Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

πριν 16 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Από το πλάι μαμάει η έβγα. Είναι η μόνη που έχει το logo GeForce rtx 2070 σε rgb :p
Το διάφανο shroud από κάτω ούτως ή άλλως δε θα φαίνεται, θα πρέπει να σκύψει κανείς για να το δει.

 

Btw αν βρει κάποιος την strix o/c σε καλή τιμούλα ανά τας ευρώπας μη ντραπείτε, ποστάρετε το link.

Ναι, για το logo έχεις δίκιο. Χθες, έβαλα μοβ χρώμα στην msi μου και μέχρι να θυμηθώ ότι δεν φωτίζεται το logo, σκεφτόμουν ότι κάποιο θέμα έχουν τα rgb της κάρτας.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν....δε....δε...ξέρω κάτι δεν πάει καλά. Έχουν ξεφύγει τελείως εκεί στο Caseking και μάλλον πρέπει να έχουν τους πιο εθισμένους πελάτες με τις τιμές που βάζουν σε ορισμένα πράγματα.

 

Asus Strix RTX 2080Ti "Βλαξ Ουπς" Edition ++++ΜΟΝΟ+++ 1699 Ευρώ

https://www.caseking.de/en/asus-geforce-rtx-2080-ti-rog-strix-black-ops-4-edition-11264-mb-gddr6-gcas-270.html

 

1699 να είναι οι ώρες σας γρουσούζηδες.....ουστ!@

 

 

Link to comment
Share on other sites

To caseking δεν είχε και ποτέ τίποτα ιδιαίτερες τιμές. Μάλλον έχει καλές τιμές σε αυτό που λέει το όνομά του (cases δηλαδή), καθώς μόνο εκεί έβρισκα το κουτί της υπογραφής μου σε νορμάλ τιμή (με μεταφορικά). Δεν μου κάνει εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, tommybertsen said:

To caseking δεν είχε και ποτέ τίποτα ιδιαίτερες τιμές. Μάλλον έχει καλές τιμές σε αυτό που λέει το όνομά του (cases δηλαδή), καθώς μόνο εκεί έβρισκα το κουτί της υπογραφής μου σε νορμάλ τιμή (με μεταφορικά). Δεν μου κάνει εντύπωση.

 

Ναι κι εγώ ένα Phanteks Evolv-X που πήρα πρόσφατα εκεί το βρήκα σε καλή τιμή. Έχω αγοράσει κι άλλα πράγματα όμως σε καλές τιμές από εκεί (Watercool / Bitspower Fittings / EK / Phanteks) αλλά θέλει πάντα τσεκάρισμα. 

 

H Asus βέβαια και αλλού που κοιτάω 1599 Ευρώ έχει επειδή ειναι Call of Duty? Εντάξει δεν θέλετε να πουλήσετε το καταλαβαίνουμε....

 

Έχει μεγάλο πρόβλημα η nVidia με το απόθεμα τσιπ της σειράς 1XXX ($1.4 billion στοκ) και δεν υπάρχει περίπτωση να πέσουν οι τιμές μέχρι να το πουλήσουν γιατί μιλάμε για μεγάλη σφαλιάρα από τη Wall Street μετά. Επίσης δεν μπορεί να το σκοτώσει γιατί θα πρέπει να γράψει 500m χασούρα και θα έχει πρόβλημα με τους AIB partners που έχουν αγοράσει ακριβά. 

Και για όλα φταίει το Cryptomining αλλά την πληρώνουμε εμείς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε φταίει κανένας άλλος η τίποτε άλλο από την ίδια την εταιρία. Αυτή ορίζει τις τιμές, αυτή ορίζει τα προϊόντα της.

Εγώ έχω πάψει να ασχολούμαι με τη σειρά 20χχ. Μόνο την 2070 μπορεί να κοιτάξω που παίρνω 2 κάρτες Στη τιμή της 2080τι και μου προσφέρει πολλά περισσότερα σε απόδοση.

Επίσης έχει το καλύτερο price/performance ratio.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η amd δεν σκεφτηκε το ιδιο απληστα με την nvidia να στοκαρει μερικα δεκαδες ή εκατονταδες εκατομμυρια polaris τσιπακια. Η nvidia απλα ζαλιστηκε με τα εσοδα που εκανε τελευταια και ηλπιζε να βγαλει μεγαλη μπαζα μεσα στο 18 για να μπορεσει πιθανον να συνεχιζει να χρηματοδοτει το r&d για το AI, μπας και διατηρηθει μπροστα απο τους αλλους. Οσο μεγαλη εταιρια και αν εγινε, παταει ακομα πάνω σε ενα μονο ποδι, τις gpus, που μπορει να της το κοψει σε 4-5 χρονια η Intel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Jargon έγραψε:

αλλά την πληρώνουμε εμείς.

 

Μπορούμε να μην την πληρώσουμε την Nvidia αυτή την φορά. Εγώ σχεδόν σε όλους τους πελάτες/φίλους κλπ που θέλουν να πάρουν κάρτα τώρα τους συνιστώ λίγο υπομονή, δεν θα πάνε να πληρώσουν 400 και 500 ευρώ για 1070, να τις ρίξει στα 300 και το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Ναι αλλά οι τιμες ολο κ ανεβαινουν...τοκερατομουμεσα :coax:

 

Τι έκανες τελικά; Έμεινες με την msi; Ή την ξαναπούλησες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Η amd δεν σκεφτηκε το ιδιο απληστα με την nvidia να στοκαρει μερικα δεκαδες ή εκατονταδες εκατομμυρια polaris τσιπακια. Η nvidia απλα ζαλιστηκε με τα εσοδα που εκανε τελευταια και ηλπιζε να βγαλει μεγαλη μπαζα μεσα στο 18 για να μπορεσει πιθανον να συνεχιζει να χρηματοδοτει το r&d για το AI, μπας και διατηρηθει μπροστα απο τους αλλους. Οσο μεγαλη εταιρια και αν εγινε, παταει ακομα πάνω σε ενα μονο ποδι, τις gpus, που μπορει να της το κοψει σε 4-5 χρονια η Intel.

 

Το 2020 η nVIDIA θα  τα βρει πολύ σκούρα .

Ερχεται η μέρα που τα PC θα φορούν DDR5 ... και τα APUs με μεγάλες κάρτες θα βρίσκονται παντού σε τιμές που θα κάνουν τις dGPUs ακριβό και ασύμφορο σποτ ....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, adpanos said:

Το 2020 η nVIDIA θα  τα βρει πολύ σκούρα .

Ερχεται η μέρα που τα PC θα φορούν DDR5 ... και τα APUs με μεγάλες κάρτες θα βρίσκονται παντού σε τιμές που θα κάνουν τις dGPUs ακριβό και ασύμφορο σποτ ....

 

Είναι ακόμα μακρινή πρόβλεψη και πολλά μπορεί να αλλάξουν... Ακόμη και με τους Sunny Cove στα 10nm, φαίνεται να πηγαίνει φουλ CPU η Intel (από τα λίγα που ξέρουμε). Πιο πιθανό βλέπω να βγάζει ανταγωνιστικές dGPU η AMD, παρά να πάρουν την σκυτάλη της μεσαίας κατηγορίας οι APU.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, adpanos said:

 

Το 2020 2120 η nVIDIA θα  τα βρει πολύ σκούρα .

Ερχεται η μέρα που τα PC θα φορούν DDR5 ... και τα APUs με μεγάλες κάρτες θα βρίσκονται παντού σε τιμές που θα κάνουν τις dGPUs ακριβό και ασύμφορο σποτ ....

 

Τώρα είναι εντάξει, το διόρθωσα.?

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Jargon έγραψε:

 

Τώρα είναι εντάξει, το διόρθωσα.?

 

Το μοναδικό πράγμα που απωθεί την AMD και ίσως και την Intel , από το να φέρουν APU με HSA, NUMA με μεγάλες κάρτες , είναι το μπουκάλι από τις DDR4 και το αυξημένο κόστος ενός σχεδιασμού με HΒΜ .

Το 2020 με τις DDR5 δεν θα υπάρχει μπουκάλι, οπότε θα μπορεί να σκαλάρει με πολλά CUs στις ενσωματωμένες  GPU των APUs .

 

Εδώ θα είμαστε και θα το δείτε .

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, adpanos said:

 

Το μοναδικό πράγμα που απωθεί την AMD και ίσως και την Intel , από το να φέρουν APU με HSA, NUMA με μεγάλες κάρτες , είναι το μπουκάλι από τις DDR4 και το αυξημένο κόστος ενός σχεδιασμού με HΒΜ .

Το 2020 με τις DDR5 δεν θα υπάρχει μπουκάλι, οπότε θα μπορεί να σκαλάρει με πολλά CUs στις ενσωματωμένες  GPU των APUs .

 

Εδώ θα είμαστε και θα το δείτε .

 

Καλύετρα θα είναι ναι, αλλά σε σχέση με GDDR6 & HBM η DDR5 είναι χελώνα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Jargon έγραψε:

 

Καλύετρα θα είναι ναι, αλλά σε σχέση με GDDR6 & HBM η DDR5 είναι χελώνα.

 

Μερικά πράγματα που αγνοούμε είναι το πολύ μικρότερο κόστος των HBM 3.0 σε σχέση με τις ver 2.0. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να δούμε και APUs με HBM hybrid.

 

Τα φορητά διψούν για efficiency που το δίνει μόνο ένα ενιαίο cpu-gpu chip με δυναμική διαχείριση χρονισμων cpu-gpu σε συνάρτηση με το φορτίο.

 

Η έλλειψη διπλό εγγράφων μνήμης και η ταχύτατη σύνδεση εσωτερικά μεταξύ cpu-gpu εξαλείφουν τα μειονεκτήματα του pci-e διαύλου.

 

Αποτέλεσμα των παραπανω, με μια άκρως επιθετική τιμολογιακη πολιτική από AMD και Intel με δυνατά APUs , ώστε να τα εδραιώσουν στην συνείδηση του καταναλωτή,  η Nvidia  θα είναι έξω από το 80-85% της αγοράς. 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και τα APUs θα είναι κατά πολύ υποδεέστερα των dGPUs για πάρα πολύ καιρό ακόμη γιατί τα δεύτερα συνεχίζουν να εξελίσονται επίσης. Μιλάω για το discreet market το οποίο φυσικά είναι πολύ μικρότερο όπως ορθά αναφέρεις αλλά και το average selling price των dGPUs πολύ υψηλότερο για την nVidia. Κάτι σαν την Apple ναι μεν έχει μικρό ποσοστό στην παγκόσμια αγορά κινητών αλλά μαζεύει το 80% των κερδών του κλάδου. Και όλα αυτά όσο τα APUs με αρχικετκτονική X86 συνεχίζουν να είναι relevant, γιατί δεν θα είναι για πάντα ειδικά στo mobile segment. Επίσης υπάρχουν τόσες πατέντες στις GPU που θα δούμε πως θα τις ξεπεράσει η Intel η οποία ειλικρινά δεν πιστεύω ότι θα βγάλει κάτι δυνατό σε dGPU σύντομα αν βγάλει ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.