Jump to content


"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Από την στιγμή που υπάρχει απόθεμα σε GTX, οι RTX δεν θα πέσουν. Οι μέτοχοι μια χαρά είναι. Η μετοχή της εταιρίας τα τελευταία 10 χρόνια πήγε από τα 8-10 δολάρια κοντά στα 300. Η πτώση από τα 300 περίπου στα 150 θα αποτελέσει ευκαιρία για κάποιους να αγοράσουν και άλλες μετοχές. Όσοι εγκλωβίστηκαν, είτε θα περιμένουν, είτε θα αποδεχθούν κάποια χασούρα και θα κοιτάξουν αλλού. Στην τελική όσοι εγκλωβίστηκαν είναι νέοι μέτοχοι, πιθανόν μικρομέτοχοι και ειλικρινά τώρα και δυστυχώς, ποιος τους λογαριάζει αυτούς;

 

Επίσης αν δούμε λιγάκι και τα τελευταία αποτελέσματα από τα μερίδια αγοράς, η Nvidia δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο να ρίξει τιμές

Q3 2018 goes down as worst third quarter for graphics cards add-in boards

image.png

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές αν πέσουν θα πέσουν με βάση τα στοιχεία που δεν ξέρουμε όχι τα ιστορικά. Με βάση τα ιστορικά αποφάσισε να θέσει αυτές τις τιμές και με βάση τα μελλοντικά θα διαμορφώσει τις επόμενες. 

 

Εξετάζουμε θεωρητικά το σενάριο "πτώσης" τιμών και αν υπάρχουν λόγοι να συμβεί. ΔΕΝ κάνω προφητεία γιατί δεν έχω τα στοιχεία για να την κάνω ούτε εγώ ούτε κανείς.  

Ο ανταγωνισμός της nVidia είναι ο εαυτός της και για να πουλήσει πρέπει να προσελκύσει πελάτες και αυτοί έχουν όρια. Αναφέρομαι στο retail channel και όχι στο professional space. Για να πουλήσει λοιπόν πρέπει οι κάτοχοι καρτών high-end προηγούμενης γενιάς να δουν την αξία στην αγορά μιας καινούριας. Αυτή η αξία καθορίζεται από το λόγο τιμής επιδόσεων και στην περίπτωση π.χ. τη δική μου (1080Ti) δεν την βλέπω. Επίσης δεν πιστεύω ότι θα αργήσει η επόμενη γενιά (3ΧΧΧΧ) και αυτός είναι ένας άλλο λόγος που δεν αγοράζω. 

 

Δεν είναι αδιάφορη η τιμή των καρτών της επειδή έχει το performance crown  και δεν μπορεί να τις ανεβάζει χωρίς επιπτώσεις για πάντα, κάπου θα υπάρχει όριο ελαστικότητας και φυσικά το μεγαλύτερο τμήμα της αγοράς αγοράζει midrange κάρτες. Oι τιμές των 2080/2080Τi αφορούν ένα μικρό τμήμα της αγοράς το οποίο όντως πληρώνει παραπάνω αλλά τα όρια του μένει να τα ανακαλύψει και η ίδια.  

 

Ας δούμε λοιπόν την τιμή της Titan και μετά να δω ποιος θα πάρει Asus Strix & EVGA FTW, κτλ αν δεν έχει μεγάλη διαφορά. Τι θα πει στου AIBs? Φάτε τις? 

Αν έχει (π.χ. $2,000-2,500) να δω πόσοι θα πάρουν Titan με 10-15% περισσότερες επιδόσεις (MAX) από την 2080Ti αν αυτή κοστιζει διπλή τιμή. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν η Titan έχει semipro drivers, κάποιοι θα βρεθούν.

Όσον αφορά την αξία των νέων, κάποιος με 1080Ti που δεν θα βρει λόγο να αναβαθμίσει, δεν θα βρει λόγο να πουλήσει και την δικιά του στην αγορά των μεταχειρισμένων. λιγότερα μεταχειρισμένα, ευκολότερα θα πουληθεί το υπάρχον GTX στοκ στις τιμές που θέλει η Nvidia όχι στις τιμές που ελπίζουν οι καταναλωτές.

Επιπλέον η Nvidia χρόνια τώρα πασχίζει να ανεβάσει τιμές. Ο μόνος λόγος να ρίξει τιμές είναι αν κρίνει ότι η αγορά δεν είναι ακόμα έτοιμη για τόσο υψηλές τιμές. Αλλά από την άλλη χωρίς ανταγωνισμό δεν θα βρει καλύτερη περίοδο να παγιώσει υψηλότερες τιμές. Η AMD από την μεριά της δεν έχει κανέναν λόγο να χαλάσει τα σχέδια της Nvidia. Αν ποτέ βγάλει πραγματικά hi end κάρτα και αυτή στα 1000 θα θέλει να την πουλάει, όχι στα 600.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS Γιωργη, δυο καρτες μου αρεσαν. H Trio κ η Strix.

 

Οσο κ να προσπαθησα ομως δεν μπορω να δικαιολογησω τις τιμες. Ετοιμος ημουν με τα λεφτα στο χερι αλλά τελευταια στιγμη το μετανοιωσα...ουτε τις τιμες

των απλων 2080(trio, strix) μπορω να δικαιολογησω

Μετανοιωσα κ το οτι εδωσα τη Ti μου εστω κ αν ηταν σε καλη τιμη...

Βρηκα λοιπον την ιδια, σφραγισμενη κ με λιγοτερα απο οτι εδωσα τη δικη μου :hehe:

 

Spoiler

20181202_193154.thumb.jpg.7be5eccda00176002eefa6b727079166.jpg

 

Αν αργοτερα πεσουν οι τιμες σε φυσιολογικα επιπεδα το ξανασυζηταμε 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Βρηκα λοιπον την ιδια, σφραγισμενη κ με λιγοτερα απο οτι εδωσα τη δικη μου :hehe:

μπορώ να σε διευκολύνω αν δεν την θέλεις τράμπα με την duke :rofl:

ή καβάτζα μια και για μένα, προηγείται ο alexcrx :jester:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yanni said:

Αν η Titan έχει semipro drivers, κάποιοι θα βρεθούν.

 

Επιπλέον η Nvidia χρόνια τώρα πασχίζει να ανεβάσει τιμές. Ο μόνος λόγος να ρίξει τιμές είναι αν κρίνει ότι η αγορά δεν είναι ακόμα έτοιμη για τόσο υψηλές τιμές. Αλλά από την άλλη χωρίς ανταγωνισμό δεν θα βρει καλύτερη περίοδο να παγιώσει υψηλότερες τιμές. Η AMD από την μεριά της δεν έχει κανέναν λόγο να χαλάσει τα σχέδια της Nvidia. Αν ποτέ βγάλει πραγματικά hi end κάρτα και αυτή στα 1000 θα θέλει να την πουλάει, όχι στα 600.

 

 

Αν η Titan έχει semipro drivers και 10bit χρώμα τότε την αγοράζω κι εγώ. Δεν το βλέπω όμως αν και κάτι έχει κάνει στο παρελθόν. Θα δείξει γιατί τότε μιλάμε για διαφορετικό product positioning και αμέσως η κάρτα γινεται "φθηνή"...άλλο το ένα άλλο το άλλο.

 

Η αγορά των high-end gamers δεν είναι 20χρονοι σεϊχιδες με 100,000 το μήνα χαρτζιλίκι....το θέμα είναι ποσα τεμάχια θέλει να πουλήσει ως μέρος του γελοίου ποσοστού που αποτελούν αυτές οι κάρτες στην αγορά. Γιατί πολλές δεν ήταν ποτέ (ούτε στα 800 Ευρω) και ούτε θα είναι στο μέλλον. 

 

Ξαναλέω, ο ανταγωνισμός είναι ο ευατός της και όχι η AMD σε αυτή την κατηγορία και οι τωρινές τιμές έχουν να κάνουν και με το γεγονός ότι το τσιπ είναι τεράστιο και ασύμφορο στην παραγωγή. Από την άλλη δεν το βγάζει μόνο για τους 5 Μήτσους που θα το πάρουν να παίζουν, γιατί τόσοι είναι, αλλά και για την επαγγελματική κατηγορία. Το ποσοστό καρτών κατηγορίας 2080-2080Ti στην αγορά είναι αστείο και αστείο θα συνεχίσει να είναι ακόμα και στα 800 Ευρώ να τις ρίξει. Αυτό είναι - fact of life είτε τους αρέσει είτε όχι εκτός κι αν ξαναγράψουν δικά τους οικονομικά τα οποία τυχαίνει να έχω σπουδάσει μαζί με ένα μεταπτυχιακό στο Finance. Αν έκανα Stock valuation της nVidia τα ίδια θα έγραφα σαν καμπανάκια για τη συγκεκριμένη αγορά. Τη μετοχή της θα την αγόραζα φυσικά λόγω market leadership και technology IP και στα graphics και στο ΑΙ το οποίο είναι και το μέλλον της.  

 

 

 

1 hour ago, Lazy Dog said:

@DEADLAZARUS Γιωργη, δυο καρτες μου αρεσαν. H Trio κ η Strix.

 

Οσο κ να προσπαθησα ομως δεν μπορω να δικαιολογησω τις τιμες. Ετοιμος ημουν με τα λεφτα στο χερι αλλά τελευταια στιγμη το μετανοιωσα...ουτε τις τιμες

των απλων 2080(trio, strix) μπορω να δικαιολογησω

Μετανοιωσα κ το οτι εδωσα τη Ti μου εστω κ αν ηταν σε καλη τιμη...

Βρηκα λοιπον την ιδια, σφραγισμενη κ με λιγοτερα απο οτι εδωσα τη δικη μου :hehe:

 

  Reveal hidden contents

20181202_193154.thumb.jpg.7be5eccda00176002eefa6b727079166.jpg

 

Αν αργοτερα πεσουν οι τιμες σε φυσιολογικα επιπεδα το ξανασυζηταμε 

 

Αν θες τη γνώμη μου πολύ καλά έκανες και πιστεύω ότι η σειρά 2ΧΧΧ θα έχει μικρή διάρκεια ζωής γι'αυτό και δίνω στην nVidia μια μούτζα να την ευχαριστηθεί. Θα περιμένω την επόμενη σειρά. Καλά από την AMD δεν περιμένω κάτι σύντομα οπότε δεν την αναφέρω καν....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

@DEADLAZARUS Γιωργη, δυο καρτες μου αρεσαν. H Trio κ η Strix.

 

Οσο κ να προσπαθησα ομως δεν μπορω να δικαιολογησω τις τιμες. Ετοιμος ημουν με τα λεφτα στο χερι αλλά τελευταια στιγμη το μετανοιωσα...ουτε τις τιμες

των απλων 2080(trio, strix) μπορω να δικαιολογησω

Μετανοιωσα κ το οτι εδωσα τη Ti μου εστω κ αν ηταν σε καλη τιμη...

Βρηκα λοιπον την ιδια, σφραγισμενη κ με λιγοτερα απο οτι εδωσα τη δικη μου :hehe:

 

  Hide contents

20181202_193154.thumb.jpg.7be5eccda00176002eefa6b727079166.jpg

 

Αν αργοτερα πεσουν οι τιμες σε φυσιολογικα επιπεδα το ξανασυζηταμε 

Υποκλίνομαι. Το εννοώ. Πολύ σωστός τρόπος σκέψης. 

Τη δικιά μου την έχω ακόμη, αλλά μάλλον θα κάνω τη μετάβαση. 2080, έτσι; Την τιμή της 2080ti δεν μπορώ να τη δικαιολογήσω. Με κανέναν τρόπο. 

Η Trio είναι πιο προσιτή. Στο κόλπο είναι και η duke. Όποια είναι φθηνότερη/σε διαθεσιμότητα.

Ήθελα τη strix, καθώς η asus έχει κάνει τρομερή δουλειά, αλλά το price premium του brand δεν θα το πληρώσω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τη δικιά μου την έχω ακόμη, αλλά μάλλον και θα κάνω τη μετάβαση θα μείνω με την 1080ti 2080, έτσι; Την τιμή της 2080ti δεν μπορώ να τη δικαιολογήσω. Με κανέναν τρόπο. 

ότι γράφει ο lazy

πριν 45 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Με το νεο ετος κ αν. Θα περιμενω να δω τι θα κανει τελικα με τις τιμες οταν βγει η Titan και μετα θα τα ξαναζυγισω τα πραγματα

-----------

Spoiler

μετά έχει 30χχ από 2000αρικα και πάνω:hehe:

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

περιμενω την titan στην ιδια τιμη με volta.

Δε εχει λογικη η τιμολογηση της nvidia και ξεχαστε το +15 % επιδοσεις +15% price range.Απλα αν πουλησαν σα ζεστα ψωμακια τα volta στα 3k τοσο και μπορει και παραπανω αν της κ@#$@σει θα πουλησει η TItan Turing.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Helly said:

περιμενω την titan στην ιδια τιμη με volta.

Δε εχει λογικη η τιμολογηση της nvidia και ξεχαστε το +15 % επιδοσεις +15% price range.Απλα αν πουλησαν σα ζεστα ψωμακια τα volta στα 3k τοσο και μπορει και παραπανω αν της κ@#$@σει θα πουλησει η TItan Turing.

 

Η volta δεν ήταν ακριβή gaming κάρτα, φθηνή κάρτα για Scientific Computing ήταν με double precision FPU64 + 640 Tensor Cores για machine learning και HBM2 μνήμη που είναι πανάκριβη...καμία σχέση με τις Geforce και ακόμα και σήμερα με watercooling και overclock είναι πιο γρήγορη από την 2080Τi...

 

H νέα Titan πάει για gaming και $3,000 δεν υπάρχει περίπτωση να την πουλήσει που να χτυπάει τον κώλο της κάτω....ας τη βάλει $3,000 αν θέλει να γελάσουμε με Geforce Drivers...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Jargon said:

 

 

Αν η Titan έχει semipro drivers και 10bit χρώμα τότε την αγοράζω κι εγώ. Δεν το βλέπω όμως αν και κάτι έχει κάνει στο παρελθόν. Θα δείξει γιατί τότε μιλάμε για διαφορετικό product positioning και αμέσως η κάρτα γινεται "φθηνή"...άλλο το ένα άλλο το άλλο.

 

Η αγορά των high-end gamers δεν είναι 20χρονοι σεϊχιδες με 100,000 το μήνα χαρτζιλίκι....το θέμα είναι ποσα τεμάχια θέλει να πουλήσει ως μέρος του γελοίου ποσοστού που αποτελούν αυτές οι κάρτες στην αγορά. Γιατί πολλές δεν ήταν ποτέ (ούτε στα 800 Ευρω) και ούτε θα είναι στο μέλλον. 

 

Ξαναλέω, ο ανταγωνισμός είναι ο ευατός της και όχι η AMD σε αυτή την κατηγορία και οι τωρινές τιμές έχουν να κάνουν και με το γεγονός ότι το τσιπ είναι τεράστιο και ασύμφορο στην παραγωγή. Από την άλλη δεν το βγάζει μόνο για τους 5 Μήτσους που θα το πάρουν να παίζουν, γιατί τόσοι είναι, αλλά και για την επαγγελματική κατηγορία. Το ποσοστό καρτών κατηγορίας 2080-2080Ti στην αγορά είναι αστείο και αστείο θα συνεχίσει να είναι ακόμα και στα 800 Ευρώ να τις ρίξει. Αυτό είναι - fact of life είτε τους αρέσει είτε όχι εκτός κι αν ξαναγράψουν δικά τους οικονομικά τα οποία τυχαίνει να έχω σπουδάσει μαζί με ένα μεταπτυχιακό στο Finance. Αν έκανα Stock valuation της nVidia τα ίδια θα έγραφα σαν καμπανάκια για τη συγκεκριμένη αγορά. Τη μετοχή της θα την αγόραζα φυσικά λόγω market leadership και technology IP και στα graphics και στο ΑΙ το οποίο είναι και το μέλλον της.  

 

 

 

 

Αν θες τη γνώμη μου πολύ καλά έκανες και πιστεύω ότι η σειρά 2ΧΧΧ θα έχει μικρή διάρκεια ζωής γι'αυτό και δίνω στην nVidia μια μούτζα να την ευχαριστηθεί. Θα περιμένω την επόμενη σειρά. Καλά από την AMD δεν περιμένω κάτι σύντομα οπότε δεν την αναφέρω καν....

Μια ζωη ετσι επαιζε η Titan και μολις η AMD προσπαθησε να κανει ζημια με τις Vega Frontier, η Nvidia απλα ξεκλειδωσε περισσοτερα pro χαρακτηριστικα στους οδηγους της Titan. Τωρα η Nvidia απευθυνεται στο κοινο των iPhones και λοιπων top προιοντων τεχνολογιας. Και ειδικοτερα στο Αμερικανικο κοινο και γενικοτερα οσους αλλους εχουν παρομοια εισοδηματα. Οχι στον Ελληνα καταναλωτη.

 

Οσον αφορα τις 2080 - 2080 TI αυτες δεν βγαζουν λεφτα για την Nvidia άπλα και μονο απο τις πωλησεις τους, αλλα και απο τα υπολοιπα προιοντα της Nvidia που σπρωχνουν. Οποτε το ποσοστο τους στην αγορα δεν παιζει ρολο. Αυτο που παιζει ρολο ειναι το ποσοστο των πινακων με αποτελεσματα benchmarks στα οποια βρισκονται στην κορυφη και εκει το ποσοστο τους πλησιαζει στο 100%(αν δεν ειναι 100%).

 

 

Οσον αφορα την τοποθετηση της Tirtan στην αγορα, παντα προωθουταν σε διπλο ταμπλο. Οποτε βολευε ηταν η κορυφαια gaming καρτα και οποτε βολευε ηταν η φτηνη λυση για πολλους επαγγελματιες που δεν ηθελαν να δωσουν τα λεφτα της quadro.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@idonthave (mention, δεν θυμάμαι): δεν έχεις άδικο, αλλά ο κύβος (όχι Knorr) ερρίφθη. Το θέμα είναι ότι η Trio δεν είναι διαθέσιμη σε νορμάλ τιμή στη χώρα μας (900+ κάνει) και πάω για τη duke. Εκτός αν αγοράσω από κατάστημα του εξωτερικού. 

Μπορεί και να περιμένω λιγάκι, μπας και βρω την trio σε διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ρε MONO Zotac...

Zotac 2080ti; Δεν δίνω τόσα, ρε.

Αγάπη μόνο, μπορεί. 

Αφού δεν βρίσκω σε λογικές τιμές την asus strix, θα ξανατιμήσω την msi.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ρε MONO Zotac...

ποια zotac...:hehe::crazypilot:

 

duke και τα μυαλά στην jessica (στα μπλεντερ)

NSFW (spoiler)→NotSafeForWork

Spoiler

CTGvwpSUkAAu2nP.jpg Daisy-duke_(Jessica).thumb.jpg.66df6632b80f8a6d036c189c3f6377e4.jpg

:hehe::jester:

 

NVIDIA RTX TITAN teased by influencers

TITAN-RTX.jpg

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.