Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

I have a dream. Φαντάσου να κόστιζε τόσο -καλά, ας μην το παρακάνω, ας πούμε ένα ποσό περί τα 700 ευρώ- η 2080ti. Ήρθε ο στόλος/ιππικό.... 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να προλάβατε / προλαβαίνετε guys. Επειδή δεν θα μπορώ να κάνω edit το σχόλιο αν λήξει η προσφορά. 

 

Εγώ προσωπικά για να μην βγαίνω και οφφτοπικ απο 1070 σε 2070 που σκεφτόμουν και 300-320 λεμε να έδινα την evga sc 1070 δε νομίζω οτι αξίζει τα 250 το λιγότερο ευρώ η αλλαγή αυτή για ένα 10-15%. Σε 1080p. Τουλάχιστον αν δεν είχε υποβαθμίσει σε Χ60 την φετινή Χ70 ο Δερματινος να είχε νόημα. Δηλαδή πώς η 1070 ήταν σαν μια 980Τι στοκ σε απόδοση. Αντίστοιχα αν είχε γίνει πάλι το ίδιο και στην 2070 ( και όχι 2070 = 1080 + κάτι ψηλά + RTX ]

 

* Πάντως αφού είναι ακόμα υπό δοκιμή η τεχνολογία άραγε θα μπορούσε να βγει Turing chip χωρίς RTX; Πχ έκδοση GTX 2070;

 

Θα με κρατήσει μέχρι την 3000 σειρά η καρτουλα; [1070] 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Ελπίζω να προλάβατε / προλαβαίνετε guys. Επειδή δεν θα μπορώ να κάνω edit το σχόλιο αν λήξει η προσφορά. 

 

Εγώ προσωπικά για να μην βγαίνω και οφφτοπικ απο 1070 σε 2070 που σκεφτόμουν και 300-320 λεμε να έδινα την evga sc 1070 δε νομίζω οτι αξίζει τα 250 το λιγότερο ευρώ η αλλαγή αυτή για ένα 10-15%. Σε 1080p. Τουλάχιστον αν δεν είχε υποβαθμίσει σε Χ60 την φετινή Χ70 ο Δερματινος να είχε νόημα. Δηλαδή πώς η 1070 ήταν σαν μια 980Τι στοκ σε απόδοση. Αντίστοιχα αν είχε γίνει πάλι το ίδιο και στην 2070 ( και όχι 2070 = 1080 + κάτι ψηλά + RTX ]

 

* Πάντως αφού είναι ακόμα υπό δοκιμή η τεχνολογία άραγε θα μπορούσε να βγει Turing chip χωρίς RTX; Πχ έκδοση GTX 2070;

 

Θα με κρατήσει μέχρι την 3000 σειρά η καρτουλα; [1070] 

Ρε συ.. Η καρτούλα σε 1080p σε κρατάει άνετα. Εδώ σε 1440p και παλεύει, σε 1080p θα έχεις θέμα; Επεξεργαστή, έχεις, κάρτα , έχεις , ανούσια εντελώς η αλλαγή και τα έξτρα λεφτά.

 

Αν έμενα στα 1080p δεν θα έμπαινα και στη διαδικασία ανεύρεσης κάρτας, αλλά τώρα είμαι ακόμη στην διαδικασία σκέψης , πόσο μάλλον για ανεύρεση...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ρε συ.. Η καρτούλα σε 1080p σε κρατάει άνετα. Εδώ σε 1440p και παλεύει, σε 1080p θα έχεις θέμα; Επεξεργαστή, έχεις, κάρτα , έχεις , ανούσια εντελώς η αλλαγή και τα έξτρα λεφτά.

 

Αν έμενα στα 1080p δεν θα έμπαινα και στη διαδικασία ανεύρεσης κάρτας, αλλά τώρα είμαι ακόμη στην διαδικασία σκέψης , πόσο μάλλον για ανεύρεση...

Επεξεργαστή δεν έχουμε bro ?

Σε αναζήτηση 8700Κ είμαι.

Έλεγα να κάνω κράτη που λένε. Ώστε να αλλάξω και σε κάποιο μονιτορ 144Hz αντί για τα 250 για αναβάθμιση κάρτας να παν σε 1080/144 οθόνη 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα 144hz και τα υπόλοιπα gimmicks, ξέρεις ότι δεν είναι my kind of thing :p 

8700Κ σε καλή τιμή θα αργήσεις να βρεις. Εγώ τον πήρα με τιμολόγιο και για αυτό έκανα best buy που μπορούσα (αλλιώς θα πήγαινα σε ryzen). 

Αν είναι να κάνεις κράτει, well, περίμενε για όλα. Ούτε η 2070 θα σε βοηθήσει πολύ (depends on title) για 1080/144, ξέρεις ότι είναι 2.5 φορές πάνω σε FPS αυτό που ζητάς. Αν αυτό αξίζει μία ΧΧ70 κάρτα (έστω και στα low graphs που παίζει ο πιο πολύς κόσμος), δεν ξέρω. Θα το ξανασκεφτόμουν. 

Είναι ακριβό το άθλημα να θέλουμε constant 144 και low(er) cost gpus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει προτάσεις. 320 Delidιντ ?

Και άλλη μία εξετάζω από έμπιστο άτομο εδώ του φορουμ. Λίγο παραπάνω με εγγύηση. Θα δούμε.

1080p 144 TN για κανα 2 μουλτι τα θέλω τα 144. Pubg, Bf τέτοια που ετσι κι αλλιώς παίζεις με μιξαρισμενα settings. Το τα πάντα low είναι λάθος. Πάντα πειράζεις για να έχεις Max Visibility/ Max Fps possible

Αυτά. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα με την εγκατάσταση του νέου μόνιτορ (32" 4Κ) και ξαφνικά η 2080Ti ξαναμπήκε στο μυαλό μου....φτού....ευτυχώς έχω πολλά παλαιότερα παιχνίδια που δεν έχω παίξει και πολύ δουλειά για τους επόμενους μήνες.....Θα λιώσω στο overclock και την 1080Ti για την ώρα με κανένα custom BIOS.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Jargon έγραψε:

Μόλις τελείωσα με την εγκατάσταση του νέου μόνιτορ (32" 4Κ) και ξαφνικά η 2080Ti ξαναμπήκε στο μυαλό μου....φτού....ευτυχώς έχω πολλά παλαιότερα παιχνίδια που δεν έχω παίξει και πολύ δουλειά για τους επόμενους μήνες.....Θα λιώσω στο overclock και την 1080Ti για την ώρα με κανένα custom BIOS.

 

 

Δεν φτάνει η ti; Φτάνει και περισσεύει. 1.200 έχει η φθηνότερη 2080ti.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

Δεν φτάνει η ti; Φτάνει και περισσεύει. 1.200 έχει η φθηνότερη 2080ti.

 

Επειδή δεν παίζω πολύ, και λόγω του ότι έχω backlog με καμιά 40αριά παιχνίδια 2-5 ετών νομίζω ότι η 1080Ti θα με καλύψει ώστε να περιμένω την 3080Ti ή όπως θα τη λένε. Για παράδειγμα παίζω ακόμη το Rise of The Tomb Raider, Doom 2016, Bioshock Trilogy, Middle Earth: Shadow of Mordor, Batman Arkham Knight, Assasins Creed Black Flag, The Witcher 2 & 3....και πολλά άλλα τέτοια. Αυτά θέλω να τα παίξω όποτε έχω χρόνο αλλά με τους ρυθμούς που παίζω θα μου πάρει κι εγώ δεν ξέρω πόσο...δεν παίζω πάνω από 3-4 ώρες την εβδομάδα και υπάρχουν εδβομάδες που δεν παίζω καθόλου...οπότε δεν αξίζει να πάω σε 2080Ti ακόμη γιατί αυτοί οι τίτλοι παίζουν μια χαρά σε 4K με την 1080Ti και την έχω και overclocked. O μόνος λόγος που θα πήγαινα νωρίτερα είναι αν χρειαστεί η 1080Ti σε άλλο μου μηχάνημα. Τέλος την 2080Ti αν την πάρω θα κοπεί τιμολόγιο οπότε το ΦΠΑ δεν μ'ενδιαφέραι και την αγοράζω και από εξωτερικό χωρίς καθόλου. Απλά να έχει νόημα. Και την οθόνη βασικά την πήρα για δουλειά (επαγγελματική με Adobe RGB είναι - BenQ SW320).

Link to comment
Share on other sites

Η Titan μπορεί να είναι η δικαιολογία της nVidia για να ρίξει τις τιμές στην υπόλοιπη σειρά εκεί που ήταν πριν......μπορεί βέβαια να την πάει κι αυτή στο θεό και όλα αυτά εξαρτώνται από το πως πάνε οι πωλήσεις μέχρι τώρα....θα μάθουμε σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα Pascal; Αν ναι, δεν βλέπω πώς θα ρίξει τις τιμές. Αν όχι, κάτι μπορεί να γίνει. 

Μπορεί και να την τιμολογήσει στον Θεό ασχέτως όλων αυτών που γράφω, γιατί μπορεί και δεν υπολογίζει κανέναν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Jargon έγραψε:

Η Titan μπορεί να είναι η δικαιολογία της nVidia για να ρίξει τις τιμές στην υπόλοιπη σειρά εκεί που ήταν πριν......μπορεί βέβαια να την πάει κι αυτή στο θεό και όλα αυτά εξαρτώνται από το πως πάνε οι πωλήσεις μέχρι τώρα....θα μάθουμε σύντομα...

Σιγουρα 200-300 ευρω, πανω απο την επισημη τιμη μιλαω παντα.

Αν συνεχισει το δεν βγαζουμε aftermarket υλοποιησεις στην titan με την τιμη της ti στα 1100 και titan στα ~1300 δυο πραγματα μπορει να παιξουν. Η θα ριξουν τις ti στα 1100 1200 η θα παρουμε ολοι titan ?

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να ριξει τιμες; Δεν πουλαει ή εχει στοκ να καθεται; :hehe:

 

Καπου στα 1800 με 2000€ να την περιμενουμε(εκτος και αν γινει κανα θαμα)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Γιατι να ριξει τιμες; Δεν πουλαει ή εχει στοκ να καθεται; :hehe:

 

Καπου στα 1800 με 2000€ να την περιμενουμε(εκτος και αν γινει κανα θαμα)

Η τιμη για την ti δεν ειναι τα 1400 που βαζουν οι asus gigabyte msi κλπ στα δικα τους μοντελα αλλα τα 1100 ευρω που βαζει η nvidia. Σε αυτα μπαινει το καπελο της καλυτερης υλοποιησης που δινουν σε σχεση με τα reference της nvidia.

Στην titan αυτο δεν ισχυει γιατι το μοντελο ειναι ιδιο για ολους. 

Αρα η θα ριξουν τιμες απο τα 1400-1500 που ζητουν τωρα η θα εχουν την ιδια τιμη με την titan και προφανως θα αγοραζα titan.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος για να ρίξουν τις τιμές είναι τα αποτελέσματα τριμήνου τα οποία δεν γνωρίζουμε. Υπάρχουν θέματα με τους μετόχους και μεγάλο απόθεμα mid-range καρτών της σειράς 1ΧΧΧ. 

Επίσης υπάρχουν όρια στα οικονομικά τα οποία εξερευνεί η nVidia με την ανοχή της αγοράς. Οι τιμές θα "κάτσουν" εκεί που θα καθορίσει η αγορά. Μπορεί να πρέπει να πέσουν μπορεί και ν'ανέβουν κι αυτό το ξέρει το financial department και το marketing αλλά θα το μάθουμε κι εμείς προσεχώς. Απλά συζητάμε εκδοχές.

 

Προσωπικά δεν συμφωνώ με τις τιμές της και ψηφίζω με το πορτοφόλι μου. Από τη στιγμή που βγήκε η 2080Ti έχω κάνει αγορές hardware X3 της αξίας της οι οποίες μου αποφέρουν πραγματική αύξηση παραγωγικότητας. Αν όμως η 2080Ti είχε 800 Ευρώ θα την είχα αγοράσει είδη - απλά και όμορφα για να παίζω. Για παιχνίδι δεν δίνω 1400 Ευρώ γιατί δεν παίζω τόσο και πάντα υπάρχει κάτι άλλο ν'αγοράσω. Επόμενη αγορά ένα Qnap / Synology NAS 6-8 Δίσκων με 10Gbit κάρτα. Αν ρίξει τις τιμές η Nvidia μπορεί να το καθυστερήσω γιατί έχω εναλλακτική. Αν όχι δικό της πρόβλημα και τα λεφτά μου πάνε αλλού..

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.