Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

πριν 37 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Σκασε μητσοτακη...

:bigboss: άλλος είναι ο μητσοτάκης (δεν λέμε ποιος) και δεν έχω στήσει μέχρι στιγμής!!

 

αν δεν έχει βάλει στο top προϊόν της θα έχει βάλει στ'άλλα  :rubik:

:jester:

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, def said:

ετυχε . Σε μενα η 2080 ti zotac ειναι αψογη και απο θερμοκρασιες , ( τουλαχιστον με την αφη μια χαρα την βρισκω ) ειπαμε ZOTAC !

Οι μέχρι τώρα εκτιμήσεις είναι ότι τα προβλήματα δεν σχετίζονται με θερμοκρασίές...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με υλοποιησεις...αν σου εχει κατσει κακο χαρτι δεν μπορεις να το ξερεις.

Συνηθως ομως σκανε στις πρωτες 10-15 μερες.

 

Μεχρι στιγμης εχω δει 5 zotac, 4 msi και 2-3 gigabyte. 

Τα ιδια και για τις founders αν και δεν θυμαμαι τον ακριβη αριθμο

 

Επισης συμβαινει και στις απλες 2080 αλλά κ στις 2070

:)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

 

έτσι είχε αρχίσει και η evga με τις ftw3 και μετά έστελνε thermal pads για τις περισσότερες εκδόσεις σε 1070/1080, για την 1060 μόνο bios αν θυμάμαι σωστα.

You got that right. Την 1070 την έδωσα ΜΕ τα thermal pads, αχρείαστα ήταν όμως, πέρασα καλοκαίρι με 45c εδώ πέρα, νομίζω αυτό λέει πολλά ? 

πριν 5 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Σκασε μητσοτακη...

Δεν κάνει να αναφέρουμε αυτή την λέξη εδώ πέρα. 

πριν 4 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

ddajgmsi4g221.png

Τζάμπα η μπύρα :( 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από περιέργια θέλω να δω το PCB analysis και το OC mode με waterblock. Κριμα που δεν πουλάνε τα PCBs γυμνά χωρίς ψύκτρες γι'αυτούς που θέλουν watercooling. Πεταμένα λεφτά αλλά δυστυχώς τα καλύτερα PCBs δεν είναι τα reference και σε αυτή τη σειρά παίζει και binning στα τσιπάκια. To έχουν ξεφτιλίσει δε και δεν αφήνουν περιθώριο για free extra performance πια - αντιθέτως κάνουν binning και χρεώνουν παραπάνω όπως και οι Intel φυσικά εκτός της HEDT που ακόμα και οι κανούριοι με το SOLDER για κλωτσιές thermals έχουν. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο pcb....εχουν απλωσει κ τα vrm's για καλυτερη αποβολη θερμοτητας :T:

 

Αλλά τι να το κανεις; ειναι κακασχημη παναθεμα την κ το πλαστικο διαφανες shroud δειχνει(κ πρεπει να ειναι) φτηνιαρικο...

 

Για μενα η πιο ωραια απο ολες ειναι η founders...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Lazy Dog said:

Ωραιο pcb....εχουν απλωσει κ τα vrm's για καλυτερη αποβολη θερμοτητας :T:

 

Αλλά τι να το κανεις; ειναι κακασχημη παναθεμα την κ το πλαστικο διαφανες shroud δειχνει(κ πρεπει να ειναι) φτηνιαρικο...

 

Για μενα η πιο ωραια απο ολες ειναι η founders...

 

Έτσι κι αλλιώς όποια και αν αγόραζα θα το "πέταγα" για να βάλω waterblock οπότε από εμφάνιση το backplate με ενδιαφέρει...

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Lazy Dog said:

Ωραιο pcb....εχουν απλωσει κ τα vrm's για καλυτερη αποβολη θερμοτητας :T:

 

Αλλά τι να το κανεις; ειναι κακασχημη παναθεμα την κ το πλαστικο διαφανες shroud δειχνει(κ πρεπει να ειναι) φτηνιαρικο...

 

Για μενα η πιο ωραια απο ολες ειναι η founders...

 

https://www.techpowerup.com/250307/evga-rolls-out-carbon-fiber-shroud-and-trim-kit-for-graphics-cards

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@jax7480 Το ειδα Ζαχο, οπως ειδα και τα 100€/$ που ζητανε για το shroud

Για τα λεφτα που ζητανε(FTW3) θα επρεπε να το εδιναν μαζι με την καρτα

Το αρμεγμα παει συννεφο 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Asap ερώτηση. 

Φιλαρακι φτιάχνει σύστημα και του είχα προτείνει πριν καιρό, την Gigabyte Rtx 2080 gaming  όπου τότε έπαιζε στα 780 περίπου. Δε τη βρίσκουμε τώρα και του έκανα αντιπρόταση για αυτήν https://www.skroutz.gr/s/16185279/MSI-GeForce-RTX-2080-8GB-Ventus-8G-OC.html που νομίζω είχε αναφέρει ο LazyDog.

 

Αξίζει ή μπα; Παίζει σε Ultrawide οθονη ανάλυση μεταξύ Κάτι Χ 1440, δε θυμάμαι πώς το μετρανε σε αυτές τις οθονες. Ειναι κάτι παραπάνω από 1080p σίγουρα, νομίζω λίγο κάτω από 4Κ και ίσο με 1440p;

 

Το υπόλοιπο σύστημα που φτιάξαμε/αγορασε αφότου το ψαξαμε με το Budget του είναι

Ryzen 2700 X [✓ τον παρέλαβε]

X470 Taichi [✓ -//- ]

Ram? Ήθελε 32. Του είπα δεν αξίζει ακόμα με τις υπάρχουσες τιμές. Καλύτερα να βάλει τις Gskill SniperX 2Χ8αρες και να περιμένει. Θέλει RGB [ μανία ] 

Κουτί: Δεν γνωρίζω

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Asap ερώτηση. 

Φιλαρακι φτιάχνει σύστημα και του είχα προτείνει πριν καιρό, την Gigabyte Rtx 2080 gaming  όπου τότε έπαιζε στα 780 περίπου. Δε τη βρίσκουμε τώρα και του έκανα αντιπρόταση για αυτήν https://www.skroutz.gr/s/16185279/MSI-GeForce-RTX-2080-8GB-Ventus-8G-OC.html που νομίζω είχε αναφέρει ο LazyDog.

 

Αξίζει ή μπα; Παίζει σε Ultrawide οθονη ανάλυση μεταξύ Κάτι Χ 1440, δε θυμάμαι πώς το μετρανε σε αυτές τις οθονες. Ειναι κάτι παραπάνω από 1080p σίγουρα, νομίζω λίγο κάτω από 4Κ και ίσο με 1440p;

 

Το υπόλοιπο σύστημα που φτιάξαμε/αγορασε αφότου το ψαξαμε με το Budget του είναι

Ryzen 2700 X [✓ τον παρέλαβε]

X470 Taichi [✓ -//- ]

Ram? Ήθελε 32. Του είπα δεν αξίζει ακόμα με τις υπάρχουσες τιμές. Καλύτερα να βάλει τις Gskill SniperX 2Χ8αρες και να περιμένει. Θέλει RGB [ μανία ] 

Κουτί: Δεν γνωρίζω

2560χ1080, 3440χ1440 και 3840χ1600. Αυτές είναι οι αναλύσεις. Καταλαβαίνω ότι έχει 3440χ1440.

Η ventus πρέπει να είναι η χειρότερη από τις msi υλοποιήσεις. Κάτι σαν την armor. Δεν έχω ψάξει για παρουσιάσεις, οπότε μπορεί να κάνω και λάθος. Εμφανισιακά, πάντως, είναι άθλια (προσωπική άποψη αυτή).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.