Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος def έγραψε:

Εγώ είπα κάτι, και μπορεί να με είπαν τρελό καποιοι:hehe: αν έχεις τα φράγκα χτυπάς μια Titan V και τελειώνει η υπόθεση. Αν κάτι που μετάνιωσα ήταν που πούλησα την P6000. 

Για gaming είναι άχρηστα τα έξτρα που προσφέρει αφού αξιοποιούνται σε δομείς διαφορετικούς ( machine learning,  σχεδιαστες, επαγγελματική 5 κλπ )

Απλά υπομονή, δεν υπάρχει και τπτ να βγαίνει φοβερό στα κοντά. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SpirosKGR said:

Για gaming είναι άχρηστα τα έξτρα που προσφέρει αφού αξιοποιούνται σε δομείς διαφορετικούς ( machine learning,  σχεδιαστες, επαγγελματική 5 κλπ )

Απλά υπομονή, δεν υπάρχει και τπτ να βγαίνει φοβερό στα κοντά. 

ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι είναι άχρηστα??? 

Το έχεις δοκιμάσει σε flightsim? Εγώ φίλε μου ξόδεψα μια περιουσία σε κάρτες για το simulator, η quadro είναι πολύ μπροστά. 

 

https://blogs.nvidia.com/blog/2012/12/05/how-nasa-uses-gpus-to-build-more-vivid-flight-simulators/

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Ε αποτελείς το κομμάτι που παίζει αυτών των ειδών παιχνίδια. Τα οποία θέλουν επαγγελματικό εξοπλισμό για να αποδώσουν σωστά . Είναι ακριβό χόμπι για ακριβά πορτοφόλια

 

Οι περισσότεροι περιμένουν Volta για το RTX του νέου Metro

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ατομα που χρειαζονται Titan ντε και καλα αντε να ειναι το 5% τον απανταχου gamers... Αρα καλα τα λεει ο @SpirosKGR

Το 5% αφορά τους κατόχους μιας ti. Για titan, πάμε στο 1%;)

Link to comment
Share on other sites

Just now, DEADLAZARUS said:

Το 5% αφορά τους κατόχους μιας ti. Για titan, πάμε στο 1%;)

Ναι καλα δεν εκανα και στατιστικη ερευνα απλα το εβαλα το νουμερο arbitrarily για να δειξω οτι σχεδον κανεις δεν το χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, icy20 said:

Ναι καλα δεν εκανα και στατιστικη ερευνα απλα το εβαλα το νουμερο arbitrarily για να δειξω οτι σχεδον κανεις δεν το χρειαζεται.

Κοίτα σε αυτό έχεις δίκαιο! Αλλά πίστεψε με αυτό το 5-8% στο flightsim με φουλ ρυθμίσεις είναι 8-10 FPS παραπάνω!!!!! Σαν να λέμε παίζεις ένα far cry και παίρνεις 20fps +. Θα μου πεις να πάρω titan v για να παίζω simulator? ΌΧΙ. ΑΛΛΆ γενικά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ΣΊΓΟΥΡΑ για τα επόμενα 3  χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Στο επαναλαμβάνω όπως και στο άλλο thread, Titan V η P6000 για flight sim είναι πεταμένα λεφτά. Αν σου περισσεύουν δώστα! Αλλά κάνε και μια σύγκριση με μια 1080ti και πόσταρε να δούμε και εμείς αυτή την τραγική διαφορά!

 

Το λινκ που πόσταρες πιο πάνω από τη μια είναι απο το 2012, από την άλλη μιλάει για εντελώς custom λύσεις (nine 4K (4096 x 2160) projectors! + NASA developed for the USAF) και νομίζω τίποτα από αυτά δεν κάνει apply στο use case σου. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, yog-sothoth said:

Στο επαναλαμβάνω όπως και στο άλλο thread, Titan V η P6000 για flight sim είναι πεταμένα λεφτά. Αν σου περισσεύουν δώστα! Αλλά κάνε και μια σύγκριση με μια 1080ti και πόσταρε να δούμε και εμείς αυτή την τραγική διαφορά!

 

Το λινκ που πόσταρες πιο πάνω από τη μια είναι απο το 2012, από την άλλη μιλάει για εντελώς custom λύσεις (nine 4K (4096 x 2160) projectors! + NASA developed for the USAF) και νομίζω τίποτα από αυτά δεν κάνει apply στο use case σου. 

Είναι η γνώμη σου φίλε μου:)εγώ το είδα με τα μάτια μου. Με όλο τον σεβασμό. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, def said:

Είναι η γνώμη σου φίλε μου:)εγώ το είδα με τα μάτια μου. Με όλο τον σεβασμό. 

 

Τότε σου προτείνω να πάρεις 2x Quadro GV100 με NVLink 2. Σίγουρα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί (ειδικά αν το πρόγραμμά σου υποστηρίζει NCCL)! 

 

EDIT: https://geizhals.eu/pny-quadro-gv100-vcqgv100-pb-a1800874.html. (για να μην ψάχνεσαι άδικα ελλάδα)

Έγινε επεξεργασία από yog-sothoth
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yog-sothoth said:

 

Τότε σου προτείνω να πάρεις 2x Quadro GV100 με NVLink 2. Σίγουρα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί (ειδικά αν το πρόγραμμά σου υποστηρίζει NCCL)! 

 

EDIT: https://geizhals.eu/pny-quadro-gv100-vcqgv100-pb-a1800874.html. (για να μην ψάχνεσαι άδικα ελλάδα)

Φίλε μου αν το έλαβες σας πρόκληση έκανες λάθος. Αν πάλι το λες ειρωνικά δεν θέλω να το συνεχίσω.... Είπα ότι σέβομαι την γνώμη σου. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

On 5/19/2018 at 6:56 PM, def said:

Φίλε μου αν το έλαβες σας πρόκληση έκανες λάθος. Αν πάλι το λες ειρωνικά δεν θέλω να το συνεχίσω.... Είπα ότι σέβομαι την γνώμη σου. 

 

Όχι, δεν είχα τέτοια πρόθεση. Απλά μου φαίνεται κρίμα να σκορπίσεις τα λεφτά σου, αν από την άλλη δεν έχεις θέμα να διαθέσεις κάποιο μεγάλο ποσό σου έχω και την εναλλακτική, και κορυφαία πρόταση. 

 

Δηλαδή:

έξυπνη αγορά 1080ti

κορυφαία αγορά 2x Quadro GV100 + NVLink 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.guru3d.com/news-story/nvidia-ceo-makes-interesting-remarknew-gamers-geforce-is-a-long-time-from-now.html

Χμμ, να τολμήσω να πω ότι πρέπει να :locked: το νήμα:hehe:;

Πέρα από την πλάκα, η έλλειψη ανταγωνισμού και το mining frenzy συντελούν σε αυτήν την κατάσταση. Ούτε refresh δεν αξίζει να δώσει η nvidia.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νέα. Θα μπορέσω να κρατήσω την 1070 για κάνα χρόνο ακόμη άνετα, ακόμη και αν αλλάξω το υπόλοιπο σύστημα ? 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Χμμ, να τολμήσω να πω ότι πρέπει να :locked: το νήμα:hehe:;

 

Î�Ï�οÏ�έλεÏ�μα εικÏ�ναÏ� για how fucking fascinating ? 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Νιάου, βρε γατούλα:hehe:.

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για την nvidia να βγάλει νέες κάρτες.

Αν ποτέ ξυπνήσει η amd και δώσει παρόμοιες επιδόσεις (όχι 2 χρόνια μετά όμως), κάτι μπορεί να γίνει. Μέχρι τότε, brace yourselves.

Link to comment
Share on other sites

εχετε σκεφτει ποτε σαν επιχειρηματιες? η μονο σκεφτεστε σαν καταναλωτες? μιλαμε για μια εταιρια με δυσκολα οικονομικα αποτελεσματα που οτι  και να κανει συνεχιζεται να αγοραζεται τα προιοντα του ''προτωπορου''.... βγαινει ο ryzen σου προσφερει σχεδον τα παντα.. απ οχι με τον 8700 βγαζω 1080π medium settings 180 frames με amd βγαζω 165... intel δαγκωτο... λες και παιζουν πολλοι στα 1080π με 1080ti medium high settings γιατι για πιο πανω(σε αναλυση) αφηστε το καλυτερα ειναι τραγικο να ρωταμε πιο cpu να παρουμε... στην μεσαια κατηγορια gpu που να υποθεσουμε οτι ειναι κοντα η amd στην nvidia η επιλογη ειναι nvidia γιατι ετσι μας αρεσει.. και θα μπορουσα να γραφω πολλλλλλλα παραδειγματα αλλα το τσιπουρο κανει δουλιτσα.. τι περιμενετε δλδ? να βγει amd gpu 30% πανω apo 1080τι? οταν απλα περιμενετε να βγαλει κατι καλο η amd για να πεσει η τιμη στις αντιπαλες εταιριες και να ψωνισεται? εγω και εσυ κανουμε τις εταιριες η εταιριες χωρις τα λεφτα μας δεν μπορουν να κανουν τπτ............... να παει να δωσει η amd δεν ξερω και γω ποσα δις για να περασει ποιον ρε παιδια? προτιμω να κλεισει την επομενη δουλεια με sony ms παρα να δωσει στα μυαλα μας μια gpu που θα ξεπερναει την 1080τι και ολοι θα παμε να αγορασουμε την 2090τι για να την εχουμε πιο μεγαλη. δεν μπορει να τα βαλει με 2 μεγαθηρια (οικονομικα) αυτην την στιγμη καταλαβετετο.. και δεν μπορει γιατι συνεχιζεις να αγοραζεις intel.. nvidia.. συνεχιζεις να αγοραζεις coca cola....

Έγινε επεξεργασία από zyx
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά πουλάγανε ( ξεπουλάγανε καλύτερα ) οι κάρτες της AMD/ATi όταν ήταν μπροστά από τις αντίστοιχες nVIDIA έστω και 10%.

Ξεχνάς πόσες 5870 υπήρχαν στο λανσάρισμα εδώ στο forum ?

Πόσες 5970 ?

Πόσες 7970 ?

Πόσες 290X ?

 

Πιστεύεις εσύ δηλαδή πως αν έβγαζε τώρα η AMD μια κάρτα 20% πάνω από την 1080 Ti, με τιμή, θόρυβο και κατανάλωση παρεμφερή με την 1080 Ti, ο κόσμος θα συνέχιζε να παίρνει την 1080 Ti ? Really ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ξεχναω αλλα αν βγει σημερα μια 1080τι απο την amd ακομα κ +20% η nvidia εχει απαντηση αμεση. ασε που μετα θα βγουνε ποσα site που θα λενε οτι με την vega 78 ξοδευεις 15λεπτα ρευμα παραπανω την μερα και στον χρονο πανω σε συμφερει η 2090τι.. αλλα οπως ξαναειπα ειναι πολυ δυσκολο και να χτυπησει την ιντελ και την nvidia ταυτοχρονα και να εχει αποτελεσμα στα οικονομικα τις

Link to comment
Share on other sites

Ε προφανώς αν έχει άμεση απάντηση, σε παρόμοια τιμή η nVIDIA προφανώς και ο κόσμος θα πάει πάλι στην πράσινη.
Το ζήτημα είναι να έχεις τα σκήπτρα έστω για ένα 3μηνακι.

Αν με το που πεί η AMD "hello" στο επόμενο 10ημερο έχει βγει η nVIDIA με ένα "Welcome back", χαίρω πολύ.
 

Το κακό είναι πως ωραία τα όνειρα, η AMD έχει μείνει πολύ πίσω στον τομέα των γραφικών και είναι ίσως πλέον πιο δύσκολο και από comeback που έκανε στα CPU.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.