Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Παιδιά, δεν χωράνε τέτοιες κάρτες στο ghost s1. Forget it.

Ιδού η νέα μου αγαπημένη: https://www.skroutz.gr/s/16058297/PNY-GeForce-RTX-2080-Ti-11GB-XLR8-VCG2080T11TFMPB-O.html

Μετά από πολύ ψάξιμο και ανταλλαγή αρκετών email με το support της louqe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...

....οπως αναμενοταν η 2080Ti just works. Ουτε κιχ ουτε τιποτα. Μαλιστα οτι θεματα ειχα πριν με την RX470 (πχ youtube etc.), τωρα εξαφανιστηκαν.

 

Το μονο θεμα ειναι οι θερμοκρασιες κατα τη διαρκεια του gaming. Πιανει 80-84 βαθμους κ τα ρολογια ειναι στα 1800.

Πηγαινει κ πανω απο 1800 οταν ειναι κρυα απλα σταθεροποιειτα στα 1770-1800 αναλογα το παιχνιδι.

 

Το boost clock των 2080Ti ηξερα οτι ειναι 1635. Χωρις να εχω πειραξει κατι στο Afterburner, How and Why THE F... ανεβαινει τοσο ψηλα?

Να κατεβασω το power limit?

 

ΥΓ. Η καρτα μενει στους 80+ με τα fans σε οποια ταχυτητα κ με κουτι ανοιχτο, κλειστο, whatever. Δε φαινεται να επηρεαζεται απο εξωτερικους παραγοντες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

....οπως αναμενοταν η 2080Ti just works. Ουτε κιχ ουτε τιποτα. Μαλιστα οτι θεματα ειχα πριν με την RX470 (πχ youtube etc.), τωρα εξαφανιστηκαν.

 

Το μονο θεμα ειναι οι θερμοκρασιες κατα τη διαρκεια του gaming. Πιανει 80-84 βαθμους κ τα ρολογια ειναι στα 1800.

Πηγαινει κ πανω απο 1800 οταν ειναι κρυα απλα σταθεροποιειτα στα 1770-1800 αναλογα το παιχνιδι.

 

Το boost clock των 2080Ti ηξερα οτι ειναι 1635. Χωρις να εχω πειραξει κατι στο Afterburner, How and Why THE F... ανεβαινει τοσο ψηλα?

Να κατεβασω το power limit?

 

ΥΓ. Η καρτα μενει στους 80+ με τα fans σε οποια ταχυτητα κ με κουτι ανοιχτο, κλειστο, whatever. Δε φαινεται να επηρεαζεται απο εξωτερικους παραγοντες.

Undervolt is your friend. Για βάλε 1900mhz@900mv και πες μου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Undervolt is your friend. Για βάλε 1900mhz@900mv και πες μου..

 

Δε μπορω να κανω undervolt με το Afterburner. Εψαξα καθε setting αλλα δεν το επιτρεπει.

Μπορω να μειωσω μονο το power limit.

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Δε μπορω να κανω undervolt με το Afterburner. Εψαξα καθε setting αλλα δεν το επιτρεπει.

Μπορω να μειωσω μονο το power limit.

Για δες εδώ και πες μου.

Τι διάολο; Πάνω που θα γινόμουν διάσημος ως ο "σαςταλεγάκιαςundervolter", μου την έκανε ο πέτσινος;

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως ηθελα. Το χα ξαναδει στο GN αλλα δεν ειχα δωσει σημασια λογω 5700ΧΤ...(η οποια επετρεπε βεβαια το undervolting απο τη μπαρα)

Κατεβασα -25 στις ψηλες συχνοτητες κ ειχε αποτελεσμα να μη μειωθουν οι θερμοκρασιες πολυ (το πιανει παλι το 80αρι) αλλα τα ρολογια να μενουν μονιμα στα 1800.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Αυτο ακριβως ηθελα. Το χα ξαναδει στο GN αλλα δεν ειχα δωσει σημασια λογω 5700ΧΤ...(η οποια επετρεπε βεβαια το undervolting απο τη μπαρα)

Κατεβασα -25 στις ψηλες συχνοτητες κ ειχε αποτελεσμα να μη μειωθουν οι θερμοκρασιες πολυ (το πιανει παλι το 80αρι) αλλα τα ρολογια να μενουν μονιμα στα 1800.

 

Ρε συ, δοκίμασε να κλειδώσεις στα 1900@900mv και πες μου.

Αν δεν τραβάει, κλείδωσε στα 1850mhz, με όσο v απαιτηθεί (το minimum και ένα κλικ παραπάνω) και ενημέρωσε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, DEADLAZARUS said:

Ρε συ, δοκίμασε να κλειδώσεις στα 1900@900mv και πες μου.

Αν δεν τραβάει, κλείδωσε στα 1850mhz, με όσο v απαιτηθεί (το minimum και ένα κλικ παραπάνω) και ενημέρωσε.

 

1900 με 900mV δουλευει αλλα οι θερμοκρασιες φτανουν τους 80-81 βαθμους κ σταθεροποιειται στα 1800Mhz.

Γενικα πιανει τους 80 βαθμους πιο αργα απο πριν αλλα παλι τους πιανει.

Να σημειωθει πως η περιοδος ειναι πολυ ευνοικη για τη καρτα ως προς τις ambient θερμοκρασιες.

 

57281889_Screenshot2020-12-0621_33_41.thumb.png.90fb22a7da309b2a3dd9541e80c2f3af.png

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

1900 με 900mV δουλευει αλλα οι θερμοκρασιες φτανουν τους 80-81 βαθμους κ σταθεροποιειται στα 1800Mhz.

Γενικα πιανει τους 80 βαθμους πιο αργα απο πριν αλλα παλι τους πιανει.

Να σημειωθει πως η περιοδος ειναι πολυ ευνοικη για τη καρτα ως προς τις ambient θερμοκρασιες.

 

57281889_Screenshot2020-12-0621_33_41.thumb.png.90fb22a7da309b2a3dd9541e80c2f3af.png

Από fan curve τι έχεις κάνει; Βλέπω καλά; Auto@41%; 

Δώσε 20-25% by default (να δουλεύει το σύστημα ψύξης με το που ανοίγεις το pc) και βάλε max 60%@60 degrees Celsius.

Σε steps η λειτουργία των ανεμιστήρων.

Κάντο και πες μου τι θερμοκρασίες βλέπεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.