Jump to content


"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος icy20 έγραψε:

Ρε ανθρωπε δεν υπαρχει 2080 zotac amp?

πρέπει να έβγαλε

Spoiler

παραπάνω σε 

 

"Troll+Face.jpgρω"

 

:bleh:

 

υπάρχει και η Galaxy HOF, EVGA ft3 , ASUS...

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Δηλαδη DOA ηταν?

 

πριν 56 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Αφου δεν σου εσκασε στο μηνα επανω εισαι οκ

 

Μια χαρά είναι το τερατάκι σου, ότι ήταν να σου βγάλει θα το είχε βγάλει

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βρίσκω msi trio στα 819+μεταφορικά από Γερμανία.

Από Ελλάδα, πλην μίας προσφοράς-κράχτη για την trio, υπάρχει μόνον η duke στα 792 (τιμή Μυτιλήνης:p).

Προτιμώ την trio (για ευνόητους λόγους:hehe:), αλλά θα με βόλευε περισσότερο η αγορά από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τις τιμές τις έριξε από $3,000 που έχει η Titan V στα $2,500...

 

Με 24GB μνήμη (ακριβή GDDR6) δεν την προορίζει 100% για gamers και δεν την ενδιαφέρει το πόσο θα πουλήσει σε αυτούς. Από την άλλη δεν χαρίζει 130TFLOPs επιδόσεις γιατί η φθηνότερη ανάλογη κάρτα κάνει $5,000. Αυτό που μου κάνει εντύπωσει είναι ότι για άλλη μια φορά δεν έχει 10bit χρώμα και το FP64 double precision είναι κλειδωμένο. 

Επίσης για gaming ένα 15% παραπάνω επιδόσεις να δώσει και η τιμή δεν συμβαδίζει.

 

Αυτό που έκανε είναι να πάρει μερικά full τσιπάκια από τις μεγάλες και να φτιάξει ένα SKU για μούρη το οποίο θα έχει πωλήσεις που ούτε θα φαίνοντια πουθενά. Δεν της κοστιζει τίποτα όμως. 

 

Με λίγα λόγια.....nothing to see here....move on.....

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/30/2018 at 5:24 PM, Lazy Dog said:

@csaris πως τα παει η Dual απο θερμοκρασιες;

 

Ελα τωρα το ειδα!

 

Ηδη εχω στειλει και περιμενω απαντηση για RMA.

 

Aπο τα χειροτερα ανεμιστηρακια που υπαρχουν σε καρτα.... Φτηνιαρικο και αθλιο.

 

Εχει μια μασιφ πλακα ολη την καρτα με κατι παναθλια thermal pads και ζεματανε τα παντα απο κατω.

 

Σε benchtable παιζει μαμα 78-80 βαθμους. Αθλια.

 

Μακρια οποιος την σκεφτεται.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Jargon said:

 

Η volta δεν ήταν ακριβή gaming κάρτα, φθηνή κάρτα για Scientific Computing ήταν με double precision FPU64 + 640 Tensor Cores για machine learning και HBM2 μνήμη που είναι πανάκριβη...καμία σχέση με τις Geforce και ακόμα και σήμερα με watercooling και overclock είναι πιο γρήγορη από την 2080Τi...

 

H νέα Titan πάει για gaming και $3,000 δεν υπάρχει περίπτωση να την πουλήσει που να χτυπάει τον κώλο της κάτω....ας τη βάλει $3,000 αν θέλει να γελάσουμε με Geforce Drivers...

https://www.bit-tech.net/news/tech/graphics/nvidia-announces-geforce-titan-rtx/1/?fbclid=IwAR0k5QOt-vL_6j6acWqLQEK9jWyLJIg1Acv1Toeh3zJaJBsFQsThAe5sKrg

Εγω τα λεγα δυστυχως ?

Ειναι πολυ το μαρουλακι αμερικα μερια απο ασχετους και μη

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Helly said:

https://www.bit-tech.net/news/tech/graphics/nvidia-announces-geforce-titan-rtx/1/?fbclid=IwAR0k5QOt-vL_6j6acWqLQEK9jWyLJIg1Acv1Toeh3zJaJBsFQsThAe5sKrg

Εγω τα λεγα δυστυχως ?

Ειναι πολυ το μαρουλακι αμερικα μερια απο ασχετους και μη

 

Αυτό που έβγαλε δεν έχει καμία σχέση με gaming Titan και στόχευση σε πωλήσεις σε gamers. Πολύ απλά συγκεκριμένη η Titan δεν είναι ούτε mainstream ούτε consumer oriented γιατί έχει 24GB μνήμη GDDR6 που από μόνη της κάνει 500 Ευρώ.  Τώρα το αν θα βρεθούν και μερικοί gamers με χρήματα για κάψιμο, ναι θα βρεθούν αλλά η κάρτα θα είναι στο 0,000001% των καρτών της αγοράς για χρήση gaming. 

 

Στα παιχνίδια θα είναι 10-15% γρηγορότερη από την 2080Τi και με το Cooler *μάπα* της nVidia ρολόγια ανάλογα Asus κτλ δεν θα δει οπότε κι άλλα χρήματα για watercooling χωρίς νόημα όμως.....

 

Μετά την Titan V τελείωσαν οι gaming Titan κατά τη γνώμη μου αυτά που βγάζει στις τιμές που τα βγάζει είναι για Prosumer χρήση και είναι φθηνές εναλλακτικές των Tesla (Titan V) και Quadro (Titan RTX) χωρίς φυσικά να υποστηρίζουν ούτε 10bit χρώμα σε OpenGL ούτε FP64 Double Precision....

 

Εγώ ήλπιζα μήπως βγάλει κάρτα για gaming με προοπτικές να πουληθεί....γιατί ξαναλέω αυτή ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ να πουληθεί και δεν είναι θέμα τσέπης..η κάρτα δεν απευθύνεται σε gamers και οι λίγοι gamers που θα την πάρουν είναι πραγματικά επειδή τα 2500 χιλιάρικα τους είναι άνετα.

 

Οι κάρτες που αφορούν τους νορμαλ high-end gamers είναι μέχρι την 2080Τi (πάλι δεν δέχομαι την τιμή της) τώρα ο καθένας από εκεί και πέρα ξοδεύει τα λεφτά του όπως επιθυμεί φυσικά κι εγώ το ίδιο και στο παρελθόν έχω κάνει τις υπερβολές μου. Για κάρτα gaming όμως δεν τα δίνω στην nVidia. Για ταξίδι στην Νέα Υόρκη ή για κουρευτική μηχανή γκαζόν που θα την έχω 15 χρόνια να τα σκάσω....με αυτή τη μπούρδα σε 12μήνες θα κλαίω τα λεφτά μου γιατί θα έχει βγει η επόμενη στο 1/3 της τιμής οπότε δεν αξίζει....Νομίζω τα ξέρει η nVidia αυτά δεν περιμένει εμάς να τις τα πούμε και οι τιμές της δεν έχουν να κάνουν με το αν θ'αγοράσουν ή όχι οι gamers - δεν τη νοιάζει. Να προστατέψει τις Tesla & Quadro θέλει. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θα κάνω τη μετάβαση-sidegrade γνωρίζοντας το άτοπον του πράγματος. Εν γνώσει μου, θα πάρω μία ελάχιστα βελτιωμένη εκδοχή της 1080ti, ανανεώνοντας την εγγύηση και την ''καινουργίλα''.

Όχι ότι δικαιολογούμαι (θα την πάρω την 2080 και θα την ευχαριστηθώ, knock on wood), αλλά κρατήθηκα τουλάχιστον  και δεν πήγα για την 2080ti. Εκεί, ναι, θα ένιωθα ένοχος. 

Ice bucket challenge-nvidia edition.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα μαζέψω πάλι τα χρήματα για μια 2080Ti  και μόλις τα έχω ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ πάρω...θα αγοράσω άλλο ένα καλό 4Κ monitor ή κάποιο δυνατό NAS....

 

@DEADLAZARUS μέχρι τα χρήματα της 2080 δεν διαφωνώ αλλά θυμάμαι και τις εποχές που αγόραζα 8800GTX με 500-600 ευρώ τη μια και μου τι δίνει. Τώρα για το αν αξίζει η μετάβαση εσύ ξέρεις και θα το δεις στην πράξη. Σε κάθε περίπτωση θα χαρείς το "καινούριο"!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Jargon έγραψε:

Εγώ θα μαζέψω πάλι τα χρήματα για μια 2080Ti  και μόλις τα έχω ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ πάρω...θα αγοράσω άλλο ένα καλό 4Κ monitor ή κάποιο δυνατό NAS....

 

@DEADLAZARUS μέχρι τα χρήματα της 2080 δεν διαφωνώ αλλά θυμάμαι και τις εποχές που αγόραζα 8800GTX με 500-600 ευρώ τη μια και μου τι δίνει. Τώρα για το αν αξίζει η μετάβαση εσύ ξέρεις και θα το δεις στην πράξη. Σε κάθε περίπτωση θα χαρείς το "καινούριο"!

Θα σου απαντήσω με πάσα ειλικρίνεια: όχι, δεν αξίζει. Ακόμα κι αν η 2080 είναι λίγο πιο μπροστά σε fps, δεν αξίζει η μετάβαση.

Προέβην στην αγορά της εν λόγω κάρτας, γιατί θεωρώ ότι η 2080 είναι μια 1080ti 2.0, ήτοι νέα version της ti, ενώ, συγχρόνως, ανανέωσα την εγγύηση και περιμένω κι ένα μικρό uplift επιδόσεων σε βάθος χρόνου.

Έτσι κι αλλιώς, την ti την κράτησα 7 μήνες περίπου και άλλο τόσο σκοπεύω να κρατήσω την 2080 (ή λίγο παραπάνω).

Δυστυχώς, επειδή έχω ακόμα τη 1080p ultrawide, δεν θα έχω μέτρο σύγκρισης, καθώς η 2080 θα παντρευτεί μια 1440p ultrawide. Μόνο μέσω benchmarks θα δω αν έχουν τελικά απτές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.