Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Επειδή πήρα και μια 2080 Zotac AMP είδα ότι η ανάλυση της σε σχέση με άλλες 2080 είναι αρκετά μικρότερη. Γιατί αυτή η διαφορά? Που ωφειλεται? 

7χχχΧ5χχχ έχουν οι άλλες 4χχχΧ2χχχ η δικιά μου. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, def said:

Επειδή πήρα και μια 2080 Zotac AMP είδα ότι η ανάλυση της σε σχέση με άλλες 2080 είναι αρκετά μικρότερη. Γιατί αυτή η διαφορά? Που ωφειλεται? 

7χχχΧ5χχχ έχουν οι άλλες 4χχχΧ2χχχ η δικιά μου. 

 

E?? Περίεργο....το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι τα HDMI/Display Ports versions που έχουν βάλει...ή κάτι στο BIOS. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Fact remains that this uber-engineered and fantastic product series will also be hindered by the limitations set by NVAPI, NVIDIA controls your overclock.

|
|

|

|

|

The NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti founder's cards sell at €1299,- and this Lightning Z sitting in the 1500 USD to €1600 range. 

 

 

Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά αλλά σε άλλους μπορεί να φαίνεται κούκλα οπότε το αφήνω αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπω ξεκλείδωτο BIOS και ρολόγια 2300+ οπότε δεν δίνω ένα σκατό για ανεμιστήρια και φωτάκια με τα 300 Ευρώ επιπλέον που κάνει. Θέλω να πιστεύω ότι θα κυκλοφορήσει κάποιο BIOS που θα ξεκλειδώνει πραγματικά το power limit γιατί κάτι τέτοιο είχε ακουστεί στη CES...Φυσικά μιλάω πάντα από τη δική μου πλευρά που σκέφτομαι την υδρόψυξη γιατί σαν ψύκτρα αέρα αυτή που έχει είναι εξαιρετική. Από τη στιγμή όμως που δεν θα την χρησιμοποιούσα ποτέ και δεν έρχεται τελείως ξεκλείδωτη δεν νομίζω ότι θα άξιζε τη διαφορά της βάσει των επιδόσεων που βλέπω σε σχέση με 2080Ti των 1300 Ευρώ όπως οι Trio ας πούμε ή της waterforce (χωρίς το ψυγείο) που από περιέργεια θα ήθελα να δω ένα review. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.insomnia.gr/forums/topic/699022-vega-6456-vs-gtx-1070ti1080tirtx2080ti-the-battle-of-the-eternity/?do=findComment&comment=56985993

https://www.insomnia.gr/forums/topic/699022-vega-6456-vs-gtx-1070ti1080tirtx2080ti-the-battle-of-the-eternity/?do=findComment&comment=56986004

Δύο superposition.

Συγγνώμη που παραθέτω link, αλλά είμαι εκτός σπιτιού (αν υπάρχει πρόβλημα, μπορώ να τ' ανεβάσω αργότερα χωρίς παραπομπές σε άλλο forum).

Δίχως να πειράξω το παραμικρό, βγάζει το superposition στα 2.000mhz@950mv. Βέβαια, δεν κράτησε τη συχνότητα αυτή, αλλά έπεσε στα 1.980. Επιπροσθέτως, χρειάστηκε να "τσιμπήσω" λίγο παραπάνω το fan curve (50%@50 βαθμούς, έπιασα 58 max@54%). 

Αν δώσω ένα "τσακ" παραπάνω στο fan curve, θα τα κρατήσει τα 2.000mhz. Διαφορές, βέβαια, με τα 1.900mhz που την έχω τώρα σε παιχνίδια, δεν πρόκειται να δω.

Ίσως δοκιμάσω να κατέβω στα 925mv@2.000mhz, αν και δεν νομίζω ότι θα βγάλει το benchmark.

Πάντως, τα 900mv@1.900mhz που έχω τώρα, ίσως είναι πολλά. Λογικά, θα μπορώ να κατέβω λίγο ακόμη.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είσαι 10-15% κάτω από το maximum που θα μπορούσε να πάει η κάρτα και αυτό έχει διαφορά στα παιχνίδια. Δηλαδή αν έβαζες max voltage και power μπορούσες να πας στα 2080-2110Mhz....Με νερό σίγουρα η θερμοκρασία θα ήταν χώμα με τους ανεμιστήρες δεν ξέρω μήπως έβγαζε θόρυβο...Πάντω 180-200Mhz δεν είναι καθόλου ασήμαντη διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Jargon έγραψε:

Βασικά είσαι 10-15% κάτω από το maximum που θα μπορούσε να πάει η κάρτα και αυτό έχει διαφορά στα παιχνίδια. Δηλαδή αν έβαζες max voltage και power μπορούσες να πας στα 2080-2110Mhz....Με νερό σίγουρα η θερμοκρασία θα ήταν χώμα με τους ανεμιστήρες δεν ξέρω μήπως έβγαζε θόρυβο...Πάντω 180-200Mhz δεν είναι καθόλου ασήμαντη διαφορά. 

Για power+temp target, ναι . Θα τ' αυξήσω.

Voltage όμως;  Έχει νόημα;

Εννοείται πως δεν θα πιάσω τα 2080-2110mhz με 950mv. Θα πρέπει να δώσω παραπάνω. Πρέπει να βάλω max voltage, για να το πετύχω αυτό;

Η κάρτα παρέμεινε αθόρυβη καθ' όλη τη διάρκεια του benchmark.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/699022-vega-6456-vs-gtx-1070ti1080tirtx2080ti-the-battle-of-the-eternity/?do=findComment&comment=56985993

https://www.insomnia.gr/forums/topic/699022-vega-6456-vs-gtx-1070ti1080tirtx2080ti-the-battle-of-the-eternity/?do=findComment&comment=56986004

Δύο superposition.

Συγγνώμη που παραθέτω link, αλλά είμαι εκτός σπιτιού (αν υπάρχει πρόβλημα, μπορώ να τ' ανεβάσω αργότερα χωρίς παραπομπές σε άλλο forum).

Δίχως να πειράξω το παραμικρό, βγάζει το superposition στα 2.000mhz@950mv. Βέβαια, δεν κράτησε τη συχνότητα αυτή, αλλά έπεσε στα 1.980. Επιπροσθέτως, χρειάστηκε να "τσιμπήσω" λίγο παραπάνω το fan curve (50%@50 βαθμούς, έπιασα 58 max@54%). 

Αν δώσω ένα "τσακ" παραπάνω στο fan curve, θα τα κρατήσει τα 2.000mhz. Διαφορές, βέβαια, με τα 1.900mhz που την έχω τώρα σε παιχνίδια, δεν πρόκειται να δω.

Ίσως δοκιμάσω να κατέβω στα 925mv@2.000mhz, αν και δεν νομίζω ότι θα βγάλει το benchmark.

Πάντως, τα 900mv@1.900mhz που έχω τώρα, ίσως είναι πολλά. Λογικά, θα μπορώ να κατέβω λίγο ακόμη.

για καλο-κακο:hehe: βαλε κανενα κρανος με τα ρευματα....μετα χαλατε τις καρτες  και πατε να ζητησετε αλλες...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DEADLAZARUS said:

Για power+temp target, ναι . Θα τ' αυξήσω.

Voltage όμως;  Έχει νόημα;

Εννοείται πως δεν θα πιάσω τα 2080-2110mhz με 950mv. Θα πρέπει να δώσω παραπάνω. Πρέπει να βάλω max voltage, για να το πετύχω αυτό;

Η κάρτα παρέμεινε αθόρυβη καθ' όλη τη διάρκεια του benchmark.

 

 

Trial & Error.... Αλλά εξαρτάται από το power limit που εξαρτάται από το voltage το πότε θα το χτυπήσεις και το πόσο καλό τσιπάκι σου έχει κάτσει. Επίσης η θερμοκρασία παίζει μεγάλο ρόλο γιατί αρχίζει και περιορίζει ακόμα και μετά τους 40C. Δοκίμασε και το OC scanner με το αυτόματο δεν χάνεις κάτι.

 

 

1 hour ago, def said:

για καλο-κακο:hehe: βαλε κανενα κρανος με τα ρευματα....μετα χαλατε τις καρτες  και πατε να ζητησετε αλλες...:hehe:

 

Και να θες δεν μπορείς να τις χαλάσεις με τα stock bios.....με τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

XAXA πες το κι έγινε......φαίνεται η Colorful επιτέλους στρόφαρε....

 

Αντε και 2080Ti με A-Chip σε χαμηλή τιμή για τους νεράδες...

Colorful Announces GeForce RTX 2080 Sans Cooler for Waterblock Afficionados

https://www.techpowerup.com/251824/colorful-announces-geforce-rtx-2080-sans-cooler-for-waterblock-afficionados

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.