Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

7 hours ago, Dimitris Pappas said:

Στα 400 περιπου προτεινεις κατι καλυτερο??

τα ray tracing και φρου φρου δεν μου λενε τιποτε,μονο σε simracing θα δουλεψει.

Για τριόθονο μια μετέχειρο 1080 είναι περί τα 400 γιούρια ιδίως για τα σίμς που τρέχεις.

 

Για vr ίσως να κοιτούσες την 2060 γιατί είδα οτι στις μεγάλες αναλύσεις πάει καλύτερα χωρίς να ξέρω αν επηρεάζουν τα 6gb μνήμης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το πάρτυ συνεχίζεται.....

 

 

 

Φαίνεται πως η nVidia δεν είναι ευχαριστημένη με αυτά που χρεώνει στις απλές 2080Ti και σκέφτηκε για τις πιο εξωτικές (1700-2 χιλιάρικα ) να δώσει BIOS με unlocked ρεύματα ώστε να χτυπάνε 2300-2400 Mhz.....τα ίδια και η Kingpin θα παρακάμπτει το Power Delivery Limit...

 

κι έλεγα τι άλλο μπορούν να σκεφτούν..

 

Ρε παιδιά δεν είναι δυνατόν να συμβαίνουν όλα αυτά........μάλλον έξω τα $2,000 για παιχνιδόκαρτες για 1 χρόνο δεν είναι πολλά....

 

Άντε και μετά την πτώση του bitcoin δίπλα στα δολλάρια / ευρώ η επόμενες σειρές της NVIDIA 3ΧΧΧ/4ΧΧΧΧ θα έχουν και τιμές σε Νεφρά / Συκώτια / Κοκορέτσια και μην βάλουν και τις κόρες μας στο τέλος....Ουυυυυυυυυυυυυυυυστ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε εκπλήσσει η τακτική της πράσινης;

Και με τον αστυφύλακα και με τον χωροφύλακα, ειδικά τώρα που μπορεί.

Αφού υπάρχουν πρόθυμοι να τις αγοράσουν κι αυτές. Από τώρα περιμένω το kingpin's/lightning's owners club στο overclock.net.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου δεν μου αρέσει είναι οτι πλέον παίρνεις κάρτα 1400 Ευρώ (Π.χ. Asus Strix) και ακόμα είναι "κλειδωμένη" στο power delivery ενώ θα μπορούσε να είναι ανοιχτό και να κάνω ότι θέλω ειδικά αφού βάζω νερό....Δεν θέλει μεγάλα περιθώρια overclocking η nNvidia για να πουλάει σε tiers....γιατί αν πηγαίναν όλες η "απλές" 2080Ti στα 2300Mhz με voltage boost όπως τα CPUs δεν θα πούλαγε Titan ή αυτές τις κάρτες μετά η οποίες για να έχουν λόγω ύπαρξης έρχονται τελικά ξεκλέιδωτες....κάτι σαν τους "Κ" της Intel απλά γιατί να πληρώσω το cooling τους που δεν μ΄ενδιαφέρει..

 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν οι "φθηνες" που ερχονται με κλειδωμενο bios, power limit(112%) και με τα default ρολογια(300 chip) και οι ακριβες που εχουν ξεκλειδωτο bios(μπορεις να φλασαρεις αλλης εταιριας) με 130% power limit(300Α chip) και ειναι factory OC'ed

 

Σε καθημερινη φυσιολογικη χρηση, καμια διαφορα

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει φυσιολογική χρήση όταν αγοράζεις 2080Ti και οι περισσότεροι θέλουν να τις τερματίσουν. Γι'αυτό δεν βρίσκεις στοκ την Asus Strix 2080Ti πουθενά..κάνουν καλύτερο overclock (λίγο) τα 300A κι έχουν διαφορά στο 4Κ Ultra Settings 5-6fps που μπορεί να σημαίνει 55 ή 60.

 

Οι King Pin & Lighting τώρα δεν θα έχουν κλείδωμα καθόλου (ούτε 130%) οπότε θα πηγαίνουν στα 2300-2400 Mghz ;ίσως με νερό και σίγουρα με LN2 και θα είναι οι πιο γρήγορες απ'όλλες. Τα ίδια συμβαίνουν και με τις 1080Ti που κάνουν τα ρεκορ.  

 

Το πρόβλημα μου εμένα είναι γιατί δεν ξεκλειδώνει το BIOS και στις πιο απλές 2080Ti / 1080Ti ώστε να κάνουν ακόμα καλύτερο overcock αυτοί που μπορούν και θέλουν να τα χώσουν στην ψύξη (όχι αέρα)....Αν τις κάψουν πρόβλημα τους. 

 

Τέλος πάντων, δεν θα τους άρεσε και πολύ να βλέπουν 1080Ti που είναι 10% πιο αργές από τις απλές 2080Ti προφανώς ούτε 2080Ti που να τσακίζουν της νέες Titan με stock coolers....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καμια Ti δεν υπαρχει...ολες με το σταγονομετρο τις βρισκεις. Και αυτες που υπαρχουν σε στοκ εχουν κανα 200ρι καπελο στην τιμη :shutup:

 

2055@0.912v

Αυξομειώνει μεταξυ 2025-2055 λογω power limit

 

Annotation 2019-01-09 145527.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Lazy Dog said:

Καμια Ti δεν υπαρχει...ολες με το σταγονομετρο τις βρισκεις. Και αυτες που υπαρχουν σε στοκ εχουν κανα 200ρι καπελο στην τιμη :shutup:

 

2055@0.912v

Αυξομειώνει μεταξυ 2025-2055 λογω power limit

 

Αν δεν τις δούμε να ρέουν σε πιο mainstream μαγαζιά όπως το Amazon οι ποσότητες προφανώς και είναι περιορισμένες αλλά δεν έχω πεισθεί ότι είναι λόγω παραγωγής...

 

Περιμένω με αγωνία να δω τ'αποτελέσματα 3μηνου τις nVidia για να δω πως πάνε οι πωλήσεις και τι έχει γίνει με το υπέρογκο inventory....πάντως δεεεεν φαίνεται να ιδρώνουν για να είμαι ειλικρινής.....Η Samsung & η LG βέβαια δεν ικανοποίησαν της Wall Street....H Samsung 40% κάτω τα κέρδη και η LG 80%......αν όντως πάμε για περιοδική ύφεση τα επόμενα τέρμινα (που θα πάμε) η nVidia θα έχει κι αυτή τα προβληματά της. Μόνο το underdog η AMD νομίζω την έχει κάπως καλά.

 

Ώραιόι καιροί, κύριοι. Πολύ το απολαμβάνω από το 32" 4Κ μόνιτορ που πήρα αντί για την Strix 2080Ti...χα.χα.χα...(ακούς μωρή πράσινη? - Δεν σε θέλω καθόλου μ'έχεις τσαντίσει).

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, SpirosKGR said:

Τόσο χάλια; Και της καλοεβλεπα να πω την αλήθεια.. 


Αναφερομαι σε αυτες.
https://www.msi.com/Graphics-card/GeForce-RTX-2070-VENTUS-8G.html

 


Οχι δεν ειναι καλες. Τα ανεμιστηρια πανε ευκολα 60-70% ακουγονται εννοειται και γενικα εχουν υψηλες θερμοκρασιες.
Να ειμαι ειλικρινης, η μια ειναι 10+ βαθμους παραπανω που ειναι λογικο.(χτυπαει και 80) Αλλα στις 1070ti δεν υπηρχε τοση μεγαλη διαφορα (windforce 3fan) ουτε τοσο ψηλες θερμοκρασιες.

Επισης σε σχεση με τις 1070ti..
2χ2070 +700mhz vram = 364seconds render
2x1070ti + 400mhz+100core  = 452seconds.

ποσο ειναι περιπου η διαφορα;

25%?

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.