταλάβει κάτι. Το να θέλει undervolting γιατί η κάρτα καταλήγει να είναι πιο δροσερή και το φουρφούρι πιο ήσυχο (έστω και κατά φαντασία) είναι απολύτως θεμιτό. Συμφωνώ ότι, αν υπάρχουν θέματα αστάθειας, το πρώτο πράγμα που πρέπει να δεις είναι το ρεύμα, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί σας φαίνεται τόσο εξωπραγματικό.

 

Η ιδέα δεν είναι "θέλω να κάνω undervolt, αλλάξτε μου γνώμη". Είναι "θέλω να κάνω undervolt και χρειάζομαι βοήθεια, γιατί έχω προβλήματα".

 

Συνεπώς, είναι δόκιμη απάντηση το "δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε". Λιγότερο δόκιμο είναι το "τι θες και τα χαρχαλικεύεις;"...

 

?

 

Δεν νομιζω να προσπαθησε κανεις να του αλλαξει γνωμη, ο καθενας κανει οτι θελει με το δικο του Hardware, αν θελει ο αλλος απλα πεταει το hardware στα σκουπιδια, ποιος ειμαι εγω αλλωστε για να παρει ο αλλος αδεια για το τι θα κανει στα δικα του πραγματα.

 

Εγω προσπαθησα να καταλαβω γιατι το κανει, γιατι ανεφερε οτι η καρτα παει 10 βαθμους κατω, και ρωτησα και τι εγινε, εχει σημασια αν θα πιανει η καρτα 60 η 70 η 80 και ειπα οτι ειναι ανουσια γιατι πρακτικα δεν παθαινει τιποτα η καρτα ειτε 50 ειτε 85 δουλευει το ιδιο ειναι για τη καρτα.

Θες να το κανεις? καντο εννοειτε

Πρακτικα κερδιζεις κατι? οχι δεν κερδιζεις τι να κανουμε τωρα

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.