Jump to content


"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

3)Δεν ξέρω αν εκεί οφείλεται το error που είδα, αλλά, ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.


[δεν με χαλά καθόλου να επιθυμεί κάποιος uv, χαμηλότερες θερμοκρασίες αλλά πάνω από όλα χαμηλότερες στροφές στους ανεμιστήρες -στο αναπόφευκτο δίλημμα χαμηλότερες θερμοκρασίες έναντι λιγότερου θορύβου είμαι φανατικός του λιγότερου θορύβου- ]

Παρ' όλα αυτά στο συγκεκριμένο θέμα σου νομίζω έχεις αποπροσανατολιστεί ελαφρώς: το σημαντικό δεν είναι να ανακαλύψεις αν το μήνυμα λάθους οφείλεται στη χαμηλότερη τάση ή όχι αλλά το αν η κάρτα έχει κάποιο πρόβλημα που χρειάζεται επιστροφή στην εταιρεία ή όχι. Σου έχει ήδη επισημανθεί παραπάνω -αν θυμάμαι από τον jargon- ότι για να απαντηθεί αυτό το σημαντικότερο όλων η κάρτα πρέπει να τρέξει στις αρχικές εργοστασιακές ρυθμίσεις (stock). Επιπλέον κι αφού το λάθος δεν εμφανίζεται συστηματικά ώστε να προχωρήσεις στη διάγνωση ταχύτερα, πρέπει να τρέξει σε κατάσταση stock για κάποιο διάστημα χωρίς να πειράζεις διαρκώς τις τάσεις, διαφορετικά δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη. Για πόσο διάστημα δεν ξέρω, κρίνε εσύ. Δύο ημέρες; Πέντε; Δεκαπέντε; Για πάντα μέχρι να ξαναεμφανιστεί το λάθος; Κρίνε και αποφάσισε.

Μην αποπροσανατολίζεσαι από συζήτηση περί του αν η επιθυμία σου για χαμηλότερες θερμοκρασίες είναι δικαιολογημένη, αδικαιολόγητη αλλά θεμιτή ή ψυχαναγκαστική ή εντελώς παράλογη ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο (για αποφυγή παραξηγήσεων, την θεωρώ θεμιτή αλλά ελαφρώς τραβηγμένη). Προσπάθησε να εντοπίσεις αν η κάρτα έχει πρόβλημα που χρήζει αλλαγής και για τα υπόλοιπα θα έχεις άπλετο χρόνο στο κοντινό μέλλον.

Άσε την τιμημένη σε στοκ για κάποιο διάστημα χωρίς να την πειράζεις διαρκώς. Όποτε βλέπεις θερμοκρασία που σε τρελαίνει φάε ένα μελομακάρονο αλλά μην ακουμπάς τις τάσεις. (οκ καταλαβαίνεις τις εξαιρέσεις, αν δεις θερμοκρασία ένα βήμα πριν την πυρκαϊά προφανώς δρας άμεσα κλείνοντας τον υπολογιστή)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DEADLAZARUS said:

Ύστερα μου λέτε εσείς εμένα ''γιατί κανείς uv'' και ''δεν χρειάζεται''.

Χθες, έριχνα την πατροπαράδοτη πιστολιά και αποφάσισα να αφήσω την κάρτα με stock ρυθμίσεις. Ε, είδα να maxάρει στους 67 βαθμούς και μου ήρθε σκοτοδίνη.

Τελικα και η trio θελει την φαπα της για να παιξει με χαμηλες θερμοκρασιες ???

Και εκραζα την gigabyte....................

Ρε uv μεχρι να πεθανει ο Χαϊλάντερ.........................................

Θα κανω και εγω και σα σου πω αποτελεσματα...........................

Μωρελλι ακου την διψα σου,θα βρεις και αλλους σαν εμας θα βρεις και κοσμο που θα μας λεει λαλακες.............

δεν πειραζει αρκει εσυ να εισαι καλα και να ανεβαζεις αποτελεσματα να βλεπουμε και εμεις.................

Ο καθε ανθρωπος με την ταυλα του παιδια......................και εγω ειμαι αρρωστος με τις θερμοκρασιες............αμα μπορουσα θα το ειχα μεσα στο ψυγειο.......................

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Asus 2080ti stock σε 3D Mark Timespy με νερά, 44 βαθμούς. Και καντε εσείς uv.

Έβλεπα σήμερα κάτι waterblocks της ek. 

Άρχισα να ψήνομαι;)?....

  • Agree 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος alexcrx έγραψε:

RTX ακομα δεν εχω δει..................bf 5 δεν πηρα κωδικο οποτε RTX off ακομα...........................???

 

Α μη σκας για αυτό. Μπορείς να παίξεις Quake 2 "RTX on" 
 



 

Έγινε επεξεργασία από Silender
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Silender said:

Α μη σκας για αυτό. Μπορείς να παίξεις Quake 2 "RTX on" 

ακομα κλαιω απο τα γελια..................................

ειπαμε ρε συ να δουμε κανα γραφικο της προκοπης......................αμα ειναι να βαλω pacman με RTX αστο καλυτερα.............

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DEADLAZARUS said:

Έβλεπα σήμερα κάτι waterblocks της ek. 

Άρχισα να ψήνομαι;)?....

 

Ε η κατάσταση σου απαιτεί νερό μπας και ηρεμήσεις γιατί με τα μελομακαρονα δεν θα χωράς από τις πόρτες....?

 

Χωρίς πλάκα αν όντως δεν αντέχεις τις θερμοκρασίες του άερα τις φυσιολογικές  με τις οποίες φυσικά δεν παθαίνει τίποτα  η κάρτα τότε νερό! 

Η 1080Τi μου στα 2083 και μνήμη +1100  (6100) δεν ξεπερνά τους 37-38C με custom πολύ δυνατό loop φυσικά και ΑΠΟΛΥΤΑ ήσυχο. Να φανταστείς η ανεμιστήσρες του ψυγείου αυτή τη στιγμή είναι στα 400rmp και αρκετές φορές σταματάνε.....μάλλον θα βάλω άλλο ένα γαϊδουροψυγείο για να είμαι passive όταν δεν ζορίζεται το σύστημα, και passive με Skylake-X 14 Cores....

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alexcrx said:

ακομα κλαιω απο τα γελια..................................

ειπαμε ρε συ να δουμε κανα γραφικο της προκοπης......................αμα ειναι να βαλω pacman με RTX αστο καλυτερα.............

 

Θα δεις πολλά με την 4080Τi και όταν το υποστηρίζουν και οι κονσόλες....ας ελπίσουμε ότι το PS5 θα το έχει γιατί οι developers αν δεν πληρωθούν είτε μέσω πωλήσεων, δηλαδή mainstream feature, ή από sponsoring (METRO Exodus) δεν πρόκειται να το υλοποιήσουν....κοινώς χεστήκανε για το 1% με RTX ικανές να το τρέξουν σε 1080p...δηλαδή 2080Ti και πάλι με συμβιβασμούς..

Link to comment
Share on other sites

ετσα στα νερα εισαι αρχηγος απλα οταν θελεις να  πουλας για να παρεις την επομενη εκει τρως λιγο πακετο....................

θυμαμαι που ειχα παρει παλια την gtx 480 blower type και βαραγε 90c και εκανε σαν boeing σε απογειωση..............

μoλις την εβαλα στα ζουμια max temp 45c...........οσα φιλαρακια ειχαν παρει τοτες κατι gtx 470 και gtx 480 μετα απο καποια χρονια τις πηραν στα χερια............

μονο η δικια μου αντεξε.......................το block της το εχω ακομα..................ειναι αυτο

vid-nx480_p1-700x700.jpg

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η επένδυση σε καλό σύστημα υδρόψυξης αξίζει από την άποψη ότι κρατάει για αρκετές αναβαθμίσεις εκτός του GPU block βέβαια οπότε αξίζει..

Για παράδειγμα το Gaming PC που φτιάχνω σε ένα Evolv-X θα έχει custom loop και προτιμώ να έχει φθηνότερο επεξεργαστή (για αρχή) αλλά τοπ ψύξη παρά το αντίθετο...

Βέβαια πλέον έχω μαζέψει τόσα εξαρτήματα watercooling που είναι κάτι σαν lego γιατί ασχολούμαι από το 2005....αν δεν είχα πουλήσει και διάφορα στην πορεία θα άνοιγα μαγαζί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

οσα φιλαρακια ειχαν παρει τοτες κατι gtx 470 και gtx 480 μετα απο καποια χρονια τις πηραν στα χερια

Αυτό είναι καθαρά θέμα τύχης. Δηλαδή μια GTX275 πως γίνεται και παίζει ακόμη (με μία αλλαγή στο σύστημα ψύξης μόνο πριν 2 χρόνια και αυτό λόγω φασαρίας - ναι , ακόμη παίζει στο παλιό μου PC το οποίο έχω πουλήσει σε γνωστό), ενώ έπαιζε σε θερμοκρασίες τζακιού επί χρόνια; Από το 2009 η κάρτα.  Μπουρί η κάρτα ως γνωστόν :bleh: 

 

Ούτε μία φορά δεν μου έχει χαλάσει κάρτα γιατί δούλευε σε υψηλότερα temps. Η GTX 275 δούλευε για κάνα 1.5 χρόνο με απαγορευτικές θερμοκρασίες (90+ ) , αλλά δεν την άνοιγα. Έψαχνα τότε ευκαιρία να πάρω καινούρια αλλά αυτή δεν χαλούσε με τίποτα :hehe: Κάνα 2 φορές έφτασε και 100+ , αλλά είχε όριο τους 105.

 Μια φορά μια fanless radeon 4850 μόνο μου χάλασε, και χάλασε το σύστημα ψύξης, out of the blue και όχι επειδή ανέβαιναν πολύ οι θερμοκρασίες. Φαντάσου. 

 

Anyway, το αν θέλει κάποιος να κάνει UV κλπ , είναι θεμιτό.

Συνήθως κάποιος κάνει OC με το άνοιγμα. Ο Γιώργος κάνει UV. Αν ο άνθρωπος είναι ανάποδος :rofl: 

Α, @GoMaR

Να τις εκατοστήσετε :bleh: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν αξιζει η καρτα να μπει σε νερα, πολυ μανουρα για το τιποτα, ειδικα αν μιλαμε για ατομο που αλλαζει hardware σαν τα πουκαμισα.

 

Θες κανα 100-150 ευρω για fullcover block το οποιο στην επομενη αναβαθμιση το πετας.

Θες να βγαλεις την καρτα για πουλημα και να αναβαθμισεις στην επομενη, ενα απογευμα δουλεια να αδειαζεις νερα και να βγαζεις μετα μπλοκ απ την καρτα.

Και ολα αυτα για να βλεπεις την καρτα να λεει 40 βαθμους under loadκαι να πιανει και 50Mhz παραπανω ο πυρηνας στα παιχνιδια  γιατι δεν τρωωει throtle απο θερμοκρασιες καθολου.

Ειχα βαλει ενα φεγγαρι gtx780 και gtxtitan σε νερα, ειδα την μανουρα που εχει και απο τοτε μακρια και αγαπημενοι.

Ετσι και αλλιως πλεον ολες η custom αερατες υλοποιησεις ειναι αθορυβες και απο θερμοκρασιες τα πανε πολυ καλα.

Εττσι και αλλιως τι 60, τι 70, τι 80, τι 40..Για θερμοκρασια στην καρτα λεω??

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα το UV  από Pascal καθώς είναι πιο ευαίσθητες σειρές στο να ρίχνουν ρολόγια ανα συγκεκριμένη θερμοκρασία, όσο ανεβαίνει. Αλλά έρχεται και κάτι άλλο μετά. Pascal και Turing  χτυπάνε εύκολα και power limit ακόμα και στοκ αρκετές out of the box. Αν δε κάνω λάθος. Το είχα παρατηρήσει σε 1070 EVGA SC. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 9000+rpm said:

Για μενα δεν αξιζει η καρτα να μπει σε νερα, πολυ μανουρα για το τιποτα, ειδικα αν μιλαμε για ατομο που αλλαζει hardware σαν τα πουκαμισα.

 

Θες κανα 100-150 ευρω για fullcover block το οποιο στην επομενη αναβαθμιση το πετας.

Θες να βγαλεις την καρτα για πουλημα και να αναβαθμισεις στην επομενη, ενα απογευμα δουλεια να αδειαζεις νερα και να βγαζεις μετα μπλοκ απ την καρτα.

Και ολα αυτα για να βλεπεις την καρτα να λεει 40 βαθμους under loadκαι να πιανει και 50Mhz παραπανω ο πυρηνας στα παιχνιδια  γιατι δεν τρωωει throtle απο θερμοκρασιες καθολου.

Ειχα βαλει ενα φεγγαρι gtx780 και gtxtitan σε νερα, ειδα την μανουρα που εχει και απο τοτε μακρια και αγαπημενοι.

Ετσι και αλλιως πλεον ολες η custom αερατες υλοποιησεις ειναι αθορυβες και απο θερμοκρασιες τα πανε πολυ καλα.

Εττσι και αλλιως τι 60, τι 70, τι 80, τι 40..Για θερμοκρασια στην καρτα λεω??

 

Αν σε ενδιαφέρει ΣΟΒΑΡΑ το airflow μέσα στο case και η γενική θερμοκρασία ΟΛΩΝ των components τότε έχει και παραέχει νόημα...προσωπικά έχω μηδενική ανοχή στο θόρυβο πλέον καθώς και στη σκόνη. Γι'αυτό το λόγο ακόμη και το ψυγείο είναι εκτός case εξωτερικό με αποτέλεσμα μεγάλη άνοδο του efficiency του φυσικά και απίστευτα καλορυθμισμένο airflow μέσα στο case - επίσης δεν μαζεύει σκόνη.

 

Υπάρχουν αρκετοί λόγοι για το νερό και οι επιδόσεις δεν είναι ο μοναδικός λόγος αλλά δεν ισχύει και για του επεξεργαστές αυτό. Πολύ απλά για παράδειγμα σοβαρό overclocking σε Skylake-X χωρίς custom loop δεν παίζει ούτε με AIO ούτε με αέρα όταν τραβάει το CPU 500-800Watt.

 

Φυσικά δεν είναι για όλους ούτε οι διαφορές στις επιδόσεις είναι τραγικές......αλλά πάντο το τελευταίο 10% στις επιδόσεις κοστίζει και είναι μπελάς....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Για μενα δεν αξιζει η καρτα να μπει σε νερα, πολυ μανουρα για το τιποτα, ειδικα αν μιλαμε για ατομο που αλλαζει hardware σαν τα πουκαμισα.

 

Θες κανα 100-150 ευρω για fullcover block το οποιο στην επομενη αναβαθμιση το πετας.

Θες να βγαλεις την καρτα για πουλημα και να αναβαθμισεις στην επομενη, ενα απογευμα δουλεια να αδειαζεις νερα και να βγαζεις μετα μπλοκ απ την καρτα.

Και ολα αυτα για να βλεπεις την καρτα να λεει 40 βαθμους under loadκαι να πιανει και 50Mhz παραπανω ο πυρηνας στα παιχνιδια  γιατι δεν τρωωει throtle απο θερμοκρασιες καθολου.

Ειχα βαλει ενα φεγγαρι gtx780 και gtxtitan σε νερα, ειδα την μανουρα που εχει και απο τοτε μακρια και αγαπημενοι.

Ετσι και αλλιως πλεον ολες η custom αερατες υλοποιησεις ειναι αθορυβες και απο θερμοκρασιες τα πανε πολυ καλα.

Εττσι και αλλιως τι 60, τι 70, τι 80, τι 40..Για θερμοκρασια στην καρτα λεω??

Παιζε 5-6 ωρες τις καθημερινες και 10-12 τα σαββατοκυριακα για 3 χρονια στους 75-80 βαθμους και ελα μετα να μου πεις τι 60 τι 70 τι 80. Οκ αμα τις αλλαζεις καθε χρονο αλλα μακροχρονια εχεις αρκετες πιθανοτητε να την παρεις στα χερια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Παιζε 5-6 ωρες τις καθημερινες και 10-12 τα σαββατοκυριακα για 3 χρονια στους 75-80 βαθμους και ελα μετα να μου πεις τι 60 τι 70 τι 80. Οκ αμα τις αλλαζεις καθε χρονο αλλα μακροχρονια εχεις αρκετες πιθανοτητε να την παρεις στα χερια.

 

Απο ποτε το 75-80 θεωρειτε σημειο επικινδυνοτητας για την...υγεια της καρτας?

Oλες οι reference ανεξαιρετως απο μαμα Nvidia παιζουν 80-85 βαθμους σταθερα, λογικα θα εχει γεμισει το εργοστασιο απο καμμενες καρτες απο τα rma.

Το οτι βγαζετε αυθαιρετα συμπερασματα οτι οι καρτες στους 75 και 80 βαθμους καιγονται πραγματικα με ξεπερναει.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάνω πείραμα τώρα με μια Asus GTX780 που την έχω δώσει στον μικρό και παίζει Fortnite (1080p) και είναι με stock ψύκτρα και 1 χρόνο τώρα έχει περάσει και λιώσιμο κάτι ΣΚ. Είναι σε playroom με τηλεόραση και παίζουμε διάφορα εκεί οπότε έχει τύχει ΣΚ που βρέχει να την λιώσουμε...παλαιότερα που ήταν στο δικό μου PC δεν μπορώ να πω ότι ζορίστηκε γιατί δεν παίζω και πολύ, τι πολύ δηλαδή ούτε 5 ώρες το μήνα τελευταία.....βέβαια καθημερινές δεν τη δουλεύουμε γιατί το gaming απαγορεύεται στον μικρό εκτός αργίας...

 

Η GTX780 είναι σε ένα PC με overclocked Q9550 εδώ και σχεδόν 10 χρόνια τα 7 στα 3.8GHz και μετά στα 3.4GHz γιατί άρχισα και φοβόμουν μην τα παίξει.....είναι με υδόψυξη από την πρώτη μέρα και συνεχίζει ατάραχος και γενικά έχει φάει λιώσιμο όχι μόνο από games αλλά και από καθημερινή εργασία (8 έως και 18ώρες την ημέρα μερικές φορές)......Νομίζω ότι χωρίς υδρόψυξη θα είχε βρει το δημιουργό του με το overclocking αν και δεν θα χτύπαγε 3.8Ghz καν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

 

Απο ποτε το 75-80 θεωρειτε σημειο επικινδυνοτητας για την...υγεια της καρτας?

Oλες οι reference ανεξαιρετως απο μαμα Nvidia παιζουν 80-85 βαθμους σταθερα, λογικα θα εχει γεμισει το εργοστασιο απο καμμενες καρτες απο τα rma.

Το οτι βγαζετε αυθαιρετα συμπερασματα οτι οι καρτες στους 75 και 80 βαθμους καιγονται πραγματικα με ξεπερναει.

Και ομως ειναι αρκετες οι reference που βγαζουν προβλημα στα 3-4 χρονια βαριας χρησης.

Απο τις 6 καρτες που εχω αγορασει 4 ηταν reference. Gtx 260 gtx 280 και 2 Titan. Τρεις απο αυτες πηγαν απο υπερθερμανση, οι δυο εντος τριετιας δυο με τρεις μηνες πριν την ληξη της εγγυησης. 

Αυτο σταματησε να γινεται οταν μπηκαν στα νερα. 

Συμπερασμα, μακροχρονια οι θερμοκρασιες αυτες θα σου βγαλουν προβλημα αναλογα τη χρηση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.